שטראוס ישראל: "המכירות גדלו ב-20%-50% בשבועות האחרונים" - דו"חות Q4 - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שטראוס ישראל: "המכירות גדלו ב-20%-50% בשבועות האחרונים"

גיורא בר-דעה, מנכ"ל שטראוס: "מציע לקמעוניות וליצרנים להיות זהירים, הציבור אוגר מזון ובחלק מהקטגוריות תחול האטה בעוד חודש" ■ שטראוס הרוויחה 101 מיליון שקל ברבעון הרביעי - גידול של 16%

מילקי שטראוס
עמרי שפרן

"הגענו מוכנים לקרב הזה. אנחנו יציבים פיננסית, תזרים המזומנים הפנוי שלנו משמעותי ומשכנו 500 מיליון שקל ממסגרות האשראי שלנו, אף שבאופן רגיל אין לנו צורך בהן. כמו כן, הקטנו את החוב והדירוג שלנו גבוה. במישור התפעולי הצלחנו להגדיל את התפוקה במחלבת שטראוס באחיהוד ב-50% ובמפעל החומוס בווירג'יניה ב-50% בתוך יומיים", אומר גיורא בר-דעה, מנכ"ל שטראוס, על משבר הקורונה. "עם זאת, אני מציע לחברות קמעוניות וליצרני נייר טואלט שמתגלגלים בעיתונים עם כותרות מפוצצות להיזהר מעט - הציבור אוגר מוצרים ובחלק מהקטגוריות, כמו נייר טואלט, תורגש האטה בעוד חודש". 

למרות זאת, אייל דרור, מנכ"ל שטראוס ישראל, מאשר שהחברה חווה ביקושים חריגים בשל ההתנפלות על המדפים. לדבריו, "בשבועות האחרונים אנחנו רואים צמיחה של 20%-50% במכירות במגוון קטגוריות, אף על פי שחלה ירידה משמעותית במכירות לבתי מלון ולחברות, לפיצוציות ולקיוסקים. המגמה גם התחזקה אחרי שהמשנה למנכ"ל משרד הבריאות דיבר על סגירת הסופרים וחלוקת מנות קרב".

הגידול במכירות חל הן בקטגוריות המזון היבש והן במזון הטרי - "מכירות הסלטים, למשל, צמחו ב-50-45% בשבוע האחרון, כנראה בשל הבעיות בסלטי מיקי, אך גם משום שאנשים אוכלים יותר בבית", אמר. דרור צופה גידול במכירות ברבעון הראשון, אך גם בשבועות הקרובים סביב חג הפסח, ולו מכיוון שמספר השוהים בישראל גדול ב-800-700 אלף ממספרם הרגיל. לדבריו, החברה נערכה לעלייה החזקה בביקוש על ידי גידול בתפוקות וויתור על מוצרים שקשה לייצר ומכירותיהן נמוכות באופן יחסי. "נכון שחלה עליית מדרגה בתפוקות וביעילות, אבל ההיערכות לקורונה כרוכה בעלויות של מיליוני שקלים כמו השקעות במיגון ובחיטוי. בנוסף השקענו 10 מיליון שקל בקרן לתמיכה בספקים שלנו, והזמנו אותם להיעזר בנו בהלוואות ובחומרי גלם. כמו כן, הגדלנו את התרומות לקהילה באמצעות משאיות מזון", הוסיף.

גיורא בר דעה
מוטי מילרוד

משבר הקורונה מעיב על התוצאות הכספיות הטובות שהציגה שטראוס ברבעון הרביעי של 2019, למרות המועד בבעייתי של חגי תשרי באותה שנה וההשפעה השלילית שהיתה להתחזקות השקל מול הריאל הברזילאי והיורו.

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

על פי הדו״ח הניהולי של החברה, שטראוס הרוויחה 101 מיליון שקל ברבעון הרביעי של השנה שעברה, גידול של 16% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018. הדו"ח הניהולי של החברה מאחד - בניגוד לכללי החשבונאות - את חלקה היחסי של שטראוס בתוצאות הכספיות של חברות שהיא מחזיקה ב-50% ממניותיהן, כמו חברת שטראוס פריטו ליי שמייצרת חטיפים מלוחים, סברה שמייצרת סלטי חומוס ו-Tres Coracoes שהיא חברת הקפה הגדולה בברזיל.

הכנסותיה של שטראוס ירדו ב-1.6% ברבעון הרביעי של 2019, בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018 והסתכמו ב-2.1 מיליארד שקל. הירידה במכירות נבעה מהתחזקות השקל שגרעה 91 מיליון שקל מהכנסותיה. התחזקות השקל מול הריאל הברזילאי הקטינה את המכירות ב-65 מיליון שקל, אך קוזזה חלקית בעלייה של 37 מיליון שקל במכירות של שטראוס ישראל (עלייה של 4.7% במכירות). כמו כן, חלה עלייה של 14 מיליון שקל (7.7%) במכירות המטבלים והממרחים הבינלאומיים של החברות הבנות סברה ואובלה, וגידול של 12 מיליון שקל (8%) במכירות של שטראוס מים (תמי 4).

הרווח הגולמי של שטראוס גדל ב-2.7% ברבעון הרביעי של 2019, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 והסתכם ב-825 מיליון שקל - שהם 39% מהמחזור לעומת 37.4% מהמחזור במקביל ב-2018. הגידול ברווח הגולמי והשיפור ברווחיות הגולמית נבעו מגידול כמותי במכירות של שטראוס ישראל ומירידה במחירי הקפה הירוק מסוג ערביקה ורובוסטה שהם חומרי הגלם לייצור הקפה הקלוי והטחון שבו מתמחה שטראוס. הרווח התפעולי הניהולי של שטראוס גדל ב-7.1% ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018, והסתכם ב-181 מיליון שקל שהם 8.6% מהמחזור בהשוואה ל-7.9% מהמחזור במקביל ב-2018. עיקר השיפור ברווחיות התפעולית נבע מענף הקפה הבינלאומי בשל השיפור ברווחיות הגולמית בו, המעבר לרווחיות של פעילות הקפסולות בברזיל והשיפור המתמשך ברווחיות התפעולית של שטראוס ישראל - בעיקר במחלבות יטבתה.

שטראוס קפה תרמה 10 מיליון שקל לגידול ברווח התפעולי ושטראוס ישראל תרמה 5 מיליון שקל לגידול בו. בנוסף, חלה עלייה של 3 מיליון שקל ברווח של המטבלים והממרחים הבינלאומיים. זו קוזזה בשל ההשפעה השלילית של התחזקות השקל שגרעה 7 מיליון שקל מהרווח התפעולי. הרווח התפעולי של תחום הקפה צמח ב-5.7% ברבעון הרביעי של 2019 לעומת המקביל ב-2018, והסתכם ב-86 מיליון שקל שהם 9.1% מהמחזור לעומת 7.9% מהמחזור במקביל ב-2018.

מפעל שטראוס
עמרי שפרן

הגידול ברווח והקפיצה ברווחיות התפעולית הושגו בעקבות גידול של 34% ברווח התפעולי של תחום הקפה הבינלאומי ל-71 מיליון שקל שהם 9.2% מהמחזור לעומת 6.3% מהמחזור במקביל ב-2018. כאמור, הגידול הושג הודות למעבר של פעילות הקפסולות של Tres Coracoes בברזיל (תחת המותג )TRES לרווח תפעולי של 1.3 מיליון שקל (חלקה של שטראוס ברווחים) ברבעון החולף בהשוואה להפסד תפעולי של 3.6 מיליון שקל במקביל ב-2018 כתוצאה מגידול כמותי.

בר-דעה מעריך שיש פוטנציאל לשיפור ברווחיות של Tres Coracoes כתוצאה מרכישת חברת Mitsui הברזילאית בפברואר 2020. מכירות החברה הסתכמו ב-270 מיליון ריאל ברזילאי בשנה ורכישתה לא צפויה להוסיף הוצאות תפעוליות משמעותיות. גורם נוסף לעלייה החדה ברווח וברווחיות התפעולית של תחום הקפה הבינלאומי היה השיפור הניכר בתוצאות הכספיות של פעילות הקפה ברוסיה, באוקראינה ובפולין - שעקפו לראשונה אי פעם את הרווחים מתחום הקפה בישראל - זאת הודות לגידול כמותי ברוסיה ולהתחזקות הגריבנה האוקראינית מול השקל שקוזזו בחולשת הזלוטי הפולני מול השקל. השיפור הניכר ברווח וברווחיות של מגזר הקפה הבינלאומי חיפה על ירידה של 8.4% במכירות הקפה ישראל ל-171 מיליון שקל, כלומר נפילה של 47% ברווח התפעולי של קפה ישראל ל-15 מיליון שקל שהם 8.8% מהמחזור בהשוואה ל-15.2% מהמחזור במקביל ב-2018.

עפרה שטראוס
מוטי מילרוד

אריאל שטרית, סמנכ"ל הכספים של שטראוס, מסביר שהירידה ברווחיות נובעת מהירידה בהיקף המכירות בשל המועד של חגי תשרי בשנה שעברה וכן מעלייה בהוצאות השיווק כתוצאה מקמפיינים פרסומים ברבעון החולף. ההכנסות של שטראוס ישראל צמחו ב-4.7% ברבעון הרביעי של 2019 לעומת המקביל לו ב-2018 והסתכמו ב-832 מיליון שקל, והרווח התפעולי גדל ב-7.8% בהשוואה למקביל ב-2018 והגיע ל-80 מיליון שקל שהם 9.7% מהמחזור בהשוואה ל-9.4% מהמחזור. הגידול ברווח התפעולי של שטראוס ישראל נובע כולו מחטיבת בריאות ואיכות חיים שכוללת את מחלבת שטראוס, מחלבת יטבתה, סלטי אחלה, הסלטים הטריים ומכוורת יד מרדכי. ההכנסות של חטיבת בריאות ואיכות חיים צמחו ב-5.9% ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה למקביל לו ב-2018 והסתכמו ב-565 מיליון שקל והרווח התפעולי גדל ב-9.8% ל-62 מיליון שקל שהם 11.0% מהמחזור בהשוואה ל-10.6% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2018.

אייל דרור, מנכ"ל שטראוס ישראל, מסביר את הגידול במכירות וברווחיות התפעולית בחדשנות שתמכה בצמיחה במכירות של קטגוריות משקאות החלב שלא צמחה בעבר, ובשל הגידול במכירות היוגורטים מהמותג Pro, כמו גם, בעקבות ייבוא חמאה של המותג Lurpak. גורם אחר לשיפור ברווחיות התפעולית היו השקעות גדולות במכונות לייצור בקבוקי פלסטיק במחלבת יטבתה, שבעבר נרכשו מספקים חיצוניים והביאה לירידה משמעותית בעלויות היצור.

שטראוס תחלק דיבידנד בסך 180 מיליון שקל שהם 1.55 שקל למניה. עלות שכרו של גיורא בר-דעה, מנכ"ל שטראוס, הסתכמה ב-7.5 מיליון שקל וכללה שכר של 1.8 מיליון שקל, מענק של 1.7 מיליון שקל והוצאות נלוות בסכום של 1.6 מיליון שקל כולל הפרשה של 700 אלף שקל, ותגמול מבוסס מניות של 2.4 מיליון שקל  להסתגלות. עלות שכרה של עפרה שטראוס, יו"ר שטראוס ובעלת השליטה, הסתכמה ב-4.8 מיליון שקל וכללה שכר של 2.1 מיליון שקל, ומענק של 1.9 מיליון שקל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר