ההודעה שהיתה צריכה לשלוח שוק חשמלי לכל אורך המערכת הכלכלית בישראל. למה זה לא קרה? - השבוע/ גיא רולניק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ההודעה שהיתה צריכה לשלוח שוק חשמלי לכל אורך המערכת הכלכלית בישראל. למה זה לא קרה?

עודד שריג נתן לשלמה אליהו רבע טריליון שקל של כספי ציבור. עכשיו הוא מתחרט ■ הניסיון שלו להתחמק ממתן עדות בכנסת, מהווה יריקה נוספת בפניו של הציבור

45תגובות
עודד שריג
עופר וקנין

השבוע הוגש כתב אישום נגד יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נוה, בעבירות של קבלת דבר במרמה ועבירה על החוק בישראל - אבל נוה לא התפטר, ובינתיים לא מסתמן כי חברי הלשכה מתכוונים לפטרו. מעולם לא נגלה לנו פרצופה של קהילת עורכי הדין בישראל בצורה ברורה וחדה יותר כמו עכשיו: יו״ר הארגון שלהם, שמופקד בין השאר על אתיקה, הואשם בהתנהלות מושחתת ועבריינית ברורה, עם כוונה ברורה להונות, שיקר לאחר שנתפס ולא הביע חרטה - ועורכי הדין ממשיכים לעמוד מאחוריו. בתחרות הישראלי המכוער מודל 2018 - נוה מוביל.

הפעם האחרונה שאורחו ורבעו של נוה תוארו כאן היה באפריל השנה, כאשר הוא ניצל את כנס לשכת סוכני ביטוח באילת כדי לעמוד על הבמה ולתקוף באגרסיביות את דורית סלינגר, יושבת הראש הקודמת של רשות שוק ההון - הרגולטור האחראי לשמירת כספי הפנסיה של הציבור, שמסתכמים ביותר מטריליון שקל.

לקול מצהלותיהם של סוכני הביטוח הכריז נוה כי "גברת סלינגר תיזכר כמפקחת הכי גרועה בעולם. היא נוהגת בכוחניות ואגרסיביות", ו"שבתפקידה הקודם, שבו שימשה מנכ״לית חברת הדירוג מעלות, אמרה: 'אין לי חובת נאמנות להגן על הציבור'. טייקונים וחברות פשטו את הרגל בגלל הדירוג הנפשע שלך, הציבור משלם ואת מגלגלת עיניים. כמה יח"צנות אפשר לעשות. אני לכנס הבא אגיע רק כדי לוודא שבאמת פרשת".

מנהלי חברות הביטוח שנכחו במקום שתקו. הסגנון האלים והמכוער של נוה לא הפריע להם - כל עוד הוא משרת את האינטרס שלהם - להקטין כמה שיותר את הפיקוח על התנהלותם מול החוסכים והמבוטחים.

דורית סלינגר
אייל טואג

לסלינגר היו עימותים חריפים עם ענף הביטוח, מנהלי חברות הביטוח והסוכנים. אבל העימות החריף והמתמשך ביותר היה עם בעל השליטה בחברת הביטוח מגדל, שלמה אליהו. בין השאר, עיכב אליהו במשך תקופה ארוכה את יישום תקנות היציבות הבינלאומיות על חברות הביטוח הישראליות. אליהו, שנקלע לפני שנתיים למצוקה פיננסית אישית והיה זקוק לדיווידנדים ממגדל, השתמש בחברי הכנסת כדי לעכב ולדחות את אישור הוראות היציבות הבינלאומיות (סולבנסי 2) שהגבילו את היכולת שלו למשוך דיווידנדים.

האיש אשר איפשר לאליהו לרכוש את השליטה בחברת הביטוח מגדל, פרופ' עודד שריג, שהיה הממונה על שוק ההון במשרד האוצר לפני מינויה של סלינגר, הודיע השבוע לציבור הישראלי שהוא מתחרט. מקורב למגדל ציין כי "אם שריג היה יודע מי זה שלמה אליהו, הוא לא היה נותן לו היתר שליטה בחברת הביטוח מגדל".

תזכורת: ב-2012 החליט שריג לתת לאליהו לרכוש את מגדל, ששלטה אז ב-200 מיליארד שקל, וכיום שולטת בכרבע טריליון שקל של כספי ציבור. שריג התעלם מהאזהרות של בנק ישראל, שמנע מאליהו לרכוש את השליטה בבנק לאומי במשך שנים, התנער מהתנהלותו האישית של אליהו - שהורשע ב-2012 על ידי מס הכנסה בהוצאת 60 מיליון שקל במזומן מישראל, ללא דיווח, במסעות הימורים ללונדון - ומיהר ב-2015 לקבל את הצעתו של אליהו להתמנות לתפקיד יו"ר מגדל אחזקות, החברה האם של מגדל, תמורת שכר של יותר ממיליון שקל בשנה. האיתות של שריג לציבור הישראלי היה ברור: נתתי לאליהו היתר שליטה - ועכשיו אני מקבל ממנו ג׳וב. הסטריאוטיפ של רגולטור שמשתמש בדלת מסתובבת כדי להתעשר באופן פרטי מדויק.

ואולם שריג נשאר בתפקיד הזה כעשרה חודשים בלבד, עד שבמאי השנה שוב חזר לחברה, הפעם כיו"ר מגדל ביטוח.

עברה קצת יותר מחצי שנה מאז, וביום שני השבוע התפטר שוב שריג, וצירף להתפטרותו מכתב חסר תקדים בתולדות ענף הביטוח הישראלי. בין השאר, כתב שם: "כשהצטרפתי לדירקטוריון קיוויתי שעם המנכ"ל החדש, דורון ספיר, נוכל לקדם את החברה. קיוויתי שנוכל לבנות אסטרטגיה חדשה שתאפשר לה לצמוח, שנוכל לאייש תפקידי מפתח במיטב המנהלים, ושנוכל לייעל את עבודתה כדי לספק שירות מיטבי למבוטחיה ולעמיתיה. ואולם בשל הממשל התאגידי הנוהג בחברה, היא פועלת לפי שיקולים קצרי טווח, ללא תוכנית מוגדרת ובשגרת העבודה הקודמת. מכיוון שאיני יכול לפעול לטובת החברה ו-2.5 מיליון לקוחותיה כנדרש, אני מגיש בזאת את התפטרותי", כתב שריג.

העיתוי של התפטרות שריג מתפקידו מעניין. ביום ראשון הקרוב הוא היה אמור להתייצב לתת עדות בוועדת פישמן - הוועדה לחקר ההלוואות שניתנו בעשור האחרון לטייקונים הגדולים במשק. הוועדה סיימה לחקור בחצי השנה האחרונה את מנהלי הבנקים ועוברת כעת לחקור את מנהלי הגופים המוסדיים המנהלים את ההשקעות לפנסיה של רוב הציבור.

שלמה אליהו
אייל טואג

הניסיון של שריג להתחמק ממתן עדות בכנסת הוא פעם נוספת שהוא יורק בפרצופו של הציבור. הפרופסור למימון שנתן לשלמה אליהו היתר לשלוט ברבע טריליון שקל של כספי הציבור, שהודה השבוע שזאת היתה טעות, שכתב מכתב ובו קבע שתחת המשטר התאגידי הנוכחי במגדל יש סכנה לחסכונות הציבור — לא מרגיש צורך לתת דין וחשבון בבית המחוקקים הישראלי על הרגולציה של הענף ועל הדרך שבה מנוהלת חברת הביטוח הגדולה בישראל. זאת, לאחר שבחמש השנים האחרונות הוא אישית התעשר במהירות מכספי המבוטחים.

מכתב ההתפטרות ששיגר השבוע שריג הוצג בעיתונות ככתב אישום נגד אליהו, העושה באחד הארגוניים הכי ציבוריים בישראל כברכושו הפרטי. אבל המכתב הזה הוא בעיקר כתב אישום נגד שריג עצמו, שנכשל בתקופת כהונתו כמפקח על הביטוח ושוק ההון בהבנה של המשטר התאגידי בחברות ביטוח ונגד האידיאולוגיה של שרת המשפטים, איילת שקד.

בשנים האחרונות החלה שקד לאמץ את הרטוריקה והרעיונות של אלה הסבורים שהממשלה צריכה להימנע ככל שניתן מהתערבות בהתנהלות של חברות פרטיות מול צרכנים ומשקיעים, כדי להגן על האחרונים. במקום להוקיע את המתקפה של נוה על סלינגר, היא מיהרה להתייצב לימינו.

עשור לאחר המשבר הפיננסי הגדול ביותר מאז 1929 — שקד לא למדה ממנו דבר. בשנים האחרונות הצטברה כמות עצומה של מקרים ומחקרים שהראו שכוחות השוק לבדם ייכשלו שוב ושוב בהגנה על הציבור הרחב והמפוזר, בעיקר בתחומים כמו פיננסים וביטוח — אם לא תהיה רגולציה הדוקה על השחקנים הפרטיים. אבל הרגולציה הזאת היא לעתים חסם של בעלי השליטה בדרכם לצבירת עוד רווחים וכוח, ובמסלולם של המנהלים לבונוסים גדולים יותר. הרעיון המושך שמקסום רווחים בענפי הפיננסים והביטוח יביא גם למקסום התועלת החברתית, מנותק מרוב מה שלמדנו במשך עשרות שנים. במשרד האוצר הבינו זאת מזמן — אבל במשרד המשפטים תחת שקד עסוקים בשנים האחרונות בלשכוח את זה.

אתמול פורסם כי ״השם החם״ שמוזכר כמחליף לשריג בראשות דירקטוריון מגדל הוא אריה מינטקביץ'. החברה מיהרה להודיע שמינטקביץ' מועמד להיות דירקטור ולא יו"ר. אפשר להניח שאליהו מבקש עכשיו להצטייד במינטקביץ' — בגלל הרקע של האחרון כמי שהיה לפני 20 שנה יו"ר רשות ניירות ערך. ברם, מינויו של מינטקביץ' אינו מעיד בהכרח כי אליהו הפנים את הביקורת שהופנתה כלפיו בשנים האחרונות על ידי הרגולטורים הבכירים במשק. מינטקביץ' נמנה עם חבורת רגולטורים לשעבר, שהסתופפו בצילו של נוחי דנקנר בעשור שבו שלט בשוק ההון. דנקנר, שמבלה בימים אלה בפנסיון ממשלתי לאחר שהורשע בעבירות ניירות ערך, היה במשך שנים הדוגמה הבולטת ביותר לחולשת משטר תאגידי בשוק ההון, וניצול כל פרצה בחוק כדי לשרת את מטרותיו האישיות. מינטקביץ', שצבר אצל דנקנר מיליונים רבים בתפקידו, שתק, כמו שאר נאמני דנקנר השכירים לאורך כל התקופה, ושימש יחד עם רגולטורים רבים לשעבר מגן של הדנקנריזם — אם לא במעשה, אז בעיקר במחדל.

ההודעה של יו״ר חברת הביטוח הגדולה בישראל שהוא לא יכול להיות אחראי לכספי הלקוחות ולתשואות שלהם, היתה צריכה לשלוח שוק חשמלי לכל אורך ורוחב המערכת הכלכלית והפיננסית, ולהוביל לבדק בית יסודי בנעשה בענף הביטוח והפנסיה. מצופה היה לראות את כל חברי הכנסת מתאחדים בדרישה לבדוק מה קורה במגדל ובאחיותיה הענקיות לענף — הראל, הפניקס, ומנורה מבטחים. אבל ראש הממשלה הודיע השבוע על בחירות — והדבר היחיד שמעניין את חברי הכנסת והפוליטיקאים כרגע הוא כיצד לשדרג את מעמדם בתוך המפלגות. העיתונות תעסוק ללא הרף בשאלה איזה גנרל יתחבר לאיזה גנרל לעוד מפלגת מרכז — והמבוטחים במגדל, כמו בשאר החברות ייאלצו לחכות כנראה למשבר פיננסי או ניהול הרבה יותר גדול.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר