ההיסטוריה חוזרת: המוסדיים עשו עוד פאשלה ענקית אצל תשובה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ההיסטוריה חוזרת: המוסדיים עשו עוד פאשלה ענקית אצל תשובה

המזומנים של דלק אוזלים במהירות, המוסדיים מתמהמהים בגביית החוב — והביטחונות כבר ברחו אל הבנקים ■ עשור לאחר הסדרי החוב הגדולים — מחזיקי האג"ח של דלק, שלהם היא חייבת 6.1 מיליארד שקל, שוב נשארו עם פירורים ■ הנפגעים העיקריים: עמיתי מנורה, הראל ופסגות

52תגובות
יצחק תשובה
תומר אפלבאום

הגופים המוסדיים, שהפסידו מיליארדי שקלים מהשקעה באג"ח של קבוצת דלק, ממשיכים להתמהמה במהלכים להבטחת זכויות החוסכים לפנסיה, בזמן שהמזומן בקופת דלק אוזל במהירות — והביטחונות המרכזיים העומדים לרשותם לגביית החוב כבר ברחו אל הבנקים.

דלק, בשליטת יצחק תשובה, חייבת 6.1 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח ועוד 3 מיליארד שקל לבנקים. דלק צפויה לפרוע היום תשלומי קרן וריבית בסך 125 מיליון שקל לסדרה י"ג. הפירעון ייעשה אף על פי שחברת הדירוג מידרוג הפחיתה בשבוע שעבר את דירוג האשראי של דלק לרמה המשקפת חדלות פירעון עתידית, אף שהאג"ח של הקבוצה נסחרות בתשואות תלת־ספרתית, המגלמות את הערכת השוק לחדלות פירעון. ביום חמישי נסחרו האג"ח במחירים של 22–26 אג' לכל שקל ערך נקוב, המגלמים תחזית לתספורת של עשרות אחוזים.

המחזיקים הגדולים בדלק

העדפת נושים?

נוכח התנאים הללו, התשלום לסדרה י"ג עלול להיתפש כהעדפת נושים, וקיפוח זכויות יתר המחזיקים בסדרות האג"ח. אלא שהמוסדיים טרם התניעו מהלך לעצירת התשלום, ולא פנו לבית המשפט בבקשה לצו מניעה. רק בשבוע שעבר החלו המוסדיים בצעדים ראשוניים להבטחת זכויותיהם, והצביעו על הקמת נציגות משותפת לכלל הסדרות. השבוע צפויה להיערך הצבעה נוספת, שבה תיקבע זהות חברי הנציגות, עורכי הדין והיועצים הכלכליים.

מניית דלק

מניית דלק

לפי מקורות בשוק, מחזיקי האג"ח אמנם מאפשרים את התשלום, אך מבלי לוותר על זכויותיהם, הן מול החברה ביחס להעדפת נושים לכאורה; הן מול סדרה י"ג, שעשויה להידרש בעתיד למנגנון מתקן בתשלום. אחד ממחזיקי האג"ח אמר כי "בלו"ז הקיים, לא היה ניתן לעצור את התשלום, במיוחד לאחר שהוחלט על מינוי נציגות משותפת. תהיה דרישה להתחשבנות עתידית על התשלום במקרה של הסדר חוב, או תביעה נגד נושאי המשרה לפי סעיף 288 במקרה של פירוק".

בינתיים, קופת דלק מידלדלת במהירות. בתחילת השנה לדלק היו מזומנים וניירות ערך בשווי של 1.3 מיליארד שקל. בשבוע עבר נותרו בקופה 110 מיליון שקל במזומן ועוד ניירות ערך סחירים בשווי 150 מיליון שקל (מניות רציו פטרוליום, דלק תמלוגים ומהדרין). הירידה נבעה מכך שדלק השתמשה במזומנים לפירעון חובות לבנקים ולחיזוק בטוחות, לאחר שעמדה לשורה של בנקים זרים עילה לפירעון הלוואות במאות מיליוני שקלים.

בשבוע שעבר הצליחה דלק להגדיל את יתרות המזומן ל–270 מיליון שקל, לאחר שקיבלה 164 מיליון שקל ממכירת אחזקותיה (20%) ב–IDE. ואולם, גם יתרה זו צפויה להימחק: דלק פורעת היום 125 מיליון שקל לסדרה י"ג; והיא תשלם למשפחת דיין 130 מיליון שקל בגין רכישה חוזרת של 7% מדלק קידוחים, ששועבדו לסיטיבנק ונמכרו. כך, לדלק יישארו 15–20 מיליון שקל, בצד ניירות ערך, שלא ברור מה התמורה שתתקבל בעת מימוש מהיר שלהם בשוק הסחיר נוכח משבר הנזילות הקיים.

מול המקורות הללו דלק נדרשת לחזק בטוחות לבנקים בשווי של 40 מיליון שקל בגין עסקות SWAP על מניות הפניקס, כפי שדיווחה. לקבוצה יש גם הוצאות קבועות של הנהלה וכלליות בסך 12–15 מיליון שקל ברבעון בגין המטה. כל זאת, עוד לפני תשלומים צפויים לנאמנים ולגורמים נוספים לאחר הקמת הנציגות.

דלק גם נדרשת לטפל ב"פצצה מתקתקת" — חובות של מאות מיליוני שקלים לשני בנקים זרים. לבנקים עומדת כיום עילה לפירעון מיידי של החובות לאחר שדלק הפרה את ההתניות הפיננסיות והגיעה לחריגות. מדובר בסכנה מיידית, שכן גבייה מיידית של החובות עלולה להצית תגובת שרשרת — שתוביל את דלק כנראה באופן מיידי להסדר חוב. דלק מקיימת בימים אלה מגעים עם הבנקים כדי שלא יממשו את הבטוחות, אך הבנקים שומרים על זכויותיהם בעניין.

תשואת אג"ח י"ט של דלק

תשואת אג"ח י"ט של דלק

החוב הראשון, בסכום של 200 מיליון דולר, הוא לבנק BNP. מדובר בהלוואת מזנין שנטלה דלק להשלמת עסקת שברון. דלק כבר נאלצה לפרוע 43 מיליון דולר מהחוב, לפי דרישת הבנק. החוב השני הוא של 50 מיליון דולר לבנק זר. ההלוואה כוללת התניה של Cross Default — כלומר, אם יש חדלות פירעון בהלוואה אחרת, הבנק רשאי לדרוש פירעון מיידי של החוב.

הביטחונות ברחו מהאורווה

אבל לא רק המזומן אוזל במהירות אצל דלק, אלא גם הנכסים שמהם יוכלו להיפרע בעתיד מחזיקי האג"ח. דלק שיעבדה את שני נכסיה העיקריים בגין החובות לבנקים הזרים. הנכס הראשון הוא מניות החברה הבת איתקה, ששועבדו כנגד ההלוואה לבנק BNP. דלק נתנה בעבר גילוי מלא ביחס לשעבוד. אם BNP יעמיד לפירעון את יתרת החוב אליו, ודלק לא תשיג מקורות פירעון מיידיים, איתקה עשויה לעבור לרשות BNP, ומחזיקי האג"ח יאבדו נכס מרכזי.

הנכס השני המשועבד הוא מניות דלק קידוחים. מחזיקי האג"ח הופתעו לגלות בשבוע שעבר שדלק שיעבדה 85% מאחזקותיה בדלק קידוחים. השעבוד לא התגלה בדיווח של דלק, אלא נחשף בתגובה שהגיש סיטיבנק לבית המשפט.

בכתב התגובה לבית המשפט טען סיטיבנק כי דלק שיעבדה מניות נוספות של דלק קידוחים, אף שהתחייבה שלא תעשה זאת. ואכן, עוד לפני אסיפת מחזיקי האג"ח בשבוע שעבר, דלק פירסמה דיווח שפירט על כלל השעבודים וההלוואות לבנקים. בדיווח נדהמו המשקיעים לגלות שדלק שיעבדה 606 אלף מניות דלק קידוחים (51%) — מרביתן כנראה שועבדו בשבועות האחרונים בשל ההפרות; וכן את כלל מניותיה (51.8%) בחברה הבת כהן פיתוח.

כשל מקצועי וערכי של חלק מהמוסדיים

השעבודים לבנקים, שעליהם לא ניתן גילוי בזמן אמת, הם חדשות רעות למחזיקי האג"ח. הכסף המוסדי — החסכונות לפנסיה — היה מקור המימון העיקרי של דלק בשנים האחרונות, כתחליף למימון בנקאי. זאת, מאחר שמגבלות הפיקוח על הבנקים הקשו על תשובה ליטול חוב בנקאי נוסף.

את כספי הפנסיות הלוו המוסדיים תמורת ריביות נמוכות של כ–5%, שאינן הולמות חברת אחזקות ממונפת, שנשענת על התזרימים של החברות הבנות לפירעון חובותיה, כמעט ללא מקורות משל עצמה. המוסדיים נתנו ההלוואות גם מבלי שקיבלו שעבודים ובטוחות משמעותיים — אף שהתחרות עם הבנקים על שעבודים כמעט שלא היתה קיימת. 

לכל אלה יש להוסיף את המוניטין השלילי שתשובה קנה לעצמו בהסדר החוב בדלק נדל"ן, שכלל תספורת של 65% למחזיקים; ההתנהלות הבעייתית מול ועדת ששיסנקי; ומכירת תמר פטרוליום, בהנפקה שהניבה לציבור הפסדים של מיליארדי שקלים.

לנוכח זאת, ניתן היה לצפות שהמוסדיים ידרשו בטוחות משמעותיות ויעניקו פרמיית סיכון גבוהה יותר לחוב של תשובה. אלא נראה שגם הפעם הסתנוורו חלק מהמוסדיים מהטייקון האחרון, והסתחררו מריח הגז באוויר, שטישטש חובות של מיליארדי שקלים.

כעשור לאחר התספורות העמוקות והסדרי החוב הגדולים אצל נוחי דנקנר, לב לבייב ואליעזר פישמן, נראה שהמוסדיים שוב נחלו כשל מקצועי, שאליו הצטרף הפעם גם כשל ערכי. את עיקר מחיר הכישלון ישלמו העמיתים של החברות מנורה מבטחים, הראל ופסגות.

וולס: "ממשיכים לחזק את הנזילות"

עידן וולס, מנכ"ל דלק, התייחס הבוקר (א') למימוש מניות IDE, ומסר: "למרות המשבר הכלכלי העמוק, ולמרות ההשלכות שאנחנו רואים בצורה גורפת על כלל השווקים בעולם ,והסקטורים השונים, קבוצת דלק מוכיחה פעם נוספת, שגם בימים שבהם כמעט ולא מבוצעות עסקאות בשוק, היא מצליחה להוציא לפועל מהלכים שעולים בקנה אחד עם האסטרטגיה והיעדים שלה.

"מדובר על פעולה נוספת, בשורה של מהלכים ופעולות עסקיות שהקבוצה בוחנת כל העת, במטרה להמשיך ולחזק את בסיס ההון ואת הנזילות שלה, בתקופה שבה יש משבר עמוק בשווקים ותנודתיות חדה בבורסות העולם, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. קבוצת דלק היא חברה מובילה וחזקה עם נכסים מצוינים שיאפשרו לה לצלוח את המשבר הגלובלי בשווקים, ולצאת ממנו מחוזקת", נמסר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר