"רדו מהעץ, ומהר": מה עומד מאחורי הסכסוך שחיבל בהנפקת הבורסה? - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"רדו מהעץ, ומהר": מה עומד מאחורי הסכסוך שחיבל בהנפקת הבורסה?

הנהלת הבורסה תנסה לשכנע היום את בית הדין לעבודה לבטל את סכסוך העבודה שהוכרז על ידי ועד העובדים וההסתדרות ■ מנכ"ל הבורסה טוען כי ההסלמה בצעדים נובעת מדו"ח שחשף כי חברי ועד קיבלו תשלומי יתר ■ מנגד, בוועד מתעקשים כי הסכסוך נובע ממכירת הבורסה

תגובות
מוטי מילרוד

לאיתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה, היו הרבה סיבות להיות אופטימי בתחילת ספטמבר. הוא כינס מסיבת עיתונאים גדולה שבה הכריז כי עד סוף השנה הבורסה תצא במהלך תקדימי של הנפקת המניות שלה לציבור הרחב. באותו יום היתה צפויה להתקיים גם הרמת כוסית חגיגית ל-250 עובדי הבורסה לכבוד ראש השנה, וכדי לחגוג את העברת הבעלות בבורסה. אבל הרמת הכוסית לא התקיימה בסופו של דבר, וכך גם ההנפקה, לאחר שבן זאב נאלץ להודיע על דחייתה. כל זאת, בעקבות סכסוך עבודה שעליו הכריז ועד העובדים של הבורסה, שגם אסר על העובדים להשתתף בהרמת הכוסית של בן זאב וגם לעבוד שעות נוספות.

סכסוך העבודה בבורסה, שהוכרז על ידי ועד העובדים וההסתדרות, כולל דרישה חד־משמעית לקיום משא ומתן להענקת רשת ביטחון וזכויות בגין עסקת מכירת המניות של הבורסה. ואולם מבחינת בן זאב, מדובר בצעדים ארגוניים פראיים ולא־חוקיים - שכן לשיטתו העובדים כבר קיבלו הטבות מרחיקות לכת בעקבות החוק לשינוי מבנה הבעלות בבורסה, שהעסקה למכירת הבורסה היא פועל יוצא שלו.

בעקבות ההכרזה הזאת על הסכסוך שיגר בן זאב אי־מייל לעובדי הבורסה, ובו האשים את חברי הוועד בהפרה חד־צדדית של ההסכמים עם ההנהלה והפצת מידע מטעה. "הוועד בחר ללכת בדרך של קמפיין מיותר שרק יפגע בבורסה ובעובדיה. אני קורא לו לרדת מהעץ ומהר", כתב.

בן זאב טוען כי ההתנהלות הכוחנית של ועד העובדים אינה קשורה לעסקה לשינוי מבנה הבעלות בבורסה. לטענתו, מתחת לפני השטח עומד דו"ח ביקורת פנים שפורסם באוגוסט, ובו התגלו ליקויים מהותיים בתשלומי יתר שקיבלו שניים מחברי הוועד. בבקשה שהגישה השבוע לבית המשפט הנהלת הבורסה טוען בן זאב כי הדו"ח הזה וממצאיו הם למעשה הסיבה האמיתית לכך שוועד העובדים נקט בהסלמה מכוונת ומזורזת של יחסי העבודה הקיבוציים בבורסה.

"העובדים חוששים להצביע באופן חופשי"

היום צפוי בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב לקיים דיון דחוף בסכסוך בעקבות הבקשה הדחופה שהגישה בתחילת השבוע הנהלת הבורסה. ההנהלה ביקשה לקבוע כי סכסוך העבודה שהוכרז על ידי ועד העובדים בטל ומבוטל - וכי הוועד מנוע מלנקוט צעדים ארגוניים מכוח הסכסוך. לבקשה צורף תצהיר שחתום על ידי בן זאב עצמו, שטוען כי נוכחותו בדיון היא קריטית, בהיותו מעורב אישית וישירות בסכסוך.

בן זאב טוען כי העובדים קיבלו כבר לא־מעט הטבות, ובאופן נדיב ביותר, במשא ומתן שהתקיים והסתיים כבר לפני יותר משנה. במסגרת ההסכם הזה, סוכם בין הצדדים על מתן הטבות לעובדים כתנאי להסכמתם להליך שינוי מבנה הבעלות בבורסה. מעבר להטבות כמו תוספת שכר, חבילת ההטבות כללה גם מענקים, קידומים, תקציב לוועד העובדים - ושתי הטבות מיוחדות ושוות ערך רב: הקצאת 6% מהון המניות המונפק והנפרע של הבורסה לעובדים, הטבה ששווייה הממוצע לעובד עומדת כיום על כ-150 אלף שקל; והתחייבות מצד הבורסה להימנע מפיטורים קולקטיביים לתקופה של חמש שנים.

ההטבות האלה מצטרפות לתנאי שכר די נוחים שמהם נהנים עובדי הבורסה. מהדו"חות הכספיים של הבורסה ל-2017 עולה כי בשקלול השנתיים האחרונות, קטנה עלות השכר הממוצעת לעובד בבורסה ב-6.8%, לכ-47 אלף שקל בחודש (לעומת יותר מ-50 אלף שקל ב-2015). עם זאת, סך ההטבות ל-249 עובדי הבורסה אשתקד גדל ל-140 מיליון שקל, לעומת 137 מיליון שקל ב-2016 - זאת לאחר עלייה של 6% במספר העובדים.

ברקע לסכסוך העבודה מרחפת העסקה לשינוי מבנה הבעלות בבורסה ומכירתה למשקיעים זרים, שאותו הוביל במרץ בן זאב בשנה האחרונה. בחודש שעבר נסגרה מכירת הבורסה לחמישה גופים בינלאומיים, בהובלת קרן מאניקי, שרכשו יחד כמות מצטברת של מניות בבורסה שמייצגות כ-52% מהון המניות המונפק שלה.

בבקשה שהגישה הנהלת הבורסה לבית הדין לעבודה נטען כי ההסתדרות הוטעתה על ידי ועד העובדים, וכי הסיבה האמיתית לסכסוך נעוצה בדו"ח הביקורת שנערך בהתאם להחלטת ועדת הביקורת ממאי 2018, כתהליך אחד מיני רבים שבוצעו לצורך הכנת הקרקע לאפשרות של הנפקת הבורסה, והובא בפני ועדת הביקורת בתחילת אוגוסט. בדו"ח הביקורת הזה נבדקה תקינות אופן יישום ההסכם הקיבוצי בנושאים של משמרות, תורנויות וכוננויות. מהבקשה עולה כי בדו"ח "התגלו ליקויים מהותיים בתשלומי יתר המשולמים בהיקף רב לשני חברי ועד, באופן שהוא לא רק בלתי־תקין (בלשון עדינה ביותר), אלא גם מפלה באופן משמעותי".

הדרישות החדשות של עובדי הבורסה

בן זאב מציין בבקשה כי הדו"ח הועבר לתגובתם של אותם שני חברי ועד, אך למרבה ההפתעה הם סירבו בתקיפות לתיקון המעוות, אף שהוצע שהתיקון יהיה רק לעתיד, ולפנים משורת הדין הבורסה "תספוג" את תשלומי היתר ששולמו עד כה. לדבריו, שני חברי הוועד לא התייחסו באופן ענייני לממצאים. "במקביל, החלה לפתע הסלמה מכוונת ובוטה", הודגש בבקשה. "סמיכות הזמנים המובהקת בין שני אלה מעלה יותר מסימני שאלה", נכתב.

במקביל, עובדים בבורסה מתארים חברי ועד כוחניים שמטילים אימה על העובדים. "הרבה עובדים חוששים מחברי הוועד ולא רוצים להסתבך אתם", אמר עובד בבורסה שביקש להישאר בעילום שם. "כשעורכים אסיפת עובדים, למשל, מנהלים הצבעה גלויה והעובדים מפחדים להצביע נגד גם אם הם מתנגדים. היו גם מצבים שבהם חבר ועד לקח כרטיס של אחד העובדים כדי שלא יעשה שעות נוספות כי הוועד החליט שלא עושים שעות נוספות".

מוועד העובדים נמסר בתגובה כי "המנכ״ל והכפופים לו מבלבלים בין שמירה על זכויות עובדים לבין כוחנות".

"שימוש ציני בבית הדין לעבודה"

ואולם בהסתדרות מדגישים כי הם לא הוטעו על ידי ועד העובדים, וכי הם לא הכריזו על סכסוך בעקבות דו"ח הביקורת, כפי שטוענת הנהלת הבורסה, אלא כתוצאה ישירה של סירוב הנהלת הבורסה להמשיך בקיום המשא ומתן. "אנחנו לא מוטעים" אמר עמיר שפטל, יו"ר הסתדרות המעו"ף (מינהל עובדי משק ופקידים) במרחב תל אביב, שמטפל בוועד העובדים של הבורסה. "העובדים רוצים משהו בסיסי, יש בורסה שעברה שינוי של מבנה בעלות. המשקיעים הם קרנות זרות ועובדי הבורסה מעניינים אותם כמו שלג דאשתקד. מדובר בעובדים ותיקים שמעוניינים בעיקר בביטחון תעסוקתי, ומענק כספי לצדו".

בתגובה שהגישו אתמול הסתדרות העובדים עם ועד העובדים נטען כי מדובר בניסיון בוטה של הנהלת הבורסה ושל בן זאב לעשות שימוש ציני בבית הדין לעבודה ובהליכים המשפטיים. ההסתדרות מדגישה כי היא החליטה להכריז על סכסוך עבודה בעקבות סירובה של ההנהלה להמשיך בקיום משא ומתן ענייני ומסודר שהחל כבר לפני כחצי שנה. "משעה שמנכ"ל הבורסה החליט שלא להיענות לפניות נציגות העובדים, גברה התסיסה שהובילה להכרזה על סכסוך עבודה" מודגש בתגובה, שהוגשה באמצעות עו"ד בני כהן. "כל ניסיון לכרוך בסכסוך את דו"ח הביקורת, שמעולם לא נמסר לידי נציגות העובדים ואינו מכוון כלפיהם, הוא ניסיון נואש לחפש אחר תירוצים להוצאת הסעדים המבוקשים".

בתגובה נטען כי הסכסוך הוכרז באופן חוקי, שכן ההסכם הקיבוצי שנחתם ב-2017, והשקט התעשייתי שליווה אותו כלל לא נגעו לעסקת חילופי הבעלות בבורסה. לפי ועד העובדים, ההסכם שנחתם ב-2017 הסדיר את זכויות העובדים בעקבות שינוי בחוק רשות ני"ע - חוק שהפך את הבורסה מחברה שאינה יכולה לחלק רווחים לחברה למטרת רווח. בין ההסכם לבין מה שקורה כיום, יש מרחק רב.

עוד טוענים בוועד כי סכסוך העבודה הוכרז רק לאחר פניות חוזרות ונשנות לבן זאב מצד נציגי הוועד וההסתדרות לקיום משא ומתן על זכויות העובדים. ואולם לטענת ועד העובדים, בן זאב סירב לבקשות, תוך שהוא מעביר לוועד מידע חלקי בלבד, ולעתים אף סותר ומטעה, אודות הליך המכירה וההתקשרות עם גופים שונים.

בתגובה הודגש גם כי קיים חשש ממשי לפגיעה בעובדים, במסגרת תהליך המכירה. כך למשל, יש חשש כי לאחר חילופי הבעלות תוצא עבודת הליבה של הבורסה (פעילות המדדים) אל מחוץ לכותלי הבורסה, דבר שעלול להוביל לפגיעה אנושה בעובדים. בוועד מציינים כי הם אינם מתנגדים לחילופי הבעלות, אלא רק דורשים להסדיר את זכויות העובדים.

ועד העובדים דרש לקבל, בין היתר, הארכה של תקופת הביטחון התעסוקתי, שימור זכויות העובדים על פי ההסכמים הקיבוציים הקיימים ומענקים כספיים או אופציות לעובדים במקרה של מכירה או לפני ביצוע הנפקה לציבור.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר