הרכבת קלה, הדרך אליה פחות - דניאל קומיסר ומקס מורוגובסקי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הרכבת קלה, הדרך אליה פחות

תושבים שמתנגדים לתוואי רכבת קלה שעובר בתוך העיר, פיספסו את מהותה של הרכבת, ועלולים לפספס כלי תחבורתי חשוב ויעיל

10תגובות
קרון של הרכבת הקלה שהוצג בתל אביב
אייל טואג

מקס מורוגובסקי

כבר נוכחנו שתושבים רבים מעדיפים לא לגור ליד תוואי רכבת ישראל, אך מה בדבר רכבת קלה?

ההגדרה של כלי התחבורה הזה בשפה העברית בתור "רכבת" מקפיצה אוטומטית קונוטציות של סרבול, רעש, הפרת השלווה, כך שהמילה "קלה" שבאה אחריה, כבר בקושי נשמעת. פעם קראו לה פשוט "חשמלית", מילה שביטאה פחות עוצמה, והשתלבה טוב יותר במרחב העירוני. עם השנים והתפתחות הטכנולוגיה, הכלי תפס יותר נפח, נוסף לו קרון נוסף, מערכות בטיחות. עם השינויים בכלי עצמו, התארך גם הזמן שלוקח להקים קו של רכבת קלה. זה כבר לא רק להניח פסים באמצע הרחוב, למתוח קווי חשמל ולצאת לדרך.

ויחד עם כל התהליך הזה - התפתח גם אופי ההתנגדות לכלי המסילתי. ההתנגדויות נעות במנעד שבין החשש מפגיעה ברכב הפרטי, לירידה בערך הדירות בתוואי, לפחד מרעש, ולבסוף להתנגדויות "מתקדמות" יותר שדורשות תוואי תת קרקעי, מסיבות תחבורתיות של חשש מאי עמידה בעומס.

בבת ים החלו להישמע לפני חודשים ספורים התנגדויות לתוואי העילי של הקו האדום בעיר, התנגדויות שהגיעו כבר בשלב האל-חזור, כשהעבודות בעיצומן, כך שאין ביכולתן להשפיע. אך האופי של מקצת מההתנגדויות, ושימוש במושגים בהקשר של הרכבת הקלה כגון "ירידת מחסומים" או "רכבת ארוכה שתחסום את הצומת בעת העצירה בתחנה, ותגרום לפקקים", מרמז על כך שההבדל בין הרכבת הקלה, שאופיה הוא עירוני מטבעו, לבין רכבת "כבדה", עדיין לא חילחל לגמרי בציבור. מפתיע במקצת, לנוכח העובדה שקו רכבת קלה כזה עובד כבר 7 שנים תמימות בירושלים, כך שלא מדובר על פרוייקט נשגב ש"רואים רק בחו"ל".

בואו נתרחק רגע מהקו האדום, שהוא עובדה מוגמרת, והעבודות עליו מתקדמות בקצב משביע רצון, ונביט על הקו הכי שנוי במחלוקת בימים אלה בגוש-דן: הקו הסגול.

הפגנה ברמת גן נגד תוואי הקו הסגול
מוטי מילרוד

הקו שתוכנן כקו עילי לכל אורכו, בהחלטה שרק בדיעבד נוכל להעריך אם היתה נכונה או לא, כשלצד הערכות הביקוש והצפיפות, גם קו המטרו 2M המקביל פחות או יותר במסלולו הולך להשפיע על ההחלטה ולהאפיל עליו ביעילותו, טומן בחובו את הקונפליקט שעוברת התחבורה הציבורית בארץ. 

הקונפליקט מתחדד ביתר שאת בזמן האחרון, כמו צירי הלידה כואבים של הרעיון שהגיע הזמן להעדיף את התחבורה הציבורית על פני הפרטית, שבסופו נאלץ לנתק את חבל הטבור המחבר אותנו לרכב הפרטי.

מצד אחד, הקו נקרע בימים אלה בין התנגדויות להפקעות ברחוב ארלוזורוב בתל אביב, לבין קולות מחאה מחודשים לגבי התוואי שלו בדרך אלוף שדה, דרך התנגדויות בגבעת שמואל, שגרמו לעת עתה לקצר את הקו רק עד אוניברסיטת בר אילן, תוך ניתוק הנגישות של רוב היישוב מהקו, וכלה בקולות בפתח תקווה שחוזרים לבקש שהקו הסגול ימשיך לשם, לאחר שבעבר הוא קוצר עקב התנגדויות התושבים, שלא רצו אותו ליד בתיהם.

נראה שרק תושבי יהוד ואור יהודה ויתרו על מחאה, כי למזלם, או לצערם, הקו הולך לעבור על התוואי של כביש 461 בלבד, בלי להתקרב יתר על המידה לבתים.

הייתי אומר יותר לצערם, כי תפקידה של הרכבת הקלה להיות מערכת הסעת המונים, ולהעביר נוסעים ממרכזי אוכלוסייה למחוזות חפצם. כליאת הרכבת הקלה בצירים בין-עירוניים, תוך התייחסות אליה כרכבת כבדה שיש להרחיב מבתי המגורים, פוגמת ביעילותה ומאריכה את זמן הנסיעה מדלת לדלת לרוב המשתמשים.

מצד שני, מוסדות התכנון כבר שינו מגמה. מי שיקרא את הפרוטוקולים של ועדות התכנון המחוזיות מהזמן האחרון, יראה התייחסות מפורטת לתחבורה ציבורית, מרקם עירוני ולשבילי אופניים כמעט בכל דיון על כביש חדש. גם הדיון האחרון על הקו הסגול המשיך בדיוק באותה מגמה. המתכננים מנסים להוציא את המיטב מהתוואי העילי שלו, כולל המלצה להארכה לנתב"ג, וצמצום רוחב כביש 461, שיאבד את מעמדו ככביש בין-עירוני לטובת שיפור המרקם העירוני של ערי הסביבה. את גורל התוואי בפתח תקווה וגבעת שמואל השאירו המתכננים להתדיינות עתידית.

לבסוף, הגיע הזמן שמשרד התחבורה וגופי הביצוע יתנו מנדט גדול יותר לשיתוף הציבור בכל הליכי התכנון והביצוע. לא שיתוף ציבור על הדרך, אלא כזה ששם את התושבים וצורכיהם במרכז. שיתוף ציבור, מסוג כזה, בכל שלבי התכנון, היה יכול למנוע את הסיפור המתמשך עם תוואי הקו הסגול ברמת גן, ומשפר את האמון האבוד בין הציבור לבין מי שאמון על תכנון והקמת התחבורה שאמורה לשרת אותו.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות