תומכי "ישראל השנייה" לא רואים את התמונה המלאה - הסוציאל - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תומכי "ישראל השנייה" לא רואים את התמונה המלאה

החלוקה ל"ישראל הראשונה" ו"ישראל השנייה" היא פשטנית מדי ■ כל שיח על מאבקי האליטות, הכוח והמעמדות בישראל לא יכול להציג תמונה שממנה עולה כי העניים והמעמדות הנמוכים בישראל מצביעים באופן מובהק לימין ונתניהו

קלפי בבני ברק. למצולמים אין קשר לכתבה
תומר אפלבאום

ישראל השנייה, חוזר וטוען אבישי בן חיים, פרשן ערוץ 13, תומכת בראש הממשלה בנימין נתניהו ורואה בהתנגדות לו התקוממות של האליטה נגד הרצון של המעמדות העממיים לאחוז בשלטון ובכוח. ואכן, מבט מהיר בנתוני ההצבעה של הבחירות האחרונות, כפי שעובדו על ידי מרכז אדוה, מראים מתאם די ברור בין המדד החברתי כלכלי של הרשויות המקומיות השונות, שנקבע לפי הכנסת תושביהן, להצבעה למפלגות הגדולות. ככלל, ככל שאתה מרוויח יותר סביר שתצביע לכחול לבן, ככל שאתה מרוויח פחות, סביר שתצביע לליכוד.

מכיוון שישנה חפיפה כלשהי בישראל בין נתוני הכנסה לבין עדה, החלוקה הזו גם נכונה, פחות או יותר, לחלוקה בין אשכנזים לספרדים. "ישראל הראשונה", האליטה הישנה האשכנזית והעשירה מצביעה לכחול לבן, ו"ישראל השנייה", שרוצה לאחוז במוקדי הכוח, מצביעה לליכוד.

מעבר לעובדה שלא בטוח שאלה שבן חיים מדבר בשמם מעוניינים להיקרא "ישראל השנייה", כוחה של ה"אליטה הישנה" נמצא בדעיכה כבר עשרות שנים. מבט לנציגי המפלגות ולראשיהן מערער את החלוקה הבינארית והפשטנית הזו. כלומר, נראה שבן חיים ואוהדיו מפספסים חלק מהותי מהתמונה הישראלית.

"ישראל השלישית"

כן, כחול לבן משחקים על רגשות "ארץ ישראל הישנה והטובה" של אלו שמרגישים שגנבו להם את המדינה, ולליכוד מצביעים רבים שחשים שהמפלגה הזו היא זו שנתנה להם בראשונה קול וכוח אמיתיים בזירת ההשפעה הישראלית. אבל גם אם "ישראל הראשונה" מצביעה לכחול לבן, ו"ישראל השנייה" לליכוד, אסור לשכוח את "ישראל השלישית" ו"ישראל הרביעית".

שיעור הצבעה

במדד החברתי כלכלי של הלמ"ס, שמסווג את הרשויות המקומיות בישראל על פי מצבם הכלכלי של תושביהן, מסווגות בעשירון הראשון והשני, העשירונים הנמוכים ביותר, אך ורק רשויות ערביות וחרדיות, למעט שלוש ערים מתחרדות, ירושלים, שבה גם אוכלוסייה ערבית גדולה מאוד, בית שמש וצפת. רוב תושבי אותן רשויות מקומיות לא מצביעים לליכוד. למעשה, יש תיקו בין הליכוד לכחול לבן בעשירון הראשון, אך לא בשני.

בשני העשירונים הנמוכים ביותר מצביעים בעיקר למפלגות המגזריות שמייצגות אותם, הרשימה המשותפת, יהדות התורה וש"ס. שלוש אלה הן קודם כל מפלגות מגזריות ורק אחר כך כאלה המייצגות עמדה פוליטית ברורה בשאלות המפלגות את ישראל. למרות זאת, בחלוקה המתבקשת ניתן לסווג בקלות את הרשימה המשותפת כשייכת לגוש השמאל ואת יהדות התורה וש"ס כשייכות לגוש הימין.

שליש מ"ישראל השלישית", שהם החרדים המהווים 10% מכלל האוכלוסייה, מצביעים בעד נתניהו וגוש הימין, שני שליש מ"ישראל השלישית", שהם הערבים המהווים 20% האוכלוסייה, מצביעים נגד נתניהו ובעד גוש השמאל.

כל שיח על מאבקי האליטות, הכוח והמעמדות בישראל, לא יכול להתעלם מהנתונים האלה ולהציג תמונה פשטנית כאילו העניים והמעמדות הנמוכים בישראל מצביעים באופן מובהק לימין ונתניהו, רואים בהם את נציגיהם האותנטים ותומכים בעמדותיהם.

שיעור הצבעה לרשימות

האנשים שבשוליים

בישראל יש אנשים שנמצאים במקום שולי יותר מאנשי "ישראל השלישית". אלה הם כל אותם אנשים ונשים החיים בישראל או תחת שליטתה ואין להם לזכות הצבעה. מתוכם כ-150-100 אלף עובדים זרים ומבקשי מקלט, 300 אלף תושבי מזרח ירושלים ומיליוני פלסטינים בגדה המערבית ובעזה.

לחלק מהם, כמו עובדים זרים ומבקשי מקלט, אין זכות הצבעה בצדק, אבל יש כאלה, כמו תושבי מזרח ירושלים, שהעובדה שאינם יכולים להצביע היא שערורייה, וכאלה שהשליטה הנמשכת בחייהם הופכת את אי-זכאותם לבחירת נציגי המשטר השולט היא בעייתית.  

כולם הם האנשים העניים ביותר בישראל, החיים בתנאים הקשים ביותר ובעלי הקול החלש ביותר בזירות ההשפעה בישראל. אי-אפשר לנתח את דפוסי ההצבעה שלהם, אבל כשבוחנים את מאבקי הכוח בישראל ואת האינטרסים המעמדיים והתרבותיים של המעמדות השונים, ראוי לשאול גם את מי מהמפלגות אנשי "ישראל הרביעית" מעניינים, מי רוצה לשפר את מצבם ומי מעוניין להרעו, ומה מקומם בתמונה הגדולה של העוני, העושר והכוח בישראל.

העובדה שאנשי "ישראל השנייה", כלומר מעמד הביניים והמעמד התחתון היהודים הלא חרדים, מצביעים באחוזים נמוכים למפלגות השמאל מרכז, היא אכן בעייתית למחנה זה, וראוי שיעסוק בסיבות לכך ובניסיונות לתקן את המצב העגום הזה. אבל על מנת לשפוט את המצב הישראלי בצורה אמיתית והגונה יותר, ולהחליט אם וכיצד לשפר את המצב, אסור לשכוח את אנשי "ישראל השלישית והרביעית".

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות