סעיף טריקי בפוליסת הביטוח הותיר את ההורים שבויים - איריס עוזיהו - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סעיף טריקי בפוליסת הביטוח הותיר את ההורים שבויים

בן הזקונים היה אמור לנסוע עם קבוצת הכדורגל שלו למשחקי מונדיאל נערים בברצלונה. אבל אז הקורונה עלתה לארץ והתפשטה בעולם, המשחקים בוטלו - וההורים עדיין לא ראו את הכסף שלהם בחזרה

3תגובות
משחק כדורגל בין יובנטוס לאינטר בטורינו ללא צופים
Marco Alpozzi/אי־פי

הקורונה לא פסחה גם על ביתנו, אך לא מדובר בנגיף עצמו, אלא במשתמע ממנו. אתחיל עם בן הזקונים, המשחק בקבוצת כדורגל והיה אמור לטוס עם הקבוצה בפסח על מנת להשתתף במשחקי מונדיאל נערים בברצלונה.

עוד כשהווירוס רק עלה לאוויר העולם, אך טרם פרץ לגבולותינו, קבוצת הוואטסאפ של הורי ילדי הקבוצה כבר געשה ורעשה בשאלה האם לבטל את הנסיעה לטורניר הצפוי. שלא כהרגלי, הייתי דווקא אופטימית וטענתי שאין טעם להחליט כבר בפברואר על אפריל (חודש נסיעתם), במיוחד לאור העובדה שזמן ההודעה המוקדמת המזכה בדמי החזר מלאים כבר במילא חלף.

חשבתי שכל יום הוא יום חדש, ואל לנו למהר לקפוץ למסקנות, אלא לעקוב אחר ההתפתחויות. אבל איך שהחלה הקורונה לכתר גם את ישראל, התברר שנבואתם של המקטרגים התגשמה, והנסיעה נהפכה לחלום רחוק.

פניתי למנהל הפרויקט מטעם חברת הנסיעות כדי לברר מהן האופציות שעומדות בפנינו, לאחר שנותרו באותה עת פחות מחודשיים עד יום הנסיעה, עובדה שמשמעה 100% דמי ביטול. הוא השיב שמבחינת הקטלונים, הטורניר מתקיים כרגיל ולכן לא ניתן לעשות דבר בינתיים, ותיזכר כמה חשוב להוציא לפועל בהקדם ביטוח נסיעות לחו"ל המותאם לספורטאים. המאמן ריכז את נושא הביטוח, אסף את הכסף ודאג לרכישת תוספת לפוליסה בגין ביטול נסיעה שתכלול גם מקרה של מגפה.

היו לבטים רבים בקרב ההורים אם לשלוח את ילדיהם או לא, וכל אחד סבר אחרת. במקביל, פנה המאמן ולחץ על חברת הנסיעות על קבלת אופציה לביטול הנסיעה. ההצעה שהוא קיבל היתה דמי ביטול חריגים (לדבריהם) בשיעור של 50% בלבד (במקום 100%) לכל היותר, גם אם יתקבלו החזרים מהספקים ונותני השירותים מעבר לזה.

מחינו על חוסר ההוגנות, מדוע זה לא back to back? מדוע לא לגלגל אלינו את כל ההחזרים שהם יקבלו, היכן הצדק בהשארת הכסף מעבר למחצית אצלם?

המצב בארץ כידוע החריף עם ההחלטה על הכנסתם של כל החוזרים מחו"ל ללא יוצא מן הכלל לבידוד, אך את מנהל הפרויקט זה עדיין לא ריגש מספיק; הוא המשיך לטעון שאת הספרדים ההוראות בארץ אינן מעניינות, ומבחינת מארגני הטורניר, המונדיאל תקף ונשאר בעינו. הוא ציין שזה שונה ממצב של סגירת הגבולות של אחת מהמדינות, כלומר אם אחד משדות התעופה יסגור את שעריו מפני יוצאים ו/או הבאים, הכספים יוחזרו במלואם.

ההיסטריה בקבוצת ההורים גברה, היה תמוה מאוד שלאור ההתפתחויות בארץ ובעולם, לא מיהרו להוציא הודעה רשמית על ביטול הטורניר אלא רק באמצע מארס, לאחר לחץ שהופעל על הנהלת הקבוצה.

פניתי למארגן ורציתי לשמוע מה יש לו לומר לאחר ביטול הטורניר, אך הוא לא הגיב. נשארנו ללא מענה, וההורים חששו לגורל כספם, במיוחד בתקופה שבה הישרדות כלכלית היא שם המשחק.

לאחר ימים ספורים חברת הנסיעות שיגרה מכתב, שבו הודיעה שעד 31 במאי היא נמצאת במתכונת חירום כמו כל המדינה וכי אין כל פעילות. החברה אמרה שתנצל תקופה זו להשיג תשובות מהספקים ונותני השירותים באירופה, הנתונים במתכונת חירום דומה, אבל הודיעו חד משמעית שכולם יקבלו את כספם חזרה. הם הוסיפו וביקשו שרק נציג אחד של כל קבוצה ידבר עמם מאותו רגע ואילך.

זה לא הניח את דעתנו ההורים. זה היה פשוט מנוגד בתכלית לסיכומים ולהבטחות שניתנו, ולכן התארגנו לשליחת מכתבי דרישה לחברה להחזר הכספים לאלתר.

בינתיים, הצעתי שנציץ בפוליסת הביטוח ונבדוק אם היא נותנת מענה, לאחר שחברת הנסיעות כאמור השאירה לנו אבק. בהרחבה של הפוליסה בדבר "ביטול נסיעה לפני תחילתה" נכלל סעיף לביטול הנסיעה בזו הלשון: "מגפה או מצב ביטחוני שאינם מאפשרים למבוטח לצאת לחו״ל, או לחזור עקב סגירת נמלי התעופה בארץ או בארץ היעד שאליה רכש את כרטיס הטיסה או ההפלגה".

מדובר למעשה בסעיף די טריקי, כי בחלקו הראשון נרשם על ביטול עקב מגפה שאינה מאפשרת לצאת או לחזור, אבל בחלקו השני נרשם "עקב סגירת נמלי תעופה". לא היה ברור למה בדיוק התכוון המשורר, והאם נדרשים שני תנאים מצטברים לשיפוי: גם מגפה וגם נמלים סגורים, או שדיה כוחה של מגפה לזכותנו בשיפוי. אם אכן מדובר בשני תנאים מצטברים, אז התנאי של נמלים סגורים למעשה אינו מתקיים. המשפטנית שבקבוצת ההורים סברה שהמגפה היא תנאי מספק.

אני באופן אישי הייתי יותר סקפטית לאור נוסח הסעיף, מה עוד שחברת הנסיעות לא יצאה בהצהרה שאינה משלמת, על מנת שחברת הביטוח תוכל להיכנס לתמונה, נהפוך הוא - היא הודיעה על כוונות חיוביות להחזר הכספים. אך מלים לחוד ומעשים לחוד ובינתיים נותרנו שבויים.

בכל מקרה הפנייה של ההורים הועברה למחלקת תביעות של חברת הביטוח ואנו עדיין ממתינים לתשובתם.

על אימוני הכדורגל שהופסקו ולמידה מרחוק - בטור הבאתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות