שנתיים לאחר האקזיט: המינוף של כתר זינק, הרווחים צנחו – וסכנה להורדת דירוג - דו"חות Q4 - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שנתיים לאחר האקזיט: המינוף של כתר זינק, הרווחים צנחו – וסכנה להורדת דירוג

קרן ההשקעות BC Partners רכשה ב-2016 את כתר בעסקה ממונפת ובתמורה לכ-1.4 מיליארד דולר ■ מאז הרכישה, חובה הפיננסי של יצרנית הפלסטיק תפח במאות מיליונים לכ-1.1 מיליארד יורו, ותוצאותיה נשחקו בין היתר בשל העלייה בנפט, שמשפיע על עלות חומרי הגלם

תגובות
כתר פלסטיק
דודו בכר

שנתיים לאחר שנמכרה לקרן ההשקעות BC Partners באקזיט גדול, הרעה בביצועי כתר פלסטיק. יצרנית הפלסטיק הישראלית, שנשלטה בעבר על ידי האחים סמי ויצחק סגול, סובלת מעלייה חדה במינוף, ירידה ברווחים, תזרימי מזומנים שליליים – וניצבת בסכנה להורדת דירוג.

כתר, שבסיסה בישראל, מעצבת, מפתחת, מייצרת ומפיצה ברחבי העולם מגוון רחב של מוצרי צריכה מפלסטיק ונחשבת למובילה עולמית וחדשנית בתחום מוצרי פלסטיק לבית ולגן בשיטת עשה זאת בעצמך. לקבוצת כתר יש יותר מ-25 אלף נקודות מכירה בעולם, 25 מפעלים ושני מרכזי הפצה בתשע מדינות. היא מעסיקה כ-4,500 עובדים, מתוכם קרוב ל-2,000 בישראל.

ב-2016 נמכרה השליטה (80%) בכתר ל-BC Partners בתמורה לכ-1.4 מיליארד דולר (כ-5.7 מיליארד שקל), מחיר שגילם לחברה שווי גבוה של כ-1.7 מיליארד דולר. את רכישת השליטה מימנה BC באמצעות הלוואה של כ-700 מיליון יורו מהבנקים ג'יי.פי מורגן ו-UBS. עוד במועד השלמת העסקה, מנהלי קרנות השקעה פרטיות בישראל העריכו כי המחיר שהסכימה לשלם BC Partners היה גבוה מאוד – מכפיל של 10 על הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA).

BC Partners היא קרן השקעות פרטית עם נכסים מנוהלים בסך יותר מ-12 מיליארד יורו. הקרן הוקמה ב-1986 והיא ממלאת תפקיד פעיל בשוק ה-buy-out באירופה כבר קרוב לשלושה עשורים. מאז הקמתה השלימה הקרן כ-100 השקעות בחברות עם שווי כולל של כ-100 מיליארד יורו, והיא השקיעה בכתר באמצעות הקרן התשיעית שלה, שגייסה ב-2011 התחייבויות בסך 6.7 מיליארד יורו. משפחת סגול נשארה כבעלת מניות מיעוט (20%) בחברה גם לאחר העסקה.

כפי שנעשה לעתים בעסקות ממונפות, לאחר הרכישה העמיסה BC Partners חוב על כתר, שמכביד על החברה ותרם לשחיקה בתוצאותיה. כתר סבלה ב-2018 מעלייה חדה במינוף, שבאה לידי ביטוי בעלייה ביחס שבין החוב לרווח התזרימי התפעולי (EBITDA). היחס עלה באחרונה לרמה גבוהה של 9-8, בהשוואה ל-5 בסוף 2016. כתר ביצעה בשנתיים האחרונות שורה של רכישות ונטלה הלוואות שונות, שהעלו את יתרת החוב הפיננסי במאות מיליוני יורו לכ-1.1 מיליארד יורו.

"נזילות חלשה, תלות בהלוואות"

חנות של כתר פלסטיק
דודו בכר

בסוף ינואר הפחיתה סוכנות דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס את תחזית הדירוג של כתר מ"יציבה" ל"שלילית", כלומר – תיתכן הפחתת דירוג. לכתר דירוג בינלאומי של B3, שמשמעותו סיכון אשראי ספקולטיבי וגבוה. פרט לעלייה ביחסי המינוף, במודי'ס נימקו את הפחתת תחזית הדירוג ב"באתגרים העסקיים המתמשכים" של כתר, שהשפיעו לשלילה על ביצועיה ב-2018 ופגעו ברווחיות שלה.

במודי'ס ציינו לשלילה את נזילותה של כתר ואת התלות שלה בהלוואות בנקאיות קצרות מועד; בגירעון בתזרים המזומנים החופשי (Free Cash Flow) בשנתיים האחרונות, בין היתר בשל עלויות ארגון מחדש; וכן את החשיפה שלה לתנודתיות במחיר חומר הגלם העיקרי שלה, שמחירו מושפע ממחיר הנפט בעולם, ושבאמצעותו היא מייצרת מחצית ממוצריה.

כתר פועלת בכמה מגזרי פעילות – הראשון, שמהווה 28% מהמחזור, הוא ייצור מוצרים המשמשים לארגון הבית ולאחסון פנימי; השני, 23% מהמכירות, הוא מצורים לשימוש חיצוני כמו סככות, דקים ותיבות אחסון; השלישי, 22% מהמכירות, הוא ארגזים לאחסון כלי עבודה, ארונות אכסון לצרכי תעשייה ומדפים; הרביעי, 18% מהמכירות, ריהוט לגן, מוצרי פנאי ומוצרי גינון; והחמישי, 9% מהמכירות, הוא מוצרים עבור חברות אחרות, שכוללים בעיקר מוצרים עבור איקאה.

במהלך 12 החודשים שהסתיימו בנובמבר 2018 רשמה כתר עלייה של 2.2% במכירות במונחי מטבע מקור, ביחס לשנתה שהסתיימה בנובמבר 2017. סך מחזור המכירות הסתכם ב-1.2 מיליארד יורו – שהיה הגבוה ב-70 שנות קיומה.

עם זאת, המצב התפעולי של כתר רחוק מלהשביע רצון: הרווח התפעולי התזרימי (EBITA) ירד ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר 2018 בכ-35% ל-134 מיליון יורו, בהשוואה לשנה שהסתיימה בנובמבר 2017. גם ה-EBITDA המתואם, לגישת ההנהלה, ירד ל-166 מיליון יורו, נפילה של 28% לעומת התקופה המקבילה. השחיקה בפעילות באה לידי ביטוי גם בירידה חדה ברווחיות התפעולית משיעור של 8.9% מהמכירות, לכ-5.9% בלבד.

הזינוק בנפט שחק הרווח

חנות של כתר פלסטיק
דודו בכר

אחד הפרמטרים שהשפיע לשלילה על ביצועי כתר היה עלות אחד מחומרי הגלם המרכזיים שלה - הפוליפרופילן, פולימר שמשמש לייצור אריזות פלסטיק. הפוליפרופילן מיוצר מתהליך זיקוק של נפט, ולכן יש לו מתאם גבוה מאוד למחירי הנפט בעולם. במודי'ס ציינו כי הירידה החדה במחירי הנפט בין יולי 2014 לינואר 2016 תרמה לרווחיותה של כתר; ואולם, העלייה החוזרת במחיר הנפט ב-2017 וב-2018 השפיעה בצורה ההפוכה ושחקו את רווחיה.

על מנת למתן את ההשפעה השלילית של העלייה במחיר הפוליפרופילן, כתר הגדילה משמעותית את השימוש בחומר גלם אלטרנטיבי, זול יותר, המבוסס על תהליך מחזור (regrind). חלקו של חומר הגלם הממוחזר עלה ל-33% מכלל הייצור ב-2017 ול-38% ב-2018. העלייה קיזזה באופן חלקי את העלייה שנרשמה במחיר הפוליפרופילן עד לסוף 2018. במודי'ס הזכירו שהירידה החוזרת במחיר הנפט בחודשים האחרונים עשויה לתמוך בביצועיה של כתר ב-2019.

במודי'ס מפנים את תשומת הלב לעובדה שכתר סובלת מתזרימי מזומנים שליליים. ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר 2018, כתר רשמה גירעון של 91 מיליון יורו בתזרים המזומנים החופשי (FCF), לעומת תזרים שלילי של 76 מיליון יורו ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר. העמקת הגירעון נבעה מרווחיות נמוכה מהצפוי, עומס תשלומי ריבית בשל החוב העולה והשקעות הוניות גבוהות יחסית.

במודי'ס העריכו את מצב נזילות של כתר כחלש. לפי מודי'ס, נכון לסוף נובמבר 2018 היו בקופה כ-22 מיליון דולר במזומן בלבד, כשהחברה נשענת על מסגרות אשראי בנקאיות לצרכיה השוטפים. במודי'ס הזכירו שארבעת החודשים הראשונים של השנה מאופיינים, בדרך כלל, בהון חוזר שלילי - כך שסיכון הנזילות של כתר עולה.

"אם כתר לא תצליח לשפר את ביצועיה התפעוליים בחצי השנה הקרובה, להקטין את המינוף הפיננסי אול לשפר את הנזילות שלה– הדבר עלול להביא ללחץ נוסף על רמת הדירוג", הזהירו האנליסטים בחברת הדירוג. במודי'ס ציינו כי דירוגה הנוכחי של כתר, B3 כאמור, מבוסס על הציפייה לתמיכתה מצד בעלי המניות בתרחיש של שחיקה נוספת בנזילות.

על אף החולשה, במודי'ס ציינו כי דירוגה של כתר נתמך במעמדה החזק בשוק מוצרי פלסטיק בעולם, בגיוון של מוצריה ושוקי פעילותה, בחדשנות, ביחסי עבודה ארוכי הטווח עם רשתות הקמעונות הגדולות ובבעלי המניות, שצפויים לתמוך בחברה במקרה הצורך. בחברת הדירוג הזכירו מספר גורמים שעשויים לתמוך בהעלאת דירוג, בהם הפחתת יחס החוב ל-EBITDA ל-5.5; מעבר לעודף מתמשך בתזרים המזומנים הפנוי ושיפור מהותי בנזילות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר