זהירות, החברות הממשלתיות עוקפות אתכם - אחי גבירצמן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

זהירות, החברות הממשלתיות עוקפות אתכם

אם גם אתם מניחים שארגון ממשלתי בהכרח יהיה נטול חדשנות, משום שאין לו מוטיבציה עסקית לכך, לאחי גבירצמן יש חדשות בשבילכם. וגם סיפור על צב וארנב

צבים במירוץ
Getty Images IL

"ארגונים ממשלתיים יעשו חדשנות? עובדי מדינה יהיו יזמים ארגוניים? איזה מוטיבציה יש להם בדיוק לעשות דבר כזה? אני יכול להבין איך בארגון עסקי זה יכול לעבוד - הרי שם יש אפשרות לתגמל עובדים ברוחב לב על יוזמה וחדשנות אבל בגוף ממשלתי? חבל על הזמן שלך".

מספרים על צב וארנב שהתחרו ביניהם בריצה. על קו הזינוק נאספו כל חיות היער בהתרגשות רבה והסתודדו ביניהן. "אין לו סיכוי", אמרו הסנאים. "הוא יביס אותו בלי להתאמץ", ליחשש התיש מתחת לזקנו. האות ניתן, והשניים יצאו לדרך. כמובן שהארנב שניחן במהירות רבה זינק קדימה ופתח פער עצום על הצב. לאחר כמה דקות הוא כבר לא יכל לראות אותו מגודל המרחק שפתח עליו. "אין טעם להתאמץ כל כך", אמר לעצמו הארנב. "גם כך הצב כה רחוק מאחוריי. אשב לי ואנוח מעט". נח לו הארנב - ונרדם. הצב לעומתו, מין בריה מסורבלת שכזו, התקדם לו באטיות אך בנחישות רבה. בגלל שהוא נושא את ביתו על גבו, לא חש הצב בצורך לעצור בדרך והמשיך להתקדם ללא הפוגה. כשהתעורר הארנב, גילה שכבר יום המחרת הגיע, וראה את העקבות שהצב השאיר אחריו. כמובן שהארנב קם על רגליו והחל לרוץ בכל כוחו אולם הצב בנחישותו והתמדתו הגיע אל קו הסיום ראשון.

זה מאד נוח להסתכל על עצמנו בארגון עסקי ולחשוב שאמנם כאן אין כל כך הרבה חדשנות, אבל לפחות אנחנו לא איזו רשות עירונית או חברה ממשלתית, כי שם - חביבי - שם זה באמת ימי הביניים. אנחנו מניחים שבשל היותו של ארגון מנותק מהמכונה הקפיטליסטית שדוחפת אותו לתוצאות עסקיות זה אומר בהכרח שעובדים בו אנשים שונים שחיים תרבות שונה, שבה אין ולא תהיה חדשנות. הרי איזה מוטיבציה יש למנכ"ל חברה ממשלתית או למנהל אגף רשות עירונית לקדם חדשנות?

אז יש לי חדשות בשבילכם. כעת, לאחר שיצאה הנחייה למשרדי הממשלה למנות מנהלי חדשנות והחל מ-2018 חברות ממשלתיות יכולות להשקיע בסטארט-אפים, אנחנו רואים יותר ויותר משרדי ממשלה, גופים עירוניים וחברות ממשלתיות המיישמים שיטות, תהליכים וכלים של חדשנות ברמה גבוהה מאוד.

כך למשל, שוחחתי באחרונה עם סמנכ"לית החדשנות של דואר ישראל, מאיה קלדרון, שאמרה לי: "אנשים מסתכלים על חברות ממשלתיות וחושבים שחדשנות בישראל זה קרנות הון סיכון, סטארט-אפים ותו לא. אבל מי שבאמת משקיע בחדשנות בסיכון גבוה ולטווח ארוך זה דווקא ממשלות. קרנות הון סיכון מגיעות מאוחר יותר למשהו בשל ומחפשות לעשות אקזיט אחרי שנתיים-שלוש. חברות ממשלתיות הן אלו שעל התשתיות הלאומיות שלהן יכולה חדשנות באמת לצמוח ולייצר ערך ללקוחות כחלק מאסטרטגיה סדורה.

"יתרה מזאת, אותה הרגולציה שלכאורה כובלת את ידי ארגונים שכאלה ומחייבת אותם, למשל, להעניק שירותים בפריפריה ולא רק בתל אביב ובחיפה, היא זו שמביאה לכך שיש כיום לחברה ממשלתית כמו דואר ישראל תשתיות ארציות שעליהן יכולה לצמוח חדשנות שלאף ארגון אחר בארץ אין יכולת להתקרב אליה. כשמחברים תשתיות כאלו עם הזדמנויות לייצר צמיחה כלכלית ולהנגיש שירותים בפריפריה, עובדים בארגון מתחברים לחשיבות של הנושא והעניין לקחת בזה חלק הוא גבוה".

עיריית תל אביב מיישמת כבר חמש שנים מערך חדשנות פנים-ארגוני עם פעילות שופעת ותוצרים הבאים לידי ביטוי ברחבי העיר, שארגונים עסקיים יכולים רק להתקנא בהם. האם היותם של עובדי העירייה במגזר הציבורי מונע מהם מלרצות לקחת חלק בחדשנות זו? רחוק מכך. ברגע שחדשנות נתפשת כהזדמנות לעובדים לקבל תגמול שהוא כלל אינו כלכלי, כמו חשיפה מול הנהלה בכירה, צמיחה אישית או חיבור לעובדים מוכשרים אחרים כחלק מקהילה של חדשנות, הרי שהאנושיות שבכל אחד מהם מופיעה ועמה הרצון והנכונות לקדם חדשנות בארגון. הצרכים הללו בחשיפה, צמיחה וחיבור הם אוניברסליים ואינם קשורים לתעשייה או מגזר כזה או אחר.

גם בנתיבי ישראל יש בשנה האחרונה תכונה רבה של עבודה מול סטארט-אפים, הנתמכת בקהילה פנימית של מובילי חדשנות. הפוטנציאל פה הוא אדיר, משום שבדומה לדואר ישראל, יש לנתיבי ישראל גישה לתשתיות ברמה לאומית ואת היכולת להקפיץ אותן קדימה על ידי שילוב של טכנולוגיות המגיעות מסטארט-אפים.

המסר שלי לארגונים עסקיים הוא שאחרי שנים, שבהן יכולתם להתנחם בכך שתמיד יהיו לכם את משרדי הממשלה והחברות הממשלתיות להביט עליהן בתור נחמה לכך ששם לפחות יותר גרוע, הרי שכעת כמו במשל הארנב והצב אם תביטו לצדדים תוכלו לראות את העקבות שהן משאירות לכם על השביל. אולי אם תרוצו מספיק מהר עוד תספיקו להשיג אותן.

מנהלות החדשנות של דואר ישראל, עיריית תל אביב ונתיבי ישראל יהיו גם בין הדוברות בכנס Roadtrip שייערך בתל אביב בשבוע הבא ויעסוק כולו בניהול חדשנות בארגונים.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות