שיפור הפריון וחיזוק הפריפריה: כך תורמת ההשקעה של אינטל למשק הישראלי - זווית חדה - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שיפור הפריון וחיזוק הפריפריה: כך תורמת ההשקעה של אינטל למשק הישראלי

להשקעה של אינטל בישראל עשויים להיות חסרונות, שכן, המענק שניתן לחברה היה יכול לשמש לחיזוק הבריאות או החינוך. עם זאת, בזכות ההשקעה נוכל להגדיל את התקציב בטווח הארוך

מפעל אינטל בקרית גת
דוברות אינטל

אינטל הכריזה השבוע על השקעת ענק של כ-10 מיליארד דולר בהקמת מפעל חדש ומתקדם בישראל. ההשקעה תמומן גם ממענק בגובה של 10% מטעם המדינה, אך מדובר בהשקעה שתחזיר את עצמה - כספי ההשקעה ברובד העלית של הטכנולוגיה העולמית יצעידו את כלל המשק והתעשיות שבישראל קדימה.

בתקופה האחרונה ספג משרד האוצר ביקורות רבות אודות הגירעון הגבוה שנרשם ב-2018, ועל המשחק בהגדרות הגירעון הבעתי דעה גם בבלוג זה. אך המענק הישראלי אינו "מתנה" אלא הטבה שהיא חלק ממבנה העסקה. במטרה לעודד את אינטל העולמית להקים מפעל נוסף, חדש ומתקדם בישראל, נדרש כמקובל סיוע ממשלתי. לדעתי, החלטה זו היא מההחלטות הנכונות והאמיצות שהתקבלו באחרונה על ידי קובעי המדיניות.

ברור כי להשקעה של אינטל בישראל עשויים להיות בעיני חלק מהציבור גם חסרונות, שכן, הקצאת סכום גבוה של 3.5 מיליארד שקל לחברה בינלאומית, בשעה שאותם הכספים היו יכולים לשמש כמקור לסיוע לתקציב הדחוק של מערכת הבריאות הקורסת, להגדלת סל התרופות, הרחבת והעמקת החינוך או לכל צורך משמעותי אחר. עם זאת, טענה זאת ניתנת להפרכה בקלות דרך הסבר פשוט בדבר הצורך לעודד את הגדלת קצב הצמיחה והתוצר, שכן הם הבסיס שיאפשר למדינת ישראל לתת יותר מהכל. כך נקבל שבטווח הארוך בזכות השקעות שכאלה נצליח להגדיל את התקציב ובכך להעניק יותר לכולם.

מה הופך את ההשקעה לחשובה ומכרעת?

1. שיפור הפריון: כל השקעה בהיקף שכזה תורם לתגובת שרשרת, תורם לביקושים, מגדיל את הפריון של המשק, התעסוקה והצמיחה. שיעור הפריון לעובד במשק הישראלי נמוך ממוצע מדינות OECD ואף מרמתו במדינות כמו יוון וספרד. באמצעות הגדלת הפיריון יוכל המשק הישראלי להתמודד ביתר קלות וגמישות עם שינויים בתנאי הסחר ובמיוחד עם השפעת ייסוף השקל הפוגע קשות בכושר התחרות של יצואנים ישראלים.

כפי שניתן לראות בגרף של מרכז טאוב, שיעורי הפריון בישראל יורדים עם השנים, כאשר בשנים האחרונות קיימת בלימה במגמה, עיקר התרומה באה בזכות פריחת ההיי-טק בישראל, שבו שיעורי הפריון גבוהים מהממוצע במדינות המערב, והוא גורם להשאת שיעורי הפריון בכלל המשק הישראלי. מדינת ההיי-טק שבישראל בולמת את הידרדרות המדינה הלא מתקדמת. הבאת אינטל לקריית גת היא השקעה בפריון דווקא בפריפריה, ותורמת כיום ותתרום הרבה יותר בעתיד להמשך השאת הפריון.

צניחה חופשית

2. חיזוק היצוא והשפעה על החשבון השוטף: מבט מהיר על ההיסטוריה הכלכלית של המשק הישראלי מראה כי בעשור האחרון השקל נהפך למטבע חזק ומבוקש. אולם לא כך היה תמיד המצב. בעבר, החשש התמידי בישראל היה מפיחות זוחל או חד פעמי שיאיים על המשק. במדינה כמו ישראל המאוימת אסטרטגית והעלולה להידרש להוצאות חד פעמיות גבוהות, חשוב לוודא שתהא למשק זרימה קבועה ויציבה של תמורות יצוא ומטבע זר. במצב עסקים שבו חל ייסוף חד בשער המטבע, מהלך הנובע מעודף תמורות והמרות של דולרים ומטבעות זרים, ניתן לטפל מנהלתית באמצעים ממשלתיים, שכן לרשות בנק ישראל מלאי שקלים כמעט בלתי מוגבל, אולם במקרים של פיחות הנובע מעודף ביקושים למטבע זר הרבה יותר קשה לטפל, שכן מלאי המטבע הזר עומד לרשות בנק ישראל מוגבל.

3. השפעה על התוצר והצמיחה: בסופו של דבר, אחד הגורמים העיקריים שמזינים את הצמיחה במשק הם שיפורים טכנולוגיים. ההשקעה של אינטל היא למעשה שיפור טכנולוגי עם הבאת המפעל המתקדם ביותר בעולם לישראל והנגשת טכנולוגיות העלית למשק המקומי. ההשקעה בטכנולוגיה חדשנית פורצת דרך תתרום ותשפיע במגוון ערוצים על המשק, השפעה שתעודד את הצמיחה בעקבות ההשקעה בסדר גודל כה משמעותי. אף שבשלב כה מוקדם קשה להעריך במדויק את מכלול ההשפעה על הצמיחה, הרי ברור שהוספת ביקושים בהיקף כה נרחב תהא משום קפיצת מדרגה בתעסוקה, בצמיחה ובתוצר.

4. אינטל תלויה יותר בישראל, ישראל לא תלויה באינטל: אחד הטיעונים שנשמעו לאחרונה כנגד הקמת המפעל הוא העובדה שישראל נהפכת ליותר ויותר תלויה בקבוצה מצומצמת של חברות. ברור כי יש בישראל קבוצת חברות ענק המעסיקות אלפים רבים של עובדים בתחומי ההיי-טק, כמו התעשייה האווירית, ישקר ואמדוקס ועד לתעשיות הכימיה והפרמצטיקה כמו טבע וכי"ל. בסביבה תחרותית שבה נדרש היתרון לגודל, גישה שכזאת שגויה ועשויה לפגוע בכושר התחרות. מבחינה כלכלית ומימונית, השקעת ענק של חברה מחייבת כושר החזר גבוה במכירות ומרווחים. לכן, השקעת הענק מבטיחה שלאינטל יישמר האינטרס להמשיך לפתח ולייצר בישראל בהיקפים הולכים וגדלים לאורך שנים רבות.

בחינת המקרה הפרטי של אינטל מחייב התיחסות גם לחברות שאינטל רכשה בשוק המקומי, ובראשן רכישת מובילאיי. הרכישות והקמת המפעל מעמיקים את מחויבותה של אינטל לפעילות בישראל ותורמים לביצור מעמדה של התעשייה המקומית.

5. הכשרות עובדים: אינטל, שהיא אחת המעסיקות המובילות במשק, משקיעה בהכשרות, בידע ובכישורי העובדים, כך שעובדים הפורשים מאינטל נהנים מיכולות המעניקות יתרונות גם בעבודה בחברות אחרות. המשק הישראלי נהנה מהשקעת אינטל בידע ובכישורים המקדמים את הפעילות בכלל תחום החומרה ולא רק בזירת תחום התוכנה, שבה לישראל יתרון יחסי מובהק.

6. רכש גומלין: כדי להקים את המפעל תזדקק אינטל לרכוש שירותים ואמצעים שונים גם ברמה החד פעמית לצורכי ההקמה וגם ברמה השוטפת. ביצוע רכש גומלין בהיקף כה משמעותי יתרום לרווחי החברות בישראל ובכך תרוויח כלכלת ישראל מאות מיליוני שקלים עד למיליארדי שקלים מדי שנה.

7. הבעת אמון ואיתות לחברות בינלאומיות נוספות: השקעת הענק הנוספת של אינטל מחזקת את המעמד הבינלאומי של ישראל כמעצמת חדשנות והיי-טק. בחסות ההשקעה של אינטל, נהנית ישראל מיחסי ציבור בכל רחבי העולם. מעבר לכך, מי שסוקר את העיתונות הכלכלית, בוודאי נוכח בכל פעם לדמויות בכירות המצהירות על תום עידן הסטארט-אפ ניישן. המהלך המוצלח של משרד האוצר מוכיח שהמשרד פועל לשמר את מעמד הסטארט-אפ ניישן לשנים ארוכות ואף מתחזק אותו בהצלחה רבה.

8. הגדלת הכנסות המדינה ממסים: אמנם ישראל משלמת מענק של 3.5 מיליארד שקל, אולם מדובר בתמורה העתידה להתקבל משלל מקורות, מהמסים שישלמו העובדים על הכנסתם, ממיסוי הרווחים של המפעל ומהכנסות משרשרת ההכנסות והרווחים הצפויים מפעילות אינטל, הכנסות שיכסו את עלות המענק במהירות רבה. בהערכה שמרנית מאוד, ישראל תחזיר את כל עלות המענק שהיא מעניקה לאינטל בתוך 3 שנים.

9. עלות מול תועלת: המענק הממשלתי לאינטל בטל בשישים לעומת הערך הרב שהמפעל הענק מייצר למשק. ראשית, מיקומו של מפעל כה גדול מצטרף לפעילות הרחבה של אינטל בישראל בכלל ובקרית גת בפרט, והופך את קרית גת למרכז תעסוקה לעובדי היי-טק. התרחבות כה משמעותית של המפעל צפוי לעודד מעבר חברות היי-טק נוספות לאזור ויתמרץ שרשרת אספקה מהקמת משרדים, מרכזי תעסוקה בקרבת המפעל החדש ועד להספקת שלל שירותים הנדרשים לעובדים החדשים, כמו הסעדה, הסעה ועוד.

10. חיזוק הפריפריה ולא המרכז: אחת הבעיות של ישראל טמונה בריכוזיות של אזור המרכז הבאה על חשבון הפריפריה. כתוצאה מכך נוצרים פערים הבאים לידי ביטוי בתעסוקה, ברמות השכר, בהיצע עובדים מתאימים, במגורים, ובתשתיות הזמינות במרכז והחסרות בפרפריה. התבססות מפעלי אינטל בקרית גת יוצרת את התשתית לביקושים ומעודדת השקעה בהשכלה, במגורים ובשלל תשתיות ובכך תורמת לצמצם הפערים והפיכת ערי פריפריה כמו קרית גת לערי היי-טק.

גילוי נאות: יוסי פריימן או קבוצת פריקו לא מייעצים לאינטל ולא קשורים לחברת אינטל בשום צורה עסקית

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מקרי קורונה בישראל

ישראל יוצאת מהגדילה האקספוננציאלית, אך משאירה את הצוותים הרפואיים מאחור

במשרד הבריאות מציגים את הנתונים בסקלה לינארית, ואז קשה יותר לראות איך הדברים משתנים - ובפרט האם יש גדילה אקספוננציאלית. דרור פייטלסון מציג אותם בסקלה לוגריתמית, ויש לו בשורות טובות ובשורות רעות