שוק האנרגיה האירופי הוא הזדמנות עבור הגז הישראלי - המשחק הגדול - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שוק האנרגיה האירופי הוא הזדמנות עבור הגז הישראלי

התלות של האיחוד האירופי ברוסיה כאחת מספקי האנרגיה הגדולים שלו מעלה חששות, שמא רוסיה תשתמש בתלות הזו כמנוף לחץ נגד האיחוד. ישראל, ביחד עם קפריסין ויוון, יוכלו להיות מקור גז חדש

מכלית נפט
Bloomberg

אחת הסוגיות המעניינות בגיאופוליטיקה של האיחוד האירופי היא התלות ההדדית בין האיחוד ורוסיה. האיחוד האירופי תלוי ברוסיה כאחד מספקי האנרגיה הגדולים שלו (גז, נפט ואורניום); רוסיה תלויה באיחוד האירופי כשותף הסחר הגדול ביותר שלה (כ-53% מהיצוא הרוסי מופנה לאירופה ו-51% מהיבוא הרוסי מגיע ממנה).

מאז שרוסיה שבה לזירה הבינלאומית ככוח אקטיבי - ולעתים אגרסיבי - התלות האנרגטית של אירופה ברוסיה העלתה חששות שמא רוסיה עלולה להשתמש בתלות הזו כמנוף לחץ נגד האיחוד האירופי. איך? לדוגמה על ידי העלאת מחירים פתאומית, או הפסקה של זרימת גז ונפט בחלק מהצינורות לאיחוד (הפסקה שתנבע מ"תקלה טכנית" כמובן). במקרים כאלה כלכלת האיחוד תפגע. הפגיעה הכלכלית תכריח את ההנהגה הפוליטית להתיישר עם מוסקבה, אחרת הפגיעה רק תחריף.

אפשר (ובצדק) להתווכח עד כמה "נשק האנרגיה" של רוסיה הוא באמת בגדר איום ואם בכלל מוסקבה שוקלת להשתמש בו נגד מדינות אירופיות מרכזיות. בעבר הנשק הופעל נגד מדינות חלשות יחסית, כמו גיאורגיה או אוקראינה, והדבר היחיד שרוסיה השיגה הוא שאותן מדינות קיבלו את ההחלטה לגוון את מקורות האנרגיה שלהן. הן לא התיישרו עם מוסקבה.  

המטרה שלי בפסקאות הבאות אינה לנתח את האיום ב"נשק האנרגיה" או מה השפעתו. אני מעוניין לחשוף את הקורא לפן של אירופה שאנו פחות מכירים – שוק האנרגיה שלה והתלות באספקה הרוסית. היכרות עם שוק האנרגיה האירופי חשוב לנו משתי סיבות: (1) לשוק האנרגיה השלכות משמעותיות על הכלכלה של האיחוד – הפרעה בו, מכל סיבה, עלולה לפגוע בכלכלת האיחוד בכלל; (2) עם הגילוי של עוד ועוד שדות גז, מזרח הים התיכון יכול להיות מקור אנרגיה חדש לאירופה ובמיוחד למדינות האיחוד שתלויות בעיקר ברוסים.

התלות האנרגטית של האיחוד האירופי בכלל

הלשכה הסטטיסטית של האיחוד האירופי (Eurostat) פיתחה מדד לתלות אנרגטית של מדינות באיחוד. המדד מבוטא באחוזים, כשערך שלילי משמעו שהמדינה מייצאת אנרגיה וערך מעל 100% משמעו שהמדינה צוברת אנרגיה במאגרים.

תלות אנרגטית

התלות האנרגטית של כל האיחוד האירופי עומדת על כ-55%. אפשר לראות שרובן של הכלכלות הגדולות באיחוד (גרמניה, איטליה, ספרד) הן בעלות תלות אנרגטית גדולה יותר. הכלכלות הגדולות היחידות שקטנות ממנו הן צרפת ובריטניה.

מדינות האיחוד שונות גם בהרכב משק האנרגיה שלהן. חלקן משתמשות יותר באנרגיה גרעינית או אנרגיה מתחדשת, בעוד אחרות עושות שימוש בדלקי בעירה (Combustible fuels) דוגמת נפט, גז או פחם. המפה הבאה מראה את שיעור החשמל המיוצר דלקי בעירה במדינות האיחוד.

חשמל מדלקי בעירה

שיעור החשמל שהופק מדלקי בעירה בכל האיחוד עמד על כמעט 45%. מבין הכלכלות הגדולות, בעוד צרפת וגרמניה נמוכות מ-45% (צרפת במיוחד, הודות לשימוש בכורים גרעיניים), ספרד, איטליה ובריטניה שוות או עוברות את 45%.

מכאן כבר ברור לנו שדרום, מזרח ומרכז אירופה תלויות ביבוא של דלקים כמו גז ונפט בשביל ייצור החשמל שלהן ובשביל הצריכה האנרגטית הכוללת שלהם. עד כמה הן תלויות ברוסיה בשביל אותם דלקים?

מי אמר שברית המועצות נפלה?

שתי המפות הבאות מראות את האחוז של נפט וגז שהמדינות מייבאות מרוסיה. ניתן לראות בבירור שמדינות מזרח ומרכז אירופה תלויות כמעט לחלוטין באספקת הדלקים הרוסית.

תלות בנפט
גז טבעי מרוסיה

הדומיננטיות הרוסית במשק הגז של מדינות מזרח ומרכז אירופה ברורה. הדומיננטיות במשק הנפט פחות ברורה במבט ראשון, אך אם נתחשב בספקיות נפט אחרות (נורווגיה, ערב הסעודית, עיראק) נראה ששיעור השוק שרוסיה מחזיקה גדול משל שאר הספקיות: כ-30% מהנפט לאירופה מגיע מרוסיה. המדינה הבאה אחריה, נורווגיה, מייצאת לאיחוד רק כ-13% מצריכת הנפט שלו.

כאן כדאי לשים לב שהדומיננטיות של מדינה אחת או אחרת תלויה בקרבה הגיאוגרפית בין מדינות. מדינות מזרח אירופה צורכות יותר גז מרוסיה מאשר מנורווגיה לדוגמה, בדיוק כמו שמדינות צפון אירופה צורכות יותר גז מנורווגיה מאשר מרוסיה. הסיבה היא ברורה: גז ונפט צריכים שינוע ליעד. ככל שהמרחק עולה, עולה עלות השינוע.

אלו חדשות מצוינות למפיקות הגז במזרח הים התיכון. הן קרובות לשווקים שבהם הדומיננטיות הרוסית היא הכי גדולה – מזרח ומרכז אירופה. ישראל כבר עכשיו מקדמת, ביחד עם יוון וקפריסין, את הנחתו של צינור גז חדש שיגיע לאיטליה וממנה לגרמניה. אפשר וצינור גז דומה יוכל לחצות את מזרח אירופה מדרום לצפון, עובר דרך הבלקנים, רומניה ועד פולין.

סיכום

די במבט חטוף בנתוני שוק האנרגיה של אירופה בשביל להבין את המשקל של הגז והנפט מרוסיה שם. מדובר ביתרון בשבילנו, משום שהדומיננטיות הרוסית היא בדיוק באותם אזורים שקרובים לנו גיאוגרפית – מזרח ודרום אירופה.

ישראל, ביחד עם קפריסין ויוון, יוכלו להיות מקור גז חדש להן ולבזר את השוק שלהן. הצלחה בחיבור אירופה לגז ישראלי תביא לנו יתרונות כלכלים ופוליטיים ותחזק את החשיבות האסטרטגית של ישראל בעיני האיחוד.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות