5 שנים, 108 חשודים, 19 כתבי אישום: כל מה שצריך לדעת על פרשת ישראל ביתנו - משפט - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

5 שנים, 108 חשודים, 19 כתבי אישום: כל מה שצריך לדעת על פרשת ישראל ביתנו

עדותה של הנאשמת המרכזית בתיק, הנחשב תיק הדגל של המחלקה הכלכלית בפרקליטות, תינתן היום - 4.5 שנים לאחר פרוץ פרשת השחיתות מהחמורות שידעה ישראל ■ קירשנבאום מואשמת בלקיחת שוחד סדרתית ■ בתיק היו 108 חשודים, שנגד 19 מהם הוגשו כתבי אישום

21תגובות
דיון ישראל ביתנו
עופר וקנין

החשודה המרכזית בפרשת ישראל ביתנו, פאינה קירשנבאום, צפויה למסור הבוקר בראשונה עדות בבית המשפט, בפרשה שבה היא נאשמת בלקיחת שוחד סדרתית. תיק ישראל ביתנו נחשב לתיק הדגל של המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, והוא עוסק באחת מחקירות השחיתות החמורות והגדולות שהיו כאן. במרכזה שיטה שפיתח המנגנון של מפלגת ישראל ביתנו לספסר בכספי ציבור ולמכור את היכולת להעניק תקציבים לעמותות, מועצות מקומיות ואפילו לחברות מסחריות בתמורה לנתחים מהתקציבים שחזרו לאנשי המפלגה בדרכי תשלום יצירתיות.

עדותה של הנאשמת המרכזית היא הזדמנות לבחון את מצב התיק - ארבע שנים וחצי לאחר פרוץ הפרשה. בתיק נחשדו 108 חשודים בסך הכל, שכנגד 19 מהם הוגשו כתבי אישום. עד כה, נגמרו 12 מהתיקים בהרשעה (הרוב המוחלט בהסדרי טיעון), בתיק אחד משכה הפרקליטות את האישום ובאחר המירה אותו בהסדר משמעתי. התיק מתנהל במספר הליכים משפטיים נפרדים, שהוגשו לבתי משפט השלום והמחוזי בירושלים ובתל אביב.

סרטון יסמין פרשת ישראל ביתנו - דלג

ההליך המרכזי והחשוב בתיק ישראל ביתנו הוא כתב האישום בתיק "מקבלי השוחד" המתנהל בפני השופט ירון לוי בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שהוגש נגד חמישה נאשמים. שלושה מהנאשמים כבר הודו בעבירות שונות במסגרת הסדרי טיעון ועונשם נגזר. התיק נגד שני נאשמים בכירים, פאינה קירשנבאום ומנכ"ל משרד החקלאות לשעבר רמי כהן, ממשיך להתנהל.

פאינה קירשנבאום

תפקיד: סגנית שר הפנים לשעבר

סטטוס: נאשמת בריבוי עבירות של לקיחת ובקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים. המשפט עדיין מתנהל

קירשנבאום נאשמת שסידרה תקציבים ממקורות שונים לעמותות שונות — כמו עמותת עזרא העולמית והמועצות האזוריות שומרון ובנימין, כי סידרה הזמנת מופעים לחברת הפקה בשם אברורה, שבבעלות חבריה של קירשנבאום — איגור ריז ונלי דינוביצקי ועוד. מכל אחד מהמוטבים, גבתה לכאורה עמלה, ששולמה בדרכים יצירתיות כמו מימון טיסות, מימון רכישת תוכן שיווקי לקידומה האישי, רכישת מוצרי אלקטרוניקה, העסקת ילדיה במשרות פיקטיביות ועוד. חלק מהתמורה יועדה גם למימון צרכים פוליטיים של ישראל ביתנו כמו תשלומים לאתר החדשות הנאמן יזרוס, או מימון סקר שערך הסוקר ארתור פינקלשטיין.

קירשנבאום שמרה על זכות השתיקה במהלך מרבית חקירתה במשטרה, ומסיבה זו העדות מסקרנת במיוחד. במשך התקופה, נעשו כמה גישושים בין הפרקליטות למייצגיה של קירשנבאום לגיבוש הסדר טיעון, אך מדובר בגישושים ראשוניים בלבד. הפרקליטות הגיעה להסדר עם הנאשם השני בחשיבותו בתיק, דאוד גודובסקי, ללא סיכום על עונש, והשופט ירון לוי שלח אותו ל–7 שנות מאסר. עם עונש כזה, התמריץ של קירשנבאום להגיע להסדר אינו גבוה. מנגד, בצוות התביעה מרגישים שהתיק נגד קירשנבאום מוצק, ואין לתביעה שום סיבה להגיע להסדר עם קירשנבאום. כל זה עשוי להשתנות אם קירשנבאום תשלוף לפתע ראיות נגד אישיות בכירה שכלל לא נחשבת לחשודה בפרשה, אך צילה מרחף מעליה. אולם, לפי שעה אין היתכנות גדולה לתסריט הזה.

דאוד גודובסקי

דאוד גודובסקי. הורשע בבקשת שוחד
מגד גוזני

תפקיד: ראש מטה הארגון בישראל ביתנו לשעבר

סטטוס: הורשע בהסדר טיעון בבקשת שוחד, סחיטה באיומים וקשירת קשר לביצוע פשע

עונש: 7 שנות מאסר, בכפוף לערעור

הנאשם השני בחשיבתו הוא דאוד גודובסקי, שהיה ראש מטה הארגון במפלגה. גודובסקי הודה במסגרת הסדר טיעון שדאג להעביר תקציבי ציבור במיליונים לעמותת איילים, חברת ההפקה אברורה ולהתאחדות היזמים; ובתמורה דאג לקבל חזרה חלק מהכסף לידי מפלגת ישראל ביתנו ואנשיה ב"דרכים יצירתיות", לרבות סידור ג'ובים ומימון טיסות לחו"ל. בהסדר הטיעון נקבע שבית המשפט יקבע את עונשו של גודובסקי. טענתו, במסגרת הטיעונים לעונש, לפיה לא לקח את הכספים לכיסו אלא לטובת המפלגה, לא ממש שכנעה את השופט ירון לוי, שכאמור שלח אותו ל–7 שנות מאסר. נכון להיום ערעורו של גודובסקי על חומרת העונש תלוי ועומד בבית המשפט העליון. דיון בערעור יערך בתחילת אפריל.

רמי כהן

רמי כהן
ניר קידר

תפקיד: מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר

סטטוס: נאשם במספר עבירות של מתן ולקיחת שוחד, ובניסיון ללקיחת שוחד. המשפט עדיין מתנהל

רמי כהן, המקורב ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, נאשם בשלוש פרשות שבהן קיבל כספים במאות אלפי שקלים עבור קירשנבאום כחלק מעסקות שוחד — מאיגוד הכדוריד, מחברת אברורה ומהחברה לפיתוח השומרון. הכספים התקבלו באמצעות חברה בבעלות בתיה כהן, רעייתו, בגין שירותי יעוץ כביכול.

בפרשה אחרת, שהתרחשה ב–2011 כשכהן שימש יועץ של שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, נאשם כהן בניסיון לקבלת שוחד, בין היתר בגין דרישת "עמלה" של 100 אלף שקל, בעד השגת תקציב לעמותה המפעילה את אתר "שילה הקדומה". כמו כן, חברת הייעוץ של בני הזוג כהן נתנה שירותים למועצה האזורית לכיש ולחטיבה להתיישבות, וכהן נאשם בסעיף של קבלת דבר במרמה בגין ניפוח הדיווח על שעות העבודה שהוגש ללקוחות, בסך של יותר מחצי מיליון שקל.

בתיה כהן

תפקיד: בעלת חברת ייעוץ ורעייתו של רמי כהן.

סטטוס: הורשעה בהסדר טיעון בשיבוש מהלכי משפט במסגרת הסדר טיעון

עונש: 6 חודשי מאסר על תנאי

הרשעתה של בתיה כהן נגעה לזיוף מסמכים שנועדו להצדיק בדיעבד סכום של כ–100 אלף שקל שקיבלה החברה שבבעלותה מאיגוד הכדורסל, כחלק מעסקת שוחד בתמורה לתקציב.

אפי פלס

תפקיד: גזבר המועצה האזורית בנימין

סטטוס: הורשע במסגרת הסדר טיעון בהפרת אמונים

עונש: 6 חודשי עבודות שירות

פלס הודה כי העביר כ–57 אלף שקל מתקציב מתנ"ס במועצה לחברת ההפקה אברורה, כחלק מה"עמלה" שהגיעה לקירשנאום בגין תקציבים שסידרה למועצה.

תיק נותני השוחד

התיק העיקרי השני בחשיבותו בפרשה הוא זה המכונה "נותני השוחד", שבמסגרתו נשפטו חמישה נאשמים. התיק נגמר לאחר שהושגו הסדרי טיעון עם הנאשמים מתן דהן וסטיבן לוי בפרשת עמותת איילים, הפרקליטות חזרה בה מהאישום נגד הנאשם דני גליקסברג, שגם הוא קשור בפרשת איילים, נאשמת נוספת, אירנה וולדנבר, הודתה במתן שוחד, והנאשם דניאל אלינסון הורשע ללא הסדר במתן שוחד.

דניאל אלינסון

דניאל אלינסון
עופר וקנין

תפקיד: לשעבר מנכ"ל עמותת עזרא העולמית

סטטוס: הורשע במספר סעיפי שוחד, העונש עדיין לא נקבע

לפי ההרשעה, קיאשנבאום "סידרה" ממקורות שונים תקציב של כ–4 מיליון שקל לעמותה שבראשה עמד אלינסון. אלינסון התחייב לתת לה בחזרה חלק מהכספים. בין היתר, דאג אלינסון לרכישת כרטיסי טיסה לקירשנבאום ובני משפחתה בעשרות אלפי שקלים, רכש עבורה מכשירי אלקטרוניקה לפי דרישה בסכום של 8,500 דולר ואף מימן סקר שערך הסוקר המפורסם ארתור פינקלשטיין המנוח, עבור מפלגת ישראל ביתנו. בנוסף, אלינסון העסיק בעמותה באופן פיקטיבי את בנה של קירשנבאום, טמיר. הצדדים כבר טענו לעניין העונש, וגזר הדין צפוי להתפרסם בתחילת אפריל.

מתן דהן

תפקיד: מייסד עמותת איילים

סטטוס: הורשע בהסדר טיעון במתן שוחד

עונש: 6 חודשי עבודות שירות

מתן דהן הודה במתן שוחד לדאוד גודובסקי, בתמורה לתקציב של כ–5 מיליון שקל לעמותה שהקים, העוסקת בהקמת כפרי סטודנטים בנגב. את התמורה, בסך כולל של מאות אלפי שקלים, נתן דהן בדרכים יצירתיות, כמו מימון משכורת מהעמותה לאיש ישראל ביתנו, הספורטאי האולימפי מיכאל קלגנוב, מימון קמפיין תוכן שיווקי באתר ynet ומימון שירותי יעוץ - שהיו כביכול משותפים לעמותה ולקירשנבאום, אך בפועל שירתו יותר את קירשנבאום - שניתנו ממשרדם של היועץ האסטרטגי עובד יחזקאל ויועץ התקשורת רונן צור.

עונשו של דהן, כפי שסוכם במסגרת הסדר הטיעון, נחשב מקל במיוחד ביחס לעבירת השוחד ובעיקר לסכומי הכסף שהועברו בפרשה. בפרקליטות אולי לא יודו בכך, אך ההחלטה להגיע להסדר עם דהן נעשתה בעקבות רוח שנשבה מצדו של השופט צבי גורפינקל, שחש חוסר נוחות ממצבו של דהן. מצד אחד, דהן עשה מעשים שלא ניתן לכנות אותם אלא כמתן שוחד. מצד שני, מטרת השוחד היתה השגת תקציבים לפרויקטים שמטרתם היא חיובית במובהק. הפתרון היה הסדר טיעון, שיאזן בין ההודאה בעבירה החמורה ביותר, לבין ענישה מקילה למדי ביחס לחומרת העבירה.

סטיבן לוי

הלוביסט סטיבן לוי
עופר וקנין

תפקיד: לוביסט של עמותת איילים

סטטוס: הורשע בהסדר טיעון בעבירה של הפרת אמונים בתאגיד

עונש: שלושה חודשי עבודות שירות

סטיבן לוי הוא המתווך במערכת היחסים בין גודובסקי לעמותת איילים. חלקו בפרשה נגע בין היתר להעברת דרישות השוחד של גודובסקי לדהן. הוא הואשם בסעיף של הפרת אמונים בתאגיד - וזאת בשל הפרת חובות החלות על לוביסטים לפי החוק. התאגיד שאליו מתייחס האישום הוא חברת הלובינג אימפקט, שבה הועסק.

דני גליקסברג

תפקיד: לשעבר בכיר בעמותת איילים

סטטוס: הפרקליטות חזרה בה מכתב האישום נגד גליקסברג

גליקסברג, חברו של דהן, נאשם שהיה חלק מהסכם השוחד בין איילים לבין גודובסקי. הפרקליטות הסכימה לחזור בה מכתב האישום נגדו, כחלק מהסדר הטיעון עם מתן דהן.

אירנה וולדנברג

תפקיד: לשעבר מנכ"לית התאחדות היזמים בישראל

סטטוס: הורשעה במסגרת הסדר טיעון במתן שוחד

עונש: ששה חודשי עבודות שירות

וולדנברג הודתה במתן שוחד בסכום של כ–15 אלף שקל, בדרך של מימון טיסות לדאוד גודובסקי. זאת, לאחר שקירשנבאום היתה מעורבת בהשגת תקציב של כ–1.5 מיליון שקל לעמותה שבראשה עמדה וולדנברג, וכן סייעה לה ביצירת פרויקט משותף יחד עם הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול.

התיקים הנוספים

שורה של ספיחים אחרים בפרשה התנהלו במסגרת תיקים עצמאיים, שהוגשו על ידי הפרקליטות לבתי משפט שונים. חלקם כבר הסתיימו בהרשעה ובמאסר שכבר רוצה במלואו, דוגמת התיק נגד סטס מיסז'ניקוב שר התיירות לשעבר, וחלקם מצויים ממש בתחילת ההליך המשפטי.

סטס מיסז'ניקוב

סטס מיסז'ניקוב נכנס לכלא
גיל אליהו

תפקיד: שר התיירות לשעבר

סטטוס: הורשע בעבירת מרמה והפרת אמונים

עונש: מאסר בפועל של 15 חודשים

מיסז'ניקוב הורשע במסגרת הסדר טיעון בכך שדאג להעברת תקציב של כמיליון שקל ממשרד התיירות למימון פסטיבל סטודנטים באילת, שבו הועסקה כמפיקה יוליה רוט, שהיתה בקשר אינטימי עמו. לאחר שקוצר שליש מעונשו, מיסז'ניקוב שוחרר בספטמבר האחרון מהכלא.

ויקה רבין

תפקיד: עוזרת לשעבר של קירשנבאום

סטטוס: הורשעה במסגרת הסדר טיעון בשיבוש הליכי משפט

עונש: 4 חודשי עבודות שירות

רבין הורשעה בכך שעם פרוץ החקירה בתיק השמידה מסמכים שהיו ברשותה, שתיעדו את מערכת היחסים בין קישרנבאום לנותני השוחד.

משה קליסקי

תפקיד: עסקן בתחום הספורט

סטטוס: הורשע בעבירות של סיוע לזיוף מסמך ובתיווך לשוחד.

עונש: עדיין לא נגזר

קליסקי הודה במסגרת הסדר טיעון במעורבות כמתווך בפרשת איגוד הכדורסל, שם ניתן תקציב בסך מיליון שקל בתמורה לעמלה בסך 100 אלף שקל, ששולמה לחברה של רעייתו של מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, רמי כהן. בנוסף, היה מעורב בזיוף המסמכים שנועדו ליצור מצג שקרי של מתן שירות בתמורה לאותם 100 אלף שקל.

כמו כן, בפרשה הנוגעת לאיגוד הכדוריד, קליסקי תיווך בין פאינה קירשנבאום לאיגוד, שקיבל תקציב של כחצי מיליון שקל, ונתן לו עמלה שמנה במיוחד של 35% מהסכום - 188 אלף שקל, במסגרת הסכם "יעוץ מיתוג". הטיעונים לעונשו כבר נשמעו, והשופט בני שגיא מבית המשפט המחוזי בתל אביב צפוי לגזור את דינו בקרוב.

דב ליטבינוף

דב ליטבינוף
מוטי מילרוד

תפקיד: יו"ר מועצת תמר

סטטוס: הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בסעיף של הפרת אמונים.

עונש: עדיין לא נגזר

ליטבינוף הודה בתשלום 400 אלף שקל כחלק מעסקה שנחקרה כעסקת שוחד, לחברה בשם י.א חי יזמות ואחזקות בע"מ. לפי האזנות הסתר שבוצעו בתיק, הכספים נועדו לעבור בסופו של המהלך לאלכס ויז'ניצר, מקורבו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שלא נאשם בפרשה לאחר שהתיק נגדו נסגר בהיעדר ראיות מספיקות. הסכום מהווה עמלה של 25% מסכום שאמור היה להגיע למכון המחקר במצדה, שליטבינוף קידם את הקמתו.

בנוסף, ליטבינוף הודה בכך שידע ולא מנע כוונה להעברת מיליוני שקלים ללוביסט ישראל יהושע, בעד תקציב של 7 מיליון שקל שניתן מהחטיבה להתיישבות לפעילות ניקוז נחלים באזור ים המלח. החשד שנחקר, ולא נכלל לבסוף באישום, היה שהכספים הללו היו מיועדים לתשלום שוחד. גם כאן החשד היה שהכספים נועדו לויז'ניצר, אך התיק נגד ויז'ניצר נסגר.

חיים בן שושן

חיים בן שושן
אילן אסייג

תפקיד: מנכ"ל החברה לפיתוח השומרון

סטטוס: הורשע בהסדר טיעון בסיוע למתן שוחד.

עונש: עדיין לא נגזר

בן שושן הודה שהיה חלק מסיכום בין ראש מועצת השומרון גרשון מסיקה, המשמש כעד מדינה בפרשה, לבין קירשנבאום, לפיו קירשנבאום תסדר למועצה תקציבים בסך 3.5 מיליון שקל והמועצה תחזיר כמיליון וחצי שקל מהסכום בדרכים שונות. במסגרת תפקידו, ביצע בן שושן חלק מתשלום השוחד באמצעות מתן שירותי הסעים לישראל ביתנו לפי הוראות שקיבל וכן בשכירת חברת ההפקות אברורה, בהתאם להוראות של קירשנאום. הצדדים כבר טענו לעניין העונש, ודינו של בן שושן צפוי להיגזר באפריל.

טלי קידר

תפקיד: יועצת לשעבר למנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, רמי כהן

סטטוס: נאשמת בלקיחת שוחד. המשפט עדיין מתנהל

לפי החשד, קידר קיבלה שוחד של עשרות אלפי שקלים מיועץ התקשורת רונן משה, ובתמורה קידמה רכישת תוכן שיווקי ברצועת "דקה לשמונה" בערוצי הטלוויזיה המסחריים במיליוני שקלים, עסקה שלמשה היה אינטרס כספי בה. בנוסף, קידר נאשמת בבקשת שוחד מראש מועצת מגילות מוצי דהמן. בתמורה טענה כי תביא ל"סגירת" דו"ח ביקורת שעליו עמלו במשרד מבקר המדינה. כמו כן נאשמת קידר בבקשת שוחד בתמורה לסידור תקציבים למועצת מגילות ים המלח.

רונן משה

תפקיד: יועץ תקשורת

סטטוס: נאשם במתן שוחד. המשפט עדיין מתנהל

משה נאשם ששיחד את טלי קידר וכן את עד המדינה אמנון ליברמן, ששימש יועץ לשר סטס מיסז'ניקוב, בסכום של עשרות אלפי שקלים. בתמורה, קידר וליברמן פעלו כדי להביא לרכישת זמן שידור ברצועת התוכן השיווקי "דקה לשמונה" במיליוני שקלים, עסקה שממנה גזר משה עמלה של כ–660 אלף שקל.

בלה גולדנברג

תפקיד: עובדת ברשות למלחמה בסמים ובאלכוהול

סטטוס: בהתאם להסדר טיעון, כתב האישום הומר בתובענה משמעתית

גולדנברג דאגה ליצירת ג'ובים ברשות למלחמה בסמים ובאלכוהול, שאוישו בידי אנשי ישראל ביתנו, וזאת בתמורה לתקציבים שסידרה המפלגה לרשות מכספיה הקואליציוניים. לפי הסדר הטיעון, גולדנברג תורחק משירות המדינה ל–7 שנים.

ישראל יהושע

עופר וקנין

תפקיד: לוביסט

סטטוס: נאשם בלקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה ועבירות נוספות. משפטו עדיין מתנהל

לפי כתב האישום, יהושע סייע לתווך בין אנשי "ישראל ביתנו" לבין המועצה האזורית מגילות ים המלח, בהעברת תקציבים בסך כולל של 26 מיליון שקל ממקורות שונים. בתמורה קיבל כ–3 מיליון שקל ששילמה המועצה לחברת הלובינג שלו "סגולה לישראל".

הכספים נועדו להגיע בסופו של תהליך לאנשי המפלגה. בין היתר, יהושע נאשם גם בכך שדרש בשמה של קירשנבאום כי מועצת מגילות תעביר תקציב של 250 אלף שקל לאתר החדשות יזרוס בשפה הרוסית, שתמך במפלגה. התיק מצוי בשלב ראשוני ושלב ההוכחות בו עדיין לא החל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר