תסתכלו להם בעיניים: העובדים שלכם צריכים יותר מתלוש שכר - מנהיגות ארגונית - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תסתכלו להם בעיניים: העובדים שלכם צריכים יותר מתלוש שכר

ארגון שמשקיע בעובד אך אינו מתקשר את ההשקעה, כאילו לא השקיע בו כלל. על תלוש השכר, תקשורת ומה שביניהם

תגובות
שטרות כסף מתעופפים

"למה העובדים שלי מרגישים מקופחים אם השכר שלהם מעל לממוצע במשק?" שאל אותי מנכ"ל בית תוכנה שאני מלווה. ניתוח התגמולים בערכי כסף ושווי כסף הראו שהוא אכן מפריש לעובדיו תגמולים נאים, בכל קנה מידה. כששאלתי אותו אם הוא משקף לכל עובד את הערך שלו, השיב המנהל "ברור, הכל מופיע בתלוש".

כמילות השיר, פה קבור הכלב. תחושת הקיפוח של העובדים נבעה לא מה"כמה", אלא דוקא מה"איך".

One Size Doesn’t Fit All

פעמים רבות, כשמנתחים את תהליך תוספת שכר, מגלים שהוא בוצע בצורה לא אפקטיבית. יש לכך כמה סיבות. הראשונה והראשית שבהן, היא הדעה הרווחת של ארגונים שתוספות שכר הן עניין אוטומטי וקבוע שחל על כולם. במלים אחרות, הם סבורים שמעצם העובדה שחלפה שנה, מגיעה לכלל העובדים תוספת שכר.

אולם בהוגנות הארגונית של המאה ה-21, תוספות שכר חכמות אמורות לשקף את השווי וההשפעה האישיים והייחודיים של כל עובד, על כל מאפייניו. קביעה שבלונית של תוספת שכר שנתית זהה לכולם מייצרת ציפייה מובנת מאליה מצד העובד, ומקשה על המנהלים לבצע את הדיפרנציאציה הערכית המתבקשת.

על העיוורון

בעיה נוספת היא חוסר מודעות: מרבית העובדים אינם מודעים לכל מרכיבי חבילת התגמול שלהם ולערכם הכספי. סקר של PayScale בקרב 71 אלף עובדים מצא שרובם לא יודעים אם הם מתוגמלים בצורה הוגנת או לא. 80% מהנשאלים שתוגמלו מעל לשווי השוק סברו שהם מתוגמלים בהתאם לשוק או מתחת לשוויו.

ארגון שמשקיע בעובד אך אינו מתקשר את ההשקעה בצורה ראויה, כאילו לא השקיע בו כלל. חוסר תקשורת מונעת מהעובד להבין את ערכו האמיתי ואת הקילומטר הנוסף שהארגון עשה למענו. התוצאה: תחושת שוויון נפש ביחס לכל שינוי בתגמול, שנלקח כמובן מאליו. לא רק שמדובר בהחמצה: ברמת שורת הרווח זה לא פחות מבזבוז כסף.

תקשורת תגמולים משפרת רווחים

לעתים, סך כל הטבות של עובד מעבר לשכר יכולות להוסיף עד 35% על גבי השכר המשולם. עדכון תגמולים שמתוקשר כראוי מפיל אצל העובד אסימונים רבים כשהם מופתעים עד כמה חבילת השכר שלהם גבוהה ביחס לשוק.

תקשורת טובה בנושא שכר והטבות מחזקת אצל העובד את תחושת הערך האישי, רותמת אותו לארגון ומייצרת אצלו מוטיבציה גבוהה. כל אלה משפיעים לאין ערוך על שביעות רצון, ביצועים ועל שורת הרווח הארגונית.

כך תבנו מערכת תגמולים חכמה ומתוקשרת היטב

צרו אסטרטגיית תגמולים

מאחורי כל שינוי בתחום השכר וההטבות נמצאים בני אדם שיש להתייחס אליהם ברגישות ובזהירות הראויה. גם במצבים של חוסר ודאות, אין הצדקה להחלטות אד הוק, אלא לתכנון שנתי אסטרטגי שכולל הכרת הנתונים, תקצוב תוספות שכר בהתאם לערך האמיתי של כל עובד וניתוח השפעת השינויים על ה-vibe הארגוני ועל המוטיבציה של העובדים.

דווחו אישית

חברו לכל עובד דו"ח שנתי אישי, נעים לעיניים וקל להבנה, שמפרט את סך השכר, התנאים הנלווים והתשלומים השונים שקיבל במהלך השנה החולפת. פרטו בו גם אירועים משמחים כמו קידום בתפקיד, הטבה חדשה, הכשרות, הדרכות, ביטוחים, חברות במועדון כושר. פורמט מסוג זה נמצא אפקטיבי במונחים של עלות-תועלת.

תסתכלו בעיניים

במקום לשלוח את הדו"ח במייל יחד עם התלוש, הנהיגו מדיניות של תקשור הדו"ח בשיחות אישיות עם כל עובד, ולמדו את המנהלים שלכם איך להוביל שיחה מסוג זה בצורה נכונה, הן ברמת המלים והן ברמה שמעבר למלים. השיחה האישית מזמנת לעובד אפשרות לקבל מענה על שאלות וליהנות מדברי הערכה מצד המנהל. כל אלה מחזקים את תחושת הערך ואת הזיקה הארגונית.

שפרו הנחות יסוד

אסטרטגיית תגמולים חכמה מתקצבת משאבים שינוצלו בתקופות מאתגרות כלכלית. אם הארגון שלכם נמצא בתקופה כזו, אל ייאוש. דווקא תקופות של חוסר ודאות כלכלית פותחות בפנינו הזדמנות מצוינת לקרוא תיגר על הקיים ולשפר את מדיניות התגמול. חזרו להנחות היסוד, בחנו את המדיניות מחדש ומצאו פתרונות יצירתיים מבלי לפגוע לעובדים בכיס. על ידי תקשור בהיר של המדיניות החדשה בכתב ובשיחות אישיות, תוכלו לשמור על תחושת הביטחון של עובדיכם, לחזק את נאמנותם ולהניע אותם לעזור לארגון לצלוח את התקופה.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות