נגעלים בקלות? כנראה תצביעו ימין בבחירות הקרובות - לירז מרגלית - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נגעלים בקלות? כנראה תצביעו ימין בבחירות הקרובות

אנחנו סבורים שהעמדות שלנו מושפעות מניסיון החיים שצברנו ומעוצבות על ידי הסובבים אותנו, אך מסתבר שההעדפות הפוליטיות שלנו מושפעים במידה רבה על ידי הגנים שלנו

15תגובות
מפגיני אלט-רייט בארה"ב
CHIP SOMODEVILLA/אי־אף־פ

אם אשאל לאיזה צד של המפה הפוליטית אתם משתייכים או למי תצביעו בבחירות הקרובות, אני מניחה שתשיבו בקלות יחסית.

עכשיו שאלה נוספת, מעט יותר מורכבת. מדוע אימצתם את העמדה הפוליטית הזו?

רובנו סבורים שהעמדות שלנו בנושאי מדיניות המיסוי, מהגרים או ביטחון לאומי מושפעות מניסיון החיים שצברנו ומעוצבות על ידי הסובבים אותנו, החל בהורים וכלה בסביבה הקרובה. אך מסתבר שההעדפות הפוליטיות שלנו, כמו גם הטעם המוסיקלי ואפילו האוכל שאנו אוהבים, מושרשים עמוק בתוכנו ומושפעים במידה רבה על ידי הגנים שלנו.

אחד הרעיונות הידועים ביותר לשמצה בהיסטוריה של הפסיכולוגיה היתה הטענה של ג'ון לוק, שאנו מגיעים לעולם כלוח חלק. כיום אנו יודעים שאנו מגיעים לעולם מצוידים במבנים מנטליים המאפשרים לנו להתמודד ביעילות עם הסביבה; למשל, להפנות קשב מוגבר לדברים מסוימים אך לא לאחרים. כך למשל, פנים אנושיות מקבלות עדיפות על פני כל גירוי אחר.

אבל, וזה אבל מאד חשוב - מבנים אלו אינם זהים בין אנשים, ולכן קיימים הבדלים באופן שבו אנשים שונים תופשים את העולם.

חתימה עצבית של נטייה פוליטית

מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי ישנו קשר מובהק בין דפוס הפעילות המוחית ואוריינטציה פוליטית. במלים אחרות, אם אראה את דפוס הפעילות המוחית שלכם בתגובה לגירוי מסוים, אוכל לנבא למי תצביעו בבחירות הקרובות ברמת דיוק של 83%.

כמה זה מגעיל אותך?

לאחר שסיווג החוקר רוד מונטגו את העמדות הפוליטיות של 83 נבדקים, הוא הראה להם תמונות המעוררות תחושת גועל (פסולת גוף, חיות מתות או איברי גוף פנימיים) או תמונות ניטרליות. מונטגו בחן את דפוס הפעילות המוחית שלהם. לא היה מקום לספק, ההבדלים בין ימניים לשמאלנים היו מאוד ברורים. אנשים המצויים על הקצה הימני של המפה הפוליטית הראו פעילות מוגברת בתגובה לגירויים המעוררים גועל. בנוסף, יש להם גם רגישות מוגברת לריחות וטעמים מסוימים בהשוואה לאנשים בקצה השמאלי של המפה.

מה הקשר בין גועל ואוריינטציה פוליטית?

תחושת הגועל התפתחה להתריע מפני אוכל שעלול לגרום להרעלה או מצב חברתי שעלול לערער על הסדר הקיים. בדיוק כשם שאוכל רעיל משנה את האיזון הגופני, גם הכנסת גופים זרים למדינה (פליטים, מהגרים) עלולה לערער את הסדר הקיים. ממצאים אלו מקבלים תמיכה נוספת לאור העובדה ששמרנים רגישים לטוהר גופני או ספירטואלי ולכן נוטים להתנגד להפלות, נישואי הומוסקסואליים, התבוללות. כל דבר הסוטה מהמוכר מעלה אצלם חששות והתנגדויות.

מפגינות נגד הפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, 2014
AP

תגובות שונות לסיכון

מחקר נוסף הראה שימנים ושמאלנים מגיבים בצורה שונה למצבים שליליים. מצבי סיכון ומצבים מעוררי פחד יעוררו תגובות ביולוגיות בעוצמה רבה יותר אצל ימנים, בהשוואה לשמאלנים. בפרט נצפתה עוררות גבוהה באמיגדלה המקושרת לאגרסיה ופחד.

תגובות ביולוגיות אלו מספקות תמיכה נוספת לסיבה שבגינה ימנים מעדיפים את המוכר, לא אוהבים לקחת סיכונים ומחפשים אחר ביטחון ויציבות. שמאלנים, לעומתם, הראו חשש מופחת מסיכון ומדורגים גבוה על תכונת "פתיחות לחוויות" – המוגדרת כאהבת השינוי, חיפוש אחר חידושים והרגשה נוחה במצבי חוסר ודאות. תכונה זו קשורה לסקרנות אינטלקטואלית ופלורליזם, ולכן גם נקשרת להצבעה למפלגות שמאל; זהירות היא תכונה שקשורה למשמעת עצמית ולתחושת מחויבות ונאמנות ולכן גם להצבעה למפלגות ימין.

הימנים שביניכם אומרים לעצמם עכשיו שאין לכם שום בעיה לקחת סיכונים, אתם אפילו אוהבים את הריגוש שבכך. אכן נמצא שבסופו של יום ימנים ושמאלנים יקחו סיכון באותה מידה במשחקי הימורים, אך העוררות המוחית של ימנים גבוהה משמעותית לפני לקיחת הסיכון.

מדוע יש נטייה לייחס לימנים את הטיית השליליות

הטיית השליליות מוגדרת כנטייה להעניק משקל גבוה לאירועים השליליים, לסכנות ואיומים ולתת להם לעצב את חיינו. אכן נמצא שלמרות שלא נמצאו הבדלי זיכרון בין ימנים ושמאלים, נמצאו הבדלים בזיכרון הרגשי.

כשחשפו נבדקים משני צדי המפה הפוליטית לגירוי המעורר רגש שלילי כמו תמונות מלחמה, פצצת אטום, גופות או שריפה, ימנים הפנו אליו קשב מוגבר, זכרו אותו טוב יותר ולאורך זמן רב יותר.

פצצת אטום
ללא קרדיט

אין שום כוונה לומר פה שימנים מעלים חששות לא רציונליים, אלא שנטיות ימניות מקושרות פיזיולוגית להשקעת מאמץ מנטלי רב יותר בעיבוד והפניית קשב לגירויים שליליים.

מדוע?

המערכת הלימבית, הקשורה בעיבוד רגש שלילי, פעילה יותר אצל ימנים. לכן אותו גירוי עשוי להיתפש עבור שמאלנים כהפחדה חסרת בסיס ואצל ימניים כאיום קיומי. שמאלנים יאמרו שהאסטרטגיה של הימין מבוססת על איומים וניסיונות הפחדה חסרי שחר אך עבור ימניים, שמאלניים נוטים להתעלם מאיומים באופן חסר אחריות.

שבטיות מול גלובליזציה

אצל שמאלנים נמצאה עוררות מוגברת באזורי מוח המקושרים לחיבור למעגל החברתי הרחב. הם אינם רואים עצמם כשייכים למקום, לאום או מדינה מסוימת, אלא רואים עצמם כחלק מרעיון גלובלי, מגלים פתיחות וסובלנות לאנשים מדיסיפלינות ותרבויות שונות. ימנים, לעומת זאת, הראו דומיננטיות באזורים המקושרים לשבטיות, למעגל החברתי הקרוב, ולכן ייתנו עדיפות לשבט, ללאום, למדינה.

גנים קובעים בין 70% ל-80% מהאוריינטציה הפוליטית. ומה בנוגע ל20% הנוספים?

אלו אכן מושפעים מהסביבה, אך השפעה זו לרוב אינה משנה את הנטייה הראשונית. מגיל צעיר אנשים נמשכים לחברים בעלי תכונות ומאפיינים דומים, אנשים מייצרים סביבם בועה של אנשים הדומים להם במאפיינים ובעמדות.

ניתן לראות זאת גם באפקט הבועה שמייצרות הרשתות החברתיות. המושג Filter Bubble מדבר על בידוד אינטלקטואלי הנגרם כתוצאה מכך שהאלגוריתם בוחר באופן סלקטיבי את הפוסטים שאליהם נחשף, מה שמביא לכך שהגולש מתנתק מכל פריט מידע שסותר את עמדותיו ומבודד בבועה אידיאולוגית.

תהליך זהה מתרחש גם במציאות היומיומית. אנו מתנתקים באופן אקטיבי מאנשים שאנו לא מעוניינים לשמוע את דעותיהם, ומייצרים סביבה שבה כולם חולקים אותם ערכים ועמדות. דינמיקה זו מנטרלת פתיחות דעות ומחזקת את האמונה שכל מי שלא חושב כמונו הוא ודאי מטומטם. תהליכים אלו מובילים להקצנה וחיזוק של הנטיות הגנטיות המולדות.

האם ניתן לשנות את דעתם של אנשים משני צדי המפה הפוליטית?

 "יש סיכוי של 35% שתפרוץ מלחמה".

עצם זה שהצגתי בפניכם מידע חדש, אין פירוש הדבר שאתם מבינים אותו באופן שהתכוונתי. ימנים ושמאלנים יתנו משקל שונה לגורמים שונים. שמאלנים יכולים להסיק שיש כאן הזדמנות נהדרת למשא ומתן, בעוד ימנים ייחשבו שיש לנקוט באמצעים כדי להיות מוכנים למערכה הקרובה.

המחקר לא משדר אופטימיות יתרה כשזה נוגע לשינוי עמדות משני צדי המפה הפוליטית. הסטראוטיפ של השמאלנים על הימנים הוא של אנשים צרי אופקים, מובלים בקלות ובעלי ראייה מצומצמת המתבססת על רגש. הם מאמינים שאילו היו הימנים מוכנים להיפתח ומקבלים גישה לכל המידע, היו הופכים לשמאלנים. הם לא מבינים שמה שהם רואים כהזדמנות, הצד השני רואה כאיום. לא כי הוא שלילי אלא כי המערכת שלו שמה משקל יתר על גירויים שליליים.

הצגת טיעונים וניסיונות שכנוע נועדו לכישלון. צריך לנסות להיכנס לנעלי האחר ולהבין שמוחם מחווט שונה, ולכן הם חווים עולם שונה. אם המידע שהוצג בפניכם גורם לכם להיות עצבניים ומפוחדים, אתם תשובו לאחוז בדעותיכם הקודמות.

לכן, הדרך להעביר מסר היא להציג את הטיעון באופן שיגרום לו להיקלט בצד השני. שמאלני המעוניין לדבר על נישואים הומוסקאליים נדרש לחשוב כיצד הטיעון יכול לקחת בחשבון נושאים כמו נאמנות, יציבות ואמונה דתית. אמירה כמו "מחקרים מראים שלהיות הומוסקסואל זה לא בחירה אלא יש לזה מרכיב גנטי ממשמעותי, או "אנו צריכים לשאוף שלכולם יהיו את אותן זכויות" אינה יעילה.

הדרך היחידה לתקשר היא לדמיין כיצד העולם נראה לצד השני של המפה. זה אמנם לא ישים סוף לויכוחים האידאולוגיים, אבל לפחות נפסיק לקוות שאם נצעק יותר חזק נוכל לשכנע את הצד השני.

גיף של אישה צועקת

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות