ישראל היא המדינה הענייה במערב? לא בטוח - יוסי פריימן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ישראל היא המדינה הענייה במערב? לא בטוח

הגידול בהיקף העוני והחמרת המצב לעתים לא מתיישרת עם סטטיסטיקות שונות, כמו למשל הגידול במספר היוצאים לחו"ל מדי שנה והיקפי מספר כלי הרכב

תגובות
עניים
אליהו הרשקוביץ

השבוע צדה את עינינו הסקירה השבועית של אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר. הפעם בחרו במשרד האוצר לערוך השוואה בין מדידת תחולת העוני על פי מבחן הכנסה (כפי שמבצע אותה הביטוח הלאומי), לבין מדידת העוני על פי מבחן הוצאה. המטרה בבדיקה היא לייצר כלי מדיניות אמין יותר אודות המצב האמיתי של העוני בישראל, שיאפשר בהווה ובעתיד לקבל החלטות מדיניות מושכלות אודות ההתמודדות עם היקף העוני בישראל.

בטרם נצלול לפרטים, נחזור לבסיס ההגדרה הכלכלית של תחולת העוני. מדובר במדד המייצג את שיעור העניים מתוך סך האוכלוסייה. בישראל קו העוני מוגדר כ-50% מההכנסה החציונית הפנויה לנפש. קיים הבדל משמעותי בין הערך החיציוני לממוצע - ערכים קיצוניים כמו משכורות בחברות היי-טק ושלל עובדים הנהנים משכר גבוה באופן קיצוני תורמים לעלייה בממוצע, אולם בחישוב הערך החיציוני לא יבואו לידי ביטוי, שכן המדידה היא לפי שכר העובד האמצעי.

העוני ותחולת העוני הם מהנושאים המדוברים ביותר בישראל. גופים רבים מציעים מדדים אלטרנטיביים לכימות ואפיון האוכלוסיה הענייה, וכך התמונה המצטיירת לרוב היא התמונה של העומדים בתור הארוך לחבילות הסיוע של עמותות השונות, תור שמתארך והולך והיקפה של בעיית העוני מחריף.

הגידול בהיקף העוני והחמרת המצב לעתים לא מתיישרת עם סטטיסטיקות שונות, כמו למשל הגידול במספר היוצאים לחו"ל מדי שנה, היקפי מספר כלי הרכב שנוסעים על כבישי ישראל, היקפי משלוח החבילות המוזמנות מחו"ל ונכנסות לישראל ועוד. חלק גדול מהנהנים מהעלייה ברמת החיים הם העשירים, אולם גם בהתבסס על היקף המשפחות המבוססות לא נוכל לבסס את הגידול הכה משמעותי בהיקף הסחר.

שיעור העוני

פוליטיקאים רבים נוהגים לעשות שימוש תדיר בנתוני העוני במטרה לבקר את המדיניות הכלכלית בישראל. לצערנו, המציאות מלמדת שדיון דל מדי ומוגבל מוקדש למידת התוקף של הנתונים והיכולת שלהם לשקף את המציאות הלכה למעשה. השוני במתודות מדידה גורם לכך שרבים מתקשים להגדיר ולהסתמך על אמינות הנתונים, וכתוצאה מכך, שבה ועולה השאלה המרכזית אודות היכולת של נתונים לשקף את המצב האמיתי.

פער של 20% בין שיטות החישוב השונות

נערי האוצר, באגף הכלכלן הראשי, העלו בסקירתם השבועית טענה שלפיה שיעור תחולת העוני בישראל על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי, נכון ל-2016, עומד על 18.5% מהאוכלוסייה. המוסד לביטוח לאומי עורך את דו"ח העוני שלו על פי מבחני ההכנסה. במדינת ישראל, העצמאים והשכירים מחויבים בתשלומי ביטוח לאומי בהתבסס על הכנסתם המדווחת, כך שבידי הביטוח הלאומי מצויים נתוני ההכנסות, ועל פיהם יכול המוסד לנתח ולמתוח את הקו המגדיר את מי שנמצא מתחת לקו העוני ומי מעליו. עם זאת, לביטוח הלאומי חסר המידע אודות עושר הציבור, דוגמת נתוני היתרות בחשבונות הבנק, חסכונות הציבור ואף כספי תרומה וסיוע.

נתוני העוני על פי הכנסה אינם לוקחים בחשבון את מי שהכנסתו מעבודה נמוכה במיוחד, אולם במהלך חייו הצליח לצבור חסכונות משמעותיים, למשל בהפקדות לקופת גמל. בנוסף, לעתים לנישום הכנסות ממקורות שונים ונוספים, כמו שכר דירה עד גובה הפטור מהכנסות שאינן מחויבות בדיווח. על פי קריטריונים של עוני, נישום כזה עשוי להיות אדם אמיד, ועל אף זאת יוכנס לסטטיסטיקת העוני.

על פי משרד האוצר, כשנמדדת תחולת העוני על פי מבחן ההוצאה, בניגוד למדידה על פי מבחן ההכנסה, נכון ל-2016, נמצא כי תחולת העוני מסתכמת ב-14.6% בלבד, פער משמעותי שמותיר כ-20% מעניי מדינת ישראל מחוץ למעגל העוני. אחד ההסברים לפער טמון בכלכלה השחורה שהתפתחה בישראל, שממנה מתפרנסים ככל הנראה חלק מציבור אוכלוסיית העניים. בניגוד להכנסות, לפחות חלק מההוצאות כמו רכישות בסופרמרקטים, תשלומים שונים לארנונה, חשמל, מים ושירותים אחרים, מתקשים אזרחי ישראל להעלים לאורך זמן.

תור לבית תמחוי באסן, גרמניה
KSENIA KULESHOVA / NYT

לא מדובר בנתונים חד פעמיים. משרד האוצר מצא כי בשנים 2016-2012 היתה תחולת העוני על פי הוצאה בטווח של 13.1%-14.7% ואילו תחולת העוני על פי הכנסה היתה בטווח של 18.1%-20.6%.

אסימטריה בהעברת נתונים

מדידת העוני על פי הוצאה יכולה לסבול מתנודתיות וחוסר אמינות כשהיא מתבצעת במצבי משבר במשק. במצבים אלו עלולה מדידת ההוצאה לסבול מתנודות חדות כתוצאה משינויים בהרגלי צריכה והפחתה מיידית בהוצאות, בשל עלייה בציפיות הפרטים למשבר שבאופק ועמו המצב הכלכלי עלול להידרדר. המסקרן לראות כי בשנים 2016-2012 לא נרשם משבר במשק, ומנגד, הבדיקה שבוצעה מתפרשת על פני שנים, דבר שהקשה על הטיעון כי מדובר במדידה תנודתית במיוחד שקשה להסתמך עליה.

אחת הבעיות העיקריות בפרסום נתוני העוני היא האסימטריה בהעברת הנתונים והמידע. כשנתוני העוני מצטיירים כגרועים, והתמונה העולה מהשטח קודרת, גדל הסיקור התקשורתי, הדיונים ברשתות החברתיות והעיסוק של גופי ממשל והציבור בנושא בשלל מסגרות ובדיוני וועדות ועוד.

אף כי ברורה שאיפת משרד האוצר להציג באור חיובי את המדיניות הכלכלית של מדינת ישראל ולייצר מדד אלטרנטיבי לכל מדדי העוני האחרים, אחת מהמסקנות של האוצר ממדידת שיעור העוני על פי ההוצאה, לעומת מדידת העוני על פי ההכנסה, היא כי מדידה על פי הכנסה שומרת על יציבות לאורך השנים, יותר מאשר מדידה על פי ההוצאה, אף שנרשם שיפור לטובה במדידה זו במהלך השנים האחרונות.

באוצר מתקשים להסביר כיצד זה ייתכן שתמונת העוני של המשק הישראלי, בהתבסס על נתוני ההכנסה, משתפרת, אולם, בכל הקשור למדידה על בסיס נתוני ההוצאה, לא נמצא שחל שינוי של ממש. אחד מההסברים האפשריים טמון בהרכב הצריכה/הכנסה בקרב אוכלוסיית המעמדות הנמוכים, שנהנו מעליית שכר המינימום, מס הכנסה שלילי ומרכיבים נוספים שפעלו להגדלת הכנסת אוכלוסייה זו, שינוי שחל באחוזים משמעותיים והתוספות בהכנסה הופנו דווקא לחיסכון ליום גשם, על פני צריכה ושימוש להוצאה שוטפת.

כך או אחרת, אין ספק כי סוגיית תחולת העוני דורשת מחקר כלכלי מקיף ואמין, המבוסס על נתונים מהימנים, בטרם מקבלי ההחלטות יוכלו לעבור לשלב המסקנות.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות