יולי תמיר נגד משרד החינוך: לבטל מיידית את מבחני המיצ"ב - חינוך - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יולי תמיר נגד משרד החינוך: לבטל מיידית את מבחני המיצ"ב

שרת החינוך לשעבר קוראת להקפיא את המבחנים בטענה שנחלו כישלון חרוץ - ולהחליפם בהערכה מדגמית מצומצמת ■ "לא יכול להיות שמשרד החינוך ימשיך להוביל מדיניות שגורמת לנזקים מבלי לקחת אחריות"

14תגובות
יולי תמיר
ורדי כהנא

שרת החינוך לשעבר, פרופ' יולי תמיר, תוקפת את משרד החינוך ואת מבחני המיצ"ב. בתצהיר משפטי שהגישה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, כתבה תמיר כי "מניסיוני כשרת חינוך, אמירות משרד החינוך, לפיהן הוא לא 'אשם' בנזקי פרסום תוצאות המיצ"ב, הן בלתי מתקבלות על הדעת. לא יכול להיות שמשרד החינוך ימשיך להוביל מדיניות שגורמת לנזקים מבלי לקחת אחריות, באצטלה שהדבר נובע מגורמים שכביכול אינם בשליטתו כמו למשל 'התקשורת' או החובה לפרסם את תוצאות מבחני המיצ"ב".

בתצהיר כתבה תמיר, שכיהנה כשרת החינוך בשנים 2009-2006, כי יש לבטל באופן מיידי את מבחני המיצ"ב הקרובים שיתקיימו בחודש הבא - ולהחליפם בהמשך בהערכה מדגמית מצומצמת. לדבריה, "הקפאת המיצ"ב היא צעד הכרחי בנסיבות הקיימות. אין מנוס מלהסיק שנדרשות חשיבה דחופה ועבודת מטה מאומצת לגבי הנזקים הגלומים בפרסום תוצאות מבחני המיצ"ב. לא ניתן להמשיך לפגוע בציבור עובדי ההוראה, המנהלים והתלמידים. המבחנים במתכונתם הנוכחית נוחלים כישלון חרוץ בהשגת מטרותיהם, והם גורמים נזק ממשי לציבור ההורים והתלמידים, וכן למנהלים ולעובדי ההוראה".

תמיר, המכהנת כיום כנשיאת מכללת שנקר, הגישה את התצהיר במסגרת דיון בבית הדין על סכסוך העבודה שהכריזה הסתדרות המורים סביב המיצ"ב. הרקע לסכסוך הוא חשיפת TheMarker בדצמבר, על כך שמשרד החינוך הסתיר את תוצאות המיצ"ב של 2018 - לאחר שנחשפה הונאה גדולה בניסיון להטות את תוצאותיו. בתגובה לחשיפה, המשרד החליט לפסול את כל המבחנים שבהם נבחנו תלמידי בתי הספר היסודי, והודיע כי יפעל כדי למנוע את פרסום תוצאות המבחנים בעתיד - ואילו הסתדרות המורים הכריזה כאמור על סכסוך עבודה, בדרישה לבטל את קיום המבחנים.

משרד החינוך
טס שפלן

הדיון בבית המשפט מתקיים לאור בקשת המדינה למנוע את סכסוך העבודה של ההסתדרות. לצד התצהיר של תמיר, הגישה הסתדרות המורים תצהירים והודעות של מנהלים, המתארים את הלחצים שהפעילו עליהם גורמים במשרד החינוך כדי להצליח במבחני המיצ"ב. בסופו של דבר, המשרד פסל את המבחנים לאחר שגילה כי בבתי הספר היסודיים, כרבע מהתלמידים הופנו לבחינה מותאמת המיועדת לילדים בעלי לקויות למידה קשות וצרכים מיוחדים. עם זאת. בתצהיר שהוגש לבית המשפט נטען כי משרד החינוך היה מודע לשיעור התלמידים הנבחנים בכיתות המותאמות זמן רב לפני המבחן, ובכל זאת החליט לערוך אותו.

תמיר מתנגדת בתצהיר גם לעמדת משרד החינוך, ולפיה מבחני המיצ"ב הכרחיים כדי לעקוב אחר הנעשה בבתי הספר ולהביא לצמצום פערים. "אינני מסכימה עם הקביעה שטוענת שללא מבחני המיצ"ב, לא ניתן יהיה לדעת כיצד לפעול לשיפור פעילות המערכת", כתבה תמיר. "לרשות משרד החינוך עומדים כלים ומדדים נוספים. ביטול זמני של מבחן המיצ"ב על מנת להחליפו במבחן ראוי יותר, עדיף על המשך המצב הקיים - בו הכנה למבחן משפיעה לרעה על ההוראה והלמידה בבתי הספר".

לדברי תמיר, "במקור, מטרת מבחני המיצ"ב היתה לעזור למערכת החינוך לאבחן כשלים שיש לטפל בהם, אך בעקבות פרסום תוצאות המבחנים הפכו מבחני המיצ"ב לכלי לדירוג בתי הספר, והם משרתים את ההוויה הציבורית הרואה בדירוג סוג של שעשוע. החלשים נפגעים משיימינג, ומערכת החינוך כולה נפגעת מהדימוי השלילי שהמבחנים מקרינים עליה". היא הוסיפה כי המבחנים פוגעים במורים ובמנהלים, ויוצרים לחץ במערכת, "הגורם לכך שמורים, מנהלים, מפקחים ומנהלי מערכות חינוך עלולים לחוש אילוץ לפעול באורח בלתי ראוי, כדי לייצר תוצאות סבירות בבחינות במטרה למנוע פגיעה במעמדם".

תלמידי תיכון
ניר כפרי

תמיר הוסיפה כי "המבחנים גרמו לאובדן הדרך הפדגוגית - מלמידה משמעותית ללמידה המכוונת להצלחה בבחינות המיצ"ב. מבחני המיצ"ב מאלצים אנשי חינוך ללמד באופן המכוון להצלחה במבחנים, על חשבון למידה של תחומי ידע אחרים. הבחינות מאבדות את אמינותן ואת היכולת לספק צילום מצב ומידע אמין על תהליכים חינוכיים. שכונות שבתי הספר שלהן מדורגים כבתי ספר חלשים נחלשות עוד יותר וערך הדירות בהן יורד, ואילו בשכונות שבתי הספר שלהן זוכים לדירוג גבוה, ערך הדירות עולה. כך משרת הפרסום את תהליך הגדלת הפערים החברתיים".

דליה פרץ, מנהלת בית ספר בדרום הארץ וראש תא המנהלים בהסתדרות המורים, הגישה תצהיר ובו כתבה כי משרד החינוך מודע לכך שבתי ספר שבהם מתקיימים מבחני המיצ"ב מסיטים משאבים ומורים איכותיים לטובת הכיתות הנבחנות כדי לשפר את תוצאות המבחנים - ומהתצהיר שלה עולה כי הוא אפילו מעודד התנהלות כזאת. "ההכנות האינטנסיביות פוגעות במהימנות המיצ"ב, ומלווות בהסטת משאבי הוראה משמעותיים. לכך נוסף 'סיר הלחץ' מצד משרד החינוך, ההורים והציבור לייצר הצלחה, מה שמייצר תוצאות שאינן בהכרח אותנטיות לעשייה הבית ספרית". פרץ הדגישה בתצהיר כי "משרד החינוך מנהיג, מלווה, ותומך בהסטת משאבים לטובת המיצ"ב ובקיומה של תעשיית מיצ"ב בבתי הספר, תוך פגיעה בלתי מרוסנת בציבור מהנהלים ועובדי ההוראה, ובתנאי העסקת באמצעות יצירת 'סיר לחץ' כבד בסביבת עבודתם", כתבה.

עמי וולנסקי
דודו בכר

עמי וולנסקי, מרצה בבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב, ולשעבר המדען הראשי במשרד החינוך, הגיש תצהיר נוסף ובו כתב כי המיצ"ב הפך "מכלי או אמצעי לבעיה, כי בתי הספר מתאימים את עצמם למבחנים, הם מלמדים לקראתו, שולחים הביתה תלמידים שעלולים לפגוע בציון וכו'". לדבריו, מבחני המיצ"ב פוגעים במאמצים להכין את התלמידים להשתלבות במאה ה-21. "רפורמות המאה ה-21 מבקשות להתנער מלמידה שתכליתה היא הצלחה בבחינה אחידה, ומדגישות את חשיבות פיתוחן של יכולות למידה עצמית, חשיבה ביקורתית, יצירתיות, למידה מותאמת אישית ושיתופי פעולה עם התלמידים".

משרד החינוך: "מומחים רבים תומכים בקיום המבחנים"

מנגד, משרד החינוך הגיש תצהירים התומכים בעמדתו, הכוללת מניעה של העיצומים הקשורים למבחן והמשך קיומו. המשרד הדגיש בתצהירים כי הסתדרות המורים מחויבות לשמור על שקט תעשייתי במסגרת הסכם העבודה עליהם חתמה, ולכן אינה יכולה לשבש את ההכנות למבחני המיצ"ב. בנוסף נטען כי המשרד לא מעודד פעילות הכנה מיוחדת לקראת המבחנים, ואינו דורש ממנהלי בתי הספר להקצות משאבים מיוחדים לצורך כך.

מנכ"לית הרשות הארצית להערכה ומדידה (ראמ"ה) במשרד החינוך, חגית גליקמן, הגישה תצהיר בו הדגישה את יתרונות המיצ"ב, ואמרה כי מדינות רבות ב-OECD  מקיימות מבחן דומה. בנוסף, גליקמן ציינה כי מומחי חינוך ומנהלי בית ספר רבים תומכים בקיום המבחנים ורואים בהם כלי לקידום מערכת החינוך ובתי הספר. גליקמן הוסיפה כי המשרד כבר הכין את המבחנים שאמורים להערך בחודש הבא, העסיק משגיחים ובוחנים, וגם התקשר עם חברת הובלות ואחסון כדי לבצע את המבחנים - כך שביטולם ברגע האחרון יגרום לנזק כלכלי משמעותי למשרד.

סוניה פרץ, סמנכ"לית כוח אדם בהוראה במשרד החינוך, הצהירה כי המיצ"ב אינו כלי ההערכה היחיד במשרד החינוך, וכי המשרד מנהל דיאלוג עם המנהלים על שיטות ההערכה בבתי הספר ועל קידומם - בהתאם לתוצאות מבחני המיצ"ב.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר