להשוות את טסלה לפורד? רק אילון מאסק, בעולם מקביל, יכול לעשות זאת - יעקב צלאל - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

להשוות את טסלה לפורד? רק אילון מאסק, בעולם מקביל, יכול לעשות זאת

הסיכוי של טסלה לשרוד כחברה עצמאית נראה נמוך ■ החוב הכבד, המזומנים הדלים בקופתה,יכולת הייצור הנמוכה, תוכניות שאפתניות לייצור כל סוג של כלי רכב והתחרות המתגברת - עתידים להכריע אותה ■ אבל יש גם תחזית אופטימית

10תגובות
אילון מאסק מעשן גראס בראיון בשידור חי בפודקאסט ג'ו רוגן אקספריאנס
צילום מסך מתוך youtube/The Joe Rogan Experience

מראה פניו של מנהל הייצור הראשי במפעלי המכוניות של מרצדס-בנץ הביעו תדהמה. "אלה קרטונים?" הוא שאל אותי תוך כדי שהוא מתבונן בתמהון בתמונה מקו הייצור של טסלה מודל 3, באוהל שהקימה טסלה בחצר המפעל בפרמונט, קליפורניה, שהצגתי בפניו.

יחצ"ן של דיימלר, שעמד בסמוך, מיהר להתערב ולסכור את פיו, כדי שלא יאמר משהו שלילי על המתחרה הצפויה. הוא לא צריך לדאוג. הסיכוי שטסלה תתחרה במרצדס-בנץ, אודי, ב.מ.וו ואפילו יגואר, כמעט שאינו קיים כיום. בניגוד לנשיא ארה"ב, דונלד טרמאפ, שלידו נמצא מבוגר אחראי, לאילון מאסק, הבוס של טסלה, אין אחד כזה.

אם היה אחד כזה, ייתכן שמאסק היה נמנע מהראיון שנמשך לא פחות משעתיים ו-37 דקות בפודקאסט הפופולרי "ג'ון רוגן אקספיריינס", ראיון שסיפק עוד כמה רגעי שיא. מאסק דיבר על כל דבר שחפץ לדבר עליו, ורוגן לא שאל אף שאלה שעלולה היתה להפר את הכימיה הטובה בין השניים. מוצר בשם יורה הלהבות, שטסלה מכרה 20 אלף יחידות ממנו ב-500 דולר ליחידה, הוא בכלל לא יורה להבות - אלא סוג של רובה אוויר, הסביר מאסק; בורינג קומפני היא בכלל עיסוק צדדי; אנשים לא שועים לאזהרותיו על סכנות האינטליגנציה המלאכותית. וזאת היתה רק ההתחלה.

"ג'ו רוגן אקספריינס" אינה תוכנית כלכלית או מקצועית. רוגן קילף ממאסק, שהגיע לאולפן לבוש בטי שירט עליו הודפס Occupy, את שכבות המגן. ברגע המכריע שלף רוגן עלי טבק ובתוכם, לדבריו, מריחואנה, הצית אל מול מאסק את החבילה והודיע למאסק, שהוא לא יוכל ליהנות מהם בגלל בעלי המניות.

מאסק נפל בפח, לקח את המעין סיגריה, היסס קלות, ווידא שהמעשה הוא חוקי, ושאף שאיפה אחת שבמהירות חוללה מהומה, והמשיך בלגימת ויסקי. מניית טסלה, שאחרי שמונה ימי ירידות רצופים עלתה באותו יום בעשירית האחוז, החלה לרדת שוב במסחר שאחרי הסגירה.

אילון מאסק - דלג

ואז הגיע יום שישי בבוקר, ועמו הודעה ששלחה טסלה לרשות ניירות ערך בארה"ב (SEC), המבשרת שדייב מורטון, מנהל החשבונות הראשי, שהצטרף לחברה באוגוסט האחרון, החליט לפרוש באופן מיידי. הנימוק לפרישה היה החשיפה של טסלה לתקשורת וקצב העבודה המהיר.

מורטון השאיר על השולחן שכר בסך 350 אלף דולר בשנה ותשלומים מבוססי מניות בסך 10 מיליון דולר בארבע השנים הקרובות. בהודעת הפרישה מורטון משבח את החברה וצופה לה עתיד מזהיר, ומציין שניהול הכספים שלה תקין. אבל אם העתיד אכן מזהיר, מורטון, איש כספים, לא היה ממהר לעזוב את הכסף על השולחן. מה שהניע אותו לעזוב היו, סביר להניח, ארועים המתרחשים מאחורי הקלעים שהוא לא רצה להיות חלק מהם ו/או חוסר אמונתו ביכולתה של החברה להצליח ובסיכוייו לאסוף את ה-10 מיליון דולר. מניית טסלה הגיבה בירידה בשיעור 10%.

התמונה המדוברת: עובדים בפס ההרכבה של המודל 3 של טסלה
Justin Kaneps - The New York Times

טסלה ופורד

בתקופה האחרונה מאסק נוהג להזכיר בהזדמנויות רבות שרק שתי חברות רכב אמריקאיות לא פשטו את הרגל - פורד וטסלה. ההשוואה הזאת, לפני שטסלה הצליחה להקים קו ייצור מתפקד היא מופרזת. במכתב לעובדי החברה הסביר מאסק את ההישגים הגדולים של טסלה בהגברת קצב הייצור, וטען שהם אף גדולים מההישגים של פורד עם מודל T.

אם מאסק היה טורח לקרוא את אין סוף הספרים שנכתבו אודות פורד, ייתכן שהוא היה לומד את הדבר החשוב ביותר למנהיג בתעשיית הרכב - הנהג את החברה קדימה, תהיה עם חזון, אולם תן לבכירים ולמקצוענים לעשות את העבודה היומיומית ותשמור אותם לצדך עשרות שנים.

הנרי פורד מעולם לא עסק בניהול יומיומי. ג'יימס קוזנס ניהל את המשרד הראשי והכספים של פורד מוטור קומפני ב-13 השנים הראשונות לקיומה, ואחריו באו אחרים. פורד לא התערב בענייניו; צ'רלי סורנסן עבד 40 שנה לצדו של פורד וניהל את הייצור, פיתח את קו הייצור ההמוני ועשה עבור פורד את העבודות השחורות. פורד עמד מהצד והתבונן; הארולד וילס תיכנן את המכוניות ופורד חילק עצות מתוך כסא נדנדה שעמד בפינת המשרד בו תוכננה פורד מודל T.

ההחלטות המכריעות בהיסטוריה של החברה היו כמובן של פורד, אבל האנשים שעבדו במעגלים סביבו, לרוב לתקופות ממושכות, לא הופרעו בעבודתם ופורד מעולם לא ישן על רצפת המפעל.

העידן שבו פועל מאסק שונה לחלוטין מזה שבו פעל פורד, אבל חשיבותה של עבודת הצוות בניהול קבוצות רכב גדולות, נותרה כשהיתה. טסלה מנסה להכות מתחרות שלהן ידע וניסיון של עשרות שנים בכל שרשרת הערך המפותלת והמורכבת של תעשיית הרכב - הרבה יותר ממה שיש לטסלה ולצוות הניהולי הבכיר שלה המתחלף חדשות לבקרים. מכיוון שמאסק לא טרח להביא מומחים מתוך התעשייה המסורתית, הסיכוי שלה להצליח תמיד היה קלוש.

כיום הסיכוי של טסלה לשרוד כחברה עצמאית נראה נמוך. החוב הכבד שהיא סוחבת על גבה, המזומנים הדלים הנמצאים בקופתה, יכולת הייצור הנמוכה, תזרימי מזומנים שליליים, תוכניות שאפתניות לייצור כל סוג  של כלי רכב והתחרות המתגברת עתידים להכריע אותה.

גיוס CEO וצוות מקצועי חדש לחברה עשוי לסייע. פרשנים ייעצו למאסק לגייס לטסלה את אלן מולאלי, שלפני 12 שנה גויס להצלת פורד ואכן מנע ממנה פשיטת רגל. אם יגויס מולאלי, המניה תגיב בזינוק חד וייתכן שטסלה גם תצליח לגייס כספים למחזר את החוב שעליה להחזיר ב-12 החודשים הקרובים - כ-1.5 מיליארד דולר. ואולם, גם מנהל מנוסה כמולאלי יתקשה לתקן את הנזקים שמאסק גרם בהקמת מערך הייצור של הקבוצה.

יתרונה הגדול של טסלה נמצא כיום במודל 3. כלי הרכב החשמליים החדשים של מרצדס-בנץ ואודי הם מתחרים למודל S ולמודל X היקרים. עד שיגיעו דגמים חשמליים עממיים יותר, למודל 3 יהיה יתרון מובהק.

זוהי התחזית האופטימית.

התחזית הפסימית היא שגם גיוס הנהלה מקצועית לא יפתור במהירות את צווארי הבקבוק בייצור ואת תשלומי האג"ח. טסלה תזדקק לגייס הון או חוב, אבל ספק אם מישהו יהיה מוכן להעניק לה סכום של כ-1.5 מיליארד דולר. אז קבוצת פורד תישאר קבוצת הרכב היחידה בצפון אמריקה שלא פשטה רגל.

"אתה צריך להיות אופטימי לגבי העתיד", אמר מאסק לרוגן בפודקאסט. "אין טעם להיות פסימי. אני מעדיף להיות אופטימי וטועה מאשר פסימי וצודק". בשפה פשוטה, הוא מעדיף הזיות על פני מציאות.

יעקב צלאל הוא עורך אתר אוטוניוז ומרצה על תעשיית הרכב, ההיסטוריה והעתיד

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות