מאני טיים: לקראת הישורת האחרונה של 2018 - סודות מרצפת המסחר - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מאני טיים: לקראת הישורת האחרונה של 2018

מדד נאסד"ק קרוב ל-6,400 נקודות, וכדאי לשים לב לאזורים הרגישים. ויש סקטור שחשוב לשים לב אליו, למרות הירידה במחירי הביטקוין

3תגובות
קניות בבלאק פריידיי
Jeff Chiu/אי־פי / ג'ף צ'

לאחר שכמעט כל החברות במדד s&p500 דיווחו את התוצאות לרבעון השלישי של 2018, עולה תמונה הפוכה מאשר מה שמדד המדד עצמו – 78% מהחברות עקפו את התחזיות, לצד שיעור צמיחה של 25.9% בממוצע אל מול הרבעון המקביל של 2017 – זהו שיעור הצמיחה הגבוה ביותר מאז הרבעון השלישי של 2010.

אלו הם מספרים בהחלט מרשימים, שאף עקפו את התחזית המוקדמת של צמיחה ממוצעת של 19.3% ברווחיות. גם במקרה דנן, המדדים בארה"ב כבר 'גילמו' את שיעור הצמיחה הזה בעליות שהיו עד לספטמבר, וכשהתוצאות יצאו לשוק, לצד תמחור גבוה, באו מימושים טבעיים.

עקפו את התחזיות

מאז שהרבעון השלישי הסתיים, חוו המדדים בארה"ב ירידות שערים דו ספרתיות, שבכל תסריט אחר היו יכולים להידרדר עמוק יותר, אלא שהתחזיות לרבעון הרביעי  בפרט, ול-2019 בכלל, לפחות מבחינתנו, עדיין 'מצננות' את הפסימיים שבחבורת הפרשנים.

לצד שוק עבודה חזק, סך המכירות הקמעוניות עדיין ממשיך  ומטפס, ולא רואים כרגע אתנחתא שתצנן את חגיגת הקניות; ההפך הוא הנכון, חגיגת הקניות דוהרת קדימה וביתר שאת - הן הדיווחים מסין, ביום הרווקים, והן הדיווחים האחרונים לגבי יום שישי השחור, שברו את כל השיאים האפשריים, עם דגש על הרכישות באינטרנט.

מי צריך קניונים

לתוך 2019, בארה"ב בלבד, סך המכירות באינטרנט אמור להגיע ל-10% מסך כל המכירות הקמעוניות. קפיצה של 100% מאז 2012. בקצב הזה, של 20% צמיחה בשנה, בעשור הקרוב יגיעו המכירות ברשת ל-20% מסך המכירות. בסין, סך המכירות ברשת ב-2017 כבר עמד על 19% מסך של המכירות, כלומר הפוטנציאל העולמי גבוה מאוד, עם תחזית מכירות ברשת של 4.1 טריליון דולר ב-2020.

ומה עושים עם הנתונים הללו?

משקיעים שרוצים להיות חשופים לחברות אונליין על חשבון חברות בעלות חנויות פיזיות יכולים בהחלט לרכב על גל של רכישת תעודת סל שעושה את העבודה עבור המשקיעים – לקנות מניות של חברות E-COMMERCE מול מכירה בחסר (SHORT) של מניות של חברות הפועלות בחנויות פיזיות. אמנם לא מעט ענקיות כמו מייסי'ז ונורדסטרום עובדות עם פלטפורמות אונליין, אבל קשה להן להתחרות מול משווקות אחרות ברשת מבחינת המחירים.

עוברים לאונליין

אמנם הירידה האחרונה במניות אמזון (מינוס 25%) גררה ירידות חדות במחיר התעודה, אבל בטווח הארוך אנחנו מאמינים שהמספרים שהצגנו קודם לכן, בקשר לצמיחת הקניות ברשת, יתורגמו היטב לעליות באסטרטגיה המוצעת.

מתנת חג המולד?

חגיגת הקניות בחג המולד הקרוב בארה"ב, לתוך ראש השנה האזרחית החדשה, אמורה להצביע על עלייה של 4.6% בסך המכירות אל מול חג המולד אשתקד. הפעם האחרונה שבה ירדו מכירות חג המולד אל מול שנה קודם לכן, היתה בחג המולד של 2008, אז ירדו המכירות ב-4.7% אל מול 2007, אולם מאז ועד היום, זינקו המכירות בחג המולד ב-37% במצטבר; כלומר בחודש הקניות הנוכחי, שיעור העלייה בקניות יהיה גבוה מהממוצע, כאמור 4.6% אל מול ממוצע של 3.7%. במלים אחרות – העלאת הריבית הדולרית, לצד התנודתיות בשווקים והירידות האחרונות, לא מאיימים בשלב זה על חגיגת הקניות, ואלו הן חדשות טובות.

מתנת חג המולד הנוכחית, גם אם היא כרגע לא באה לידי ביטוי בשווקים, היא הירידה במחיר הנפט בעולם, שירד בכ-25% בשבועות האחרונים. הירידה במחיר הנפט מתורגמת מהר מאוד בקרב הצרכן האמריקאי לחגיגת קניות, משום שהלכה למעשה נשאר יותר כסף לבזבז.

מתקרבים לקצה

בסקירות קודמות שלנו הצגנו את אזור ה-6,400 נקודות כאזור תמיכה משמעותי עבור המגמה הארוכה במדד נאסד"ק. המדד לא רחוק מאזור זה כרגע, ולכן מדובר כאן באמת במאני טיים עבור המגמה הראשית בטווח הארוך. אם אזור זה יחזיק מעמד במהלך דצמבר, שהוא בדרך כלל חודש המלווה בעליות שערים, אזי בהחלט ניתן יהיה לומר שהשבועות האחרונים היו בבחינת תיקון שערים טכני ותו לא. נכון לרגע זה דעתנו טרם השתנתה, והיא עדיין שורית לתוך 2019, אבל בהחלט יש לשים לב לאזורים הרגישים הללו.

דה ז'ה וו 3 שנים אחורה

בחציון השנה של 2015, לצד פיתוח מרבצים גדולים של מאגרי נפט, בטכנולוגיית פצלי השמן, חווה שוק ההון ירידות שערים ניכרות הן במחיר חבית הנפט והן במדדי המניות המובילים בעולם. התחושה הכללית דאז היתה שהעולם דוהר למיתון, כיוון שלענקיות האנרגיה העולמיות לא כדאי להפיק נפט במחיר הנמוך מ-50 דולר לחבית. ארגון אופ"ק התמהמה בהרגעת הרוחות, תוך רצון להילחם עם האמריקאים ולדרדר את המחיר של חבית נפט ללא כדאי עבור כל השחקנים בשוק האנרגיה, והתוצאה היתה שמחיר חבית נפט הידרדר עד כדי 27 דולר לחבית בינואר 2016.

סנטה בא לבקר

הקבלה מעניינת ביותר אנחנו מקבלים בימים אלו על רקע ירידת מחיר הביטקוין.

צניחה חופשית

מחיר המטבע הדיגטלי צנח מאז ינואר השנה מרמה של 19 אלף דולר לרמה של 3,900 דולר (ירידה של 80%)  בעת כתיבת שורות אלו. אחת הסיבות המרכזיות לירידות השערים החדות במניות המוליכים למחצה (SEMICONDUCTORES) באה על רקע הירידה במחיר הביטקוין, שכן ישנה סברה שבמחיר הנמוך מ-6,000 דולר, כדאיות כריית המטבע, המצריכה אנרגיה רבה ותשתית יקרה מאוד של מחשוב, היא לא כדאית, ולכן הביקוש למוליכים למחצה ייחתך.

קיים אמנם קשר בין תעשיית כריית המטבעות הדיגיטליים לבין תעשיית המוליכים למחצה, אבל הקשר הוא לא כה הדוק כפי שמעריכים פרשנים פסימיים. למעשה הקשר הוא מקרי לחלוטין - בין השנים 2013 ל-2015 נע מחיר הביטקוין בין 200 דולר ל-1000 דולר, כשלאורך 2014 ו-2015 מחירו היה 300-200 דולר, אולם זה לא מנע ממדד המוליכים למחצה (SOX) לעלות ב-100%.

קשר מקרי

תעשיית המוליכים למחצה תמיד נעה במחזוריות בין היצע גבוה ובין ביקוש גבוה, ואין בהכרח קשר לתעשיית כריית המטבעות הדיגיטליים. ולכן, שלא כמו סקטור הנפט לפני 3 שנים, אין באמת קרטל של כמה גופים הנלחמים אחד בשני לצורך הנחתת מכת מוות על המתחרה.

סקטור המוליכים למחצה ירד אמנם 15%, בדומה לירידות שהיו במדדים המובלים בארה"ב, אלא שהוא עדיין נשען על ביקושים ערים לטכנולוגיה חדשנית מצד סקטורים רבים, ללא קשר למחיר הביטקוין. תעשיית משחקי הרשת ממשיכה לצמוח במהירות ודורשת כרטיסי GPU כל העת, כמו גם סקטור 'האינטרנט של הדברים' (IOT) וסקטורים טכנולוגיים רבים נוספים, ולכן, לדעתנו, מאוד מוקדם להספיד את הסקטור הזה בגלל שמחיר הביטקוין יורד. בטווח הארוך אנחנו בהחלט רואים בסקטור הזה כאחד מקטרי השווקים הבולטים.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות