מי צריך שפת גוף כשיש לנו מקלדת אימוג'ים - לירז מרגלית - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מי צריך שפת גוף כשיש לנו מקלדת אימוג'ים

האימוג'ים הצטרפו לחיינו לפני כ-20 שנה, ומאז הם ממלאים יותר ויותר פונקציות. ואיך המוח שלנו מגיב אליהם?

5תגובות
אנשים מחזיקים מסכות של אייקונים מחייכים
Rawpixelimages | Dreamstime.com

אחד הפרקים הבלתי נשכחים בסדרה המיתולוגית חברים, היה הפרק שבו גילה רוס שאהובתו הנצחית רייצ׳ל התחילה לצאת עם חברו הטוב ג'ואי. רוס במקרה נכנס לדירה בזמן שהם התנשקו, ורייצ׳ל וג׳ואי ההמומים הרגישו מאד לא בנוח בעוד רוס מנסה בכוח לשכנע אותם שהוא "ממש בסדר".

קחו 30 שניות וצפו בסרטון:

מתוך "חברים" - דלג
רוס "ממש בסדר"?

כל אדם בעל אינטליגנציה רגשית סבירה יבחין שרוס מתקשה להכיל את הסיטואציה שבאה לו בהפתעה מוחלטת. הוא מנסה לגייס את כל הכלים האפשריים העומדים לרשותו כדי לשכנע שהוא בסדר. חוזר על המלה בסדר, מרים את קולו, עושה שימוש במחוות ידיים מוגזמות ולמרות כל אלו, מתוך קריאת שפת הגוף של רוס, כולנו מבינים שרוס רחוק מאד מלהיות בסדר.

כ-70% מהאינטראקציה הבין-אישית מבוססת על רמזים בלתי מילוליים, הבעות פנים, אינטונציה, מחוות גופניות. ללא אותות בלתי מילוליים אלו, לא ניתן להבין לעומק את כוונות האחר, תחושותיו, עד כמה הוא נמשך אלינו או נרתע מאתנו. במעבר לדיגיטל רמזים אלו לא קיימים - מה שאומר ש-70% מהאינטראקציה הולכת לאיבוד. כמענה לכך, נוספו האימוג׳ים למקלדת הדיגיטלית. הם התפתחו לראשונה ביפן ב-1998 על ידי מהנדס בשם Shigetaka Kurita, וב-2011 אפל הוסיפה אותם למקלדת בנייד.

4 שנים קדימה: אימוג'י (זה עם דמעות האושר) נבחר למילת השנה של מילון אוקספורד כמייצג הטוב ביותר של אותה שנה, בהותירו מאחור מלים כמו מהגרים או ברקזיט. 92% מהמשתמשים העושים בהם שימוש קבוע יעידו כי לא ניתן לערער על נחיצותם לאינטראקציה הדיגיטלית, לעתים אף ללא מלל נלווה.

כשם ששינוי האינטונציה של קולנו או שילוב הבעת פנים מסוימת משנה משמעות וגורמת למלים להתפרש הפוך מהכוונה שלהם, אימוג'י מוסיף רמזים בלתי מילוליים לאינטראקציה הדיגיטלית ומאותת כיצד יש להבין את המלים. קחו לדוגמה את הטקסט הבא:

שיחת ווטסאפ
שיחת ווטסאפ

האתגר עבור מקבל המסר הוא לנסות להבין את כוונת הצד השני. התוספת של פנים מחייכות או עצובות מבטאת את המשמעות מאחורי המלים ומסייעת להבין מתי הדברים נאמרים בפנים מחויכות, בהומור או בציניות.

כמו לומר בוקר טוב בלי לחייך

למרות שזו היתה אכן המוטיבציה מאחורי האימוג׳ים, מראיונות עולה כי הם כבר מזמן לא רק תוספת שנועדה לבאר את משמעות הדובר. שפת האימוג'ים יצרה נורמות חדשות. כיום, מי שלא מוסיף אימוג'י לאינטראקציה, נחשב ככזה שמפר נורמות חברתיות.

"זה נראה לי מטופש להוסיף אימוג'י להודעות, אני מרגיש שזה נכפה עליי, שאם אני לא מוסיף, אז אני לא מנומס", אומר לי דני, דירקטור בן 43 מהמרכז. "תראי הודעה מהיום בבוקר. שלחתי וואטסאפ להודיע למזכירה שאני מאחר. כתבתי: בוקר טוב, לא מספיק להגיע. תראי איך היא עונה לי: "בוקר טוב (שמש מחייכת), אין שום בעיה (חיוך) אעדכן את כולם (טלפון), שיהיה לך המשך יום נפלא (3 פרחים). ואז אני מגיע למשרד ושומע את הבנות מדברות ביניהן ואומרות שלי יש בעיות תקשורת. לי, את מבינה. אם אני קורקטי ועושה שימוש בפלטפורמה למטרה שלשמה היא נועדה אז אני כבר לא בסדר??"

שיחת ווטסאפ

להגיד את הדברים הקשים בנימה מרוככת

אחד היתרונות המרכזיים שחזרו על עצמם, בעיקר אצל נשים, היה שימוש באימוג'י לריכוך טון השיחה. מראיונות עולה כי גם דברים קשים נתפשים כמרוככים יותר בעת הוספת אימוג'י לאינטראקציה. במקרים בהם אנו מתקשים לומר את הדברים בפנים, הפלטפורמה הדיגיטלית יוצרת מפלט נוח. "כשאני מדברת עם חמותי ואני רוצה שהיא תפסיק לתת ממתקים לילדים, אז אני אעדיף לשלוח הודעה ולהוסיף סמיילי מאשר לומר לה בפנים".

שיחת ווטסאפ

כשאין מה להגיד

אימוג'י גם מאפשר לבטא תחושה כשאין תגובה מילולית הולמת לסיטואציה. "נניח כשמישהו נותן לי מחמאה מרומזת או מנסה לפלרטט ואני לא רוצה שיחשוב שאני מעוניינת בו. אם הסיטואציה היתה פנים אל פנים הייתי מחייכת במבוכה. במקום זה, אני שולחת סמיילי לא מחייב". במצבים אלו, כשאין רצון להראות לצד השני התלהבות או לומר משהו שעשוי להתפרש כהזמנה להמשך, ומצד שני, חוסר תגובה עשוי להתפרש כהתנהגות בוטה או מתנשאת, סמיילי עושה את העבודה מצוין.

שיחת מסנג'ר

במקום להביא פרחים

הוספת אימוג'י עשוי לשמש גם כחנופה. "בעלי אף פעם לא משתמש בסמיילי, אז אם הוא מוסיף סמיילי אחרי ה'היי', מבלי לקרוא את המשך ההודעה, אני כבר יודעת שאני לא הולכת לאהוב את מה שעומד להגיע. זה כאילו הוא השקיע בהודעה, כמו להביא פרחים כשהוא עושה משהו שמרגיז אותי".

שיחת ווטסאפ

אימוג'י בין חברים

אימוג׳י מקבל משמעות שונה כתלות בהקשר ובהבנות המשותפות בין הקורא לכותב.

שיחת ווטסאפ

ברור מהשיחה שאין שום הבעת צער על כך שדורין הודיעה שהיא עוזבת, להפך. מכיוון שבין שני הצדדים יש הכרות הדדית והבנות משותפות על כך ששניהם לא אוהדים אדוקים של דורין, הם מרשים לעצמם לכתוב דבר אחד, להתכוון להפך המוחלט ולדעת שכוונתם תהיה ברורה לצד השני, בעוד האימוג'י מסייע להדגיש את הציניות שבדבריהם.

בנוסף, אימוג'י מסייע לשבור את הקרח. אחת שהוספנו חיוך למסר, האינטראקציה הופכת להיות פחות רשמית ויותר אישית. כמובן שצריך לקחת בחשבון את ההקשר ולא לשלוח סמיילי כשכותבים מייל רשמי מחוץ לארגון, אבל בשיחות פנימיות זה מוסיף טון אישי לאינטראקציה וכן זו דרך יעילה לשבור קרח בתחילת קשר.

באופן מפתיע, דווקא אצל זוגות שנמצאים הרבה זמן ביחד, פחות נפוץ להוסיף אימוג'י לצ׳אט. כאשר בני הזוג מכירים כל כך טוב אחד את השני ויודעים להבין ולקרוא את הניואנסים אחד של השני, אין להם צורך בהבהרות נוספות. הם מצליחים לשמוע בראשם את קולו של הצד השני ולתפוש באופן מדויק מתוך קריאת הטקסט, את כוונתו.

האם יש הבדל מבחינת מוחנו בין אימוג'י וחיוך אנושי?

למרות שאימוג'י אינו מחליף הבעה אותנטית של רגש, החשיפה לאימוג'י פועלת במקרים מסוימים בדומה לרגש. מחקרים הראו שכשאנו מביטים באימוג'י שנשלח אלינו, מופעלים חלקים במוחנו שמעורבים בעיבוד פנים אנושיות. חשוב להדגיש באופן מאד ברור שלאימוג'י אין את ההשפעה המיטיבה של חיוך אנושי, אך עדיין יש בכוחו להשפיע על מצב רוחנו. מעניין הדבר שאפקט זה משמעותי יותר אצל ילדים מכיוון שאלו נחשפו לאימוג'י בשלבים מוקדמים של חייהם, בהשוואה למבוגרים שרכשו את ההבנות לגבי משמעות האימוג'י רק בשלב מאוחר.

השפעה נוספת של אימוגי היא "הדבקה רגשית" (emotional contagion), המתארת מעבר של רגשות מאחד לשני. ההדבקה מתרחשת כתוצאה מחיקוי לא מודע של שפת גופו והבעותיו של האדם עמו באים באינטראקציה. מסתבר שההדבקה מתרחשת גם בתקשורת דיגיטלית. אם אחד הצדדים נוטה להשתמש באימוג'י להבעת רגש, זה יעורר בהרבה מקרים את אותו רגש בצד השני.

אז נכון שאימוג'י יכול להוות תחליף לשפת גוף, לרכך את השיחה, להחליף מלים ולעורר רגשות חיוביים, אבל עם זאת חשוב לזכור שאין תחליף לאינטראקציה בלתי אמצעית. כשנבדקו רמות האוקציטוצין, הורמון המופרש במגע ויחסי קרבה אצל נבדקים, בתגובה לאימוג'י, שיחת טלפון, וידאו צ'ט ואינטראקציה בין-אישית, נמצא שאינטראקציה בין-אישית הובילה לשחרור רמות גבוהות יותר באופן משמעותי של ההורמון.

לכן יש לזכור שלא משנה כמה סמיילי נפזר בהודעה, הן לא יובילו לשחרור רבע מהכמות המופרשת בחיבוק.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות