פעם היתה אינפלציה, היום כבר לא וגם מחר לא תהיה - המנהל האופטימי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פעם היתה אינפלציה, היום כבר לא וגם מחר לא תהיה

5תגובות

אחד הפרמטרים המרכזיים אשר אותו בוחנים הבנקים המרכזיים בעולם בעת החלטות הריבית הינו האינפלציה. הפד קבע בשעתו שברגע בו האינפלציה תגיע לרמה של שני אחוזים, יהיה בזה איתות להעלאת ריבית. הבנק המרכזי באירופה עומד להרחיב את תוכנית ההרחבה המוניטרית גם בשל העובדה שהאינפלציה אינה מצליחה להתרומם ובישראל כבר התרגלנו לכך שיעד האינפלציה אשר נקבע על הטווח שבין 1% - 3% אינו רלוונטי בשנים האחרונות.

אלא שכפי שקורה לעיתים, המציאות הכלכלית נעה מהר ושונה מיעדים שנקבעו בסביבה שהשתנתה, שלא לדבר על ספרי הלימוד שחלק לא מבוטל מהם הפך ללא רלוונטי לאחר המשבר הפיננסי של 2008. מכירים את התיאוריה לפיה תיתכן התפרצות אינפלציונית במידה והשוק יוצף בנזילות ?

נתון האינפלציה הוא עדיין חשוב ומהותי. אולם בניגוד לרוב נתוני המקרו, מגמת האינפלציה בעולם נמצאת בקו ברור של ירידה, תופעה שנמשכת כבר למעלה מעשרים שנה !!!

הגרף המצורף למטה מתאר את השינוי באינפלציה ובאינפלציית הליבה במדינות ה OECD. מאז הימים הסוערים של שנות השבעים שבהם גאתה האינפלציה בשל נסיקתם של מחירי הדלק ושנות השמונים שבהם סבלה ארה"ב מעליות מחירים ניכרות, חל שינוי משמעותי במגמה.

גרף המתאר את האינפלציה ב OECD

האינפלציה נמצאת במגמת ירידה ברורה. הספקנים יאמרו שאינפלציית הליבה (היינו בנטרול מחירי האנרגיה והמזון) התייצבה בשנים האחרונות, אלא שקצת קשה לדמיין את עצמנו חיים ללא דלק ומזון. ליבה או לא, דלק ומזון הינם חלק מרכזי ממרכיבי הצריכה השוטפים ולכן לא נכון להתעלם מהשפעתם על עלות ההוצאה הפרטית.

הסיבה לירידה במחירי האנרגיה נעוצה במאבקי כוח פוליטיים – מדיניים – כלכליים שרבות דובר בהם ולכן לא אדון בהם שוב.

אולם ראוי לדון בגורם שמניע את ירידת המחירים בשנים האחרונות יותר מכל גורם אחר והוא ההתפתחות הטכנולוגית. חגיגת הקניות של "BLACK FRIDAY" האחרון יכולה להמחיש את השפעתו של שינוי טכנולוגי. בעוד שבחנויות הפיזיות נרשמה ירידה במספר המבקרים, הרי החנויות המקוונות רשמו שיאי מכירה.  ככה זה כשחותכים את עלויות הסוכן המגולמות במחירי המוצרים. פרסום הדוחות הכספיים של הרבעון השלישי בארה"ב הראה על המשך צמיחה חדה באמזון בעוד שוולמארט נאלצה לשחרר אזהרת רווח. האפשרות לרכוש היום באופן מקוון כמעט כל מוצר, החל במוזיקה, המשך במוצרי חשמל וכלה בכרטיסי טיסה ולהשוותם בכמה לחיצות על המקלדת/טלפון הביאה לירידה במחיריהם.

בנקאי בכיר באירופה הביע בסוף השבוע האחרון חשש מעתידם של הבנקים לאור ההתפתחות המואצת של ענף הפינטק, היינו בנקאות מקוונת, כזו שמאפשרת למשל מתן הלוואות בין גופים ויחידים ללא מגע בנק.

ההתקדמות הטכנולוגית נמצאת בעיצומה ותמשיך להשפיע על המחירים שאנו משלמים גם בעתיד.

הגורמים שמשפיעים היום על מחירי המוצרים הם שונים בתכלית השינוי מאלו שהשפיעו בעבר ובנוסף, אלו אינם גורמים בעלי אופי זמני, כי אם כאלו שיישארו עוד זמן רב.

נראה אם כן שהגיעה העת לשנות את החשיבה לגבי אינפלציה. יעדי אינפלציה שנקבעו לפני כמה שנים נדרשים לעדכון מחדש ומן הסתם, קביעת מדיניות מוניטרית לפיהם אינה רלוונטית.

הבנקים המרכזיים שגם כך כלואים כעת במעגל קסמים בעייתי שאינו מאפשר להם מרחב פעולה מוניטרי, מקווים שהאינפלציה תגיב למדיניות המוניטרית המרחיבה ותעלה בעתיד.

אלא שכללי הכלכלה הקונבנציונליים כבר אינם כאלו והעובדה שהאינפלציה נותרת נמוכה אינה תוצר בלעדי של ירידה בביקושים, כי אם גם ואולי בעיקר, של התקדמות טכנולוגית.

 

 

 

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות