"שיקנו גנרטורים": התוכנית להשבתת חברת החשמל בשבת - ולמה לא מדובר בתסריט בדיוני - גיל קויבסקי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"שיקנו גנרטורים": התוכנית להשבתת חברת החשמל בשבת - ולמה לא מדובר בתסריט בדיוני

ההחלטה להשבית דווקא את התחבורה הציבורית בשבתות וחגים היא שרירותית לחלוטין, קטסטרופלית מבחינה כלכלית וניתן אפילו לקרוא לה החלטה רצחנית

85תגובות
אדם מחבר גנרטור לביתו
Dennis M. Rivera Pichardo/אי־

הרב הראשי מתעקש כי תשתיות החשמל במדינה יושבתו בשבתות וחגים כדי להבטיח את אופייה של המדינה כמדינה יהודית. "גם לעובדי חברת החשמל יש הזכות לשמור שבת", אמרו בכירים בסביבת הרב. "החילונים יכולים לרכוש גנרטורים על חשבונם".

השבתת חברת החשמל בשבתות היא חלק מתוכנית כוללת של הרב להשבתת כלל התשתיות במדינת ישראל בשבתות. "אחרי חברת החשמל נשבית את מקורות", מבטיחים ברבנות. מגעים החלו גם למנוע הזרמת גז בתחומי ארץ ישראל בשבת. השבתת נמלי התעופה אינה דורשת מהלך מיוחד מטעם הרבנות, משום שבהיעדר אספקת חשמל עצמאית, ספק אם יוכלו לתפקד.

עם זאת הובהר כי אין בכוונת הרבנות לדרוש סגירת שירותים חיוניים כגון בתי חולים ולמנוע את פעילות המשטרה וכוחות הביטחון. כמו כן, מבינים ברבנות שלא ניתן יהיה למנוע הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. "גם הרב מבין שזו גזירה שהציבור לא יוכל לעמוד בה", אומרים מקורבים. "גנרטור פרטי עולה בין כמה מאות לאלפי שקלים, זאת הוצאה הגיונית למשפחה חילונית. יש הבנה שחילונים רוצים לנסוע בשבת, ולדרוש מכל חילוני שירכוש רכב פרטי בעשרות אלפי שקלים זה לא ריאלי".

גם הנזק הכלכלי העצום שייגרם כתוצאה מהשבתת התחבורה הציבורית יום בשבוע מרתיע את הרבנות מלכלול גם את תשתיות התחבורה הציבורית בתוכנית. "הרב מבין שאחרי השקעה של מאות מיליארדים ברכבות, לא ניתן להשבית אותן בשבת. בעזרת השם בעוד כמה שנים הרכבות יוכלו לנסוע באופן עצמאי", אומרים בסביבת הרב. גם מקורבי הרב מבינים כי להשבתת התחבורה הציבורית בשבת השלכות הרות גורל על הגודש בכבישים, ומסבירים כי מבחינה הלכתית, מאחר שיש קשר הדוק בין תאונות דרכים בסופי שבוע להיעדר התחבורה הציבורית, הרי שהפעלת אוטובוסים היא בבחינת פיקוח נפש.

רגע... מה???  

ועכשיו, אחרי שכעסנו, התבלבלנו וצחקנו, חשוב להבהיר שהרב הראשי לא דרש שחברת החשמל תפסיק את ייצור החשמל. אין סיבה לדאגה: גם המים ימשיכו לזרום בברזים בימי חול, בשבתות ובחגים. אפילו מי שירצה לתפוס טיסה במהלך השבת יוכל עדיין לעשות זאת מנמל התעופה.

כלומר, אפשר לכאורה להירגע. נכון לעכשיו לא תצטרכו לרכוש גנרטור פרטי בכמה אלפי שקלים כדי ליהנות משבת מחושמלת. אבל, למרבה האבסורד, בעוד רכישה של גנרטור פרטי לכל בית נשמעת כמו טירוף מערכות, רכישת רכב פרטי היא עניין שבשגרה. וכאן בעצם מגיעה השאלה, האם קיים הבדל בין תחבורה ציבורית לרשת החשמל או המים? כולן תשתיות ציבוריות בסיסיות שראוי היה להפעיל אותן באופן תדיר.

התשובה ברורה: אין שום הבדל. ההחלטה להשבית דווקא את התחבורה הציבורית בשבתות וחגים היא שרירותית לחלוטין, קטסטרופלית מבחינה כלכלית וניתן אפילו לקרוא לה החלטה רצחנית.

בהתאם לדו"ח של ארגון OECD מ-2018, ישראל היא המדינה הפקוקה ביותר בין מדינות הארגון. קרן המטבע העולמית הגיעה למסקנה דומה. כל המומחים תולים זאת בהיעדר תחבורה ציבורית ראויה. העובדה שהתחבורה הציבורית אינה פעילה בסוף השבוע היא פגם משמעותי באיכות התחבורה הזו.

נתיב תחבורה ציבורית בכביש החוף
אבישג שאר-ישוב

משפחה חילונית נורמלית זקוקה לרכב כדי להתנייד בשבת, לכן מרבית החילונים מחזיקים רכב פרטי. אם בחניה חונה כבר רכב, הדרך קצרה לעשות בו שימוש, ולא לעלות על אוטובוסים, שאינם עומדים בלוחות זמנים, סובלים מתחזוקה לקויה ואינם זוכים לעדיפות בנסיעה, כך שמהירותם נמוכה מזו של הרכב הפרטי. 

נזקי הפקקים מוערכים ב-22 מיליארד שקל בשנה באובדן ישיר של שעות עבודה. לצד הנזק הישיר, קיימים גם נזקים העקיפים שמוערכים בעשרות מיליארדים נוספים בשנה. תחבורה ציבורית בשבת אמנם לא היתה מעלימה לחלוטין את בעיות הפקקים במהלך השבוע, אך היא היתה מצמצמת אותם משמעותית. כשאוטובוסים נעים גם בשבת, ויתור על רכב פרטי הופך להיות אופציה להרבה חילונים שכיום מחזיקים רכב בגלל הרצון שלהם להתנייד בשבת.

ויש היגיון כלכלי פשוט אפילו יותר. תשתית התחבורה הציבורית היא נכס שהושקע בו ממון רב: אוטובוסים נרכשו, פסי רכבת הונחו, תחנות אוטובוסים ורכבת נבנו וכוח אדם הוכשר - וכל זה מושבת מדי שבוע. נניח שברשותכם דירה שאותה אתם משכירים, האם הדייר לא משלם על ימי שבת וחג? התשובה היא כמובן שלילית. נכסים צריכים לעבוד, והעובדה שהנכס הציבורי הזה אינו מתופעל היא בזבוז מובהק של כספי ציבור.

אבל לא רק על כסף מדובר. לפני כמה שנים החלו להפעיל את הפרויקט המוצלח והפופולרי "קווי לילה": קווי אוטובוס בלילות חמישי ומוצ"ש. מרכז המידע והמחקר של הכנסת מצא כבר כי הפעלת הקווים, שיועדו לנסיעה למקומות הבילוי, הפחיתו ב-30% את תאונות הדרכים, משום שצעירים ששתו או התעייפו לא נדרשו לנהוג בעצמם.

היגיון בריא מלמד כי הפעלת קווים דומים בימי ששי בערב תציל חיים. מדובר בעובדה ידועה שהוצגה פעם אחר פעם מול הגורמים השונים. ההחלטה לא להתיר תחבורה ציבורית בשבת עולה לא רק כסף אלא באופן מובהק בחיי אדם. מדובר בעתיד ידוע מראש, וקשה שלא לתהות כיצד שר התחבורה, ישראל כ"ץ, ישן בלילה, כשהוא יודע שבגלל המדיניות שלו עוד משפחה בישראל תאבד את היקר לה מכל - ושהאחריות היא כולה שלו. חשוב בהקשר זה להבהיר: שר התחבורה יכול, במשיכת קולמוס, להתיר תחבורה ציבורית בשבת.

אין כל היגיון להבחין בין הפעלת תחבורה ציבורית להפעלת בתי חולים, משטרה, חשמל ומים. כולן תשתיות ציבוריות חיוניות שיש להפעילן בכל ימות השבוע. תחבורה ציבורית בשבת תהיה אולי בעלת אופי שונה (תדירות נמוכה, פחות קווים למקומות תעסוקה ויותר למקומות בילוי, תעריף גבוה יותר למימון משכורות מוגדלות והימנעות מכניסה לתוך שכונות דתיות) אבל היא עדיין תספק מענה לצורך הבסיסי של אזרחי ישראל: חופש התנועה. כפי שלא יעלה על הדעת שכל אדם יקנה לעצמו גנרטור פרטי, כך אין היגיון לחייב כל אדם לרכוש אוטו פרטי.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות