תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"יש יותר כסף שמחפש עסקאות מאשר עסקאות אטרקטיביות"

סביבה של מחירי נכסים גבוהים וריבית אפסית מעלה את הסיכונים שבהשקעה ולכן כיום, יותר מתמיד, חשוב להקפיד על תיק מגוון ומפוזר. איציק גדרון, יו"ר ועדת ההשקעות של פרופימקס, מסביר את אסטרטגיית הפיזור בקרן החמישית של החברה

מהשקעותיה של פרופימקס
צילום: יח"צ

עשירי ארה"ב מקצים חלק גדול מההשקעות שלהם לפרייבט אקוויטי ונדל"ן, ובדומה להם, יותר ויותר משקיעים ברחבי העולם בוחרים להשקיע בקרנות השקעה פרטיות. זאת, מאחר שבסביבה מאקרו-כלכלית שמאופיינת בריבית נמוכה, ההשקעה בנדל”ן מתבלטת לטובה, עם תשואה גבוהה ויציבה יחסית, שאינה קורלטיבית לביצועי שוק ההון.

ההשקעה בנדל”ן תורמת לגיוון תיק ההשקעות, בזכות המתאם הנמוך בין השקעות הנדל”ן לאפיקי ההשקעה האחרים. תכונה זו מאפשרת למשקיע ליהנות מתשואה גבוהה יותר ברמת סיכון דומה, או לחילופין, להניב תשואה דומה בסיכון נמוך יותר.

יחד עם זאת, כדי לשמור על רמת סיכון נמוכה יחסית בתיק ההשקעות, רצוי שהמתאם בין ההשקעות (סקטוריאלי, גיאוגרפי ועוד), יהיה נמוך ככל האפשר. לדברי איציק גדרון, יו"ר ועדת ההשקעות של פרופימקס, המתמחה בהשקעה בנדל"ן גלובלי זה 22 שנה באמצעות חבירה לשותפים מקומיים ברחבי העולם, בסביבה הכלכלית הנוכחית, החשיבות של פיזור לצד הבחירה בגופים שמנהלים את ההשקעות, מקבלת משנה תוקף.

לצלוח משברים

פרופימקס היא בין החברות הבודדות בישראל שצלחו משברים כלכליים גלובליים, הודות לעבודה קשה ומחויבות בלתי מתפשרת למשקיעים.

איציק גדרון, יו״ר ועדת ההשקעות של פרופימקס
צילום: יח"צ

לדברי גדרון, "גם במשבר העולמי של 2008, המשכנו לשמור על האינטרסים של המשקיעים בהשקעות קיימות, ופעלנו, לצד שותפינו, להצלת השקעות שנקלעו לסיכון. כך הצלחנו להציל רבות מההשקעות, ומשקיעים רבים מאז, חוזרים ומשקיעים איתנו עד היום. ההפסדים שלנו לאורך השנים מהווים פחות מ-1% מההון שהושקע, רוב רובם הפסדים שנבעו מהשלכות המשבר".

בימים אלה, מגייסת פרופימקס, שמשרתת משקיעים כשירים, את קרן הבית החמישית שלה – CircleOne V. כמו הקרנות הקודמות, גם האסטרטגיה של הקרן החמישית כוללת פיזור אופטימלי בין סקטורי השקעה שונים, פיזור גיאוגרפי, פיזור אסטרטגי ופיזור בין מנהלים שונים  - שותפים אסטרטגיים של פרופימקס - פיזור המשפיע על רמת הסיכון והעלאת פוטנציאל התשואה.

לפרטים נוספים על הקרן החמישית של פרופימקס >>>

בחירת תיק השקעות אופטימלי

"סדרת קרנות הבית שלנו נולדה בעקבות המשבר של 2008 – אחרי שאימצנו אסטרטגיה חדשה לגידור הסיכונים, בעקבות כלכלנים מובילים ובהם זוכה פרס נובל, הארי מרקוביץ, שכתב על בחירת תיק ההשקעות האופטימלי", אומר גדרון. "בקרן החמישית – כ-80% מהעסקאות הראשונות הן בארה"ב, והשאר באירופה – כשהדגש הוא על אזורים בעלי צמיחה יציבה, עם נתוני תעסוקה ודמוגרפיה חזקים".

כך למשל, משקיעה הקרן בסקטור הלוגיסטיקה – שאמנם מציב חסמי כניסה גבוהים, אך מציג קצב צמיחה גבוה לצד תשואה נאה, וכן בסקטור המולטי פמילי (מקבצי דיור להשכרה) בערים בארה"ב שבהן נרשמת הגירה חיובית ערה לצד גידול בשיעור התעסוקה. השקעות נוספות הן בתחום המשרדים, תוך העדפה של תזרים מזומנים חזק, ובהיקף מצומצם יותר, גם בתחומי האנרגיה הנקייה והמתחדשת, שצפויים לצבור תאוצה בשנים הבאות.

לדברי גדרון, "בקרן החמישית שלנו יש פיזור בין מנהלים, בדומה לאגד קרנות (Fund of Funds), אבל בשונה מאגד קרנות, כל עסקה נבדקת בפני עצמה בוועדת ההשקעות של פרופימקס. כך אנחנו שומרים על קריטריונים אחידים לסינון ההשקעות. זאת, בעוד שבאגד קרנות, לאחר שנבחרה הקרן, כלל ההשקעות שלה כלולות באגד הקרנות, כלומר, שיקול הדעת בבחירת עסקאות הבסיס אינו אחיד", מסביר גדרון. "יחד עם דמי הניהול שהם מהנמוכים בענף – הקרן מציעה פתרון לשתי הבעיות העיקריות של אגדי קרנות - שונות בין אסטרטגיות הסינון ועלויות גבוהות".

הכלכלה יציבה

האם עדיין אפשר למצוא עסקאות אטרקטיביות בשוק הנדל"ן נוכחי? - לדברי גדרון, "המחירים אכן גבוהים במקומות רבים, ואנו רואים את זה הן בתשואות היורדות והן בכמות ההשקעות ששותפינו לוקחים בהן חלק – בין אם מאחר שהמחיר לא מאפשר תשואה סבירה, או בשל התחרות הגדולה על אותם הנכסים (מה שבסופו של דבר גם מעלה את המחיר). אנו שמחים על כך, כי אנחנו לא מבצעים השקעות רק לצורך ההשקעה, אלא אם בדקנו אותן לעומק והגענו למסקנה שהתשואה ביחס לסיכון היא אטרקטיבית. 

"מנגד, הכלכלה עדיין מגלה יציבות, והריבית הנמוכה מספקת הזדמנויות השקעה. אין ספק, שיש יותר כסף שמחפש עסקאות מאשר עסקאות אטרקטיביות. לכן, כל השקעה נבחנת היטב גם ביחס לתרחיש הפסימי, וזה בדיוק הזמן לפזר את ההשקעות ככל האפשר".

לפרטים נוספים על הקרן החמישית של פרופימקס >>>