מה יישאר מהמורשת של אלונה ברקת - האישה שעשתה היסטוריה? - יציע הכסף - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה יישאר מהמורשת של אלונה ברקת - האישה שעשתה היסטוריה?

אלונה ברקת היא האישה הראשונה בישראל שנהפכה לבעלים של קבוצת כדורגל, והיא שינתה את התדמית של הקבוצה מקצה לקצה. ואולם, אחרי כל ההישגים של ברקת, הקבוצה נמצאת כעת בערפל

אלונה ברקת בחגיגות האליפות של באר שבע, ב-2017
ניר קידר

בצורת של 40 שנה הגיעה לסיומה במאי 2016. הפועל באר שבע זכתה באליפות לראשונה מאז עונת 1975/76- והחלה בשושלת שכללה שתי אליפויות נוספות. תשע שנים לפני כן, כשהקבוצה עדיין שיחקה בליגה השנייה, נזרעו הזרעים הראשונים לקראת חזרתה של הקבוצה מבירת הנגב למרכז הבמה של הכדורגל הישראלי. אשת העסקים אלונה ברקת רכשה את הקבוצה ונהפכה לאישה הראשונה בישראל שבבעלותה קבוצת כדורגל.

הרכישה ההיא שינתה את המועדון ב-180 מעלות. אמנם התהליך היה ארוך, אבל בסופו של דבר ההשקעה הכספית הרבה השתלמה. המועדון העפיל לליגת העל ולאחר קשיים ראשוניים הצליח להתבסס בצמרת. ברקת שינתה את התדמית של הקבוצה מקצה לקצה ויצרה בה תרבות של דו קיום.

בעיית שקיפות

"כדורגל זה מנוף לשינוי חברתי", אמרה בעבר ברקת בראיון להארץ. ובדרך לאותו שינוי הושקעו על ידי גורמים שונים מאות מיליוני שקלים. על פי הדו"חות הכספיים של א.א החברה לקידום ספורט הכדורגל בבאר שבע, חברה לתועלת הציבור שהוקמה לאחר רכישת הפועל באר שבע על ידי ברקת, תקציב הקבוצה מהנגב עמד על 38 מיליון שקל בעונת 2014/15. הכנסות המועדון באותה עונה הסתכמו בקצת יותר מ-35 מיליון שקל, ובהם הכנסות ממכירת שחקנים (קרוב למיליון שקל); מכירת כרטיסים ומנויים (11 מיליון שקל); הקצבות מהעירייה (ארבעה מיליון שקל) ומהטוטו (חמישה מיליון שקל); וזכויות שידור (3.75 מיליון שקל). כלומר, כסף שבחלקו הוא כסף ציבורי.

סך ההוצאות של המועדון באותה תקופה הסתכמו בקצת יותר מ-30 מיליון שקל. הדו"ח מתייחס לתקופת המס שבין הראשון ביוני ל-31 במאי.

שנה לאחר מכן ניתן לראות כי תקציב הקבוצה גדל. לפי הד"וחות הכספיים, תקציב הקבוצה לעונת 2015/16 עמד על 48 מיליון שקל. ההכנסות היו קרובים ל-52 מיליון שקל, ובהם הכנסות ממכירת שחקנים (קצת יותר ממיליון שקל); הכנסות ממכירת כרטיסים ומנויים (באזור ה-20.5 מיליון שקל); הקצבות מהעירייה (4.5 מיליון שקל) ומהטוטו (4.7 מיליון שקל); וזכויות שידור (קרוב ל-4 מיליון שקל).

לאחר מכן התקנון שונה, כך שקבוצות ש-90% מההכנסות שלהן פרטיות, או כשההכנסות הציבוריות אינן מעל 10%, יהיו פטורות מהצגת דו"חות כספיים. המשמעות היא שקבוצות כגון הפועל באר שבע, מכבי תל אביב והפועל תל אביב פטורות מהגשת דו"חות מסוג זה.

השקיפות בענף הכדורגל חשובה, במיוחד בישראל. ענף הכדורגל הוא לא עסק פרטי כמו עסקים אחרים. מדובר בעסק חברתי שמעורב בו גם כסף ציבורי. אין הכוונה להיכנס לכיס של בעל בית כזה או אחר, אבל היה מצופה שבעלי קבוצות, גם העשירים שבהם, יפנימו כי הצרכנים שלהם, קהל האוהדים, שמוציא לא מעט כסף על כרטיסים למשחק ותורם גם הוא להצלחת קבוצתו, צריכים להיות חשופים למידע על מנת לדעת בצורה טובה יותר כיצד מתנהלת קבוצתם. אולי למשל אם הפועל ת"א היתה מתנהלת בצורה שקופה יותר, אז ניתן היה לעצור בזמן אמת את הידרדרות הכלכלית שלה. בסופו של דבר, שקיפות מובילה להתנהלות כלכלית טובה יותר ובריאה יותר.

הפטור שניתן לקבוצות מסוימות מהגשת דו"חות כספיים משרת בעיקר את בעלי הקבוצות הגדולות – ובהם אלונה ברקת. המחסור בשקיפות הוא אמנם לא רק מנת חלקה, אבל תחשבו כיצד היתה יכולה להשפיע על השקיפות בכדורגל הישראלי אם היתה מוכנה לפרסם את הדו"חות הכספיים של האלופה הנוכחית. וגם אם לא היתה גורמת לשינוי אצל בעלי קבוצות אחרים, הרי שמורשת שכוללת בתוכה שקיפות היא לא דבר גרוע.

עתיד לא ברור

נכון לעכשיו, עתידה של הפועל ב"ש עדיין לא ברור במאת האחוזים, כשהחוק אינו חד משמעי בנוגע לאפשרות שחבר כנסת יהיה בעלים של קבוצת כדורגל, למרות ניגודי העניינים שעלולים להיווצר בעקבות שילוב שכזה. "חבר כנסת לא יעסוק בכל עסק או בכל עיסוק נוסף, למעט עיסוק בהתנדבות וללא תמורה; לעניין זה – 'יעסוק' – בין בעצמו ובין בשיתוף עם אחר", כך לשון החוק.

עוד כתוב בחוק כי הכוונה בעיסוק נוסף היא "עיסוק נוסף על העיסוק כחבר הכנסת, לרבות עיסוק חד פעמי, ייצוג של אדם אחר, מתן ייעוץ או קיום פעילות שדלנית למענו; כהונה כראש רשות מקומית או כיושב ראש של רשות, תאגיד או מוסד ממלכתיים; תמורה כספית או תמורה חומרית אחרת; לרבות העמדת משרד ושירותי משרד לרשות חבר הכנסת לצרכיו הפרטיים, ולרבות העמדת רכב לרשות חבר הכנסת הן לצרכיו הפרטיים והן לצורך העיסוק בהתנדבות וללא תמורה".

התקנון של ההתאחדות לכדורגל אוסר על עירוב של פוליטיקה וספורט, אבל אין בו התייחסות לסיטואציה שבה בעלים של קבוצות כדורגל יהפוך לחבר כנסת. היועץ המשפטי של ההתאחדות לכדורגל התבקש לתת חוות דעת בנושא, שאותה הוא צפוי לפרסם בהמשך. כמוהו כנראה שגם היועץ המשפטי של המשכן,  אם וכאשר אלונה ברקת תיבחר רשמית לכנסת, יידרש לתת את חוות דעתו.

מצד אחד, את ההיבטים החיוביים של מורשת ברקת אי אפשר לבטל – היא הגיעה לקבוצה שהיתה בליגה השנייה, ביצעה בה מהפך ויצרה היסטוריה. מצד שני, אולי המבחן האמיתי של איך מורשת ברקת תיזכר התחיל מהרגע שהיא הכריזה על כניסה לחיים הפוליטיים. אי שקיפות והשארת הפועל ב"ש בחוסר ודאות הם דברים שאי אפשר להתעלם מהם, במיוחד מהרגע שבעלת הבית מעוניינת להיבחר לכנסת.

 

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות