אתגר עשר השנים: מה קרה בחברה הערבית? - יאסר ואקד - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אתגר עשר השנים: מה קרה בחברה הערבית?

שלושה רבדים מרכזיים במאבקה של החברה הערבית מראה שהשינוי שעברה בעשר השנים האחרונות הוא לרעה, והמשבר שבו היא נמצאת כבר בלתי הפיך

אחמד טיבי ואיימן עודה בישיבת סיעה
אוליבייה פיטוסי

מעט אחרי שהתפשט בפייסבוק וברשתות החברתיות, הגרסה הביקורתית והסרקסטית של הטרנד #10yearschallenge לא איחרה לבוא. לצד תמונות של מתבגרים, סלבריטאים וטרנספורמציות גופניות מעוררות קנאה, נולדה השראה לאתגר מסוג אחר, כזה שיבחן את עומק המשבר שבו שרויה החברה הערבית, וניתוח שלושה רבדים מרכזיים במאבקה של החברה הערבית מראה שהשינוי שעברה בעשר השנים האחרונות הוא לרעה, והמשבר שבו היא נמצאת כבר בלתי הפיך. אז מה נשתנה ב-10 השנים האחרונות?

בקמטים של הפנים ישנן סימני הארקה חברתית

הארקה היא אחד הקשיים שמתמודדים איתה בחברה הערבית ומהווה אירוע קשה וכואב. מדובר על פולחן אלימות וכעס ושחרור אגרסיות, שבכל פעם שהמתח נפרק, הפנים העדינות של החברה סופגות את המתח ומתכווצות עוד יותר.

המדיניות של הממשלה מצליחה לדחוק את הלחץ אל תוך צוואר הבקבוק ומכריחה אותנו לחשוב על משמעות החיים ועל נהלי הצריכה השנויים במחלוקת שדבקים בנו - כחברה - ועל האטימות הרגשית כלפי מצב האומה שגוססת מתחת להריסות שהתירו רבבות האירועים בסביבה הערבית. אטימות שמונעת מאיתנו להתבונן מעבר לסטייק שבצלחת על מנת לאמוד את מידת הקיבולת שלנו בהפנמת מסרים והתמודדות עם שינויים, במציאות שבה הימין צובר נפח והמפה הפוליטית נכפפת לדעת הרוב הימני במדינה.

כשפעולת מחאה נגררת לאלימות, לא פלא שעטי התעשייה נוהרים לדווח על ההסלמה; "טרור נוצרי", כתבו אי שם במדורי הדעות, בעקבות המחאה האחרונה נגד המיצג האמנותי מק'ישו שהוצג במוזיאון חיפה, על אחת כמה וכמה כשמדובר על הפגנה נגד מדיניות הממשלה והכיבוש, שם העימות הופך לחזיתי, שבו גם נבחר ציבור יקבל בראש וידמם.

היצירה מק'ישו
וילהלם שוסטרום

חוסר האונים מול המשטרה גורם לפתח הלחץ להשתחרר אל תוך רחובות הכפרים והיישובים הערביים, ושם מניין ההרוגים חצה כבר את רף 1,200 מאז שנת 2000.

אין ספק, האלימות היא עניין תרבותי, והפנים של החברה הערבית מחווירות יתרה עם כל גופה נוספת שנספרת, אלא שחוסר האכפתיות וההפקרות הם עוד עיוות בפנים המצולקות של החברה הערבית שנאלצת לספוג את פורקן המתח, בהיעדרם של הכוונות ראויות ומשאבים לטיפול במצוקה.

הגופות נערמות

מניין ההרוגים, קורבנות האלימות והפשיעה, שנספרו בחברה הערבית ב-2018 היה 72 קורבנות; נתון שמשדרג את המספר של 2009, אז מספר ההרוגים היה 52. עשרת השנים האחרונות - כאמור - לא הראו מגמת שיפור.

לפי נתונים מדו"ח של מרכז המחקר והמדע של הכנסת שהוצג לוועדת הפנים, המתייחס לשנים 2016-2014 ומחצית 2017, עולה כי בשנים שנסקרו היו כמאה קורבנות רצח מדי שנה, כ–64% מהם ערבים וכ–57% מהנאשמים ברצח בשנים הללו היו ערבים. "אולם נתון זה מטעה במעט, מאחר שהוא מתייחס לכלל המקרים", נכתב בדו"ח. "בפילוח לפי זהות הציבור וגודל אוכלוסייתו, מתברר כי שיעור מקרי הרצח בחברה הערבית גבוה הרבה יותר מאשר בזו היהודית".

ובכן, המשטרה מנסה בכל כוחה לטשטש את נתוני הפילוח המגזרי של קורבנות האלימות והפשיעה, על מנת שלא לחשוף את מחדל הטיפול בבעיית האלימות. אותו מרכז מדע ומחקר של הכנסת ניסה בעבר לחלץ נתונים לפי פילוח מגזרי אלא שגם אז נתקל בסירוב.

"ביקשנו מלשכת השר לביטחון הפנים, הממונה על המשטרה, נתונים על הפשיעה במגזר הערבי בחלוקה לסוגי עבירות ובהשוואה לפשיעה בכלל האוכלוסייה", נאמר בדו"ח ב-2010. "לדאבוננו בחר המשרד לביטחון הפנים שלא לחשוף את הפילוח המלא של נתוני הפשיעה, והנימוק שנמסר להחלטה זו הוא רגישות הנושא והעובדה שמדובר בחומר מסווג".

בנתיים במשטרה אושרה תוכנית חומש להקמת 17 תחנות ונקודות משטרה בחברה זו, ובהן כ–1,300 שוטרים, מחציתם מוסלמים. היעד שהציבו במשרד להשלמת התוכנית הוא שנת 2021, אלא שלדעת רבים מדובר על תוכנית שלא תשפר את המצב, על פי הטענה שגם ביישובים שבהם קיימת תחנת משטרה לא חל שינוי משמעותי בשיעור הפשיעה. כמו כן, איכות הטיפול במשבר התוך-חברתי לא הניב את התוצאות המבוקשות, והכדור התגלגל למגרש המנהיגות הערבית, שם טרם הובן מה טומן הגורל.

לאן פניו של אמחד טיבי מועדות?

עוד במהלך ההכנות לכנסת ה-20 ובשלב הקמפיינים, הרשימה המשותפת נאלצה לעבור בשבעת מדורי גיהנום בטרם התיישבה על גרסתה הסופית. העילה המרכזית שחיזקה את ברגיה היא ההסתה של מפלגות הימין, והעלאת אחוז החסימה שאיימה לנשל את הייצוג של אחוז מכובד מהחברה הערבית מהכנסת.

רחשי תזוזות הכיסא שהותיר ח״כ גטאס לאחר שהורשע בהברחת טלפונים סלולריים חשפה את נפיצות הקשר בין מפלגות הרשימה, והיה ברור שהדרך להרכבת הרשימה לבחירות הבאות לא סוגה בשושנים, אלא עבודת פרך לוועדת הגישור שאמונה על חיבור מרכיבי הרשימה המשותפת.

נכון לכתיבת שורות אלה, ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) טרם נסוג מפרישתו מהמשותפת, וכוונתו לרוץ לבד, לאור הניבוי של סקרי חברת החדשות שחוזים לו 6 מנדטים, נשארה על כנה, אף שגורמים פוליטיים בחברה הערבית מגדירים את המהלך שלו כסחיטה.

ערבים בעכו
ירון קמינסקי

"אנחנו מעריכים שההודעה של טיבי היא ספין שלו בניסיון לסחוט כיסא נוסף למפלגתו במסגרת הרשימה המשותפת", אמר גורם ברשימה בכתבה שפורסמה ב"הארץ". "עוד לא קיבלנו מטיבי הסברים למהלך ולא שמענו על מסגרת חלופית רצינית שהוא מקים. טיבי עשה שרירים בשבועות האחרונים בניסיון להגדיל את כוחו ברשימה מ-1.5 ח"כים (אחד מהח"כים ברוטציה עם נציגי המפלגות האחרות ברשימה) לשני מנדטים קבועים. אין הרבה היגיון בריצה שלו לבד. זה סיכון גדול מדי עבורו. לכן אפשר להעריך שבסופו של דבר הוא יחבור אלינו מחדש".

על פניו, מאמץ הרכבת הרשימה המשותפת לבחירות הבאות לא יסתיים בכמות המנדטים שטיבי דורש וטיבי יקבל, אלא שמהסקרים יוולד עוד משבר מהותי, והוא זהות מנהיג הרשימה המשותפת; הרוח הגבית שטיבי מקבל מהסקרים השונים תכתיב ככל הנראה מאבק צמוד על מנהיגות הרשימה מול איימן עודה ומפלגת חד"ש.

בינתיים מבחן 5 השנים (קדנציה באופן תיאורטי) נכשל בגלל מנדט אחד. הסיכויי שמבחן ה-10 ישרוד מדרון של 6 מנדטים קשה כקריעת ים סוף.

הרשמה לניוזלטר

-

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות