מנהיגות ארגונית שוויונית מקדמת עסקים ומייצרת כסף. כך תקדמו אותה בארגון שלכם - מנהיגות ארגונית - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנהיגות ארגונית שוויונית מקדמת עסקים ומייצרת כסף. כך תקדמו אותה בארגון שלכם

למרות שאנחנו נמצאים בתקופה של חדשנות מתמדת, דומה כי נושא השוויון המגדרי קפא על שמריו, בייחוד בארגונים

ישיבת דירקטוריון

לפני עשור, כשקודמתי לאחד מתפקידיי הבכירים כשכירה, אמר לי המנכ"ל בפליאה: "אישה עם משכורת כזאת! הלוואי שאשתי היתה מרוויחה כך". צחקתי בלב. עובדתית, עדיין הרווחתי 25% פחות מקולגה שלי בתפקיד מקביל, וברמת התפוקות שלי הייתי ראויה להשתכר לפחות כמוהו.

בישיבות הדירקטוריון הראשונות שקיימתי כאישה יחידה סביב שולחן דיונים גברי, הרגשתי שעלי להצדיק את מקומי בכל פעם מחדש. התעקשתי להשמיע את קולי ולהציע פתרונות ניהוליים אפקטיביים. בהדרגה, שותפיי לדרך הבינו שכדאי להקשיב למה שיש לי להציע.

גם היום, כיזמית סטארט-אפיסטית מתחילה, אני חווה הטיות מגדרית. למרות שאני שותפה מייסדת ומנכ"לית המיזם, בשיחות ועידה ובפגישות עם משקיעים, אלו נוטים לפנות תחילה לשותף שלי. בהמשך, הגבות מורמות בתדהמה כשמבינים שאני בקיאה בביזנס, בטכנולוגיה, במונחים משפטיים ובאבטחת מידע.

מנהיגות שוויונית היא מנהיגות עסקית

למרות שאנחנו נמצאים בתקופה של חדשנות מתמדת, דומה כי נושא השוויון המגדרי קפא על שמריו, בייחוד בארגונים. ארגונים רבים בכל התעשיות סובלים מהטיות מגדריות קשות, רובן בתחום ניהול ההון האנושי. למרות שמחקרי אורך של קטליסט ודומיהם מוכיחים כי איזון מגדרי בשדרת הניהול הבכירה מייצר קבלת החלטות טובות יותר, תפוקות טובות יותר ושורות רווח גבוהות יותר - נשים בדרג הניהול הבכיר הן עדיין בעמדת מיעוט.

דווקא במאה ה-21, כשארגונים נדרשים להתמודד עם שוק תחרות שלא נודע כמותו ועם חוסר ודאות מתמשכת, טוב יעשו אם ינהיגו מדיניות שוויונית. מעבר לתדמית הפוליטיקלי-קורקטית, שוויון מגדרי מקדם עסקים ומייצר כסף.

כך תנהיגו ארגון שוויוני

1. הטמיעו מדיניות שוויונית: ארגון שוויוני אמיתי הוא כזה שערך השוויוניות מופיע שחור על גבי לבן באני מאמין שלו. הוסיפו את החתירה לשוויון לחזון ולערכי הבסיס של הארגון, כתבו מדיניות מקדמת שוויון והטמיעו אותה לתוך סדר היום תוך מעקב אחר אכיפה.

2. צרו שדרת ניהול שוויונית: מחקרים בינלאומיים מראים כי הנהלות בכירות שוויוניות מייצרות שורות רווח גבוהות יותר. בנו מסלולי קריירה בארגון שמכוונים למטרה זו. אין בכך העדפה מתקנת, אלא משום יצירה של תשתית ארגונית שלטווח הארוך תבטיח את עתידו הכלכלי של הארגון.

3. הנהיגו ישיבות שוויוניות: לעתים קולן של נשים לא נשמע בישיבות, בייחוד כשהן בעמדת האישה היחידה בחדר. ברוב המקרים, באופיין, נשים לא ירימו את קולן אלא "ימתינו לתורן". נהלו את הישיבות שלכם כך שלכל משתתף או משתתפת ינתן פרק זמן ייעודי שווה להביע את עמדתו.

4. הימנעו מהטיות בשכר: ארגונים רבים עדיין משלמים לנשים 35% פחות משכר של גבר בתפקיד מקביל. לאחר שבחנתם את ערכה האמיתי של המנהלת שלכם על פי מודל שכולל את סך תרומתה המקצועית, הניהולית והערכית לארגון – תגמלו אותה כפי שמגיע לה.

איור: אישה עם מעט מטבעות לעומת גבר עם הרבה מטבעות
Gustav Dejert / Alamy Stock Phot

5. הימנעו מהטיות בגיוס: אם המשרה פונה לנשים וגברים כאחד, קיימו תהליכי גיוס נטולי אמונות מגבילות והטיות מגדריות וקיימו אכיפה בלתי מתפשרת בנושא שאלות שאסור על פי דין לשאול בראיונות, כמו מצב משפחתי, גילי הילדים ועד כמה האישה תהיה מסוגלת לשלב בין המשפחה לעבודה.

6. הנהיגו מדיניות של ארגון תומך משפחה: המושג משרת-אם אינו משרת את המטרה. גברים ונשים גם יחד ראויים לאיכות חיים שמאזנת בין חיי העבודה לחיי המשפחה. מחקרים בינלאומיים מוכיחים כי כשהאיזון הזה מתקיים, מדדי שביעות הרצון, המוטיבציה, הביצועים והרווחים משתפרים בהתאמה.

7. תנו כותרת: כדי לא להותיר את האג'נדה ברמת הסיסמה וכדי לאכוף אותה הלכה למעשה, הקצו תקן למנהלת שוויון מגדרי ארגוני. שימו לב – לא 'יועצת לקידום מעמד האישה', הרי בארגון שלכם תרצו לקדם באופן שוויוני את שני המינים. תפקידה יהיה להטמיע את המדיניות בכל שדרת הארגון, לדאוג להכשרות והדרכות מתאימות ולהיות כתובת לפניות של עובדים במקרה של התנהגות בלתי הולמת.

8. תקשורת מקדמת שוויון: שפה שוויונית מקדמת התנהגות שוויונית. בתהליכי הגיוס, במודעות הדרושים והדרושות ובתקשורת הפנים ארגונית, הקפידו על מסרים כתובים ודבורים שפונים לשני המינים והיעזרו באנשי מקצוע כדי להבטיח את תקינותם.

9. חינוך, הכשרה והדרכה: דברים שרואים משם, לא רואים מכאן. ארגון שוויוני אמיתי ישקיע בהדרכות מקדמות שוויון כדי לשבור פרדיגמות ולמגר תופעות של צמצום והקטנה, ואף יקיים תהליכי בקרה ומשוב כדי לוודא שהידע והכלים החדשים הוטמעו כהלכה.

10. נשים, קחו את המושכות: שוויון מגדרי בארגונים לא יבוא מעצמו. הוא תלוי בעיקר בנו. הימנעו משפה מקטינה ומצמצמת, השמיעו את קולכן בביטחון ותבקשו את מה שמגיע לכן, בזכות ולא בחסד.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות