הסחרור בליסינג: אלבר במצב מאתגר - אבל מחלקת דיווידנד ומענק לבעלים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הסחרור בליסינג: אלבר במצב מאתגר - אבל מחלקת דיווידנד ומענק לבעלים

אלבר שבבעלות אלי אלעזרא חייבת 2.2 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח ונסמכת על מימון של 750 מיליון שקל ■ החברה הציגה תחזיות קשות ל-2020: קיטון של 70% בעסקות ליסינג וצניחה במכירת כלי רכב ■ התשואות של האג"ח של החברה זינקו לרמת "זבל" של 60%

4תגובות
אלי אלעזרא
עופר וקנין

אחד הענפים המרכזיים שנפגע ממשבר הקורונה הוא הליסינג. חברות הליסינג המקומיות, שהן ממונפות מאוד, נשענות על גיוסי חוב ניכרים לצורך פעילותן השוטפת, ומשכך יש להן תלות גבוהה בשוק ההון. בעקבות החשש מההשלכות ההרסניות של המשבר על הענף, האג"ח של חברות הליסינג נפלו, והתשואות זינקו לרמות זבל גבוהות. בשוק גובר כעת החשש מגל הסדרי חוב בענף.

אחת מחברות הליסינג שנפגעו מהשבר היא אלבר. החברה נמצאת בבעלותו של אלי אלעזרא, שמחזיק גם בהכשרה ביטוח ובחברת הנדל"ן אפרידר. לאלבר יש שש סדרות אג"ח סחירות, בערך נקוב של 2.2 מיליארד שקל. בעקבות המפולת, האג"ח של אלבר צנחו החודש עד 42%, והתשואות זינקו עד לרמה גבוהה מאוד של כ-60%. תשואות אלה מגלמות את חשש המשקיעים שהחברה לא תוכל לפרוע את כלל חובותיה בשנים הבאות.

חרף הנפילות באג"ח, אלבר - שמנוהלת בידי אורן אלעזרא, אחיינו של הבעלים - דיווחה על מהלכים, שעשויים להעמיד תמרור אזהרה בפני מחזיקי האג"ח. שלשום (ג') הודיעה החברה על חלוקת דיווידנד בסך 5 מיליון שקל למשפחת אלעזרא. זאת, כנראה, לנוכח צורכי הפירעון של החברה האם אלעזרא אחזקות.

אלבר טוענת כי הדיווידנד עומד במבחני החלוקה הקבועים בחוק - מבחן הרווח ומבחן יכולת הפירעון. כך, אלבר מפרטת כי לרשותה עומדת יתרת עודפים של 300 מיליון שקל, וכן שמבנה ההון שלה מאפשר ביצוע החלוקה, בהתחשב במצבה הכספי, רמת המינוף והצורך לעמוד בהתניות הפיננסיות השונות.

בצד חלוקת הדיווידנד, אלבר הודיעה על מענק של 1.2 מיליון שקל לאורן אלעזרא על חשבון הביצועים של 2019. עלות שכרו של המנכ"ל, כולל הבונוס, הסתכמה ב-2019 ב-2.4 מיליון שקל. אלבר גם הודיעה על בונוס של 125 אלף שקל (2.5 משכורות) ליחיאל אלעזרא, אחיו של הבעלים; והיא מבקשת לאשר את תנאי השכר של 600 אלף שקל לאור אלעזרא, בנו של בעל השליטה.

פגיעה קשה מהקורונה

2019 היתה שנה מצוינת לאלבר. הכנסות החברה גדלו ל-3.1 מיליארד שקל, לעומת כ-3 מיליארד שקל ב-2018. החברה רשמה צמיחה כמעט בכל מגזרי פעילותה, שכללה עלייה של 4% בהכנסות מליסינג תפעולי, 8% בהכנסות מהשכרה לטווח קצר ו-50% בהכנסות מהעמדת אשראי. החברה סיימה את 2019 ברווח נקי של 70.5 מיליון שקל - גידול של 17% ביחס ל-2018. הרווח העלה את ההון העצמי של החברה ל-520 מיליון שקל.

חשש לפירעון החובות

ואולם משבר הקורונה מאיים להנחית מכה כואבת על אלבר. החברה כבר מרגישה היטב את השפעות המשבר - ירידה משמעותית בהיקפי עסקות הליסינג, קיטון בהשכרות לטווח קצר, פגיעה בפעילות מכירת כלי הרכב ובהעמדת אשראי צרכני, וכל זאת במקביל להקשחת התנאים המסחריים. אלבר הזהירה כי התמשכות המשבר תביא לירידה בהכנסותיה, תפגע ביכולתה להנפיק אג"ח בשוק לצורך מיחזור חוב, ותגרום להרעה במצב העסקי של לקוחותיה.

בעקבות ההרעה הצפויה, משרד רואי החשבון EY צירף לדו"חות אלבר הערת אזהרה באשר להשפעות נגיף קורונה על החברה. לפי EY, התפשטות הנגיף הובילה "למשבר בשווקים, לירידות בביקושים למוצרים ושירותים בתחום פעילות החברה ולעלייה משמעותית בתשואות לפדיון באג"ח שלה". האזהרה משקפת את מצבה המאתגר של אלבר לנוכח מצב השוק.

פעילותה של אלבר מתאפיינת בשולי רווח נקי נמוכים מאוד של 3%-1% בלבד מההכנסות, ושיעורי מינוף גבוהים יחסית: יחס של 12% בין ההון העצמי למאזן, ויחס של 85% בין החוב לבסיס ההון (CAP), נכון לסוף 2019. בעקבות הזינוק בתשואות האג"ח בשוק, אלבר אינה יכולה כעת למחזר חובות, שעה שבסוף 2019 לחברה היו יתרות נזילות של 65 מיליון שקל.

אלבר צירפה לדו"חות הכספיים דו"ח תזרים חזוי, השמור בדרך כלל לחברות בקשיים. בבסיס הדו"ח עומדת הנחה מחמירה, שלפיה המשק ייכנס לסגר מלא או חלקי אך משמעותי לתקופה של כשבועיים עד חמישה שבועות החל בסוף מארס 2020; וכן שעם סיום הסגר, תחל התאוששות הדרגתית וחזרה לשגרה מוגבלת בפעילות העסקית.

עלולה להיקלע לקשיים תזרימיים

אלבר נדרשת לפרוע תשלומים של כמעט מיליארד שקל למחזיקי האג"ח ולבנקים בין ינואר 2020 לאפריל 2021. לשם כך, החברה נסמכת, בין היתר, על גיוס חוב של 760 מיליון שקל מהבנקים, מתוכו היא נדרשת להשלים עוד 570 מיליון שקל. החברה - שפעלה בימים האחרונים במרץ כדי להבטיח את המקורות - ציינה כי לרשותה יש מסגרת אשראי לא מנוצלת של 150 מיליון שקל ואישור עקרוני למסגרת נוספת של 170 מיליון שקל. בנוסף, לרשותה מסגרות למשיכה מיידית (On Call) ואחרות של 200 מיליון שקל.

כלי רכב של אלבר. החברה צופה הקטנת צי הליסינג שלה ב-2,500 כלי רכב
מוטי קמחי

עם זאת, אלבר סייגה וציינה בהערת שוליים שניצול מסגרת האשראי כפוף, בין היתר, לשיקול דעת הבנק ולהערכתו שלא קיים סיכון ביכולתו לגבות את ההלוואה. גם אם תצליח החברה בגיוס האשראי, עלות הריבית צפויה להיות גבוהה משמעותית מהריבית שעד כה גייסה בשוק ההון - כך שעלולים להיות לכך השלכות על היכולת שלה להרוויח בשנים הבאות. מנגד, ככל שאלבר תתקשה בגיוס החוב מסיבות שאינן תלויות בה, והמשבר יימשך - כך היא עלולה להיתקל בבעיה תזרימית קשה.

כחלק מהדו"ח, אלבר פירסמה תחזיות לא קלות לעיכול ביחס לפעילותה בשוק הרכב, כנגזרת מההשלכות של משבר הקורונה. ביחס לפעילות חכירת הרכב (ליסינג), באלבר צופים השנה קיטון של 70% בעסקות ליסינג חדשות ביחס ל-2019. החברה העריכה שעל 60% מכלי הרכב שיגיעו לתום תקופת החכירה לא תבוצע עסקת ליסינג חדשה, אלא תוארך תקופת החכירה בעסקה קיימת.

בחברה צופים כי שיעור נטישת עסקות הליסינג - וכתוצאה מכך החזרה מוקדמת של כלי הרכב - יוכפל ביחס ל-2019 ל-10% מצי החכירה. החברה גם חוזה קיטון של 30% במסירות כלי רכב להחכרה תפעולית ביחס ל-2019. כתוצאה מכך, החברה צופה כי צי הליסינג הפעיל שלה יקטן ב-2,500 כלי רכב, כך שיסתכם בתום התקופה ב-20,830.

ביחס למגזר ההשכרה, באלבר צופים קיטון של 1,500 בצי כלי הרכב להשכרה, כך שיסתכם ב-5,500. בחברה לא צופים שבשנה הקרובה יהיו הכנסות מהשכרת כלי רכב לתיירים. ביחס למגזר הסחר בכלי רכב (מכירת כלי רכב ביבוא מקביל וטרייד אין), החברה צופה קיטון של 55% במכירות לעומת 2019; וכן קיטון של 55% במכירת כלי רכב מיד שנייה לעומת 2019.

באלבר נערכים ליישם כמה צעדים כדי למתן את השפעת המשבר. בין הצעדים - התאמת צי ההשכרה לטווח קצר לרמת הביקוש; התאמת צי הליסינג לרמת הביקוש במשק, והארכת תקופת החכירה בעסקות קיימות; צמצום היקף פעילות העמדת האשראי הצרכני; צמצום הוצאות השוטפות, כמו פרסום ושכר; וגיוס אשראי מתאגידים בנקאיים וגופים מוסדיים, כתחליף לגיוס בשוק ההון.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר