אל תחכו לחוק: יש מה לעשות עם התעמרות במקום העבודה - מנהיגות ארגונית - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אל תחכו לחוק: יש מה לעשות עם התעמרות במקום העבודה

צידוד נשיאת בית הדין הארצי לעבודה בחוק נגד התעמרות בעבודה מעביר מסר חשוב למנהלים על כבוד העובד וכבוד האדם. בינתיים, קורבנות ילמדו לאסוף ראיות ואילו ארגונים נדרשים לקחת אחריות על אקלים עבודה ראוי. פרק שני ואחרון

15תגובות
איור: בוס צועק על עובד

בשבוע שעבר הודיעה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת ורדה-וירט ליבנה, כי "חוק התעמרות בעבודה צריך להיחקק על מנת שייקבעו גבולות ברורים בתחום, שנקבעו אחרי חקיקת החוק למניעת הטרדה מינית". יש בכך אופטימיות זהירה שעשויה לקדם חוק חשוב ונחוץ בנושא שקיים סביבו קשר של שתיקה. החוק ייתן הגנה לעובדים שנפגעו מהתעמרות בעבודה ויפעיל עונשים על מנהלים וארגונים שסרחו, למען יראו וייראו.

ביולי 2015 אישרה הכנסת בקריאה טרומית את הצעת החוק למניעת התעמרות בעבודה. החוק אוסר על מעסיק, מנהל, עמית לעבודה וכל אדם אחר להתעמר בזולתו במסגרת העבודה, וקובע פיצוי של עד 120 אלף שקל לקורבן ללא הוכחת נזק. ההצעה גם מחייבת מעסיק לנקוט באמצעים סבירים כדי למנוע התעמרות על ידי עובד, ממונה, ספק או לקוח. כך, מקום עבודה המעסיק יותר מ-25 עובדים יחויב בין היתר לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי החוק, בדומה לתקנון למניעת הטרדה מינית. עוד נקבע כי לבתי הדין לעבודה תהיה סמכות ייחודית לדון בתביעות האזרחיות מכוח חוק זה.

מתוך "איך פגשתי את אמא" - דלג
ארתור הובס, הבוס המתעמר מתוך "איך פגשתי את אמא"

>>זהירות, רעל ארגוני: התעמרות בעבודה, ישראל 2019

צוואר הבקבוק של החוק

הצעת החוק זכתה לתמיכה חוצת מפלגות. חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית הסכימו בחשיבות החוק ובנחיצותו. אז מדוע שלוש שנים מקבלת האישור בקריאה טרומית, הצעת החוק מתעכבת?

שרת המשפטים, איילת שקד, הביעה בשעתו חשש כי בתי הדין לעבודה יוצפו בפניות – אולם מחקרים שהוצגו לה הראו שלחשש זה אין יסוד. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שכיהן אז גם כשר הכלכלה, טען בזמנו כי הצעת החוק אינה מגובשת מספיק. יוזמת החוק הח"כ מירב מיכאלי, טענה מנגד כי ראש הממשלה ביקש לייתר את החוק לאחר החשיפה התקשורתית הרחבה של ההתעמרות במעון ראש הממשלה – פרשת מני נפתלי.

במלים אחרות, ביורוקרטיה, פוליטיקה ופחד יוצרים צוואר בקבוק  לחוק שבחברה מתוקנת היה אמור לצאת אל הפועל מזמן.

חובת ההוכחה עליכם

הצעת החוק קובעת כי עובד שמגיש תביעה על התעמרות לא יצטרך להוכיח שהתעמרו בו, אלא הארגון יצטרך להוכיח שלא התעמר בעובד. אולם עד שהחוק יתממש – חובת ההוכחה חלה על העובד. לכן, אם חוויתם התעמרות במקום העבודה, יש לפעול בדרכים הבאות:

צלמו והקליטו: הדרך הטובה ביותר להוכיח התעמרות היא לתעד אותה על ידי צילום והקלטה של המנהל המתעמר. אין צורך במכשירי ציטוט משוכללים, טכנולוגיית הטלפונים החכמים תעשה את העבודה.

נהלו יומן מעקב: נהלו יומן שבו אתם מתעדים את התאריכים ואת פעולות ההתעמרות של המנהל, תוך פירוט נרחב של מקרה ההתעמרות. לדוגמה: "ב-1 בדצמבר בשעה 18:00 הגשתי לו את תוכנית העבודה שהוא ביקש. לאחר שקרא אותה, הוא קרע אותה לחתיכות, פיזר את החתיכות מעל ראשי, צרח עלי שהתוכנית מטופשת וגירש אותי מהמשרד". ככל שהיומן יהיה מתועד ותפורט, כך תוכלו להוכיח חזרתיות והמשכיות, שהם שניים מתוך ששת המדדים להתנהגות מתעמרת.

הציפו את הבעיה: פנו לממונים הבכירים, דווחו על ההתנהגות המתעמרת והראו את התיעוד שיש ברשותכם. בקשו מהם שיטפלו בבעיה או שיעבירו אתכם לעבוד תחת ממונה אחר.

התייעצו: המרכז הישראלי למניעת התעמרות בעבודה מפעיל מוקד ארצי לתמיכה אישית והנגשת ייעוץ אישי ורב מקצועי לנפגעי ההתעמרות בעבודה. פנו למרכז לבירור זכויותיכם וקבלת יעוץ מקצועי.

קבלו סעד משפטי: אם הבעיה לא טופלה לשביעות רצונכם ואתם ממשיכים לסבול מהתעמרות, פנו לבית הדין לעבודה ובקשו צו מניעה.

עובד מתוסכל

ארגונים, קחו אחריות

ארגונים נאורים לא ימתינו לכינון החוק נגד התעמרות בעבודה אלא יקחו אחריות כאן ועכשיו. אם אתם מעוניינים להיטיב עם עובדיכם, באפשרותכם לנקוט בפעולות הפנים-ארגוניות הבאות שיסייעו לכם למגר את התופעה:

אמצו ואכפו מדיניות חזקה: נסחו מדיניות של אפס סובלנות להתעמרות. המדיניות תפרט את הבעיות הפוטנציאליות הנובעות מהתעמרות במקום העבודה ותקבע נהלי דיווח ותגובה. תהליכי התגובה הללו יכללו השלכות על המתעמר, בהן פיטורים.

למדו, התייעצו והדריכו: קראו מחקרים ולמדו את התופעה. היעזרו במומחים ובמרכז הישראלי למניעת התעמרות בעבודה, שמציע הכשרות ארגוניות בנושא. קיימו הדרכות פנים-ארגוניות בנושא ושקפו למנהלים ולעובדים בכל הדרגים את ציפיותיכם להתנהגות ראויה. בהדרכות יש לכלול דוגמאות להתנהגות בלתי מקובלת ולהשלכות של התנהגויות אלו על עתידו המקצועי של המתעמר.

עודדו דיווח: בדומה לממונה המטפל בהטרדות מיניות במקום העבודה, יש למנות מנהל בארגון שיהיה כתובת לדיווח על התעמרות. יש לפרסם את דבר המינוי בתקשורת הפנים-ארגונית, לעודד עובדים לדווח במקרה של התעמרות ולהבטיח כי פנייתם תטופל ביסודיות ובדיסקרטיות.

מנעו גיוס מתעמרים: חשוב שמנהלי משאבי האנוש ינסו לאתר את המתעמרים כבר בתהליך הגיוס על ידי קיום שיחות עם עמיתים וכפיפים במקומות עבודה קודמים. מידע מקדים על מועמדים מתעמרים יכולה לחסוך לארגון ולעובדים עוגמת נפש רבה.

הציגו את ההתעמרות ככשל ביצועי: מחקרים מוכיחים שההתעמרות מחבלת בתהליכי עבודה ובביצועים עסקיים. העבירו מסר ארגוני ברוח זו, שלבו את הנושא במדדים הניהוליים והביאו אותו לידי ביטוי בהערכות תקופתיות.

תנו דוגמה אישית: הקפידו להוביל אקלים ארגוני נעים ומאפשר, היו קשובים לעובדיכם, עודדו שיח פתוח, העניקו להם ביטחון והגנה ושמרו על כבודם.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות