"תרדמת החורף הרשלנית" של הרגולטור עלתה לקבוצה ב-78 מיליון שקל - יואב כהן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"תרדמת החורף הרשלנית" של הרגולטור עלתה לקבוצה ב-78 מיליון שקל

דו"ח המפרק של הפועל תל אביב, שפורסם ביום שלישי, חושף תמונה מזעזעת בנוגע להתנהלות הרשות לבקרה התקציבית של הכדורגל הישראלי, הגוף שאחראי יותר מכל לדאוג לכך שמועדונים יתנהלו בצורה שפויה מבחינה כלכלית

תגובות
מימין לשמאל: אלי טביב, חיים רמון, אמיר כבירי

"ברדיו - החלפון של הגשש פתאום התחילו חדשות. הלילה יירד ברד כבד, אצלי הלך הווישר. צבי אומר שקר לו בראש, תסגור איזה חלון. ואני חושב, הפועל שוב הפסידה. ואיזה מסכנים האוהדים שאוכלים להם ת'לב. סע לאט, סע לאט". הציטוט האחרון משירו של אריק איינשטיין עבר בראשי בזמן שקראתי את דו"ח המפרק של הפועל תל אביב. הדו"ח המדובר מוכיח שלא רק אוהדי המועדון הפסידו, אלא כנראה גם כלל הכדורגל הישראלי.

עו"ד שאול קוטלר, ממפרקי הפועל תל אביב, הציג ביום שלישי את הדו"ח הסופי שמסביר כיצד אחת מהקבוצות הגדולות של הכדורגל הישראלי נכנסה להליך של פירוק בדצמבר 2016.

נאמני הפועל תל אביב: עו"ד שאול קוטלר (מימין) ורו"ח חן ברדיצ'ב
ניר קידר

בדו"ח נכתב כי חובותיה של הפועל ת"א עומדים על קרוב ל-78 מיליון שקל, וממנו עולה תמונה עגומה בנוגע לרגולציה הקיימת בכדורגל הישראלי והתנהלות קברניטי הענף – שלעתים נדמה כי העדיפו את האינטרסים של בעלי המועדון לאורך השנים, מאשר את האינטרסים של הכדורגל הישראלי, כדורגלנים ואנשי המקצוע שעברו במועדון ואוהדיו.

הדו"ח אף מספק הצצה בנוגע להתנהלות הכלכלית הלא בריאה שהיתה במועדון – והתאפשרה בין השאר בגלל רגולציה לוקה בחסר. בתקופת הניהול של חיים רמון, בעונות 2014/15-2012/13, צברה הקבוצה גירעון של כ-50 מיליון שקל. בתקופת הניהול של  אמיר כבירי, בין עונת 2015/16 עד למחצית עונת 2016/17, הגירעון עלה ל-71.6 מיליון שקל. בדו"ח אף מדגישים כי הסימנים היו שם לאורך כל הדרך, אבל לא נעשה דבר במטרה לעצור את ההידרדרות.

בתחילת כל עונה, הרשות לבקרה התקציבית של ההתאחדות לכדורגל, הגוף האחראי על כך שקבוצות ינוהלו בצורה בריאה מבחינה כלכלית, מבצעת הערכה של הכנסות והוצאות לגבי כל קבוצה. בהתאם להערכה, ניתן לדעת מה יהיה המצב הפיננסי של הקבוצה במהלך העונה. בנוסף, הרשות לבקרה תקציבית צריכה לקחת בחשבון את ההתחייבויות של הקבוצה נכון לתחילת אותה עונה.

עד ינואר, הקבוצה לא מספקת נתונים נוספים לגבי מצבה. בתפר שבין תחילת העונה עד דצמבר יכולים להיווצר חובות לא צפויים בגלל תביעות, וגם קיים סיכוי שיהיו טעויות בהערכות הבקרה. ועדיין, למרות טעויות אפשריות, קשה לראות סיטואציה שבה קבוצה תצבור חוב של קרוב ל-80 מיליון שקל מבלי שהרשות לבקרה תקציבית תשים לב לכך מראש.

אלי טביב חוגג עם שחקני הפועל אליפות באיצטדיון טדי במאי 2010
ספי מגריזו

משכורת של 286 אלף לשקל לבתו של טביב

בדו"ח נכתב כי המפרקים מבקשים מבית המשפט לחייב את יו"ר הבקרה התקציבית, רו"ח עופר אורליצקי ממשרד לאון אורליצקי ושות', ההתאחדות לכדורגל בישראל והוועדה להעברת זכויות, איש העסקים מני ויצמן, איש העסקים אמיר כבירי והשר לשעבר חיים רמון להכניס לקופת הקבוצה את החוב המדובר, כולם ביחד וכל אחד לחוד. אורליצקי והמשרד מבוטחים על ידי מגדל חברה לביטוח בע"מ. המטרה היא לגבות מהמוזכרים הנ"ל את הסך השלם של החוב (מתוך הנחה שלא כולם מסוגלים לשלם כל אחד בנפרד את הסכום במלואו).

עופר אורליצקי
שרון בוקוב

גורמים נוספים שמוזכרים בדו"ח הם איש העסקים אלי טביב, שהיה הבעלים של הקבוצה לפני חיים רמון, וחברת טביב החזקות, שלטענת המפרקים, צריכים להיות מחויבים בסכום של קצת יותר מ-12.5 מיליון שקל, כשבין השאר שילם טביב סכום של כ-780 אלף שקל לגן האירועים "סביב טביב אירועים" ומשכורת לבתו ליהי, בעלות של 286 אלף שקל. אף על פי כן, מצוין בדו"ח המפרק כי אין קשר סיבתי בין התנהלות טביב לקריסת המועדון.

עוד טוענים המפרקים כי משרד הכרטיסים "לאן" יהיה מחויב ב-4 מיליון שקל; איש העסקים עידו חג'ג' ב-1.25 מיליון שקל; איש העסקים בכור צבאן ב-600 אלף שקל; ועוד סכומים נוספים מגורמים כגון י.ע.י.ל, שיווק יחידות קרקע, חברת צ'רלטון, מאיר אורנשטיין ומפעלות החינוך.

"יש לראות ברמון, בוויצמן, ברו"ח אורליצקי, בוועדה להעברת זכויות ובהתאחדות, אחראים ביחד ולחוד למלוא הגירעון שנצבר בשלוש העונות שזכויות הניהול של הקבוצה הוחזקו בצורה פורמלית על ידי רמון, ועל כל אחד מהגורמים שנתנו בטוחות לפעילות מאוזנת בעונת מסוימת, כאחריות לגירעון בעונה בה העמיד בטוחה ובהתאם לחלקו", נכתב בדו"ח.

המפרק מפנה אצבע מאשימה כלפי הרשות לבקרה תקציבית, ומציין בדו"ח כי למרות גירעונות עתק שהצטברו במועדון בכל עונה ועונה, החזיר רו"ח אורליצקי לידי נותני הבטוחות 30 בטוחות סוף עונה בסך של כ-44 מיליון שקל. הבטוחות נדרשות על ידי הרשות לבקרה התקציבית במטרה להבטיח כי תקציב הקבוצה ינוהל כמתוכנן, וכי לא ייווצרו גירעונות.

"כל איתות אזהרה שניתן לחשוב עליו קרה בפועל, אולם דבר אינו מעיר את הבקרה מתרדמת החורף רשלנית שלה", נכתב בדו"ח. הציטוט האחרון יותר ממרמז כי הרגולטור של הכדורגל הישראלי, זה שאחראי על כך שהתנהלות קבוצות הכדורגל הבכירות בישראל יתנהלו בצורה שפויה מבחינה כלכלית, לקח סיכונים בנוגע למשכורות של עובדי המועדון ולא עשה את עבודתו נאמנה. מי שמשלם כעת את המחיר הם לא רק אותם עובדים, אלא גם אוהדי הענף, שמבינים שהעץ שעליו הוא יושב - רעוע.

האוהדים האדומים במשחק נגד קרית שמונה, נובמבר 2012
נמרוד גליקמן

עוד נטען בדו"ח של המפרק, כי ההתאחדות לכדורגל פעלה ברשלנות באופן שבו התייחסה לכיסוי גירעון תקופת רמון בעת העברת זכויות הניהול של המועדון לכבירי - ורשלנות באישור העברת זכויות בית"ר ירושלים לאלי טביב, טרם כיסוי חובות עבר להפועל תל אביב על ידי טביב החזקות.

לא למדו לקח מהמקרה של מכבי נתניה

זאת לא הפעם הראשונה שעושה רושם שהרשות לבקרה תקציבית, בעידן אורליצקי, התרשלה בתפקידה. כמה חודשים לפני שהפועל תל אביב נכנסה להליך של פירוק, מכבי נתניה עברה תהליך דומה. גם שם ניתן היה למנוע את הפירוק. במיוחד לאור התגובות של המעורבים בסוגיה, ניתן לצאת מנוקדת הנחה שלא נלמד הלקח, אין הפנמה לגבי העתיד והתסריט שבו קבוצה תיכנס להליך של פירוק הוא עדיין בר קיימא, גם אם היא ברשימת המועדונים המובילים בכדורגל הישראלי.

הדאגה הגדולה ביותר שעולה לדעתי מהדו"ח נובעת לא רק מהתנהלות הנהלת הפועל תל אביב לדורותיה, אלא מכך שהרגולטור, שיכול היה לעצור את התהליך ולמנוע את מפח הנפש, לא עשה זאת. הליך הפירוק של המועדון התל אביבי ומה שהתרחש סביבו לא קשור רק נקודתית למועדון עצמו, אלא גם לכדורגל הישראלי בכללותו. אין דין, אין דיין ואיש הישר בעיניו יעשה.

במדינת ספורט מתוקנת, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, משה (שינו) זוארץ, היה מודיע מיד עם פרסום הדו"ח כי הוא מחייב את כלל מנהלי הכדורגל הישראלי – ובעלי הקבוצות – לקרוא את הדו"ח וללמוד ממנו. במדינת ספורט מתוקנת יו"ר הבקרה התקציבית היה מבין כי נכשל בתפקידו ולוקח אחריות. לצערי, שום דבר ממה שצריך להתרחש לא יתרחש בפועל ובסופו של יום, לא רק הפועל תל אביב תפסיד, אלא גם הענף שהיא חלק ממנו.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות