אי.די.בי פיתוח מתקרבת להערת עסק חי, והשליטה של אלשטיין בחברה בסכנה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אי.די.בי פיתוח מתקרבת להערת עסק חי, והשליטה של אלשטיין בחברה בסכנה

עונת הדו"חות הכספיים כאן, ואי.די.בי פיתוח של אדוארדו אלשטיין נמצאת שוב בסכנת הצמדה של הערת עסק חי לתוצאותיה ■ הבעיות: קריסה במניית כלל, קושי למכור את ישראייר ומשבר הקורונה ■ בפעם הקודמת אלשטיין הזרים לחברה 70 מיליון שקל ברגע האחרון — מה יהיה הפעם?

4תגובות
אדוארדו אלשטיין
עופר וקנין

בנובמבר האחרון נחלצה אי.די.בי פיתוח בדקה ה–90 מהצמדת הערת עסק חי לדו"חותיה לרבעון השלישי של 2019. הדבר קרה בעקבות הלחץ הכבד שהופעל על בעל השליטה אדוארדו אלשטיין, מצד מחזיקי האג"ח וועדת הביקורת של הדירקטוריון, להזרים 70 מיליון שקל לתוך אי.די.בי פיתוח, באמצעות חברת איריסה שבשליטתו. בנוסף, אלשטיין נתן התחייבות להזרים 140 מיליון שקל נוספים בספטמבר 2020 ובספטמבר 2021.

ההזרמות האלה מתווספות להשקעה כוללת של אלשטיין באי.די.בי בהיקף עצום של כ–3 מיליארד שקל בשש השנים האחרונות, אך הן לא מספיקות. אי.די.בי פיתוח, הנושאת עדיין חוב של 2 מיליארד שקל בעיקר לבעלי האג"ח, שוב ניצבת בפני סכנת הצמדה של הערת עסק חי לדו"חותיה הכספיים על ידי משרד רואי החשבון קסלמן וקסלמן — דבר שעלול להאיץ הליך של הסדר חוב בחברה. כל זאת בזמן ששוקי ההון והחוב רועדים, בעקבות האי־ודאות לגבי השלכות נגיף הקורונה.

קופת המזומנים ריקה

תשואת זבל: התשואה על אג"ח סדרה ט' של אי.די.בי פיתוח

תשואת זבל: התשואה על אג"ח סדרה ט' של אי.די.בי פיתוח

בעוד כמה שבועות — ולכל המאוחר ב–31 במארס — מחויבת אי.די.בי פיתוח לפרסם את תוצאותיה הכספיות ל–2019. הדבר ילווה שוב במאבק של אלשטיין למנוע את הצמדתה של הערת עסק חי. ואולם מצבה של אי.די.בי פיתוח הולך ומידרדר — והדבר בא לידי ביטוי בכך שקופת המזומנים שלה ריקה לחלוטין, איגרות החוב שלה נסחרות בתשואות לפדיון זבל של עד 34%, הגירעון בהונה העצמי מוערך במינוס של יותר מ–400 מיליון שקל ושווי הנכסים שנותרו לה הולך ומתכווץ.

מי שעומד כיום כמעט לבדו בחזית מול הגורמים השונים הוא המנכ"ל ערן סער, המשמש גם כמנכ"ל החברה האחות דיסקונט השקעות, שקיבל עם הגעתו לאי.די.בי חוזה שכולל שכר בסיס נאה של 160 אלף שקל וכן אופציות למניות דסק"ש ומענקים. סער קיווה כי יוכל להביא להתאוששות באי.די.בי ובעקבות כך ליהנות מחבילת תגמול גבוהה של מיליוני שקלים, דבר שבינתיים רחוק מלהתממש.

ערן סער
גיל כהן מגן

על סף חדלות פירעון

בטווח הקרוב אי.די.בי פיתוח נדרשת לפרוע בסוף מארס תשלום ריבית של 14 מיליון שקל למחזיקי אג"ח י"ד, המחזיקים בשיעבוד על 99.2 מיליון מניות דסק"ש בשווי שוק של 644 מיליון שקל. אי.די.בי פיתוח מצויה כיום על סף חדלות פרעון ויש לה אפשרות לדרוש מאלשטיין לפרוע 15% מהלוואה של 2 מיליארד שקל (כלומר, 300 מיליון שקל) שהועמדה לו לצורך רכישת מניות דסק"ש המשועבדות למחזיקי אג"ח י"ד. אבל הסיכויים לכך אינם גבוהים, וגם אם כן, המניות האלה ישמשו להקטנת חוב לאג"ח י"ד.

ואולם הדבר לא יפתור את הצרות של אי.די.בי פיתוח. על החברה לעמוד ב–12 החודשים הקרובים בשני מבחנים הקובעים אם מדובר בעסק חי: מבחן יכולת יצירת תזרים מזומנים ומבחן שווי נכסי נקי חיובי. יש כמה סיבות למצבה הגרוע של אי.די.בי פיתוח. קודם כל, שווי יתרת אחזקה ישירה של כ–8% וכן אחזקה של 7% באמצעות עסקות החלף (סוואפים) בכלל ביטוח הולך ונשחק. לפני כחודשיים וחצי גייסה כלל ביטוח 650 מיליון שקל במחיר של 53 שקל למניה. הגיוס, שנועד לחזק את הונה של כלל ביטוח, דילל במקצת את אחזקתה של אי.די.בי פיתוח בכלל ביטוח.

הבעיה של אי.די.בי: מניית כלל ביטוח

הבעיה של אי.די.בי: מניית כלל ביטוח

עם זאת, מאז הגיוס צללה מניית כלל ב–33% והיא נסחרת לפי מחיר של 35.4 שקל למניה, המגלם לה שווי שוק של 2.4 מיליארד שקל בלבד. ירידה זו הסבה לאי.די.בי פיתוח הפסד על הנייר בהיקף של 150 מיליון שקל. בנוסף, בעקבות דרישות של הבנקים המממנים את עסקות הסוואפ — מזרחי טפחות ואגוד — בכל פעם שמניית כלל ביטוח נופלת, נדרשת אי.די.בי פיתוח לחזק ביטחונות לבנקים. הדבר נעשה באמצעות מתן ערבות אישית של חברת דולפין שבשליטת אלשטיין. דולפין העבירה לפני כמה ימים לבנקים חיזוק ביטחונות בהיקף של 14 מיליון שקל. הירידה במניית כלל ביטוח פוגעת בשווי הנכסי הנקי של אי.די.בי פיתוח, שווי שמוערך במינוס יותר מ–500 מיליון שקל. בנוסף, היא עלולה לשבש את התוכניות של אי.די.בי פיתוח לממש את יתרת האחזקות בכלל במחיר גבוה כמה שיותר.

לא מצליחים למכור את ישראייר

בנוסף לכך אי.די.בי פיתוח מנסה זה תקופה ארוכה למכור את חברת התעופה והתיירות ישראייר. בהתאם לכך וכחלק מהערכות לעמידה בפירעונות של חובות למחזיקי האג"ח ועמידה בהוצאות הנהלה וכלליות בסכום כולל של 435 מיליון שקל, העריכה אי.די.בי פיתוח בדו"ח תזרים המזומנים החזוי שלה כי תקבל עבור ישראייר 53 מיליון דולר (186 מיליון שקל). אלא שהניסיון הנוכחי למכור את ישראייר לידי קרן ההשקעות פורטיסימו, תמורת 45 מיליון דולר, בינתיים לא מצליח.

ביצועי ישראייר נפגעים מאוד ממשבר הקורונה, מקרקוע מטוס בואינג מקס 737 של ישראייר ומסגירת שדה דב — שהביאו לפיטורים של כ–15% מעובדי החברה. בנוסף, עדיין לא ברור אם אי.די.בי פיתוח תצטרך לפרוע עד סוף החודש הלוואה של 20 מיליון שקל לישראייר, שהעניקה את ההלוואה לאחר שקיבלה אישור מבנק ולאומי — בתנאי שלא תחול הידרדרות נוספת במצבה העסקי.

מטוס של חברת ישראייר
מוני שפיר

שווי נמוך לדסק"ש

אי.די.בי פיתוח גם בנתה על כך שתוכל לקבל השנה 143 מיליון שקל בגין מכירת אחזקתה בנדל"ן בלאס וגאס, המרוכז בחברת IDBG וכולל בעיקר נדל"ן למסחר ומשרדים וקצת למגורים. לשם כך מנסה אלשטיין לקדם עסקת בעלי עניין למכירת החזקה זו לנכסים ובניין שבשליטת דסק"ש.

ואולם בשל מצבה הקשה של אי.די.בי פיתוח, הוועדה הבלתי־תלויה של הדירקטורים בנכסים ובניין תאשר עסקה זו, בתנאי שניתן יהיה לשלם בגין הנכסים הללו מחיר נמוך יותר ממה שאי.די.בי פיתוח דורשת.

עד לפני כמה שבועות לאלשטיין היתה סיבה להיות אופטימי, בעקבות עליות של עשרות אחוזים שנרשמו במניית דסק"ש — דבר שעשוי היה לסייע לשווי הנכסי הנקי של אי.די.בי פיתוח. העליות נבעו בעיקר מהתאוששות בשניים מהנכסים המרכזיים של דסק"ש: חברת התקשורת סלקום, שגיבשה הסכם שכר חדש עם עובדים ובדרך למזג לתוכה את גולן טלקום; וחברת הנדל"ן נכסים ובניין, שמשלימה בשנה האחרונה מימוש נכסים של 3 מיליארד שקל בישראל.

אלא שהירידות האחרונות בשווקים לא פסחו גם על מניות סלקום, נכסים ובניין ושופרסל ובכך גם על דסק"ש — ששווי השוק שלה חזר ל–920 מיליון שקל — שווי שנמוך בעשרות אחוזים מהשווי הנכסי הנקי שלה.

יהיה מענין לראות אם אלשטיין — שמתמודד עם מצב כלכלי קשה בארגנטינה שפוגע מאוד בשווייה של אירסה — ימצא מקורות נוספים כדי לתמוך באי.די.בי פיתוח. בינתיים, מקורבים לאלשטיין טוענים כי הוא אינו מוותר ואינו מרים ידיים. האם כך יהיו הדברים גם בשטח? את התשובה לכך נקבל כבר בתקופה הקרובה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר