שירות בועה: פרויקט המיניבוסים של דן יוצא לדרך — בשכונות מסוימות בלבד - רכב ותחבורה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שירות בועה: פרויקט המיניבוסים של דן יוצא לדרך — בשכונות מסוימות בלבד

שירות מיניבוסים בהזמנה אישית יחל לפעול בגוש דן באפריל — אך פרישתו מוגבלת, ואינה מכסה אזורים רבים. הניסוי יסובסד בכספי ציבור בהיקף מוערך של עשרות מיליוני שקלים

18תגובות
מונית שירות של ויה. דן תפעיל כ-100 מיניבוסים בתל אביב
ויה

חברת דן תתחיל בחודש הבא להפעיל שירות מיניבוסים בהזמנה אישית, תחת שם המותג באבל (בועה). השירות מוגדר ניסיוני, וישווק לציבור בקמפיין פרסום במימון ממשלתי. במסגרת הפיילוט יופעלו מאה מיניבוסים, המייצגים תוספת של 10% לצי האוטובוסים הפועל בגוש דן. ואולם, השירות לא יוצע בכל הערים והשכונות. למעשה, המיניבוסים יפעלו בטווח מצומצם ביותר — העיר היחידה שהשירות מכסה את כולה היא גבעתיים, ובשאר ערי גוש דן אין שירות כלל, או שהוא מוגבל לשכונות מסוימות.

השירות מופעל בעיקר באזורים שבהם כבר יש שירות תחבורה ציבורית אינטנסיבי ויעיל, והוא לא יגיע לשכונות שבהן אוטובוסים מתקשים לתפקד. כמו כן, לא הוא לא יכלול שירות ביפו, שבחודש מאי שירותי האוטובוסים בה יפגע מאוד, בגלל סגירת שדרות ירושלים לתנועת כלי רכב.

כדי להשתמש בשירות החדש הנוסע יתבקש להזמין את כלי הרכב באמצעות אפליקציה, ובה לציין את מיקומו ואת היעד שלו. בתוך כמה דקות תגיע למכשיר הסלולרי שלו הודעה שבה יופיע מחיר הנסיעה (בטווח שבין 10 שקלים ל–15 שקל); הזמן המשוער שהנסיעה תימשך לפי חישוב האפליקציה; ומיקומן של שתי תחנות אוטובוס במרחק עד 400 מטר, שהנוסע יתבקש לציין לאיזו משתיהן הוא ייצא לקראת הרכב שמגיע לאסוף אותו. הרכב יחכה בתחנת האוטובוס עד דקה, וימשיך לאסוף את הנוסע הבא. בכל רכב של השירות יהיו בין שמונה ל–12 מושבים, והתשלום יתבצע באפליקציה באמצעות כרטיס אשראי. בנוסף לפרטי הזדהות הנדרשים לתשלום, הנוסעים גם יתבקשו לספק נתונים ומידע אישי. למשל, הנוסעים יתבקשו לדווח לאפליקציה אם מינם הוא גבר או אישה.

השירות יפעל בין השעות 07:00 בבוקר ל–22:00 בלילה, אך המודל אינו אמור, ואינו מאפשר, לחברת דן להתחייב ללוח זמנים. ההיענות לשירות תלויה במיקום כלי הרכב בעת ההזמנה, במספר ההזמנות וביעדיהן. משמעות הדבר היא שבשעות אחר הצהריים קריאה לאיסוף מאזור תעסוקה אל העיר בתוואי שיש לו ביקוש גבוה, תיענה ככל הנראה תוך דקות ספורות. לעומת זאת, הזמנה שתירשם באותה שעה בין שני אזורי מגורים בתוואי לא פופולרי, עלולה להיענות תוך חצי שעה ויותר — בדומה למצב עם מוניות ספיישל כיום, בתוספת האילוצים שנובעים מכך שהנסיעה תותאם לקריאות של עוד אנשים.

שירות ויה מפה

רק שלושה מיניבוסים מותאמים לנכים

חברת דן מתחייבת להוציא רכב לכל הזמנה שאיסופה וייעדה נמצאים בתחום השירות שנקבע לפיילוט. גם בעבור נוסע אחד, וכשאין נוסעים שעתידים להצטרף אליו, וגם אם המסלול ארוך ולכן פחות משתלם. אבל, וזה אבל גדול, נקודות האיסוף וההורדה — השטח המכונה בלשון מקצועית ״תחום הכיסוי״ — צריכות להמצא באזור מצומצם יחסית בתוך גוש דן.

רק ארבע ערים נכללות בו: גבעתיים, בני ברק, תל אביב ורמת גן. ברמת גן לא יינתן שירות מעבר לדרך בן גוריון מזרחה; ובני ברק תקבל שירות בנקודות ההשקה שלה עם הערים רמת גן ושכונות צפון מזרח תל אביב, ליד תחנת הרכבת של העיר. בתל אביב השירות יגיע בדרום עד ציר הרחובות דרך ההגנה ודרך סלמה; כלומר, הוא לא יכלול את יפו, שכונת שפירא, דרום פלורנטין, והשכונות קרית שלום והתקווה.

מוצר חברת ויה
יורם רשף

המיניבוסים לא ייסעו כל הזמן. כדי שהנהגים ינהגו בבטחה הם צריכים לנוח, וכן לפעמים לא יהיו קריאות לשירות. ממציאות זאת עולה הצורך למצוא למיניבוסים של הצי מקומות חניה לזמני מנוחה והמתנה. חברת דן מצפה כי העיריות יקצו לה מקומות חניה לזמן קצר בחניונים הציבוריים בעיר, וסבורה כי היא צריכה לקבל אותם בחינם, כמחווה של שיתוף פעולה ורצון טוב של הרשות המקומית, המבקשת להיטיב ולשכלל את תנאי הניידות של תושביה. בגבעתיים, שבה יש מעט חניונים ציבוריים, העירייה אישרה לחברה לחנות את כלי הרכב "לזמן קצר" ברחובות המגורים הקטנים.

בשל גודלם של המיניבוסים, נוסעים לא יוכלו להעלות אליהם אופניים, קורקינטים, עגלות ילדים או ציוד דומה. מבין מאה המיניבוסים שדן הקצתה לשירות, רק שלושה נגישים לאנשים עם מוגבלויות פיזיות, ומאפשרים נסיעה למתניידים בכיסאות גלגלים. בשבוע שעבר העבירו העמותות בזכות ונגישות מכתב חריף למשרד התחבורה בנוגע למצב, ואיימו לעתור לבג״ץ אם לא יקבלו מענה שיניח את דעתן.

מהם מדדי ההצלחה של הפרויקט?

השירות החדש מתבסס על טכנולוגיה של חברת הזמנת הנסיעות הישראלית ויה. הוא יסובסד בכספים שהקצה משרד האוצר באמצעות משרד התחבורה לחברת דן, ששיעורם מוערך בעשרות מיליוני שקלים. מהסכם ההתקשרות עם חברת דן שהעביר משרד התחבורה ל–TheMarker הוסרו הסעיפים הפיננסיים — אף שאלה נוגעים לכסף ציבורי. כמו כן, הוסתרו המדדים להצלחת הפרויקט, בהם מהו מספר המשתמשים המינימאלי בשירות שיצדיק את המשך הסוביסדיה הממשלתית. חברת דן מסרה כי אינה רשאית לחשוף את הנתונים בלי אישור משרד התחבורה.

לשאלת TheMarker אם בחברת דן מכירים מיזמי תחבורה לפי דרישה שנעשו בערים אחרות בעולם, ואם נבחנה הצלחתם, מחברת דן נמסר שהחברה ואנשיה אינם מכירים ולא בדקו מיזמי תחבורה דומים ואת ההיתכנות הכלכלית שלהם.

כשסמנכ"ל הכספים של קבוצת דן, אופיר קרני, נשאל אם היה יוצא לדרך לפרויקט ניסיוני מבלי להכיר ולבדוק מיזמים דומים שנעשו במקומות אחרים בעולם לו הדבר היה דורש ממנו לסכן את כספו הפרטי, הוא ענה: "השקעה בתשתיות בכלל, ובתחום התחבורה באופן ספציפי, היא בעלת השפעות חיצוניות על המשק, ולכן כל המדינות בעולם משקיעות מכספי משלם המסים בתחום. עובדה זאת נכונה עוד יותר בתחום התחבורה הציבורית, שלמדינה יש עניין רב להגביר את השימוש בה מסיבות של נגישות, איכות סביבה, הנגשת שוק העבודה לאוכלוסיות ועוד.

"ההשקעה בתחבורה ציבורית אינה יכולה להיבחן רק על פי פרמטרים של כדאיות כלכלית בטווח הקצר. לכן, המדינה משקיעה במקומות שבהם יש השפעות חיצוניות, ושהשוק הפרטי נמנע להיכנס אליהם ללא סבסוד ממשלתי. בכל העולם יש סבסוד לתחבורה ציבורית אחרת היא תתקשה להתקיים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר