הדרך לצמצום פערי השכר עוברת בחופשת לידה לאבות - לא סופרת - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הדרך לצמצום פערי השכר עוברת בחופשת לידה לאבות

לאחרונה פורסם כי משרד ראש הממשלה עובד על קידום מודל של חופשת לידה לאבות, שלא תבוא על חשבון החופשה של האם. תמרוץ אבות לצאת לחופשת הורות יבטל תמריץ העסקה וקידום של גברים על פני נשים ויעודד שוויוניות בשוק התעסוקה

5תגובות
אב בחופשת לידה
רמי שלוש

אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר פרסם לפני כמה ימים דו"ח חדש, שלפיו פערי השכר המגדריים בהיי-טק לא מבוטלים וכי נשים מועסקות בתנאים נחותים לעומת הגברים. גם בהיי-טק, נשים מרוויחות שכר נמוך בהשוואה למקביליהן הגברים ופער השכר מגיע עד לכ-16%, כ-5,000 שקל. בנוסף על זה, הממצאים מראים כי להורות יש השפעה ברורה על הפערים המגדריים בתעסוקה בהיי־טק.

האמת היא שממצאים אלו לא מפתיעים כלל, אלא רק מוסיפים על ממצאים דומים במחקרים אחרים. החסם העיקרי של נשים בשוק העבודה הוא ההבניה החברתית- מגדרית שלפיה האם צריכה לשאת בנטל גידול הילדים. התוצאה של ההבניה הזאת היא פערי שכר בין נשים לגברים: בישראל השכר השעתי של אישה נמוך בכ-16% משכרו של גבר. כמו כן, אמהות מהווה חסם בקידום לתפקידים בכירים ולתפקידי ניהול, ולכן שכרן של אמהות נשאר נמוך יותר ביחס לאבות המקודמים בסולם התפקידים. התוצאה הבלתי נמנעת היא ההעדפה המשפחתית שהאב יצא לעבודה שכן משכורתו גבוה יותר.

בכדי לשנות את ההבניה החברתית הזאת, יש לאותת לחברה כי חלוקת הנטל בגידול הילדים צריכה להיות שווה בין גברים לנשים, והכלי העיקרי לעשות זאת הוא חופשת הורות גם לגברים, לא במקום נשים אלא בנוסף. הרעיון הזה רחוק מלהיות חדשני והוא מיושם בשוודיה, שם הורים זכאים ל-480 ימי חופשה ביחד, והחל מ-2016, בכדי לעודד יותר גברים לנצל את חופשת הלידה, הוקצו לגברים 90 ימים, שאותם הם לא יכולים להעביר לאם.

בישראל, אבות אינם מקבלים חופשה ייעודית מהמדינה בתשלום. הם יכולים לחלוק עם האם את חופשת הלידה שהיא זכאית לה מהמדינה (עד 15 שבועות), אך זאת בתנאי שהאישה חזרה לעבודה, ורק לאחר שחלפו 6 שבועות מיום הלידה. מדיניות זו מחזקת את ההבניה החברתית כי נטל גידול הילדים הוא על האם.

הישראלים נמצאים הרחק מאחור: בשנים האחרונות, מספר הגברים שיצאו לחופשת הורות אמנם נמצא במגמת עלייה אך מספרם ביחס לנשים נשאר זעום. כך, ב-2016 מספר הגברים שקיבלו דמי לידה עמד על 520, יחס של 4 גברים ל-1,000 נשים;  ב-2017 מספר זה עמד על 988 גברים, יחס של 7 גברים לכ-1,000 נשים.

לאחרונה פורסם כי משרד ראש הממשלה עובד על קידום מודל של חופשת לידה לאבות, שלא תבוא על חשבון החופשה של האם אלא תוענק לאב לאחר שהאם סיימה את חופשת הלידה שלה. על פי המודל, החופשה תימשך שבועיים לכל הפחות וחודש לכל היותר. קידום מודל זה מתבסס על ההבנה כי התרומה הכלכלית למשק תהיה גדולה יותר מגובה הגידול בהוצאות המדינה על תשלומי דמי חופשת הורות גם לגברים. תמרוץ אבות לצאת לחופשת הורות יבטל תמריץ העסקה וקידום של גברים על פני נשים ויעודד שוויוניות בשוק התעסוקה. בטווח הארוך, נטל גידול הילדים יתחלק באופן שוויוני יותר - נשים יגדילו את שעות העבודה שלהן, ובמקביל הגברים יקטינו את שעות העבודה שלהם.

ההשקעה צפויה להחזיר את עצמה בזכות מימוש הפוטנציאל התעסוקתי של נשים בשוק בעבודה, שיתבטא בכך כי יותר אימהות יחזרו לעבודה לאחר הלידה, יגדילו את מספר שעות העבודה שלהן ושכרן יעלה. כל זה יביא להגדלת רווחת המשפחה, החברה והתוצר במשק.

הרשמה לניוזלטר

-

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות