באוויר, בים וביבשה: 100 אלף שקל לנתב בנמל אשדוד, 87 אלף ליועמ"ש של רש"ת - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

באוויר, בים וביבשה: 100 אלף שקל לנתב בנמל אשדוד, 87 אלף ליועמ"ש של רש"ת

הרופאים מובילים את רשימת מקבלי השכר הגבוה במגזר הציבורי ■ השיאן: רופא מומחה בהדסה המשתכר רבע מיליון שקל בחודש ■ השכר הממוצע במפעל הפיס ובחברת החשמל: 26–27 אלף שקל בחודש ■ בתחתית הרשימה: עובדי הרשויות המקומיות והמועצות הדתיות ■ רוב המנהלים בגופים הממשלתיים הם גברים, ששכרם הממוצע גבוה ב–35% מזה של הנשים

51תגובות
100 אלף שקל בחודש לנתב בנמל אשדוד
אילן אסייג

עובדי החברות הממשלתיות הרוויחו את השכר הממוצע הגבוה ביותר במגזר הציבורי ב–2017 — 23 אלף שקל בחודש — כך עולה מדו"ח השכר של הממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, שפורסם הבוקר. מדובר בשכר הגבוה פי 2.5 מהשכר הממוצע במשק באותה תקופה — כ–9,500 שקל.

השכר הממוצע בקופות החולים ובבית החולים הדסה, היה יותר מ–20 אלף שקל בחודש. ואולם שכר הרופאים, שמהווים כ–20% מהמועסקים בקבוצת קופות החולים והדסה, היה 40.3 אלף שקל בחודש.

זכו בפיס. השכר הממוצע במפעל הפיס - 27 אלף שקל בחודש
עופר וקנין

בתחתית רשימת מקבלי השכר במגזר הציבורי — כ–700 אלף איש — נמצאים עובדי המועצות הדתיות. אלה משתכרים כ–9,000 שקל בחודש — רק מעט פחות מעובדי החברות העירוניות, המשתכרים 10,000 שקל בחודש, או עובדי הרשויות המקומיות, המשתכרים 11 אלף שקל בחודש.

רבע מיליון שקל ברוטו לרופא בהדסה

שבעה מתוך 15 שיאני השכר במגזר הציבורי הם רופאים. השכר הגבוה ביותר ב–2017 שולם לרופא מומחה בבית החולים הדסה — 253 אלף שקל בחודש ברוטו למשרה מלאה. במקום השני והשלישי נמצאים שני רופאים משירותי בריאות כללית, אחד מומחה לרפואת עיניים והשני כירורג ומנהל יחידה, שמשתכרים כ–160 אלף שקל בחודש.

שכר ממוצע

במקום הרביעי נמצא מנכ"ל התעשייה האווירית, יוסי וייס, ששכרו 125 אלף שקל בחודש. במקום החמישי נמצא שיאן השכר בחברת רפאל, המשתכר 113 אלף שקל בחודש. נתב בנמל אשדוד נמצא במקום השישי מבין רשימת שיאני השכר, עם לא פחות מ–99 אלף שקל ברוטו בחודש. נשיא האוניברסיטה הפתוחה, יעקב מצר, נמצא במקום ה–12 ומשתכר כ–92 אלף שקל ברוטו בחודש.

את רשימת 15 שיאני השכר במגזר הציבורי ב–2017 סוגר אריה שחם, היועץ המשפטי של רשות שדות התעופה (רש"ת), עם שכר חודשי של 87 אלף שקל ברוטו. שחם היה אז בן 73, ורק באחרונה, בגיל 75, פרש לגמלאות, לאחר שבין היתר נקבע על ידי שופט בית המשפט העליון חנן מלצר כי נתן ייעוץ משפטי שגוי ליו"ר הוועד ברשות שדות התעופה, פנחס עידן, שבמסגרתו אישר לו להוריד ארבע דרגות פיקטיביות כדי שיוכל לרוץ לכנסת ברשימת הליכוד. ואולם אחרי גילוי הפרשה, עידן נאלץ לפרוש מרשימת הליכוד.

שיאני השכר

בראש רשימת 15 הגופים הציבוריים שבהם קיבלו את השכר הגבוה ביותר נמצאים, כמו בכל דו"ח בשנים האחרונות, עובדי נמל חיפה, ששכרם הממוצע היה יותר מ–33 אלף שקל. אחריהם נמצאים עובדי נמל אשדוד, עם משכורת ממוצעת של כ–30 אלף שקל. עובדי חברת נמלי ישראל (חנ"י), המפקחת על שני הנמלים, נמצאים במקום השלישי, לפני עובדי בנק ישראל שבמקום הרביעי — עם 28 אלף שקל בחודש, יותר מעובדי חברת חשמל, המשתכרים כ–27 אלף שקל.

ברשות לניירות ערך משתכרים כמעט כמו בחברת החשמל ומעט יותר ממפעל הפיס, שעובדיו משתכרים 26 אלף שקל בממוצע בחודש. שכרם של עובדי רשות התעופה הוא כמעט 24 אלף שקל. את רשימת הגופים המובילים בשכר סוגרים עובדי מקורות, עם קצת יותר מ–23 אלף שקל בממוצע לעובד.

פערי השכר בין גברים לנשים נחשפים

מהדו"ח עולה כי הפערים בין עובדי המגזר הציבורי גדולים. כך למשל, 11% מבין עובדי החברות הממשלתיות, ששכרם הממוצע הוא כ–23 אלף שקל, משתכרים כ–7,000 שקל בלבד. גם בקרב קופות החולים ובית החולים הדסה המצב דומה, ושם כל עובד חמישי משתכר רק מעט יותר מ–7,000 שקל. באקדמיה, קרוב ל–40% מהעובדים משתכרים כ–6,400 שקל בחודש בממוצע בלבד.

לפי הדו"ח, במגזר הציבורי הועסקו 61% נשים ורק 39% גברים. עם זאת, פערי השכר לטובת גברים הם כ–35%. בקופות החולים הפער בין גברים ונשים הוא כ–10,000 שקל בחודש, ובחברות הממשלתיות — כ–7,000 שקל. בכל הגופים שנסקרו בדו"ח ניכר שממוצע השכר ברוטו למשרה מלאה של גברים גבוה מממוצע השכר ברוטו למשרה מלאה של נשים.

שכר ממוצע במשק

פערי השכר בין נשים לגברים באים לידי ביטוי בעיקר ברכיבי העבודה הנוספת ורכיב השכר המשולב. גברים במגזר הציבורי משתכרים בממוצע כ–1,800 שקל בחודש יותר מנשים עבור עבודה נוספת. כדי לאפשר צמצום פערים במספר שעות העבודה הנוספת, בוחן האוצר החל ב–2016 פיילוט שבמסגרתו גברים ונשים יוכלו לבצע שעות נוספות מהבית, גם לאחר שעות העבודה. הפיילוט הוארך באחרונה עד סוף 2019.

שכר נשים

גם רכיב השכר המשולב (המורכב משכר יסוד ותוספת ותק) המשולם לגבר במגזר הציבורי, גבוה בממוצע בכ–2,700 שקל ממרכיב השכר המשולב המשולם לאישה. פערי השכר ברכיב זה נובעים בעיקר מהעובדה שגברים, בפער גדול מנשים, משתייכים לדירוגים מקצועיים שבהם השכר הממוצע גבוה יותר.

90% מהיו"רים והמנכ"לים — גברים

ברוב מוחלט של התפקידים הניהוליים בגופים הציבוריים והנתמכים על ידי הממשלה מועסקים יותר גברים מנשים. התפקידים היחידים שבהם יותר מ–50% המשרות מאוישות על ידי נשים הם יועצים משפטיים, דוברים ורכזים מקצועיים.

מבין מנהלי מחלקות בבתי חולים, 82% הם גברים; בקרב היו"רים — 88% הם גברים; ובקרב המנכ"לים — רק 19% הן נשים. לעומת זאת, בתפקידים בכירים אך בדרגה שאינה כוללת חוזה בכירים אישי, ניתן לראות רוב נשי. בקרב אחיות בריאות הציבור, 81% הן נשים, כמו גם אחיות (79%) או מיקרוביולוגיות (74%). בקרב העובדים הסוציאליים — 69% הן נשים.

איפה הכי כדאי להיות עובד סוציאלי

12 אלף עובדים סוציאליים הועסקו ב–2017 במגזר הציבורי, מהם 66% ברשויות המקומיות ו–2.5% במוסד לביטוח לאומי. עם זאת, מבדיקת השכר של הממונה עולה כי בעוד השכר הממוצע ברוטו למשרה מלאה בביטוח הלאומי היה 22.5 אלף שקל, השכר ברשויות המקומיות הוא 13 אלף שקל בלבד למשרה מלאה. יחסית לעובדים אחרים ברשויות המקומיות, העובדים הסוציאליים מרוויחים כ–2,000 שקל בממוצע יותר בחודש.

השכר הממוצע לעובד סוציאלי במגזר הציבורי הוא 10,000 שקל בחודש. עם זאת, בחברות ממשלתיות, שם עובדים שיאני השכר, עובד סוציאלי משתכר 7,500 שקל בחודש — והוא יורד בחברות עירוניות ובגופים נתמכים ל–4,000–5,000 שקל בלבד בחודש.

שכר המורים בדרך למעלה

הגברים שולטים

לאחר החתימה על הסכם עם ארגון המורים במארס 2018 עלה שכר של מורה מתחיל בחטיבה עליונה מכ–6,400 שקל ל–8,500 שקל בחודש. גם שכרו של מורה ותיק עלה — מ–8,500 ל–9,900 שקל בחודש, תלוי בוותק. באגף הממונה על השכר טוענים כי העלאת שכר המורים המתחילים תמשוך כוח אדם איכותי לתחום.

"הרפורמה בחברת החשמל סבירה"

"הסכם השכר בחברת החשמל מאוזן יותר ביחס להסכמים קודמים, והוא כולל מתנים סבירים בהשוואה להסכמים קודמים שנחתמו", קובע הממונה על השכר בדו"ח, ביחס לרפורמה בחברת החשמל. בשונה מהסכמי שכר קודמים, תשלום המתנים הכלולים בהסכם השכר בחברת החשמל מותנה בביצוע אבני הדרך", נכתב בדו"ח.

עדיין משתכרים

"לאור זאת, ובשל תוכנית הפרישה המסיבית שכלולה בהסכם השכר, החיסכון המוערך כתוצאה מיישומו הוא 7.2 מיליארד שקל — גבוה מעלותו בסך 6.4 מיליארד שקל, וזאת ביחס לתרחיש שבו לא מתבצעת הרפורמה, ולכן לא נחתם הסכם ואין פרישה של עובדים. בתוך שש שנים אמור מספר העובדים בחברת החשמל להצטמצם ב–22%".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר