לתשובה נגמר הדלק: בדרך לאבד את השליטה בקבוצה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לתשובה נגמר הדלק: בדרך לאבד את השליטה בקבוצה

מידרוג חתכה את דירוג האשראי של קבוצת דלק ב–15 נוצ'ים לרמה של חדלות פירעון ■ לבנקים זרים קיימת עילה להעמיד לפירעון מיידי חובות של דלק במאות מיליוני דולרים ■ מחזיקי האג"ח נדהמו: מניות איתקה ומרבית מניות דלק קידוחים משועבדות לבנקים זרים ■ דלק: "לא הגיוני לבחון בנקודת הזמן הזו"

62תגובות
יצחק תשובה
עופר וקנין

השמים נסגרים מעל יצחק תשובה, הטייקון האחרון בבורסת ת"א, שמחק את מרבית הונו בחודשים ספורים. תשובה, שהמזל שיחק תפקיד מרכזי בקריירה שלו, עשוי למצוא את עצמו בקרוב מתרוצץ בין אולמות בתי המשפט, במטרה לשמור על הנכס המרכזי שלו: קבוצת דלק, שקרובה להסדר חוב ענקי, השני של תשובה בתוך כעשור.

המלך העירום: מניית דלק, בשקלים

המלך העירום: מניית דלק, בשקלים

במהלך יוצא דופן, חברת דירוג האשראי מידרוג חתכה אתמול את דירוג האשראי של קבוצת דלק ב–15 דרגות (נוצ'ים) מרמה של A2 לרמה של Ca, המשקפת אירוע של חדלות פירעון. כלכלני מידרוג נימקו את ההחלטה בהערכתם ל"כשל פירעון ברמת ודאות גבוהה". זוהי הורדת דירוג אגרסיבית, שמדגימה את המצב העגום של קבוצת דלק — ארבעה חודשים בלבד לאחר שהשלימה את העסקה הגרועה בתולדותיה: רכישת נכסי שברון בים הצפוני.

"הרעה ברמת הנזילות והגמישות הפיננסית"

"פעולת הדירוג משקפת את הערכתנו לכשל פירעון ברמת ודאות גבוהה באג"ח של דלק, הנשענת על הערכתנו להרעה מהותית ברמת הנזילות והגמישות הפיננסית עם פרוץ משבר כלכלי ופיננסי עולמי חמור בשבועות האחרונים", כתבו במידרוג. "מגפת הקורונה הובילה להאטה בפעילות הכלכלית בעולם ולירידה בביקוש לתוצרי אנרגיה, ובמקביל, אי־הסכמות בין חברות אופ"ק פלוס בדבר קיצוץ מקביל בתפוקות הנפט — הובילו לירידה חדה במחירי הנפט".

האנליסטים קובי רחמני, ליאת קדיש וסיגל יששכר (סמנכ"לית), ייחסו את ההרעה לצניחה בשווי של שתי האחזקות המרכזיות של דלק — החברות הבנות דלק קידוחים ואיתקה. במידרוג ציינו כי מתחילת השנה חלה ירידה חדה של כ–60% במניית דלק קידוחים. במידרוג העריכו כי חלה ירידה חדה בשווייה של איתקה, בשל חשיפתה למחירי הנפט, במקביל לירידה חדה בשוויין של חברות דומות לה שנסחרות בחו"ל.

"אירועים אלו יצרו אי־ודאות גבוהה באשר ליכולתה של דלק למחזר חובות, להשלים עסקות מימוש נכסים ולנצל את מידת הגמישות הפיננסית שעמדה לטובתה ערב המשבר", כתבו במידרוג. עוד ציינו בחברת הדירוג כי יתרות הנזילות של דלק, שהסתכמו בכמיליארד שקל בתחילת 2020 נשחקו מאז במידה משמעותית, לאחר שהחברה צימצמה אשראי בבנקים, בעיקר מול השחיקה בבטוחות, וכן פרעה אג"ח בהתאם ללוח הסילוקין.

עופר וקנין

במידרוג ציינו כי דלק פועלת למימוש נכסים, אך הם חוששים כי לא יהיו לה מספיק מקורות לתשלום 120 מיליון שקל למחזיקי האג"ח מסדרה י"ג כבר בסוף מארס. במידרוג הדגישו כי חלה שחיקה בגמישותה הפיננסית של דלק, בעיקר נוכח עסקת שברון, שבה הזרימה דלק כ–1.7 מיליארד שקל ממקורותיה, לא כולל הלוואה של 200 מיליון דולר שנטלה מבנק BNP להשלמת הרכישה.

הנפילה של תשובה: מחיר אג״ח יט, באגורות

הנפילה של תשובה: מחיר אג״ח יט, באגורות

להחלטת מידרוג לחתוך בדירוג האשראי עשויות להיות השלכות מהותיות על דלק. שטר הנאמנות בסדרות האג"ח ל"א ול"ד — בערך נקוב של 3.6 מיליארד שקל — קובע כי דירוג הנמוך מ–BBB מינוס של מעלות (או מקביל לו במידרוג) לתקופה העולה על 21 יום הוא עילה לפירעון מיידי. כלומר, מחזיקי האג"ח יוכלו לקחת בקרוב את תשובה לבית המשפט, אם לא יזרים הון בהיקפים של מיליארדים. הזרמת הון לקבוצה לא נראית כעת אפשרית, לנוכח חובותיו האישיים הכבדים של תשובה לבנקים — 1.5 מיליארד שקל, לפי הערכות.

"לא הגיוני לבחון חברה בנקודת זמן זו"

בדלק החליטו לצאת למלחמה בחברת הדירוג ומסרו תגובה חריפה: "בשעה שהעולם כולו מצוי במשבר כלכלי קשה, בתקופה שבה יש תנודתיות בכל השווקים בעקבות התפשטות מגפת הקורונה שמשפיעה על חברות בכל הסקטורים, פעלה מידרוג באופן לא אחראי ולא מקצועי, אף שהחברה מסרה לה כי היא מתבססת על מידע שגוי וכי אין זה סביר מידתי או הגיוני לבחון חברה בנקודת הזמן הזו לפי הערכים הנוכחיים הקיימים בשווקים, שאינם משקפים את הערכים האמיתיים של החברות, ובוודאי שאינם מהווים תמונת מצב נכונה, מדויקת ושלמה, שעל בסיסה ניתן להכין עבודה מקצועית ומהימנה".

מצבה הפיננסי של קבוצת דלק נעשה רע מיום ליום, וטבעת הנושים מתהדקת סביבה במהירות. אתמול חשפה דלק כי קופת המזומנים שלה הידלדלה, והיא כוללת כעת מזומנים בסך כ–110 מיליון שקל, לצד ני"ע סחירים בשווי 250 מיליון שקל. זאת, ביחס ליתרות נזילות של יותר ממיליארד שקל בתחילת 2020. בדלק החליטו לנצל את ההקלה של רשות ני"ע לדחיית פרסום הדו"חות השנתיים, כך שאלו יפורסמו רק באפריל.

JACK GUEZ / AFP

נאלצה לחזק ביטחונות לבנקים

בדיווח למשקיעים אתמול, פירטה קבוצת דלק אודות מצבת ההלוואות הבנקאיות שלה, בעיקר לבנקים זרים. הדיווח המחיש עד כמה מצבה התזרימי של הקבוצה מאתגר: לשורה של בנקים עומדת עילה לפירעון מיידי של חובות בהיקפים של מאות מיליוני דולרים, ועיקר נכסי הקבוצה — 85% מאחזקותיה בדלק קידוחים וכלל מניות איתקה — משועבדות לבנקים, כך שלמחזיקי האג"ח נותרו פירורים.

דלק מסרה כי היא מקיימת עם הבנקים דיונים כדי שלא יממשו את הביטחונות שלרשותם, אך אין ודאות שהדיונים הללו יצליחו. דלק ציינה כי הבנקים שומרים על זכויותיהם בעניין. 

מהדיווח עולה כי לבנק BNP עומדת עילה להעמדת חוב בסך 200 מיליון דולר לפירעון מיידי. כתוצאה מכך, דלק נאלצה כבר לפרוע 43 מיליון דולר מהחוב, לפי דרישת הבנק. עילת הפירעון נובעת מהפרה של אמות מידה פיננסיות — ירידה של יותר מ–50% בשווי סל של חברות הדומות לאיתקה וירידה של יותר מ–50% בשווי מניית דלק.

גם לבנק זר שני, שנתן לדלק הלוואה בסך 50 מיליון יורו באוגוסט 2019, עומדת עילה להעמיד את החוב לפירעון מיידי. ההלוואה, שמועד פירעונה המקורי הוא יוני 2022, כוללת התניה של Cross Default — כלומר, אם מתקיים אירוע חדלות פירעון בהלוואה אחרת, הבנק ראשי לדרוש פירעון מיידי של החוב.

דלק כבר הגיעה לחדלות פירעון (דיפולט) בהלוואה שלישית, בסך 57 מיליון דולר, שנטלה מסיטיבנק. בשבוע שעבר כבר החל הבנק במימוש בטוחות כנגד החוב, בעקבות צלילה במניות דלק קידוחים שמשועבדות לו, ולאחר שבדלק לא פרעו את יתרת החוב. כדי לעצור את המימוש, דלק פנתה לבית המשפט, שהוציא צו מניעה זמני. סיטיבנק כבר מכר 12% ממניות דלק קידוחים למשפחת דיין, בכפוף להסרת הצו. ביום חמישי ייערך דיון בעניין בבית המשפט.

עוד במסגרת הדיווח, דלק חשפה כי נאלצה לחזק ביטחונות לבנקים בגין 10% ממניות הפניקס, שביצעה בגינן עסקות החלף (SWAP). בעקבות הירידה בשווי המניות, דלק נאלצה להפקיד פיקדונות בסך 226 מיליון שקל, ונדרשת השלמה של עוד כ–40 מיליון שקל. דלק ציינה כי היא מנהלת דיונים עם הבנקים בקשר להשלמת בטוחות/פיקדונות.

הדיווח הפיל את מחירי ניירות הערך של דלק. המניה סיימה את יום המסחר בירידה של כ–40%, ושווי הקבוצה ירד לכ–900 מיליון שקל. שווי מניותיו של תשובה (62%) — 600 מיליון שקל בלבד. האג"ח של הקבוצה מחקו עוד 48%, והן נסחרות כעת במחיר של 16–21 אגורות לכל שקל ערך נקוב, בתשואות זבל תלת ספרתיות, המגלמות צפי לחדלות פירעון.

אסיפה ראשונה של מחזיקי האג"ח

מחזיקי האג"ח של דלק התכנסו אתמול לאסיפה ראשונה באמצעות שיחת ועידה טלפונית. דלק חייבת 6.1 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח, בשבע סדרות, ועוד 3 מיליארד שקל לבנקים. את דלק ייצגו המנכ"ל עידן וולס, סמנכ"ל הכספים ברק משרקי והיועצת המשפטית ליאורה לוין; ובצד השני, מחזיקי האג"ח — גופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים, שחלקם יוצגו על ידי עורכי דין. הנאמנים למחזיקי החוב הם הרמטיק, משמרת ורזניק פז נבו.

"האם הנהלת דלק חוששת שלא תוכל לפרוע את מלוא ההתחייבויות למחזיקי האג"ח? פנה עו"ד רענן קליר להנהלת דלק. קליר ייצג את מנורה, ילין לפידות ואי.בי.אי. "האם דירקטוריון דלק כבר ערך דיון לפי סעיפי חוק חדלות הפירעון החדש? האם נשקלת האפשרות לעצור (בתשלומים) לטובת כולם, כדי שלא יהיה מצב שיהיו נושים שיקבלו עכשיו חיזוק בבטוחות, בעוד אחרים ימצאו עצמם מול שוקת שבורה?"

וולס השיב: "יש לנו נכסים טובים ותוכניות, ואנו יודעים לצלוח את המשבר, למרות המצב בשוק. אנחנו יודעים להשתמש בנכסים ולייצר את הגמישות הפיננסית ולעמוד בהתחייבויות. ברור שכאשר יש פעולות חד צדדיות, כמו הפעולה של סיטיבנק, אז המצב משתנה. כל עוד ממשיכים בלוח הסילוקין המנדטורי — יש לנו יכולת לייצר את התזרימים". וולס רמז בכך להמחזיקים שלא ינקטו פעולות חד צדדיות, כמו פנייה לבית המשפט, במטרה לעצור התשלומים.

מחזיקי האג"ח שאלו כיצד התאדה חלק ניכר מהמזומנים של דלק בפרק זמן כה קצר, ותהו אם בכוונת תשובה להזרים הון לתוך החברה: "שווי הנכסים בירידה, המזומן התמעט באופן דרסטי, נושים לוקחים נכסים, והחברה מפזרת ביטחונות לנושים המובטחים. האם בעל השליטה מתכוון להזרים הון, אחרי שקיבל דיווידנדים של כ–900 מיליון שקל מאז 2017? מהו מצבו ומצב המינוף שלו לבנקים?" שאל עו"ד אופיר נאור.

עופר וקנין

גם עו"ד גיא גיסין תהה: "הסיטואציה של קבוצת דלק מחייבת גיוס כסף באקוויטי (הון). יש הרבה גורמים נזילים בשוק שאינם בעל השליטה. האם הנושא נדון?" וולס השיב: "החברה בוחנת את כל החלופות. ברמת הדירקטוריון דנים בכל האפשרויות, ורואים את הדברים בצורה הוליסטית רחבה, בלי להיכנס לדפוס פעולה כזה או אחר. אנחנו עושים הכול כדי להכיל את המשבר הזה".

"חוסר אמון בין החברה לשוק ההון"

כמה ממחזיקי האג"ח טענו לחוסר שקיפות מצד דלק בנוגע לדיווחים על ההלוואות והביטחונות לבנקים. "קיים חוסר אמון בין החברה לשוק ההון. הדיווח בנוגע למרג'ין קול פורסם רק היום — לא קיבלנו דיווח בזמן אמת", אמר דני מגן מטופ אלפא. "יש בעיה של שקיפות וגילוי. אני בטוח שהרבה הופתעו לגלות שרוב האחזקות בדלק קידוחים משועבדות, זה נתון שלא היה ידוע. זה מטריד", הוסיף האנליסט שמעון אוליאל.

בהנהלת קבוצת דלק חזרו על הטענה כי כל הדיווחים בנוגע להלוואות הבנקאיות נעשו כדין, ובהתאם להוראות המחייבות — כאילו כבר החלו להתכונן לשלב הבא שיתקיים, ככל הנראה, בעיקר באולמות בתי המשפט.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר