הסדר חוב נוסף אצל תשובה? דלק קידוחים בצרות, תלויה בגיוס הון לפירעון חובותיה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הסדר חוב נוסף אצל תשובה? דלק קידוחים בצרות, תלויה בגיוס הון לפירעון חובותיה

דלק קידוחים, המחזיקה בתמר ולווייתן, דיווחה בדו"חות על גירעון עמוק בהון החוזר, חשש לפתיחת הסכמי מכר – וקשיי נזילות ■ השותפות הזהירה: "אם המשבר יתמשך נתקשה לפרוע החובות לבנקים ולמחזיקי האג"ח"; החברה נדרשת לפרוע חובות בכ-13.4 מיליארד שקל ב-2021-2020

24תגובות
יצחק תשובה בבניין הבורסה (ארכיון)
עופר וקנין

התמשכות משבר הקורונה עלולה לפגוע ביכולתנו לעמוד בפירעון החובות לבנקים ולמחזיקי האג"ח – כך מזהירה שותפות דלק קידוחים בדו"ח הכספי ל-2019 שפירסמה הבוקר (ב').

דלק קידוחים חשפה בדו"ח מצב תזרימי מאתגר מאוד, שכולל סכנה להעמדת חובות בנקאיים לפירעון מיידי, גירעון עמוק בהון החוזר, חשש לפתיחת הסכמי מכר – וחובות בסך 13.4 מיליארד שקל לפירעון ב-2021-2020. רואי החשבון שלה, משרד EY, צירף לדו"חות הכספיים הפניית תשומת לב, "הערת אזהרה", בדבר ההשלכות של המשבר בשווקים והירידה במחיר הנפט על השותפות.  דלק קידוחים תקיים היום בשעה 12:00 שיחת ועידה בעניין התוצאות הכספיות.   

דלק קידוחים – שמחזיקה במאגרי תמר ולווייתן - הזהירה כי המשבר הנוכחי עלול לגרום להפרה בהתניות הפיננסיות על הלוואות, שיקנו למלווים עילה להעמדת החובות לפירעון; לפגוע בחוסנם הכלכלי של לקוחותיה ושל בעלת השליטה קבוצת דלק; לגרום לירידת מחירי הנפט והגז, לצמצם את הביקושים לגז טבעי בשווקים הרלוונטיים לשותפות ולפגוע בהכנסות ממאגרי תמר ולוויתן.

דלק קידוחים מגלה שבסמוך לפרסום הדו"ח הכספי, קיבלו השותפות בתמר ובלווייתן מספר הודעות מלקוחותיהם, בהן נטען כי משבר הקורונה והשלכותיו מהווים אירוע "כוח עליון", שעלול להשפיע על יכולתם של הלקוחות לקיים במלואן ובמועדן את החוזי הרכש של הגז. דלק קידוחים לעומת זאת, טוענת כי הנסיבות הקיימות אינן מהוות כוח עליון.

מאגר תמר
אלבטרוס צילומי

ההתנגדות של דלק קידוחים לסווג את משבר הקורונה כ"כוח עליון" מעניינת. זאת, מאחר שהחברה האם שלה, קבוצת דלק, טענה בפני בית המשפט בשבוע שעבר, בעת שהוציאה צו מניעה נגד מימוש מניות דלק קידוחים על ידי סיטיבנק, שאי יכולת הפירעון וירידת שווי הבטוחות של הקבוצה נובעים מכוח עליון, או כפי שכתבו עורכי דינה: "נגיף עליון" (וירוס הקורונה).

דלק קידוחים הזהירה בדו"חות כי המשבר בקבוצת דלק – שנמצאת כפסע מהסדר חוב - עשוי להשפיע לשלילה גם עליה  (קבוצת דלק מחזיקה בכ-54.9% מדלק קידוחים). בדו"ח צוין כי בהתאם להסכמי המימון, הבנקים יכולים להעמיד את החוב של דלק קידוחים לפירעון מידי, באם ההחזקה של קבוצת דלק יורדת מתחת ל-45%.

כיום, מרבית מניותיה של קבוצת דלק בדלק קידוחים משועבדות לבנקים (40% מדלק קידוחים). לפי דיווחי קבוצת דלק, לשורה של בנקים זרים עומדת כיום עילה להעמדת החוב של הקבוצה לפירעון מידיי, מה שיאפשר להם לממש את המניות המשועבדות. כלומר, דלק קידוחים נמצאת בסיכון גבוה להעמדת החוב שלה לפירעון מיידי, באם המלווים של קבוצת דלק יפעלו לגביית החוב.

חובות של כ-13.5 מיליארד שקל

דלק קידוחים נדרשת לתשלומי קרן וריבית גדושים  של כ-13.5 מיליארד שקל ב-2020-2021 וזאת בגין חובות לבנקים, למוסדיים (אג"ח תמר בונד, שאינן סחירות), ולמחזיקי האג"ח הסחירות. האג"ח הסחירות של השותפות, שאינן נושאות שעבודים, נסחרות בתשואות "זבל" של 18%, המגלמות את חשש המשקיעים שהשותפות תתקשה לפרוע את מלוא חובותיה בשנים הבאות. תשואות אלה מונעות מדלק קידוחים גישה לשוק ההון הסחיר לצורך מחזור חובות.

מאגר תמר
נובל אנרג'י

מצבה התזרימי של דלק קידוחים מאתגר מאוד: השותפות דיווחה על גירעון עמוק של 456 מיליון דולר בהון החוזר, הנובע מחלויות שוטפות לבנקים, ופירעון אג"ח תמר בונד בסך כולל של כ- 620 מיליון דולר, העומדות לפירעון בדצמבר 2020. כלומר, לחברה יש עודף התחייבויות שוטפות על פני מקורות. החברה ציינה כי ברשותה כרית ביטחון חלקית – פיקדונות להבטחת התשלום לתמר בונד בסכום של 230 מיליון דולר.

דלק קידוחים צירפה לתוצאות הכספיות דו"ח תזרים חזוי השמור לחברות בצרות. לפי הדו"ח, דלק קידוחים נדרשת ב-2020-2021 לפרוע חובות בסך 3.8 מיליארד דולר (13.5 מיליארד שקל) – לבנקים, לתמר בונד ולמחזיקי האג"ח. לשם פירעונות החוב, הקבוצה נסמכת על מחזור חוב - מימון מחדש של החוב במאגר לווייתן, בסך של 2.5 מיליארד דולר, מעל סך החוב הפרויקטאלי. זאת, כשלא ברור מה יכולתה לגייס כיום חוב כנגד הפרויקט.

על רקע הגירעון התזרימי הקשה – דלק קידוחים מעלה מספר אפשרויות לגיוס מקורות: בין אלה – כאמור, הנפקת אג"ח או הלוואות מהבנקים במסגרת המימון מחדש של לווייתן; מכירת החזקותיה (22%) בתמר בהתאם למתווה הגז; וגיוס הון בסכום של עד 300 מיליון דולר בהנפקת זכויות. גיוס הון יהווה מכה קשה לקבוצת דלק, שצפויה להידלל משמעותית, מאחר שאינה יכולה להזרים הון בהנפקה.

בינתיים, גם הרווחים של דלק קידוחים ממשיכים להישחק. דלק קידוחים סיימה את 2019 ברווח נקי של 223 מיליון דולר, לעומת רווח נקי של 277 מיליון דולר ב-2018 ולעומת רווח נקי של 817 מיליון דולר ב-2017. הירידה ברווח ב-2019 לעומת 2018 נבעה בעיקר מהתאמת שווי ההשקעה בתמר פטרוליום לשווי השוק (מניית תמר פטרוליום נפלה 95% מאז ההנפקה), וכן מעלייה בהוצאות הפחת. דלק קידוחים עידכנה כי סך מכירות הגז מתמר הסתכמו ב-2019 בכ-10.5 מיליארד מ"ק (BCM), ובכלל המשק ב-11.25 BCM.

חרף מצבה של דלק קידוחים, יוסי אבו מנכ"ל השותפות, קיבל ב-2019 שכר בעלות של 5.6 מיליון שקל, מזה - 1.5 מיליון שקל כמענק. תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר