ביטחון אנרגטי נמוך, מחיר גז גבוה, מתווה גז כושל: מדריך למשק הגז הטבעי בישראל - יעקב צלאל - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ביטחון אנרגטי נמוך, מחיר גז גבוה, מתווה גז כושל: מדריך למשק הגז הטבעי בישראל

ישראל מעולם לא סבלה מהפסקות חשמל בתקופות מלחמה, אבל זה עתיד להשתנות במלחמה הבאה, וזו עדות לרמת הביטחון האנרגטי בעידן הגז הטבעי

32תגובות
אסדת קידוח תמר
אלבטרוס

ביטחון אנרגטי

לפני כמה שבועות פורסם כי במידה שתפרוץ מלחמה בצפון, ייגרמו, לראשונה בתולדות המדינה, הפסקות חשמל במהלך מלחמה, כתוצאה מהשבתה מונעת של מתקני הפקת הגז הטבעי. ההשבתה המונעת נדרשת, מאחר שפגיעה אפשרית במתקני הפקת הגז, תוך כדי שהם פועלים, תגרום להשבתתם למשך תקופה ארוכה, בעוד פגיעה בהם בעת שהם מושבתים תגרום להשבתה קצרה.

ישראל מעולם לא סבלה מהפסקות חשמל בתקופות מלחמה, אבל זה עתיד להשתנות במלחמה הבאה, וזו עדות לרמת הביטחון האנרגטי בעידן הגז הטבעי. גרמה לכך מדיניות קצרת רואי וחסרת אחריות של ממשלות נתניהו בעשור האחרון, בטיפולן בגז הטבעי. כיום, הביטחון האנרגטי של המדינה נמצא ברמה נמוכה מאשר אי פעם בעבר.

בנימין נתניהו

נתניהו היה ראש הממשלה לאורך תקופת התפתחות תעשיית הגז הטבעי בישראל. תחת ממשלתו הציבור בישראל משלם מחירים מופרזים, שערורייתיים, עבור רמת ביטחון אנרגטי נמוכה; הציבור גם משלם מחירים מפורזים נוספים, בעוד חברות מונופול הגז הטבעי רושמות רווחי שיא, לא רק ברמה ישראלית, אלא ברמה גלובלית.

בנימין נתניהו
אילן אסייג

מחיר הגז הטבעי בישראל

פרסומים שונים, הטוענים שמחיר הגז הטבעי בישראל נמוך יחסית לעולם, הנם שקריים. ישראל ורוסיה שתיהן מדינות מפיקות וצרכניות גז טבעי. ברוסיה הגז הטבעי מוזרם אלפי קילומטרים עד שהוא מגיע אל הצרכנים, ומחירו לצרכן כ-1.7 דולרים ליחידת חום. בישראל הגז הטבעי זורם רק כ-100 ק"מ מנקודת ההפקה לחוף, ומחירו, בממוצע, 5.31 דולרים ליחידת חום, ולחברת החשמל כ-6 דולר ליחידת חום (מחירים לפני תשלום לחברות חלוקה). השוואות מחירים למדינות מערב אירופה, דרום אמריקה, אסיה, צפון אמריקה, או מדינות ה-OECD, אינן רלוונטיות.

מתווה הגז הטבעי

בניגוד לטענות שר האנרגיה, יובל שטייניץ, מתווה הגז הטבעי נכשל. מחירי הגז הטבעי לצרכן נותרו גבוהים וכמותם גם מחירי החשמל, המים ושאר המוצרים במשק; אף חברה בינלאומית לא הגיעה לישראל לחפש גז טבעי והמכרז לרישיונות חיפוש בשנה שעברה כשל; לווייתן אמנם מפותח, אבל עבורו לא צריך היה את המתווה; המונופול לא פורק מנשקו והתחרות אינה נראית באופק.

אנרג'יאן

חברת האנרגיה היוונית אמנם נכנסה לשוק והורידה מחירים, אולם העובדה שהיא תמכור גז ב-3.70 דולרים ליחידת חום רק מעידה על גודל השערוריה, שבה חברת החשמל משלמת כיום 6 דולרים ליחידת חום לשותפות תמר. הגז של אנרג'יאן לעולם לא יגיע לצרכנים ישראליים, ולא תהיה לו השפעה על רמת המחירים במשק; כמותו מוגבלת, והוא נמכר ברובו לחברות בקבוצת החברה לישראל, המייצרות מוצרים המיועדים ליצוא. לכן עדיף פיקוח מחירים על פני תחרות.

קידוח של אנרג'יאן ביוון

פיקוח מחירים

כלי שנתון לממשלה על פי חוק; עליה להפעילו כדי להוריד את מחירי הגז הטבעי ויוקר המחיה במדינה.

תחרות

קונספט שאין בו צורך במשק הגז הטבעי בישראל. עד היום ממומן אידיאל התחרות בהוצאה של יותר מ-1,000 שקל לשנה על ידי כל משק בית בישראל, דרך עלויות מנופחות של מחירי החשמל, מים ושאר המוצרים במשק.

צינור EMG

הסעיף החשוב ביותר לדלק קידוחים ולנובל אנרג'י ברכישת צינור EMG, הוא זה הדורש השגת שליטה תפעולית מלאה בצינור. בכך תימנע כל אפשרות ליבוא גז טבעי לישראל, מבלי לקבל את הסכמת מונפול הגז הטבעי ולשלם לו דמי מעבר, גבוהים כמובן. כל מעורבות של דלק קידוחים ונובל אנרג'י בצינור EMG תפגע פגיעה ללא תקנה באינטרסים של אזרחי המדינה.

הממונה על ההגבלים העסקיים

עליה למנוע יצירת מונופול ורטיקאלי של דלק-נובל, על ידי איסור של מעורבות כלשהי בצינור EMG. אם החברות חפצות יצוא, שישקיעו בהנחת צינור גז בין ישראל למצרים.

שומרי הבית

ארגון שכשל כישלון חרוץ בהגנה על האינטרסים שאותם הוא שאף לייצג.

מחאה של ארגון "שומרי הבית" נגד מיקום אסדת הגז לווייתן במרחק 10 ק"מ מהחוף
שומרי הבית

החברה להגנת הטבע

ארגון שבגד בערכים שעליהם היה עליו להגן. הארגון תפס זוית ראיה צרה שהתייחסה רק למיקום האסדה, והתעלמה מהסכנות הסביבתיות הכרוכות בהזרמת קונדנסט מהים לחוף, אגירתו ליד אתר חגית והזרמתו משם לבתי הזיקוק במפרץ חיפה.

אדם טבע ודין

ראו החברה להגנת הטבע.

צלול

ארגון שניסה להגן על ערכי שמירת הסביבה במאבק נגד הקמת אסדות גז עבור לווייתן ועד כה כשל.

יובל שטייניץ

שר אנרגיה המתנהג כשר בריאות ו/או כנציג מונופול הגז הטבעי; כשל בניסיונו להביא חברות זרות לפתח את משק הגז; הוריד את רמת הביטחון האנרגטי של ישראל לשפל של כל הזמנים; כשל בתפקידו העיקרי כשר האנרגיה, אספקה מאוזנת בין מקורות ייצור שונים, אמינה ובמחיר סביר.

יובל שטייניץ
הדס פרוש

יחידות 4-1 בחדרה

סגירת היחידות הפחמיות 4-1 בחדרה תגדיל עוד יותר את תלות המדינה בגז טבעי להפקת חשמל, ותקטין עוד יותר את הביטחון האנרגטי, כשהיא תקרב את ייצור החשמל מבוסס גז טבעי ל-100%. כך לא מתנהגת מדינה שמנהיגיה טוענים שהיא נמצאת באזור בלתי יציב.

משקיעים זרים

למרות הרווחיות המדהימה של שותפות תמר, הניסיון להביא משקיעים זרים למשק הגז הטבעי בישראל כשל כישלון חרוץ; נובל אנרג'י ודלק קידוחים ממהרות להיפטר מאחזקותיהן בתמר. משהו, אם כך, רקוב בתמר.

משקיעים ישראליים

דלק, לפי TheMarker, שוקלת למכור את שארית מניות תמר שברשותה בבורסת יורונקסט. אולם גם שם משקיעים זרים לא ירכשו את המניות, אלא המוסדיים הישראליים. כשדלק תיפטר מכל המניות שברשותה, היא אפילו תשמח שהמחירים ירדו, מהלך שיקל על חתימת חוזה לאספקת גז מלווייתן לחברת החשמל, חוזה קריטי לשותפות ולקבוצה.

תמר פטרוליום

מאז ה-IPO, באמצע 2017, צנחה המניה בשליש; אפילו נובל אנרג'י חיסלה את אחזקותיה בה במחיר שפל. לפי התחזית של ישראמקו, שותפה בכירה בתמר, ב-2021 ירדו מחירי הגז הטבעי מתמר ב-17.5%. כל מי שרכש את מניות תמר לפי ה-DCFs שהופצו בשנים האחרונות, יפסיד מאות מיליוני דולרים. המישהו הזה הוא הציבור הישראלי, בסיועם האדיב של המוסדיים.

לוייתן-חברת החשמל

למרות שפרויקט לווייתן אמור להתחיל לספק גז טבעי בעוד כשנה, טרם נחתם חוזה לאספקת גז טבעי לחברת החשמל. החלטתו של שר האנרגיה לסגור את יחידות 4-1 בחדרה מעמידה, פעם נוספת, את חברת החשמל בפני מונופול, ומשחקת, פעם נוספת, לידי שותפות לווייתן שתנסה לגבות פרמיה של מונופול.

קידוח גז בקפריסין
AFP

בנצ'מרק

עקרונית הבנצ'מרק למחיר הגז שיימכר מלווייתן לחברת החשמל צריך להיות נמוך מהמחיר שבו נמכר הגז מאנרג'יאן לצרכנים ישראליים, 3.70 דולרים (לטוקבקיסטים: אמנם דווח על ממוצע 4 דולרים ליחידת חום, אולם כ-30 סנט ישולמו כתמלוגים לדלק קידוחים; עוד המצאה מוצלחת של מתווה הגז הטבעי). בפועל, בגלל הוראת שר האנרגיה להפסיק את פעילות תחנות 4-1 בחדרה, ובגלל המונופול של לווייתן על אספקת גז לשוק המקומי, המחיר צפוי להיות גבוה יותר.

תביעה ייצוגית

לכאורה הבנצ'מרק שיאלץ את שותפות לווייתן לרדת במחיר אל מתחת ל-4 דולרים יחליש באופן מהותי את עמדתה, בתביעה הייצוגית המתנהלת נגד שותפות תמר, בגין המחיר המונופוליסטי שהיא גובה מאז תחילת אספקת הגז למשק הישראלי.

תורת המשחקים

חברת החשמל צריכה להבהיר לשר הממונה ולשותפות לווייתן שהיא לא תהיה מוכנה לשלם לשותפות יותר מ-3 דולרים ליחידת חום; במידה והשותפות תסרב, מרתק יהיה לעקוב אחרי תהליכי מחזור החובות של דלק קידוחים, במאות מיליוני דולרים, הצפויים בשנים הקרובות.

בחירות

עוד לא קלטתי אף התייחסות, מצידן של מפלגות קואליציה או אופוזיציה, לנושא הגז הטבעי. האם כולן שותפות לקנוניית הגז הטבעי נגד אזרחי ישראל?

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות