אוקטובר האדום: פחד הגבהים של המשקיעים הוביל לנפילות בשווקים - סודות מרצפת המסחר - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אוקטובר האדום: פחד הגבהים של המשקיעים הוביל לנפילות בשווקים

בחודש האחרון איבד מדד נאסד"ק עשירית משוויו. אבל מוקדם להכריז על התרסקות טוטלית - יש עוד כמה מדדים שחשוב להסתכל עליהם

4תגובות
בורסת נאסד"ק בניו יורק במשבר 2008
REUTERS

בעת כתיבת שורות אלו, מסתמן אוקטובר החולף כחודש שבו ירד מדד נאסד"ק בשיעור החד ביותר מאז נובמבר 2009 – קצת פחות מ-11%. עשירית משווי השוק של המדד נמחקה בחודש אחד, מאות מיליארדי דולרים משווי החברות פשוט התאדו.

הירידות היו צפויות מזה זמן מה, ומספר רב של מניות 'חטפו' הרבה יותר מכפי שחטפו אחרות. סקטור הטכנולוגיה ספג את מרבית עוצמת הירידות, ומניות האינטרנט צללו בעשרות אחוזים. בראש החוטפות – אמזון, שירדה ב-24%, ומחקה 250 מיליארד דולר משוויה תוך מספר שבועות קטן. למרות הירידות החדות בשער המניה, הרי משקיע שקנה את המניה בראשית 2018 עדיין מרווח יותר מ-30%.

למרות שעברו עלינו כמה שבועות לא פשוטים – מרבית רואי השחורות צפו קריסה הרבה יותר עמוקה, לא רק במניה ספציפית אחת, אלא בכל המדדים, ולכן, נכון לרגע זה אנחנו עדים לתיקון שערים בריא, וליציאת הרבה מאוד אוויר מהמדדים בארה"ב. לצד כל זאת, לא כל הסקטורים חוו ירידות שערים באוקטובר – סקטור הקמעונות דווקא עלה, בזמן שמניות הטכנולוגיה צללו.

עוגן חזק

סקטור הצריכה נסחר בתשואה אפסית ב-2018, כלומר הוא לא השתתף ב'חגיגה' של כל השנה, אבל הוכיח עוצמה בשבועות האחרונים, תוך שהוא סוגר את הפער משאר הסקטורים. עוצמתו של סקטור זה מלמדת שאכן, הירידות התרכזו בחברות הטכנולוגיה, ולא בכל הסקטורים, כפי שקיוו רואי השחורות.

חברות הצריכה הגדולות היוו עוגן חזק ביותר בחודש האחרון. כלומר, הכלכלה הישנה והטובה, שבאה לידי ביטוי בחברות הללו, הוכיחה שוב שמוקדם היה להספיד את חברות הלואו-טק. עם זאת – מחזורי המסחר בירידות, במדד נאסד"ק, בשבועות האחרונים, היו מסיביים בהחלט, והם מעידים על חשש מסוים בקרב המשקיעים, שטרם ראינו את התחתית. אך לפני שננתח את המצב במדדים, יש צורך להבליט יותר את התוצאות הכספיות של החברות בארה"ב.

דוחות Q3

נכון לסופ"ש האחרון, 48% מחברות s&p500 דיווחו את תוצאות הרבעון ה-3 של 2018, והתוצאות הן בהחלט חזקות:

77% מהמדווחות דיווחו על רווח גבוה יותר מהתחזיות המוקדמות; 59% מהחברות דיווחו על סך מכירות גבוה יותר מהתחזיות. סך הדיווחים מלמד על עלייה בשיעור של 22.5% ברווח הרבעוני, אל מול רבעון מקביל ב-2017 – זוהי תוצאה טובה הרבה יותר מהתחזית המוקדמת שהעניקה צמיחה של 19.3%.

עם כאלו תוצאות טובות, מדוע המשקיעים מענישים את החברות?

האם בגלל הציפייה קדימה והורדת התחזיות? ככל הנראה לא – 63% מהחברות שדיווחו אכן הורידו תחזית לרבעון הרביעי, אבל זהו נתון נמוך ביחס לממוצע 5 השנים האחרונות - שבהן 70% הורידו תחזיות בממוצע. בנוסף, מכפיל הרווח של s&p500 עומד כרגע, לאחר הירידות החדות, על 15.5, בעוד המכפיל הממוצע של 5 השנים האחרונות עמד על 16.4. כלומר, נכון לרגע זה, עונת הדו"חות היא פנטסטית, ומכפיל הרווח הוא נוח.

בניין נאסד"ק ניו יורק
Bloomberg

בנוסף, בניגוד לציפיות שלנו, אין כמעט התייחסות מצד החברות לנושא מלחמת הסחר עם סין. כלומר, ההשפעה של מלחמת הסחר כרגע היא שולית על המשק האמריקאי, ואלו הן חדשות טובות.

מכאן שהירידות נבעו בעיקר על רקע פחד גבהים, בעיקר בסקטור הטכנולוגי, ולא בשל האטה כלכלית. הרי ציינו קודם עליות בסקטור הצריכה, וכיוון שכך – יש להמשיך ולהתייחס לירידות של אוקטובר כתיקון ולא מעבר לכך. אבל מדוע להעניק לנאסד"ק, ולא למדדים האחרים, את הפוקוס?

הטכנולוגיה היא עדיין הקטר של הכלכלה

דו"חות הרבעון ה-3 התייחסו ל-s&p500 ולא לנאסד"ק, אלא שמרבית חברות הטכנולוגיה הגדולות נסחרות גם ב-s&p500, ולדעתנו, ולדעת רבים, הקטר הטכנולוגי הוא זה שיוביל את הכלכלה בשנים הקרובות, ולכן הוא מרכז את הפוקוס. מחזורי המסחר מלמדים בהחלט על יציאת כסף רב ממניות הטכנולוגיה. מחזורי המסחר בשבועות האחרונים היו כפולים מהממוצע, והם מעידים על פחד הגבהים ששרר במדד בשבועות שקדמו לירידות, וכפי שאמרנו כבר בעבר – ירידות יומיות של 3% או 4% הן אף פעם לא טובות למשקיעים, שכן התנודתיות היא הגורם מספר 1 למכור מניות, אפילו אם מדובר במניות עם תמחור נוח.

התנודתיות, שבאה לידי ביטוי בסטיית התקן בשווקים, זינקה ל-24% וגררה משקיעים למכור כמעט ללא אבחנה, בעוצמה שלא נראתה מזה עשור.

תיקון או התרסקות

מדד זה סוכם את הפער שבין מספר המניות העולות לאלו היורדות – ככל שמספר המניות היורדות גבוהה יותר המדד הספציפי הזה יורד עמוק יותר. נכון לכתיבת שורות אלו, הירידות בשווקים בחודש האחרון הן החזקות ביותר מזה עשור – רק ב-2008 היה המדד נמוך יותר. כלומר, אנחנו נמצאים מאוד קרוב לשיא עוצמת הירידות, לצד ירידות של לא יותר מ-11% כאמור בנאסד"ק כולו, והמשמעות היא שאכן מדובר כאן בתיקון ולא התרסקות טוטלית.

בנוסף למדד זה, מצאנו שמספר המניות בנאסד"ק שרשמו את השער הנמוך ביותר שלהן בשנה האחרונה הוא 170 – קרוב מאוד לרמה שהיתה ב-2015. לא מן הנמנע בכלל שמספר רב יותר של מניות ירשמו את הנמוך השנתי שלהן, אבל מבחינת לא מעט פרמטרים, כולל נתוני הרבעון ה-3, הירידות מוגבלות בשלב זה, עד לרמת 6,500 נקודות, שהיא כרגע רמה טכנית קריטית. רק ירידה מרמה זו עלולה להוביל להמשך ירידות.

התמונה מתבהרת

לא מן הנמנע שעוד נחווה ימי ירידות של עוד כמה אחוזים, אבל אזור התמיכה ב-6,500 נקודות אמור בשלב זה להעניק תחתית משמעותית ראשונה. האופציה של שחיקה ארוכת טווח החל מעכשיו גם היא אפשרית - כלומר, דשדוש מעייף של המדדים עד להתבהרות תמונה רחבה יותר, הן במישור הכלכלי, הן במישור בחירות אמצע הדרך בארה"ב והן במישור המאבק מול סין.

אבל המימושים של אוקטובר יצרו לא מעט הזדמנויות, עם דגש על ענקיות אינטרנט בסין, שכבר היו זולות עוד לפני הירידות האחרונות, וכיום הן אף זולות יותר. זה הזמן להגדיל אחזקות בנכסים חזקים וצומחים לטווח הארוך. באופן כללי התמונה הכלכלית החזקה של ארה"ב לא השתנתה כלל, ולכן אין סיבה להניח שאנחנו בפתחה של התרסקות.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות