הטלטלה בפירמידה של בזק: מה יקרה ביום שאחרי - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הטלטלה בפירמידה של בזק: מה יקרה ביום שאחרי

אחרי מחיקת הענק בסך 2 מיליארד שקל בדו"חות הקרובים של בזק: כמעט כל ההון העצמי של החברה יימחק - והיא לא תוכל לחלק דיווידנדים ■ הבנקים ימחקו 1.3 מיליארד שקל בגין הלוואות לאלוביץ' ■ חוב של 730 מיליון שקל של אינטרנט זהב למוסדיים לא יוחזר

3תגובות
שאול אלוביץ'
מוטי מילרוד

ביום חמישי הבא צפויה בזק לפרסם את דו"חותיה לרבעון הרביעי של 2018 ולשנה כולה. הדירקטוריון, שהבין כי הוא עומד לבצע מחיקת עתק של 1.5 מיליארד שקל בגין שווייה של yes, פנה לרשות ניירות ערך, בבקשה כי תתיר לו לאחד בדו"חות את פעילותן קבוצת בזק, yes ו בינלאומי. לשיטת הדירקטוריון, במאזנה של בזק תירשם מחיקה לא מהותית, ותוסתר מחיקת הענק בגין yes. רשות ניירות ערך דחתה אתמול (ג') את הבקשה של בזק.

הערכת השווי הנוכחית, שהפחיתה את שווי yes מ-1.35 מיליארד שקל ב-2017 ל-250 מיליון שקל בלבד, צפויה להשפיע על שורת הרווח הנקי של בזק, ולמחוק כמעט את כל ההון העצמי, שהסתכם בסוף הרבעון השלישי של 2018 ב-2.2 מיליארד שקל. הדבר גם ימנע מהחברה לחלק דיווידנדים.

הערכות השווי של yes, במליארדי דולרים

ניקוי האורוות, שבו החל יו"ר החברה, שלמה רודב, הכוללת פיטורי התייעלות בחברות הבנות - בזק בינלאומי, yes, פלאפון ובזק קווי, שאמורה למחוק 464 מיליון שקל - תוביל את בזק להציג בדו"חות הרבעון הרביעי מחיקת עתק של 2 מיליארד שקל.

למרות הניסיונות של בזק להימנע מהמחיקה הגבוהה, רשות ניירות ערך הודיעה, כפי שצוין, לבזק כי היא דוחה את בקשתה להתייחס מבחינה חשבונאית לפעילויות שלה ושל yes ובזק בינלאומי כיחידה אחת מניבת מזומנים, ולא כשלוש יחידות נפרדות. משמעות הדבר היא שבזק תיאלץ לבצע בדו"חותיה לרבעון הרביעי מחיקה של 1.5 מיליארד שקל בגין ירידת ערך ההשקעה ב-yes, וכן תמחק 464 מיליון שקל בגין התייעלות. לפיכך, גובה המחיקה יגיע ל-2 מיליארד שקל, ויחסום את יכולתה של בזק לחלק דיווידנדים.

יו"ר בזק שלמה רודב
אלדד רפאלי

המחיקה הנוכחית צפויה לחזק את החשדות בתיק 4000, שבו בנימין נתניהו חשוד ביחסי שוחד עם שאול אלוביץ'. לפי כתב החשדות, נתניהו כשר התקשורת העניק לאלוביץ' הקלות רגולטוריות, ובתמורה קיבל מ-2012 סיקור תקשורתי חיובי באתר וואלה, שהיה בשליטת אלוביץ'. אדם הבקיא בעניין ציין כי "משום שיש השלכות על תיק 4000, קשה לראות איך אנשי הרשות המעורבים בתיק יכניסו את הראש למיטה חולה. כולם חוששים מהשלכות של הפרשה. הדיווח נראה לא טוב עבור המעורבים בפרשת 4000".

ניסיון להסתמך על האישור שניתן לבזק בינלאומי

התמורה של 800 מיליון שקל שהתקבלה איפשרה אז לאלוביץ' להקטין את החוב לבנקים המממנים של יורוקום תקשורת - דיסקונט, הפועלים והבינלאומי. כעת, ארבע שנים אחרי, בזק מודה כי היא נאלצת למחוק 1.5 מיליארד שקל משווייה.

סביר להניח כי ראשי בזק ניסו לשכנע את ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך, ואת הצוות שלה המטפל בסוגיה, כי אין כל קשר בין אישור למיזוג של חברות הבנות כיחידה אחת בתוך בזק והמחיקה החשבונאית הצפויה בגין ירידת שווי של yes לבין החקירה המתנהלת סביב תיק 4000. שכן בארבע השנים האחרונות חלו תמורות בשוק התקשורת - תשתיות האינטרנט שופרו, ורפורמת השוק הסיטונאי השפיעה על הביקושים. כך, שעה שבזק ברבעון האחרון נתנה שירותים ל-584 אלף לקוחות, חברות מתחרות, כמו סלקום TV ופרטנטר TV, יכלו לגייס לעצמן 219 אלף מינויים ו-118 אלף מנויים בהתאמה.

מלבד זאת, שינויים טכנולוגיים הגבירו את הנגישות לשירותי טלוויזיה שונים, כמו נטפליקס, שמייתרים את הצורך בפלטפורמה רב-ערוצית כמו yes. בגלל השינויים בשוק התקשורת והתגברות התחרות, yes איבדה 50 אלף מנויים בחמש השנים האחרונות, המחיר למנוי ב-yes נשחק - והחברה נאלצה להשיק שירות טלוויזיה מוזל בשם sting.tv, שהקטין את ההכנסה הממוצעת מלקוח ב-2018 ל-210 שקל, לעומת 228 ב-2017 ו-231 שקל ב-2016.

השינוי במניות פירמידת בזק

ההנהלה ניסתה לטעון כי אלה הן הסיבות שהובילו לכך ששווי הון המניות של בזק ב-yes, שהוערך בידיה במארס 2015 ב-1.25 מיליארד שקל, על בסיס חוות דעת מטעם משרד רואה החשבון פהן קנא Grant Thornto, התכווץ לסכום אפסי כעת.

בה בעת, כדי לשכנע את רשות ניירות ערך לאפשר את האיחוד בדו"חות, בזק ניסתה להסתמך על האישור משרד התקשורת שניתן לבזק בינלאומי בתחילת 2018, לשווק את חבילות הדאבל והטריפל עם אינטרנט, טלפון וסטינג TV המבוסס על yes. החברה הציגה את המציאות, שבה היא צפויה להשתמש בשנים הקרובות בפלטפורמת האינטרנט של בזק כדי לספק ללקוחות yes שירותים שלא דרך הלוויין, בדומה לקונסולידציה שמתרחשת בעולם בין גופי תקשורת ותוכן. לכן, היא זכאית לאמץ את הגישה שמיושת כיום בחברת החשמל ורכבת ישראל, המובילה לריכוך והעלמת הפסדים בדו"חות הכספיים באמצעות באמצעות הרחבת גבולות הגזרה של יחידה שמניבה מזומנים. אם הרשות הייתה נענית לבקשת בזק, מיזוג שלוש הפעילויות היה מונע מחיקת עתק של 1.5 מיליארד שקל.

כיום, קבוצת בזק מעריכה את שווייה של כל חברה בפני עצמה. לפיכך, yes צריכה לרשום בדו"חותיה כהוצאה תשלומים שאותם היא מחויבת להעביר לקופת החברות בקבוצה, ואותן חברות מחויבות לרשום את התשלומים כהכנסה. למשל, אם בזק בינלאומי מעניקה שידורי דאטה ל-yes, היא צריכה לרשום זאת כהכנסה ו-yes צריכה לרשום זאת כהוצאה. אם בזק בינלאומי צריכה להשתמש בתשתיות של בזק, אז בזק בינלאומי תידרש לרשום את השירותים כהוצאה ובזק כהכנסה. ואולם איחוד וירטואלי בין כל החברות מבטל את ההוצאות וההכנסות שנרשמות חשבונאית.

בניין בזק
עופר וקנין

בפועל, הבקשה לא הסתדרה עם העובדה שהמחוקק לא התיר עד כה לבזק לבצע איחוד, והוא אוסר עליה למכור חבילות טריפל ללקוחות. בזק עתרה לפני כחודש לבג"ץ נגד משרד התקשורת בדרישה שהמשרד יאשר באופן מיידי את ביטול ההפרדה המבנית בחברה. לטענת בזק, מדיניות המשרד, המבוססת על המלצות קודמות, קבעה כי כשתיושם רפורמת השוק הסיטונאי תבוטל ההפרדה המבנית. צוות בין-משרדי מנהל דיונים בעניין זה תקופה ארוכה, אך טרם הכריע.

ביטול ההפרדה המבנית בבזק אמור לסייע משמעותית לחברה לייצר סינרגיה בין הפעילויות השונות. ואולם לבזק יש, כאמור, מניע מיידי יותר בעתירה לבג"ץ. ב-2016, במסגרת עסקת בזק-yes, הגיעו רשות המסים ובזק לסיכום לגבי הפסדי העבר של yes עד שנת המס 2013 (כולל) הניתנים לניצול, שהסתכמו ביותר מ-5 מיליארד שקל.

במסגרת ההסכם שילמה בזק לרשות המסים כחצי מיליארד שקל מס בגין הכנסות מימון, וסוכם כי ניצול ההפסדים בידי בזק יתבצע באמצעות פריסה על פני שמונה שנים. המהלך הותנה באישור הביטול של ההפרדה המבנית בקבוצה ומיזוג סטטוטורי עד תום 2019, אך האישור הזה בושש מלהגיע. כדי להימנע ממחיקת נכס המס, חייבת בזק להותיר את ביטול ההפרדה המבנית על הפרק, ולהביא לביטול ההפרדה, או לפחות לבקש ארכה מרשות המסים. אחרת, היא תיאלץ לוותר על מגן המס בסך 1.16 מיליארד שקל.

פירעון מיידי והשתלטות על בזק

בעקבות כך שבזק לא הצליחה לשכנע את רשות ניירות ערך לאפשר לה את האיחוד, למחזיקי איגרות החוב מסדרה ג' של בי-קום יש כרגע עילה להעמיד את החוב בסך 2.69 מיליארד שקל לפירעון מיידי. המשמעות היא כי מי שיחזיק בחוב יוכל דרכו להשתלט על בזק. מה הטריגר שיכול לגרום לצעד כזה? בשטר של סדרה ג' נקבע כי במקרה שבו ההון העצמי (המיוחס לבעלי המניות) של בי-קום במשך שני רבעונים קלנדריים רצופים או יותר יפחת מסכום של 650 מיליון שקל, בעלי החוב של הסדרה יהיו זכאים להעמיד את כלל החוב לפירעון מיידי. לפיכך, אם בזק תרשום הפחתה של 1.5-1.1 מיליארד שקל, אז מההון העצמי של בי-קום, שכיום הוא 966 מיליון שקל, הוא יירד ב-350-300 מיליון שקל.

ירידה זו תשקף לבי-קום הון עצמי של 666-616 מיליון שקל. זאת גם כנראה הסיבה כי איגרת החוב בסדרה ירדה אתמול ב-1%, ואיגרות החוב של החברה האם אינטרנט זהב ירדו ב-5.5%-3% בשל החששות לחוב כולל של 730 מיליון שקל.

מקורב לבי-קום ציין עוד לפני החלטת רשות ניירות ערך לדחות את בקשת בזק, כי בהנחה שהרשות לא תיענה לבקשת בזק, לא יהיה מנוס מלעצור את התשלום לסדרה ב'. החברה תידרש להתחיל הידברות להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח שלה. היא תוכל לגייס כסף, אך ורק אם הם ייתנו אישור לגיוס. בפועל, יש כסף בקופה עד ל-2021. מצד שני, בי-קום תתגלגל למצב של הפרת קובננט. כל שנותר הוא לקוות שהיא לא נגיע למצב זה".

כדי למנוע זאת, בי-קום צפויה בקרוב להכריז על גיוס הון. אם החברה לא תצליח לבצע זאת, המשמעות היא כי מחזיקי איגרות החוב של בי־קום יהיו זכאים להשתלט על החברה, ומניית בי-קום תהיה שווה 0. קרוב לוודאי, שבקרוב יועלו בקשות לדחיית התשלום הקרן והריבית על סך 319 מיליון שקל, שאותו אמורה לשלם בי-קום למחזיקי איגרות החוב מסדרה ב'.

בנוסף, מחזיקי איגרות החוב של אינטרנט זהב יוכלו רק להצר על כך שלא נענו בחיוב להצעה הראשונית של קרן סרצ'לייט לרכוש את מניות בי-קום מהם בתמורה כוללת של 300 מיליון שקל. בינתיים, הם רבים עם הבנקים דיסקונט, הפועלים והבינלאומי, וכן עם נאמני חברת יורוקום (שקרסה בשל חובות של 1.6 מיליארד שקל שאותם אלוביץ' לא הצליח לשלם לאחר שרכש באמצעות כספים אלו את חברת בזק) על הזרמה של 75 מיליון שקל לקופת החברה, שתאפשר לעמוד בלוחות הסילוקין של החוב.

התשואה על אג"ח דק של אינטרנט זהב

במקום לחזק את הקופה, הבנקים מאיימים, באמצעות המנהלים המיוחדים של יורוקום תקשורת, על נאמני איגרות החוב ומחזיקי איגרות החוב של אינטרנט זהב שלא למכור את הסחורה של מניות בי-קום במחיר של 20 שקל למניה לפני פרסום הדו"חות. הם מודעים לכך כי במחיר זה לא תיוותר פרוטה לבעלי המניות (הבנקים), לעומת מחיר של 13 שקל שלפיו נסחרת המניה כיום.

אם בזק תבצע את מחיקת הענק, הבנקים יוכלו רק להתחרט על כך כי שלא השכילו למכור את אינטרנט זהב ובי-קום לנתי סיידוף, האחים נוימן ואדוארדו אלשטיין - שהציעו לרכוש את אינטרנט זהב ובי-קום במאות מיליוני שקלים. המשקיעים, שרכשו בהנחה של 19% את מניית בי-קום לפני כמה שבועות, וחיזקו את קופת החברה ב-118 מיליון שקל, חסומים לפי שעה מלמכור את המניה בשוק.

בזק מתכננת בקרוב לבצע מיחזור חוב, ולגייס בשוק מאות מילוני שקלים. החוב הפיננסי נטו של בזק מסתכם ב-9.1 מיליארד שקל, והיא נסחרת לפי שווי שוק של 8.16 מיליארד שקל - אחרי שמנייתה איבדה 59% בשלוש השנים האחרונות. בזק חייבת לבעלי אג"ח מסדרות 6, 7, 9 ו-10 סכום של 6 מיליארד שקל; ו-6 מיליארד שקל נוספים לבנקים ולגופים מוסדיים, שהעניקו לה הלוואות פרטיות.

מאז שאלוביץ' השתלט על בזק בסוף 2009 בעסקה ממונפת, הוא לחץ על החברה לחלק מדי חצי שנה את מלוא הרווח הנקי כדיווידנד. לא זו בלבד, בזק פנתה לבית המשפט כדי שיאפשר לה לחלק דיווידנדים מיוחדים בסך 3 מיליארד שקל באמצעות הפחתת הון עצמי. שמונה שנות השליטה של אלוביץ' בבזק הובילו לחלוקת סכומי עתק של 19 מיליארד שקל כדיווידנדים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר