תחבורה ציבורית בשבת במימון העירייה - ועוד חמישה דברים שראש העיר יכול לעשות - דניאל קומיסר ומקס מורוגובסקי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תחבורה ציבורית בשבת במימון העירייה - ועוד חמישה דברים שראש העיר יכול לעשות

לבחירות שייערכו מחר יש השפעה רבה מאוד על חיי התושבים - ובפרט בתחום התחבורה הציבורית בעיר. זה לא יקר, ואפילו די פשוט - אבל יכול לקדם את רווחת התושבים, ולהביא לצמצום התלות בכלי הרכב הפרטיים

5תגובות
אנשים מחכים לאוטובוס בשמש, התחנה לא מספקת צל
עופר וקנין

מאת: דניאל קומיסר

הבחירות לרשויות המקומיות נתפסות בציבור כפחותות חשיבות ביחס לבחירות לכנסת, ויעידו על כך שיעורי ההצבעה הנמוכים. זה לא בצדק: הרשות המקומית משפיעה על האזרח ברמת ההתנהלות היומיומית הרבה יותר מאשר משרדי הממשלה.

גם בתחום התחבורה, והתחבורה הציבורית בפרט, לרשות יש הרבה מה להגיד - ולא פחות מה לעשות. הנה חמישה דברים פשוטים, ולא יקרים, שכל ראש עיר יכול לקדם, על מנת להפוך את העיר להרבה יותר ידידותית לנוסע ועשויים לצמצם את התלות בכלי הרכב הפרטי, המביאה לעומסי תנועה בלתי נסבלים:

1. מתן עדיפות בזכויות דרך לתחבורה הציבורית. כמובן שיצירת נתיבי תחבורה ציבורית ואכיפתם הוא הדבר הטוב ביותר והמתבקש, בייחוד ביישובים הסובלים מעומסי תנועה, אך גם דברים קטנים ומידיים יותר כמו מתן עדיפות ברמזורים, הקצאת מקום ראוי לתחנות אוטובוס, ואכיפה מוגברת של חניה ועצירת כלי רכב בתחנות האוטובוס עשויים לעשות הבדל גדול.

2. תכנון שכונות חדשות בדגש על תחבורה ציבורית ושבילי אופניים. התכנון הנוכחי הכולל כניסה ראשית אחת עם רחובות ללא מוצא והפרדת שימושים בין מגורים למסחר גורמת לתלות מוחלטת ברכב הפרטי. תכנון מושכל מחייב להתאים את הרחובות למעבר אוטובוסים, להקצות מראש שטחים למסופי תחבורה, להכשיר רשת של רציפה שבילי אופניים, ובעיקר להימנע מיצירת צירי תנועה מהירים שמנתקים שכונה אחת מרעותה ויוצרים מכשול של ממש להולכי רגל ורוכבי האופניים.

3. הנגשת תחנות האוטובוס – ב-2008 חתמה עיריית תל אביב הסכם עם חברת הפרסום JCDecaux, שהציבה סככות המתנה שדומות יותר לשלט פרסומת וחושפות את הנוסע לכל פגעי מזג האוויר האפשריים. מאז פירסם משרד התחבורה תקן ששיפר את התחנות מבחינת הנגשה לנכים, אך בשאר הפרמטרים התחנות עדיין לא מספקות את הסחורה. לעירייה היכולת לבחור סככות המתנה גדולות ומוצלות לרווחת התושבים, וכמה מהרשויות אכן עשו זאת. ההשקעה הכספית הנוספת משתלמת מאוד במקרה הזה.

4. שותפות פעילה בתכנון התחבורה הציבורית ליישוב – אמנם הסמכות לפרסום מכרזי ההפעלה, לבחור את המפעיל הזוכה ולקבוע את אופי השירות עצמו נתונה בידי משרד התחבורה, אך לרשות המקומית השפעה ניכרת, לטוב ולרע, על אופי השירות שיינתן לתושב בפועל. מספיק לציין את פעילותה הנמרצת של עיריית ביתר עילית, שבנתה מכרז המותאם באופן מושלם לצרכי התושבים בשיתוף משרד התחבורה, כדי להדגיש את הנקודה. גם בהתנהלות מול מפעיל השירות בתקופת ההפעלה עצמה לרשות יש את היכולת להשפיע, ומשרד התחבורה נוטה בדרך כלל לתקצב תוספות שירות נחוצות גם באמצע תקופת ההפעלה.

5. מענה ראוי לפניות הציבור בנושאים תחבורתיים – בעיריית מודיעין הכשירו את אגף פניות הציבור לתת מענה מהיר ויעיל לכל פניה תחבורתית. בנוסף נעשים דיונים בשיתוף תושבים וגורמי מקצוע בנוגע התוכנית התחבורתית של העיר, תוך התייחסות לתוכניות הפיתוח וצורכי משתמש סמויים שלא באים לידי ביטוי בהיעדר תחבורה. גם הקצאת תקן במשרה מלאה לאחראי תחבורה ציבורית, כפי שנעשה לפני כמה שנים בראש העין, עשויה לשפר את מצב התחבורה בעיר.

לרשות המקומית השפעה משמעותית בתחומים נוספים כגון מיקום תחנת הרכבת ביישוב והקישור המזין אליה, סיוע בהקמת מערכות הסעת המונים ביישוב (או ההפרעה להן כשהן מתקיימות בשבת, כמו במקרה הידוע של עיריית בני ברק), הקמת גשרים להולכי רגל ומעברים לרוכבי האופניים, ואף הפעלת תחבורה ציבורית בשבת במתכונת מצומצמת (במימון העירייה). לכן, ראש עיר שיגלה נכונות לבצע את חמשת הצעדים הללו, יוכל להפוך את עירו לנגישה יותר, ידידותית יותר לתושב, ובעיקר לפקוקה פחות.

הכותב הוא ממייסדי ארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו"

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות