המהפכה התעשייתית כבר כאן: עד 2022 אחד מכל שני עובדים יעבור שינוי מקצועי - זווית חדה - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המהפכה התעשייתית כבר כאן: עד 2022 אחד מכל שני עובדים יעבור שינוי מקצועי

דו"ח של הפורום הכלכלי העולמי מציג תחזית אופטימית, שלפיה החברות העסקיות מעוניינות ליישם שינויים בהדרגה. ואולם בלי תמיכה ממשלתית שתסייע לאזרחים להסתגל לשינויים, הציבור עלול את השינוי

עבר מול עתיד

לפני כשבועיים כתבנו בבלוג זה על אחד הניסויים המרתקים בהיסטוריה הכלכלית שעומד לבחון את נושא ההכנסה הבסיסית לכל אזרח ושעומד להיערך בארה"ב. כעת, אנחנו חוזרים לדון בנושא המהפכה התעשייתית הרביעית מזווית אחרת ומביאים את אחד הדו"חות והמחקר העדכני ביותר שנערך בנושא. הדיון המורחב בשינויים ובהשפעות שיחולו בשוק העבודה העתידי מתמקד אומנם בצד העובדים והחברות, אך זאת במטרה לפשט את ההסבר וכדי לפרוש את היריעה על המגוון הרחב של ההשלכות המאקרו כלכליות העתידיות שנגזרות מהשינויים בשוק זה.

הפורום הכלכלי העולמי פירסם בשבוע שעבר דו"ח מרתק שעוסק בשינויים שעומדים להתרחש בשוק העבודה בעקבות המהפכה התעשייתית הרביעית, עד ל-2022. הדו"ח הוא פרי של ניתוח וסקרים שנערכו בשיתוף חברות עסקיות גדולות מרחבי העולם, ובא לבחון את תוכניותיהן לאוטומציה ו/או שינויים בתפקידים ובמשרות, שלגביהן הם מקבלים החלטות בימים אלה.

מעניין לראות בדו"ח אופטימיות באשר לשוק העבודה. בניגוד לתחזיות קודרות, אודות הרס משרות מסיבי ואבטלה המונית, הטון שעולה מהניתוח הוא שהחברות העסקיות מעוניינות ליישם שינויים בהדרגה, כדי לאפשר לעובדים לבצע התאמות. זאת לצד משרות רבות העוסקות בתהליכים המורכבים מרוטינות קבועות, שייעלמו משוק העבודה בעקבות שילובם של תהליכי אוטומציה.

על פי שאלון המעסיקים בדו"ח, 31% מהמשרות הקיימות כיום הן מיותרות, 16% הן משרות ותפקידים חדשים ו-48% הן משרות קבועות שנחיצותן לא מוטלת בספק. זאת, בעוד בשנת 2022 כמות המשרות המיותרות צפויה לרדת ל-21% ושיעור המשרות החדשות יעמוד על 27%. כלומר, חלק גדול מהמשרות שכיום מוגדרות כמיותרות ייהפכו לתפקידים ומשרות חדשות. בגרף שלהלן אמנם אין ביטוי חיובי כמותי לשינוי הצפוי במשרות, אולם הגרף מציג תמונה אופטימית ומפתיעה, שלפיה מעסיקים גורסים ששוק העבודה גמיש דיו כדי להכיל את השינויים הצפויים והנדרשים, ואבטלה המונית אינה בהכרח גזרת גורל, והיא אינה התוצאה היחידה האפשרית והצפויה מהשינויים בשוק העבודה.

הטוב הרע והמיותר

המספרים המוצגים בדו"ח מדהימים. כך לדוגמה, עד 2022 כ-54% מהעובדים ייאלצו לעבור שינוי מקצועי כלשהו. כ-35% מהעובדים יזדקקו לשדרוג מקצועי של תחום העיסוק שלהם ובתוך זה הכשרות מקצועיות נוספות, 9% יזדקקו להכשרה נוספת שתיארך כחצי שנה, 10% יזדקקו ללימודים שיארכו יותר משנה. מקצועות ותחומים שערכם יעלה בטווח הנראה לעין הם חשיבה אנליטית וחדשנות כמו גם למידה אקטיבית ואסטרטגיות למידה. החשיבות העולה כיום היא של מקצועות כמו עיצוב טכנולוגי ותכנות תימשך, תחומים אלה ייהפכו אף ליותר מבוקשים בעתיד.

בכל הנוגע למיומנויות שיידרשו בעתיד, מונים מחברי הדו"ח יכולות שכנוע ומשא ומתן, יוזמה, גמישות ופתרון בעיות מורכבות. עוד מונים את האינטליגנציה הרגשית, מנהיגות והשפעה חברתית כמו גם אוריינטציה לשירות.

האתגר הגדול של המהפכה התעשייתית הרביעית הוא ניהולה הנכון בידי הממשלות, החברות, העובדים וארגוני העובדים. במדינות שבהם השינויים ינוהלו באופן רשלני ו/או חובבני, מצד כל בעלי העניין בשוק העבודה, יהיו שיעורי אבטלה גבוהים ותלות גוברת והולכת של הציבור בהכנסה בסיסית, שעתידה להיות משולמת לתושבי חלק מהמדינות.

רובוטים בכל מקום

האבולוציה של המשרות

כניסת הטכנולוגיה לכל תחום בחיינו תגביר את הביקוש למקצועות בעלי אוריינטציה טכנולוגית, כמו מטיסי רחפנים ופיתוח אפליקציות, שיהיו למקצועות נפוצים במיוחד. כמו כן, מעריכים מחברי הדו"ח, כי האוטומציה העולמית תתרום גם להגברת הפריון והתפוקה בשוק העבודה, באופן שייצר משרות חדשות שלהם תמורה עודפת לעובדים בהן. שיפור בתנאי השכר יתרום גם לעלייה ברמת החיים.

הדו"ח מדגיש כי האוטומציה עתידה להחליף משרות רבות של ציבור עובדים בעל כישורים נמוכים המועסק בתהליכים רוטיניים – חוזרים ופשוטים, וכי אותם עובדים יידרשו לתהליך אבולוציוני של הסתגלות למשרות אחרות הדורשות כישורים גבוהים יותר.

הממשלות ברחבי העולם, וגם ישראל, נדרשות לסייע לאזרחים להסתגל לשינויים העתידיים, ולספק מסגרת הדרכתית ראויה והסברה נגישה שתכין את האזרחים. ללא הסברה והכנה כבר בשלבים מוקדמים, עלולות להיווצר מחאות משמעותיות והתנגדות בציבור - מהלכים שיעכבו, במקום שכוחות השינוי יובילו את הציבור להסתגלות ראויה ומהירה לשינויים.

אמנם לא כולם יוכלו להתמודד ולהסתגל לשינויים העתידיים, ובעלי מקצועות רבים עלולים להיפלט משוק העבודה כמובטלי נצח, אולם המטרה המרכזית, מבחינה כלכלית וחברתית, היא לאפשר לרבים ככל האפשר להסתגל כבר כיום לשינוי העתידי הצפוי בשוק העבודה המקומי והגלובלי כאחד.

שינוי מתחיל בבתי הספר התיכוניים ובמקצועות הנלמדים. חשוב שתוכניות הלימודים יותאמו בהקדם לשוק העבודה של העשור הקרוב. גם לצבא יש חלק חשוב בתחום ההכשרות, כשהמקצועות הצה"ליים יצטרכו להשתנות לא רק על פי צבא העתיד, אלא בהתאם לשוק התעסוקה העתידי. העובדה שמקצועות צה"ליים רבים השתייכו לשוק העבודה של האתמול ולא לשוק העבודה העתידי המודרני, דורשת חשיבה מקדימה במטרה לספק תעסוקה מבוקשת לציבור המתגייסים, ועתיד תעסוקתי לפורשים מהשירות בצבא.

מתוך הסרט "האלךמנט החמישי". מכוניות מרחפות
Gaumont Buena Vista Internationa

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות