לא רוצים זרים - המנהל האופטימי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לא רוצים זרים

4תגובות

לפני כמה ימים נודע שהבורסה מתכוונת לרשום מניות של כמה מהחברות הגדולות בעולם למסחר בישראל במסגרת המאמץ להגברת הנזילות.

זו בדיוק הנקודה שבה עלינו לחזור לשאלה הבסיסית : מהו תפקידה של הבורסה ? אז ככה, תפקידה של הבורסה הוא לשמש כמתווכת בין משקיעים לבין חברות. בצד אחד של המשוואה נמצאות החברות שזקוקות לכספים לצורכי השקעות ומהצד השני נמצאים המשקיעים אשר מקווים שכספם יושקע באופן ראוי, מה שאמור להניב להם תשואה ראויה על השקעתם. כמובן שלא רק המשקיעים הישירים נהנים מהשקעתם המוצלחת, כי אם גם המשק כולו.

עד כאן התיאוריה. המציאות היא כידוע מעט מורכבת יותר, אולם מבלי להיכנס לפירוט יתר, אניח לצורך הדיון שהשורות לעיל ממצות את מטרת הבורסה.

עכשיו נחזור לכוונתה של הבורסה לרשום את ענקיות הטכנולוגיה למסחר בתל אביב. רמת המסחר הנמוכה מאלצת את הבורסה לחשוב על דרכים להתמודד עם היובש שפוקד את השוק בשנים האחרונות. אלא שאני די מסופק באם רישום טכני של חברות זרות יצליח להעיר את הבורסה מתרדמתה. זהו צעד מלאכותי לחלוטין שאין בו שום תרומה למשק המקומי. היחידים שעשויים ליהנות מהמהלך הם הבנקים והבורסה שאולי יצליחו לדלות עוד כמה עמלות מסחר. מעבר לזה, אין בצעד הזה אפילו לא תרומה זניחה למשק.

המחיקה העצמית הסיטונית של מספר רב של חברות מהמסחר בתל אביב בשנים האחרונות מלמדת על בעיה עמוקה ומהותית שרישום של אפל או גוגל למסחר בשוק המקומי לא יפתור.  העובדה שלמעט שוק הנגזרים על המעו"ף, שאר שווקי הנגזרים לא זוכים ברוב המקרים אפילו לא לעסקה אחת בין פקיעה לפקיעה צריכה לגרום להנהלת הבורסה והרשות לני"ע לחשוב על דרכים יצירתיות ומועילות יותר לעידוד המסחר בשוק המקומי.

למשל, יתכן והקלה בתנאי גיוס ראשוני עשויים לגרום לחברות לשקול ולהעדיף את השוק בתל אביב על פני שווקים אחרים (ואין הכוונה להצעה שחברות קטנות ידווחו פעם בחצי שנה). במקביל, אפשר לתמוך בעושי שוק בכל שווקי הנגזרים אשר מתחייבים למרווח מסוים וסביר בין מחירי הקניה והמכירה יכולים להעיר את שווקי הנגזרים (ראו איזה שינוי דרמטי חל בשוק האג"ח לפני כמה שנים מהרגע שבו  החלו לפעול בארץ עשוי שוק).

עשו כל צעד ובלבד שלא יהיה מלאכותי ושתהיה בו תרומה לכלכלה הישראלית. בשוק הישראלי צריכות להיסחר בעיקר חברות ישראליות. שחקני חיזוק זה מושג שצריך להישאר בעולם הספורט וגם שם הם לא תמיד טובים יותר מהשחקנים המקומיים.

חוץ מזה, לאחר שהשוק התאכזב מדוחותיה של אפל, השוק היה יורד היום בשניים שלושה אחוזים...

נקודה נוספת לסיום : לפני כשבוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה סקר על המסחר הבינלאומי בשירותים עסקיים לפי מדינות בשנת ...2011. מה אנחנו אמורים לעשות עם המידע הזה?

בורסת ניו יורק. בישראל לומדים את דרכי השיווק האמריקאיות
בלומברג

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות