הממשלה החברתית האחרונה - הסוציאל - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הממשלה החברתית האחרונה

בשתי הממשלות שעמד בראשן, קידם יצחק רבין מדיניות חברתית מרחיבה מאוד ושוויונית, והגדיל בצורה משמעותית את ההשקעה הממשלתית בבריאות, חינוך, רווחה, דיור ותשתיות. זוהי מורשתו הכלכלית

יצחק רבין מקבל את פניהם של העולים מרוסיה בשנות ה-90
אבי אוחיון / לע"מ

"ביטחון איננו רק הטנק, המטוס וספינת הטילים", אמר יצחק רבין ז"ל רבין בנאום השבעת הממשלה השנייה בראשותו, ב-1992. "ביטחון הוא גם, ואולי אף קודם כול האדם - האדם, האזרח הישראלי. ביטחון הוא גם החינוך של האדם, הוא הבית שלו, הוא הרחוב והשכונה שלו". אמר וקיים.

בשתי הממשלות שעמד בראשן, זו שהוקמה ב-1974 וזו שהוקמה ב-1992, קידם רבין מדיניות חברתית מרחיבה מאוד ושוויונית, והגדיל בצורה משמעותית את ההשקעה הממשלתית בבריאות, חינוך, רווחה, דיור ותשתיות.

רבים אינם זוכרים, אך רבין כיהן כראש ממשלת ישראל כבר ב-1974. גולדה מאיר התפטרה לאחר פרסום דו"ח הביניים של ועדת אגרנט (שמונתה לחקור את נסיבות פריצת מלחמת יום הכיפורים), ורבין, שהיתה זו כהונתו הראשונה כח"כ, נבחר לראשות מפלגת העבודה והיה לראש ממשלה.

הממשלה קמה בתנאים קשים ביותר, כשמעבר למספר ההרוגים הגדול במלחמה, נקלעה המדינה למשבר כלכלי חמור, כששלושת רבעי שנת תוצר כלכלי ירדו לטימיון.

רבין סירב להפצרות להקטין באופן דרמטי את התקציב מחשש למיתון, ונהג במדיניות מרוסנת, שכללה קיצוצים קטנים יחסית. בתקופת כהונתו הנהיג רפורמה במערכת המס, שהפכה את מס ההכנסה לפרוגרסיבית יותר וחסמה דרכים לתכנון מס אגרסיבי.

בנוסף לאלו, הנהיגה ממשלת רבין מדיניות חברתית מקיפה. בין השאר, הנהיגה קצבאות ילדים אוניברסליות שאינן תלויות בשירות צבאי, הגדילה משמעותית את תקציבי החינוך, הבריאות והרווחה והנהיגה תקצוב עודף לבתי ספר באזורי טיפוח. תוצאות מדיניותו של רבין היו ירידה חדה באבטלה ובעוני, סגירה של המינוס העצום שנפער ועלייה משמעותית ביצוא. עם זאת, האינפלציה הגבוהה שירש מקודמיו לא ירדה.

ממשלתו השנייה של רבין הוקמה על רקע אחר, ובסביבה מקומית בינלאומית שונה לחלוטין. שנות הקמתה היו שנות הזוהר של הניאו ליברליזם והתרחשו לאחר תוכנית הייצוב של שנות השמונים וקריסתה של ברית המועצות. נדמה היה שהניאו ליברליזם ניצח באופן מחלט.

בהתאם, הקים רבין את ועדת השרים לענייני הפרטות והחל להפריט חברות ממשלתיות, להיאבק בהסתדרות ולהוריד את מס החברות. אך למרות אלה, סירב רבין לקצץ בתקציבים הממשלתיים ועמד מול הלחצים של נגיד בנק ישראל דאז, יעקב פרנקל, להתמקד בהורדת האינפלציה, והחל במדיניות כלכלית (פיסקלית) נדיבה ומרחיבה, כפי שהבטיח במערכת הבחירות.

בין הצעדים המרכזיים שיזם אפשר למנות את חקיקת חוק ביטוח בריאות ממלכתי, העלאה של 50% בשכר המורים, חקיקת חוק לקליטת חיילים משוחררים, הכרה במכללות אקדמיות בפריפריה שפתחה את שערי ההשכלה הגבוהה בפני עשרות אלפי צעירים, בנייה של 150 אלף דירות והשקעה חסרת תקדים במגזר הערבי. 

בשנה הראשונה של הממשלה הוכפל תקציב החינוך וכמעט והושווה לתקציב הביטחון. היקף בניית בתי הספר הוכפל והתווספו יותר מ־60 אלף שעות לימוד. כל זה הוביל לעלייה של 18% בשיעור הזכאים לתעודת בגרות, לקליטת 100 אלף תלמידים עולים ו־5,000 מורים עולים במערכת החינוך, להגדלת מספר הלומדים בתוכניות לקידום אוכלוסיות חלשות (לתעודת בגרות) מ-1,500 לכ-20 אלף, ולירידה של 40% בשיעורי הנשירה מתיכונים.

גם הנתונים המקרו כלכליים הרקיעו שחקים. הצמיחה עמדה על 7%-5% (שהגיעו, בין השאר, בשל התקווה לשלום), ההשקעות במשק גדול ב-7%, והאבטלה ירדה מ-11.2% ל-7.8%. בנוסף, תקציב הפיתוח של תשתיות תחבורתיות עירוניות גדל בכ-27% והועמד ב-1995 על כ-760 מיליון שקל, ומספר הכבישים החדשים שנבנו (בקילומטרים) היו הגבוהה ביותר מאז ועד לשנים האחרונות.

למעשה, סימלו ממשלות רבין את סופן (הזמני) של מגמות שמאל כלכלי בישראל. הממשלה הראשונה היתה הממשלה הסוציאל דמוקרטית המובהקת האחרונה והממשלה השנייה היתה הממשלה החברתית האחרונה. ייתכן כי שינוי המגמה שמתרחש בשנים האחרונות בישראל ובעולם, בעיקר החל מהמשבר של 2008, והאפשרות לשינוי פוליטי בישראל יביאו איתם חזרה לדרכו רבין, בהתאמות המתבקשות.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות