המשקיע האלמוני שמרעיד את שוק ההון - סודות מרצפת המסחר - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המשקיע האלמוני שמרעיד את שוק ההון

שורט של 19 אלף אופציות מכר על מדד s&p500 קיבל את הכינוי Mega Bet, ונחשב לאחד ההימורים הגדולים בעשור האחרון. יהיה המשקיע אשר יהיה - הסטטיסטיקה נוטה לטובתו

23תגובות
צללית
REUTERS

לפני כ-10 ימים התרחשה רעידת אדמה בשוק האופציות בבורסת שיקגו – סוחר אנונימי מכר בשורט 19 אלף אופציות מכר (PUT) על s&p500 בסטרייק 2,100, לדצמבר 2020 – במלים אחרות, המשקיע הימר שהמדד לא ירד מתחת למחיר של 2,100 נקודות עד דצמבר 2020.

הימור

ההימור, שקיבל את הכינוי Mega Bet ונחשב ללא ספק כאחד הגדולים ביותר בעשור האחרון, מניח שמדד s&p500 לא ירד יותר מ-21% מרמתו הנוכחית. רמת ה-2,100 נקודות היתה רמת התמיכה של השוק ערב בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב – נובמבר 2016. 

מאחר שהמשקיע ביצע מכירה בשורט על רמת 2,100 נקודות, דרך אופציות כאמור, הוא כבר שילשל לכיסו כ-176 מיליון דולר, שאותם לא יצטרך להחזיר כלל, אם ההימור יצלח. למרות שהמשקיע נותר אנונימי בשלב זה, הרי שבחלוף הזמן, באם מדובר בגוף מוסדי, נדרש פרסום רגולטורי מצד הרשויות. הרבה מאוד ספקולציות רצות כרגע בוול סטריט סביב ההימור הזה. יש הערכות שהמשקיע 'מגדר' השקעות אחרות שלו, כלומר מצד אחד הוא מעריך שהשוק לא ירד מ-2,100 נקודות בשנתיים הקרובות, אך מנגד הוא מכר בשורט מניות, שלהערכתו מתומחרות יקר מדי.

אנו מנחשים (ותו לא) שבשל המתאם לרמת ה-2,100 נקודות, שייתכן שקארל אייקן, מנהל קרנות גידור אגדי, עשוי לעמוד מאחורי הימור שכזה. אייקן, משקיע יהודי, שדורג ב-2107 במקום ה-26 ברשימת עשירי תבל, על פי פורבס, הוא אחד המשקיעים היותר ססגוניים והצבעוניים בוול סטריט. ומדוע רמת ה-2,100 נקודות נקשרת אליו? בליל בחירות 2016, בארה"ב, עת נודע כי טראמפ הוא נשיאה הבא של ארה"ב, קרסו החוזים העתידיים בבורסות ארה"ב בשיעורים שבין 6% ל-8%. מקורבים ידעו לספר שעם היוודע התוצאות, עמד אייקן בקרב קהל אוהדי טראמפ, ובראותו את צניחת החוזים העתידיים, ביקש סליחה ממכובדי הטקס, ויצא למסע רכישות אגרסיבי של חוזים עתידיים על מדדי הבורסות בארה"ב, תוך הימור שטראמפ דווקא טוב לשוק ההון ולא להפך. בשעתו העריכו שאייקן רכש חוזים עתידיים בשווי של כמיליארד דולר. 

יהיה המשקיע אשר יהיה – הסטטיסטיקה נוטה לטובתו יש לומר - ב-100 השנים האחרונות התרחשו מקרים בודדים של צניחת מדד s&p500 ביותר מ-20% במשך שנתיים, כאמור בדומה להימור הנוכחי:

1. השפל הגדול, 1930;

2. השוק הדובי של 1970;

3. יום שני השחור, 1987;

4. בועת 2000;

5. משבר הסאבפריים, 2008;

6. Q4 של 2018, אלא שההימור הוא שהמדד לא יפול עוד 22%.

עונת הדו"חות

לאחר ש-22% מהחברות במדד s&p500 דיווחו על התוצאות הכספיות שלהן לרבעון הרביעי של 2018, התמונה דווקא ורודה – 71% מהן דיווחו על תוצאות טובות יותר מהתחזיות המוקדמות, ויותר ממחצית מהחברות דיווחו על הכנסות טובות יותר מהתחזיות. כפי שסברנו בסקירתנו האחרונה, עת השוק חווה ירידות חדות ביותר, ולא מוצדקות, קיים פער גדול בין הערכות השוק לגבי הדו"חות הכספיים, לבין מה שידווח בפועל, כששיא עונת הדוחות עוד לפנינו.

הרווח המצטבר עד כה, כאמור לאחר שחמישית מהחברות פירסמו, גבוה ב-3% מהרווח המצטבר החזוי. בנוסף, שורת ההכנסות ברבעון הרביעי של 2018, שלדעתנו חשובה יותר משורת הרווח, מלמדת כי 60% מהחברות דיווחו על הכנסות טובות יותר מהתחזיות המוקדמות. שורת ההכנסות חשובה יותר כעת משום שהיא מלמדת טוב יותר, באם צפויה האטה בפעילות החברות, על רקע המשבר האחרון וההאטה הצפויה בצמיחה בארה"ב ובסין.

כרגע, כאמור, שורת ההכנסות טובה יותר מהמצופה, זאת לאחר שכל הסקטורים במדד הנמיכו משמעותית את התחזיות מאז תום הרבעון הקודם. על פניו, התוצאות הזמניות של הדו"חות שפורסמו מחזקות את ההימור של המשקיע 'שלנו', אלא שעוד מוקדם להוציא את השמפניה.

חיתוך התחזיות המסיבי, באשר ל-2019, שהיה רוחבי וכלל כאמור את כל הסקטורים  במדד, הוא גם החיתוך העמוק ביותר מזה 4 שנים. יתרה מכך – במשך 15 השנים האחרונות, בכל עת שחל חיתוך בתחזיות, ממוצע הנמכת הציפיות עמד על 2.5% אל מול רבעון קודם, אלא שהנמכת הציפיות הנוכחית היא בשיעור של 4.5%. כלומר אנליסטים חתכו את רווחיות החברות הצפויות, מאז הרבעון הקודם, ב-4.5%.

אולם גם במקרה הנוכחי, יש לקחת בחשבון את  הנמכת התחזיות בסקטור האנרגיה, שמעוותת את התמונה, שכן על רקע ירידת מחיר חבית נפט בחצי השנה האחרונה, כ-28%, אנו עדים לחיתוך מסיבי בציפיות חברות האנרגיה, בשיעור ירידת מחיר החבית, כלומר חברות האנרגיה הנמיכו תחזיות ב-28%. עובדה זו 'משכה' את ממוצע הנמכת התחזיות במדד עמוק למטה, כך, לאחר התוצאות האחרונות, בעיקר מצד חברות טכנולוגיה, אנו רואים שיפור בפועל אל מול התחזיות.

יהיו תוצאות הרבעון הרביעי אשר יהיו, הן כמובן שייכות להיסטוריה, והמשקיעים עם הפנים קדימה:

עוצרים לנוח

התמיכה בממוצע 200, רמת 2,370 נקודות, היא רמת התמיכה החשובה ביותר למדד. כל עוד נסחר המדד מעל רמה זו, אז כל ירידה מהווה אתנחתא במסע הארוך של המדד מזה 10 שנים.

על פי הערכות, החברות במדד s&p500 עתידות להוציא סכום עתק של כ-800 מיליארד דולר על רכישה עצמית (BUY BACK), במהלך 2019, כשסכום זה עתיד לעלות לכדי טריליון דולר בכל שנה החל מ-2020 ואילך. בנוסף, יש לקחת בחשבון סכום של חצי טריליון דולר שהחברות במדד צפויות לשלם כדיווידנד לבעלי מניותיהן במהלך השנה הקרובה. הנתונים הללו מחזקים מאוד את דעתנו להמשך אווירה חיובית, שכן הם נותנים למשקיעים סיבות טובות להיות אופטימיים בטווח הארוך, על אף התנודתיות הנוכחית.

לאור הירידות החדות בשערי המניות ברבעון הקודם, יש להניח שהברוקרים ימהרו לבצע את הרכישות העצמיות בזמן הקרוב – על פי חוקי הרשות לני"ע בארה"ב, רק ברוקר אחד מורשה לבצע רכישה עצמית עבור חברה מסוימת, והוא רשאי לעשות זאת לאחר מועד פרסום הדו"חות, על מנת לשלול שימוש במידע פנים.

כיוון ששיא עונת הדו"חות לפנינו, יש להניח שהברוקרים המורשים ממתינים לסיום מבול הדו"חות על מנת לצאת לשופינג. יתרה מכך, מרבית הרכישות העצמיות מבוצעות ממזומנים שבקופת החברות, ולא דרך גיוס חוב. כלומר, מדובר במהלך פיננסי איכותי (שימוש במזומן), ולא 'מהונדס' (דרך חוב). ומהי גזרת ההתנגדות של s&p500? זו קיימת ברמות של 2,850 נקודות, כלומר כ7% מעל הרמה הנוכחית של המדד.

לאחר העליות האחרונות במדד לא מן הנמנע שהמשקיעים יבקשו קצת לקבל יותר נתונים, הן ברמת המיקרו והן ברמת המקרו, כמו שינויים, אם בכלל בגובה הריבית הדולרית, ולכן אין לפסול אתנחתא ברמות הנוכחיות, ובכל זאת – 2,370 הנקודות היא הרמה הקריטית למגמה הארוכה במדד.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות