תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הבורסה קורסת? יש אלטרנטיבה לכסף שלכם

בעוד שהמסכים בכל הבורסות בעולם נצבעים באדום, נראה כי פלטפורמות להשקעות המונים מספקות מענה לאלו שרוצים לנצל את המשבר מבלי להתקשר לברוקר שלהם

קורונה ומניות
צילום: Shutterstock

ה- 19 בפברואר היה יום מבטיח בבורסות ברחבי העולם. הבורסה בניו יורק נסגרה וכל נשות ואנשי שוק ההון הלכו הביתה, לעוד ערב שבו הם ישמעו במהדורות החדשות על נגיף מוזר שמשגע את המזרח הרחוק. כעת, פחות מחודש לאחר אותו ערב שלו, איבדו המדדים המובילים 25% מערכם נכון לכתיבת שורות אלו. גם מסכי הבורסה הישראלית נצבעו באדום בחודש האחרון: תוך פחות מחודש ירד מדד תל אביב 35 ב- 30%, והחזיר את הבורסה שבע שנים בזמן, לספטמבר 2013.

אז בין אם מדובר בווירוס שמקורו בעטלפים או במעבדות הביולוגיות במחוז הוואן, נראה ששוק ההון סובל מתסמינים קשים של וירוס הקורונה ונראה שהחיסון או הרגיעה, הן לווירוס והן לשווקים עדיין רחוקים מן העין.

אי הוודאות פוגעת בשוק ההון

שמואל גינת, יזם ומשקיע בחברות הנזק, מספר על הפגיעה בשווקי ההון: "בניגוד למצב של מלחמה או למשבר בינלאומי, שבו יש תאריך מוגדר להתחלה ומגעים שיביאו לתומו, כאן מדובר באויב מסוג אחר, שהכוח שלו טמון באי הוודאות שהוא זורע ברחבי העולם. לצד הפגיעה האנושה בתעשיות כמו התיירות, הפנאי, התרבות וכדומה, שיזדקקו לזמן ניכר כדי להתאושש מהמשבר, ההשפעה שלו היא בעיקר בכל הנוגע לשאלה: מתי זה יגמר? כלומר, מתי הווירוס יפסיק לשתק כלכלות של מדינות ולמנוע פעילות כלכלית סדירה. סביר להניח כי ייקח לשווקים 18-24 חודשים להשתקם מהנפילות החדות, אבל השאלה הגדולה מכולן היא מתי נתחיל לספור את התקופה הזאת ויותר מכך – האם מדובר במיגור של הווירוס או שמא נמצא עצמנו מתמודדים בזמן הקרוב עם מוטציה שלו".

אי הוודאות היא לא הגורם היחיד שמרסק את המדדים בבורסה אלא גם אלמנט הבהלה: "ברגע שאנשים רואים מסכים אדומים הם נכנסים לפניקה ויוצאים מהשוק. היציאה שלהם מביאה לירידות נוספות ובכך כדור השלג הולך ומתעצם" אומר גינת.

כל המידע על הזדמנויות השקעה בסטארטאפים >

אור בנון
גיא שלום

השקעות ההמונים משנות את העולם

אנשי שוק ההון תמיד מביטים אחורה למשברים קודמים כדי להבין כיצד ומתי השוק ייצא מהמשבר הבינלאומי הנוכחי, ונראה כי נקודת המבט הרלוונטית נכון להיום היא המשבר של 2008. אחד ההבדלים המשמעותיים בין אותו משבר ובין המצב כיום הוא שנכון ל- 2008 האפשרויות שעמדו בפני המשקיעים היו מעטות יחסית, ואילו 12 שנים לאחר מכן המשקיעים נהנים מעוד אלטרנטיבות להשקעה, שהן מחוץ לשווקים המסורתיים.

אחד מאפיקי ההשקעה האלה, שזוכה לפופולריות גואה, גם לנוכח המשבר הוא השקעות המונים. אור בנון – מנכ"ל פיפלביז מסביר: "האפשרות להשקיע במיזמים ובסטארטאפים מחוץ לקרנות ולבורסה מאפשרות למשקיעים להפוך בעלי מניות בחברות, לצמוח איתן ולהרוויח מההצלחה הצפויה שלהן. חברות אלו פרטיות לכן לא מושפעות מהתנודתיות של השוק, אלא רק מהפיתוח העסקי וכספי השקעות כפי שרגילות עד היום".

חסינות בפני התנודתיות ומועד הבשלה עתידי

שמואל גינת מסביר את האטרקטיביות בהשקעות המונים: "החברות הזמינות להשקעות מסוג זה נמצאות בדרך כלל בשלבי מחקר ופיתוח, לאחר שהמוצר או השירות שלהם זכה לאמון החברה המארגנת. עם זאת, ההבשלה של אותן השקעות צפויה להיות עוד 3-5 שנים, דבר שמבטיח מחד את החסינות מהתנודתיות הנוכחית בשוק, ומצד שני את התשואה הצפויה בהמשך".

גינת מציין כדוגמא את החברה Red C Biotech, בה השקיע 50 אלף שקלים. החברה מפתחת תהליכים לייצור המוני של מנות תאי דם אדומים אוניברסליים באמצעות תאי גזע שעשויים להחליף את תרומות הדם. הטכנולוגיה מצילת החיים ומוגנת בפטנטים, עונה על צורך הולך וגובר בשוק של כ-20 מיליארד דולרים בשנה. "החברה מפתחת מענה לצורך שכל העולם סובל ממנו – מחסור במנות דם, לכן בין אם השוק בירידות ובין אם הוא בעליות, הצורך במנות דם הוא אבסולוטי. מכיוון שהחברה נמצאת עוד בשלבי המחקר והפיתוח, היא לא חשופה לשוק ולמה שמתרחש בו ומשקפת הזדמנות ליהנות ובגדול מההצלחה העתידית שלה. לצד כל אלה, אני חשוף לכל המידע של החברה, לרבות התכנית העסקית, טבלת בעלי המניות, הבדיקות שנערכו לה לפני הצטרפותה לפלטפורמה וכמובן דוחות כספיים ומאזן בוחן".

בנון מוסיף בהקשר זה: "בפיפלביז קיימים סטארטאפים עם טכנולוגיות מתקדמות, פיתוחים חדשניים וסטארטאפים מצילי חיים. השילוב שבין חוסר ההשפעה של התנודתיות בשוק, ובין מועד ההבשלה של ההשקעה, יחד עם השקיפות המלאה שאנו מעניקים ללקוחותינו והיכולת להצטרף להשקעה בסף כניסה שווה לכל כיס, מספקת אלטרנטיבה למשקיעים שמחפשים אפיקי השקעה נוספים לבורסה".

כל המידע על הזדמנויות השקעה בסטארטאפים >

בחזרה למדור השקעות המונים >>