המוצרים שלכם הולכים לפח בסוף השימוש? אתם מפסידים על זה הרבה כסף - לא סופרת - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המוצרים שלכם הולכים לפח בסוף השימוש? אתם מפסידים על זה הרבה כסף

מודלים עסקיים של כלכלה מעגלית, בניגוד למודלים עסקיים ליניאריים, מייצרים ערך לחברות ועסקים מתוך זיהוי הזדמנויות הנובעות מחוסר יעילות בייצור

2תגובות
מכלי מחזור בכפר סבא
מוטי מילרוד

הנזק שאנו גורמים לכדור הארץ והמשבר האקלימי מתוקשרים מאוד לציבור הרחב, אבל המסר החשוב - על ההכרח במעבר לכלכלה מעגלית - מתפספס.

כלכלה מעגלית היא שימור ערך לזמן ארוך ככל האפשר, על ידי מחדוש (שימוש מחדש), שיפוץ ורק בסף מחזור, בדגש על הפחתה במקור ועיצוב מוצרים בעל תכונות שמאפשרות זאת.

כלכלה מעגלית - דלג

מודלים עסקיים של כלכלה מעגלית, בניגוד למודלים עסקיים ליניאריים, מייצרים ערך לחברות ועסקים מתוך זיהוי הזדמנויות הנובעות מחוסר יעילות בייצור. מודלים עסקיים ליניאריים הורסים ערך, אנחנו משתמשים במוצרים לפרק זמן קצר ואז זורקים אותם (לרוב, מטמינים או שורפים פסולת).

כלכלה מעגלית מתייחסת להיבט הסביבתי, אבל המודל המעגלי גם יעיל מבחינה כלכלית. זאת לעומת מודל ליניארי שבו אנחנו מבזבזים ערך כתוצאה מאיבוד משאבים החוצה ממעגל הייצור.

המודל עסקי עוסק בייצור והבאת ערך ללקוח - אז איך נראה מודל עסקי מעגלי?

העיקרון המשותף לחברות עם מודל עסקי מעגלי הוא "מחשבה מוכוונת עיצוב" – הבנת המטרות והיעדים של הארגון והחברה, תוך כדי בחינת כל שלבי החיים של המוצר, משלב הייצור דרך שלב השימוש במוצר ועד סוף החיים של המוצר. זאת, כשהשאיפה היא לייצר ערך ומערכת יחסים ארוכה והזדמנויות מול הלקוחות והספקים של העסק.

במסגרת פרויקט R2PI: The route to circular economy, שנעשה עבור האיחוד האירופי, הגדרנו 7 דפוסים של מודלים עסקיים מעגליים, המהווים את הפוקוס של המודל העסקי או מיושמים ביחד לאורך חיי המוצר ומייצרים מודל עסקי מעגלי.

7 הדפוסים המעגליים מתייחסים לשלבי הערך השונים של המוצר:

בשלב הייצור ישנם ארבעה דפוסים: שימוש במשאב מעגלי ומשאבים וחומרי גלם ממוחזרים; שימוש בפסולת מתהליך ייצור אחד כמקור לחומר גלם של מוצר אחר; שיפוץ וייצור מחדש של מוצרים שהיו בשימוש וחוזרים לקו הייצור; ומכירת האלה כחדשים, עם אחריות ואיכויות של מוצר חדש.

שלב השימוש, מתייחס לביצועים: כיצד למכור את השימוש של המוצר במקום את המוצר עצמו, או לייצר גישה לערך של המוצר במקום בעלות על המוצר. מודלים אלו מוכרים גם כ-servicizing.

בשלב סוף החיים של המוצר יתבצע שימוש מחדש במשאבים, במטרה להחזיר את החומר או המוצר כחומר גלם למערכת הייצור.

חברה אחת יכולה לשלב כמה דפוסים או שותפים במערכת הערך, שמיישמים ביחד מודלים שונים.

דוגמה ליישום מודלים עסקיים מעגליים היא חברת רולס רויס, שזיהתה את הערך שהחברה מייצרת ללקוחות, ובמקום למכור מנוע, עברה למכור מערך שירותים. הלקוחות חוו הרבה בעיות בתחזוקה של המנועים, וכמענה, החברה הציעה Total Care Service, תחזוקה וטיפול בזמן מהיר במוצרים. הערך המוסף, עמידות יותר גבוהה ומערכת יחסים ארוכה עם הלקוחות. העיקרון הזה מיושם על ידי הרבה חברות בסקטורים שונים, ששילבו את זה בחלוקת הסיכון עם השותפים.

דוגמה נוספת היא חברת פיליפס, המוכרת מוצרי חשמל ובין היתר מכשירי MRI. הבעיה של הלקוח היא מערכות MRI הנמצאות בשימוש תקופה ארוכה - כעשר שנים. בשאלת הערך נשאל איך אפשר לשדרג את המכונות האלה מבחינה טכנולוגית לאורך השנים על מנת לאפשר שימוש ארוך טווח יותר של המכשירים, ובסוף חיי המוצרים לשדרג אותם ולמכור אותם שוב. הדגש הושם בשלב הייצור - וידאו שהמוצרים שמיוצרים היום יאפשרו שדרוג בעתיד, למשל בעדכוני תוכנה. כיום, החברה מרוויחה מקבלת מכונות בסוף חייהם ושדרוגם, וכ-50% מהרווחים של החברה מקורם בשירותים הניתנים ללקוחות.

אלו רק שתי דוגמאות ליישום מודלים עסקיים מעגליים. בפרויקט R2P שניהלתי בשלוש השנים האחרונות, התמקדנו במודלים עסקיים מעגליים ובמדיניות לקידום מודלים אלו. כלומר, איך להפוך את אירופה ליותר מקיימת אבל גם יותר תחרותית. זאת מתוך הבנה כי הגיע הזמן לשנות את העקרונות העסקיים ולהפסיק ליישם מודלים עסקיים ליניאריים, על מנת שנוכל להמשיך לייצר פה גם לדורות הבאים.

הרשמה לניוזלטר

-

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות