סדר חדש בשוק התקשורת? רשות התחרות רוצה להפריד מחדש את פעילות בזק ו-HOT - מדיה ושיווק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סדר חדש בשוק התקשורת? רשות התחרות רוצה להפריד מחדש את פעילות בזק ו-HOT

החשש מפגיעה בתחרות בעקבות ביטול ההפרדה המבנית בבזק הוביל את רשות התחרות להצעה מקורית: במקום להפריד בין החברה האם לחברות הבנות — לבצע הפרדה מסוג חדש, בין הפעילות האקטיבית לבין התשתיות הפסיביות שמשמשות את המתחרים ■ הרשות: "אין החלטה או המלצה"

פרישת תשתית סיבים אופטיים של בזק
רונן טופלברג

רשות התחרות (לשעבר רשות ההגבלים), החברה בצוות הבין־משרדי שדן בעתיד ההפרדה המבנית בבזק וב–HOT, הציגה באחרונה המלצה מקצועית ליצירת הפרדה מבנית חדשה בחברות התקשורת בישראל, ההפרדה המוצעת היא בין תחום תשתיות התקשורת הפעילות לבין תחום התשתיות הפאסיביות שאינן פעילות ועשויות לשמש חברות מתחרות.

הצוות הבין־משרדי עוסק בשאלה אם לאפשר את ביטול ההפרדה המבנית שבה מחויבת כיום בזק, בין החברה האם לחברות הבנות (yes, פלאפון ובזק בינלאומי), וכן במגבלות שונות המוטלות על HOT. בזק עתרה באחרונה לבג"ץ בדרישה שיורה למשרדי הממשלה לקדם את ביטול ההפרדה המבנית בהתאם למדיניות המשרד, לטענתה.

הדיונים עוסקים, בין השאר, בשאלה אם ביטול ההפרדה לא יגרום לפגיעה בתחרות ולעיכוב בפרישת תשתיות. כחלק מכך, רשות התחרות הניחה על שולחן הדיונים הצעה חדשה שלפיה תוטל הפרדה מבנית שונה בבזק וב–HOT: הפרדה בין התשתית האקטיבית לזו הפסיבית. המשמעות היא שבזק ו–HOT — כל אחת בפני עצמה — יופרדו לשתי חברות. חברה אחת תחזיק בתשתיות הפעילות, (סיבים או כל טכנולוגיה אחרת ובכל השירותים הנלווים); חברה שנייה תחזיק בתשתית הפסיבית — הצינורות הריקים, בורות התקשורת וכל תשתית אחרת שנחוצה לפרישת תשתיות על ידי המתחרים.

סלקום ופרטנר פורשות כיום סיבים אופטיים באמצעות התשתית הפסיבית של בזק, בהתאם לרפורמת השוק הסיטוני. לבזק קנים חלולים במעמקי האדמה, והיא מחויבת לאפשר לחברות המתחרות לפרוש סיבים באותם קנים. גם ל–HOT יש תשתית פאסיבית ב–30% משטחי ישראל.

הצעה זו של הרשות מתיישבת היטב עם החלטה קודמת שלה ממארס 2018, להטיל קנס של 30 מיליון שקל, בכפוף לשימוע, על בזק. לפי הרשות, החברה פגעה ביכולתן של המתחרות לפרוש סיבים בתשתית הפסיבית שלה. אם תיווצר הפרדה מבנית בין תחום התשתיות האקטיביות לפאסיביות, ברשות התחרות סבורים כי יהיה ניתן לשמר את התחרותיות בתחום ולעודד פרישת תשתיות. עם זאת, ההערכות הן כי הסיכוי ליישום המתווה הזה נמוך במיוחד.

הוט

גם ללא הפרדה, ההערכות הן שסלקום ופרטנר יכריזו בדו"חות הקרובים על קצב פרישה מואץ של סיבים אופטיים. לשם השוואה, ברבעון הקודם דיווחה פרטנר על 250 אלף משקי בית שיש להם נגישות לסיבים האופטיים שלה, לעומת 170 אלף ברבעון קודם. סלקום דיווחה ברבעון השלישי של 2018 על 120 משקי בית בעלי נגישות לתשתית שלה.

הסיבה לזינוק הצפוי בפרישת הסיבים בישראל קשורה לרפורמת ההדדיות שהובילו במשרד התקשורת בחודשים האחרונים, שהסירה חסם משמעותי בפני המשך הפרישה של סלקום ופרטנר. בעבר, השתיים אמנם פרשו סיבים בתוך הקנים החלולים של בזק, אך נאלצו לחפור בורות תקשורת בעצמן. הרפורמה העדכנית מאפשרת לסלקום ופרטנר לעשות שימוש בבורות התקשורת של בזק ולהפך.

סלקום מתניעה מחדש

סלקום — על אף המינוף הכבד הרובץ על כתפיה — תבצע בקרוב שלב נוסף לקראת רכישת מיזם הסיבים IBC והתנעתו מחדש. החברה צפויה להודיע בימים הקרובים על סגירת ההסכם עם תש"י (קרן תשתיות ישראל) לכניסה משותפת למיזם. לפי מתווה העסקה, כל אחת מהחברות יחזיקו 35% מהמיזם, והשאר יהיה בידי חברת החשמל.

בזק כבר פרשה סיבים לכ–60% ממשקי הבית, אך לא מפעילה את הרשת משיקולי חוסר כדאיות, לטענתה. מנכ"ל סלקום, ניר שטרן, נפגש עם מנכ"ל בזק, דודו מזרחי, והשניים דנו באפשרות לשיתוף פעולה בתחום הסיבים האופטיים. סלקום בחנה מתווה שבו תרכוש שירותים סיטוניים מחברת בזק בתחום הסיבים, אלא שלאור ההתקדמות של סלקום עם עסקת IBC, שיתוף הפעולה לא יתרחש.

בבזק יכולים להתעודד מכך שמשרד התקשורת פירסם שימוע ראשון לחובת הפרישה האוניברסלית — כלומר, המשרד מתכוון לפטור אותה מחובת הפרישה בכ–20% ממשקי הבית בישראל, בעיקר בתים פרטיים ביישובים מרוחקים ומקומות שבהם סלקום או פרטנר כבר פרשו תשתית.

פרישה רחבה

מרשות התחרות נמסר: "הרשות שותפה לדיונים בוועדה להפרדה מבנית בבזק. בדיונים בוועדה עולים רעיונות שונים. כרגע אין עוד החלטה או המלצה".

HOT מנסה למכור את תשתית הכבלים ב-8 מיליארד שקל

HOT מתקשה לממן לבדה את שיפור תשתיות האינטרנט בישראל ומנסה למכור או להכניס שותף לתחום תשתית הכבלים והאינטרנט שלה. החברה מבקשת כ–8 מיליארד שקל לתחום הכבלים וכן דורשת התחייבות להשקעה של 2.7 מיליארד שקל בשיפור התשתית ופרישת סיבים אופטיים. כחלק מההסכם, בין הרוכשת של תחום התשתית לבין HOT ייחתמו הסכמים לתשלומים עבור השימוש בתשתית.

באחרונה דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי החברה האם אלטיס בוחנת מהלכים למכירת HOT, אלא שבחברה מכחישים. HOT נמצאת כיום במגמת התכווצות: החברה הפסיקה לדווח בישראל ברבעון השלישי של 2018, אך מדו"חות אלטיס עולה כי HOT רשמה בישראל ירידה משמעותית בהכנסות בשלושת הרבעונים הראשונים של 2018 בהשוואה ל–2017 (ראו תרשים).

הגורם לירידה בהכנסות מלקוח הוא התגברות התחרות, בעיקר בשוק הטלוויזיה. כניסתן לתחום של סלקום ופרטנר, לצד עליית שירותי צפייה אלטרנטיביים כמו נטפליקס, שחקו את היכולת של HOT להמשיך לגבות פרמיה על מחירי הטלוויזיה שלה. החברה הורידה מחירים והשיקה בעצמה את NEXT — שירותי טלוויזיה מוזלים.

המוקד הראשון שבו הורגשה רעידת האדמה היה מחלקת התוכן, שאחראית על הוצאה של כחצי מיליארד שקל בשנה. יורם מוקדי, סמנכ"ל התוכן בחברה, פרד באחרונה לאחר עשור בתפקיד בעיקר ממניע אישי ורצון לעבור לתפקיד הבא לאחר עשור, אבל ברקע להחלטה הזו עומדת גם הכוונה לקיצוצים בתחום התוכן בעקבות התכווצות ההכנסות. דבר דומה אירע גם ב–yes, שסובלת מנטישת מנויים ומירידה במחיר ללקוח. ההערכות הן כי הנטישה גברה ברבעון האחרון של 2018, אף שהחברה הציעה חבילות טריפל עם בזק בינלאומי למוצר המוזל sting.tv.

לצד הירידה הצפויה בהכנסות, בעלי HOT פטריק דרהי מתמודד עם חוב גבוה על אלטיס שבשליטתו ולכן מתקשה לממן את פרישת הסיבים. מסיבה זו, HOT מנסה למכור את פעילות התשתית ולהתמקד יותר בתחום התוכן. כך למשל, בשנה האחרונה הרחיבה החברה את שיתופי הפעולה הבינלאומיים שלה בתחום התוכן ורק באחרונה חתמה על הסכם בשווי עשרות מיליוני שקלים עם ענקית התוכן וייאקום להפקות משותפות.

מ–HOT נמסר: "הידיעה אינה נכונה. החברה תמשיך לספק ללקוחותיה את השירות, התוכן והתשתיות הטובים ביותר בישראל".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר