לשגר חללית לירח אנחנו יודעים. ולחשב את תוצאות הבחירות? - והרי החדשנות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לשגר חללית לירח אנחנו יודעים. ולחשב את תוצאות הבחירות?

הטכנולוגיה הדיגיטלית מצליחה להביא ליעילות באספקטים רבים של חיינו, כשהפוטנציאל קיים גם בכל הנוגע לתהליך הבחירות במדינות דמוקרטיות. עם זאת, דווקא ישראל, אומת הסטארט-אפ, לא השכילה לבצע את המהלך שיוכל לסייע למנוע מקרים שכאלו

15תגובות
ההמראה של בראשית בפברואר האחרון
THOM BAUR/רויטרס

בסומלילנד משתמשים בסורקי קשתית, באסטוניה מצביעים מהאמבט, ובישראל? אנחנו עדיין סופרים פתקי נייר.

ישראל אמנם לא הצליחה בהנחתת הגשושית "בראשית" על הירח, אך בכל זאת הגיעה המדינה להישג מדהים שכבר דובר עליו בבלוג זה. ישראל נהפכה באמצעות פרויקט זה למדינה השביעית בעולם שהקיפה את הירח, גם אם עוד לא היתה למדינה הרביעית לנחות בהצלחה. על אף שהמשימה לא הצליחה במלואה, הסטארט-אפ ניישן הציגה את החדשנות הישראלית לעולם ואת היכולות הטכנולוגיות שלה.

באותו הזמן, בעת כתיבת רשומה זו, אנו עדיין ממתינים לתוצאות האמת של מערכת הבחירות הסוערת שתוצאותיה כבר היו אמורות להתקבל זה מכבר. לאורך כל היום התוודענו לאי סדרים שונים: קלפיות שלא נספרו, טעויות הקלדה, הצבעות כמעט מוחלטות לימין במעוזי השמאל והצבעות כמעט מוחלטות לשמאל במעוזי הימין. נראה כי המדינה שיודעת לשגר גשושית המקיפה את הירח לא מצליחה לנהל מערכת בחירות ללא תקלות. אין בשורות אלו כדי לרמוז בנוגע לכוונות זדון, אלא רק להצביע כי נראה שהפוטנציאל העצום שקיים בישראל לא ממומש במטרה להפוך את תהליך בחירת נציגי הציבור שלנו ליעיל, שקוף, פשוט ומהיר.

הטכנולוגיה הדיגיטלית מצליחה להביא ליעילות באספקטים רבים של חיינו, כשהפוטנציאל קיים גם בכל הנוגע לתהליך הבחירות במדינות דמוקרטיות. ברזיל, קנדה, בלגיה, בריטניה, נורווגיה, שוויץ, אסטוניה וכמובן ארה"ב, מהוות דוגמאות מעטות מבין המדינות שעושות שימוש בכלים אלקטרוניים בכל הנוגע למערכות הבחירות שלהן, והדבר נהפך לנפוץ גם במדינות אפריקה ואסיה. עם זאת, דווקא ישראל, אומת הסטארט-אפ, שבה קיימת התשתית הנחוצה לצורך מינופה של הטכנולוגיה לצורך זה, לא השכילה לבצע את המהלך שיוכל לסייע למנוע מקרים שכאלו.

קלפי
אליהו הרשקוביץ

ניתן לחלק את השימוש בטכנולוגיות עבור מטרות אלו לשלושה סוגים מרכזיים של הצבעות חכמות: הסוג הראשון הוא ההצבעה באמצעות מכונות דיגיטליות שמחליפות את פתקי ההצבעה והצורך בספירה ידנית בידי ועדת הקלפי. המכונה למעשה מבצעת את הספירה ומעבירה את הנתונים ישירות אל ועדת הבחירות.

הסוג השני הוא הצבעה מרוחקת; כלומר, מתן אפשרות לאזרחים להצביע דרך האינטרנט מכל מקום, ללא צורך להגיע אל הקלפי.

הסוג השלישי הוא שימוש בטכנולוגיות על מנת להפוך את תהליך ההצבעה מהסוג הישן לחכם יותר, באמצעות טכנולוגיות ביומטריות לצורך אימות זהות המצביעים ומניעת זיופים וכן טכנולוגיות לספירה של פתקים. טכנולוגיות לזיהוי מצביעים נהפכו לנפוצות במדינות שבהן ישנו חשש לזיופים, כשדוגמא לכך היא סומלילנד, שעושה שימוש בטכנולוגיה לסריקת הקשתית על מנת לוודא את זהות המצביעים.

כל שלושת הסוגים יכולים לסייע למדינות באמצעות החיסכון בספירת קולות ידנית שמביאה לטעויות חישוב ולפסילת קולות מסיבות טכניות.

בעבר, ארך תהליך ספירת הקולות בהודו כמה ימים עבור כל מחוז. כניסתן של טכנולוגיות הפך את התהליך לזריז יותר, כשספירת הקולות אורכת כיום כשלוש שעות בלבד. טכנולוגיה נוספת שיש להזכיר בהקשר זה היא טכנולוגית OCR שמאפשרת לסרוק פתקי נייר ולעלות את התוצאות שלהן למחשב. מדובר בכלי מהיר, פשוט ובטוח שגם מאפשר ספירה פיזית לאחר מכן במקרה שיש חשד כי קיימת תקלה בתוצאות.

חשוב לציין כי אנו עדים למגמה של ירידה באחוזי ההצבעה בכל העולם המערבי. צעירים ברחבי העולם רואים בהצבעה המיושנת באמצעות פתק נייר כדבר שצריך לחלוף מהעולם. הדור הצעיר מעוניין במעבר להצבעה דיגיטלית. אותם צעירים היו אלו שהובילו את השינוי באסטוניה, שמאפשרת כיום הצבעה מרוחקת באמצעות האינטרנט ונהנית משיעורי השתתפות גבוהים בבחירות הכלליות.

האתר של ועדת הבחירות המרכזית

יתרון נוסף שניתן לייחס להצבעה מרוחקת הינו כי מאפשרת להימנע מהצורך בהשבתת המשק למשך יום שלם, עלות שהסתכמה אצלנו בישראל בכ-2.5 מיליארד שקל.

בכל הנוגע להצבעות מסוג זה, בעיה מרכזית אחת היא הקושי לזהות בוודאות את הבוחרים, כשהדרך הבטוחה לעשות זאת היא באמצעות השימוש במערכות זיהוי ביומטריות. ניתן לצורך זה למנף את העובדה שיש לכמיליון אזרחים ישראלים תעודות זהות חכמות, שניתן להשתמש בהן לצורך זה.

בעיה נוספת היא זו של אבטחת מידע. בשנים האחרונות נוכחנו כמה פעמים לאפשרות של פריצות האקרים לחברות ולארגונים ממשלתיים, באופן שמדגיש את הסכנה של זיופים המוניים והשפעות חיצוניות על הליך הבחירות. עם זאת, ישראל היא כר פורה לטכנולוגיות ומיזמים שעוסקים באבטחת מידע, כשבישראל יש כ-170 חברות סטארט-אפ שמציעות פתרונות רלוונטיים מתחום הסייבר בהן ניתן לעשות שימוש.

יש כמה חברות ספציפיות שראוי להזכיר הרלוונטיות לתחומים של קיום מערכות בחירות חכמות יותר:

eVote - החברה מציעה כמה מערכות שמאפשרות לקיים בחירות ממוחשבות, כמו גם בחירות מבוססות הצבעה מרחוק מבוססת מחשב או טלפון חדש.

סרטון של evote - דלג

Scanovate – החברה פיתחה טכנולוגיות OCR, זיהוי ביומטרי ו-KYC מתקדמות בסלולר, שאותן ניתן להתאים לאתגר של ניהול בחירות באופן דיגיטלי.

Dokka - החברה מציעה כלי מבוסס בינה מלאכותית וזיהוי ויזואלי, שעושה אוטומטיזציה לתהליך עיבוד המסמכים. הטכנולוגיה שלהם מיועדת עבור מנהלי חשבונות, אך ניתן להשתמש בה בקלות גם למטרה זו.

CharacTell - חברה המציעה כלי לזיהוי מסמכים שמאפשר לאסוף מידע מתוך טפסים, מסמכים ותמונות.

Kryon Systems - פתרון לאוטומטיזציה רובוטית של תהליכים שמסייע לחברות להתמודד עם מטלות רפטטיביות במטרה להביא לייעול של תהליכים והקטנה של שגיאות אנושיות. מדובר בכלי שבהחלט ניתן להשתמש בו על מנת להפחית את טעויות ההזנה של נציגים אנושיים.

Cyberfy Tech – החברה מציעה כלים לזיהוי ביומטרי שעושים שימוש במצלמת הטלפון ויכולים לסייע באימות זהותו של מצביע מרחוק שמעוניין להצביע באמצעות מכשיר הטלפון הסלולרי שלו.

הצבעה דיגיטלית אינה מושלמת וישנם כאמור קשיים שעמם יש להתמודד; קשיים בני פתרון. בסטארט-אפ ניישן הישראלי יש את היכולת למנף את האוצר הטכנולוגי שטמון בה. אין לי כל ספק כי ישראל עוד תנחית חללית, אולי כבר ב-2021 או ב-2022, אך האם הבחירות של 2023 כבר ייראו אחרת? היכולת הטכנולוגית קיימת גם קיימת.

 

הרשמה לניוזלטר

-

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות