מינהלת חומה: פרויקטים נפגעים עקב ניהול כוח אדם לקוי - דו"ח מבקר המדינה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
דו"ח המבקר

מינהלת חומה: פרויקטים נפגעים עקב ניהול כוח אדם לקוי

הדו"ח קובע כי על אף החשיבות והמרכזיות של חומה בשנים שחלפו מאז הקמתה ב-1991, לא נעשתה במערכת הביטחון עבודה מקיפה לבחינת המבנה והתמהיל של כוח האדם הדרושים לה

בפרויקט חומה - העוסק בפיתוח המערכות ליירוט טילים חץ, שרביט קסמים וכיפת ברזל - קיימים ליקויים בתחומי הארגון והניהול של כוח האדם, הפוגעים בכללי מינהל תקין, בניהול ובבקרה של הפרויקטים, וכפועל יוצא, בעקרונות היעילות והחיסכון - כך עולה מדו"ח מבקר המדינה על מערכת הביטחון.

מינהלת תוכנית חומה פועלת במסגרת המינהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) שבמשרד הביטחון. הפרויקטים שאותם מפתחת המינהלת אמורים להימשך לפחות עד לסוף העשור הבא.

חומה, כמו גופי מפא"ת אחרים, היא גוף משותף למשרד הביטחון ולצה"ל, המורכב מתקני כוח אדם צבאיים ואזרחיים. ככזו, עליה לפעול בהתאם להוראות משרד הביטחון ולפקודות הצבא. למימוש ייעודה הוקצה לחומה כוח אדם (כ-50 עובדים), בעיקר בתחומים המבצעי-הנדסי, הכלכלי והניהולי, והיא מסתייעת גם בכוח אדם חיצוני. תקציב חומה ל-2011 היה כ-1.3 מיליארד שקל, ובאותה שנה הסתכמה ההוצאה של המינהלת בגין שירותי כוח אדם חיצוני בכ-34 מיליון שקל.

מוטי מילרוד

דו"ח המבקר על מערכת הביטחון

בקרה רופפת של האוצר אחרי שינויים בתקציב הביטחון

משרד הביטחון לא מפקח על תיווך בעסקות נשק בחו"ל - כפי שנדרש בחוק

ליקוי מתמשך בניהול רכוש משרד הביטחון בתעשייה האווירית

הדו"ח קובע כי על אף החשיבות והמרכזיות של חומה בשנים שחלפו מאז הקמתה ב-1991, לא נעשתה במערכת הביטחון עבודה מקיפה לבחינת המבנה והתמהיל של כוח האדם הדרושים לה, ובפועל, הם תולדה של אילוצים ונסיבות, ולאו דווקא פרי ניתוח ותכנון. מינהלת חומה לא ערכה בשנים האחרונות, אם בכלל, עבודה לניתוח המשמעויות התפקודיות והכלכליות של העסקת מפתחים כנותני שירותים, לעומת שימוש באנשי קבע או בעובדי משרד הביטחון.

בחינה ארגונית שקיימה מחלקת ארגון באג"ת (אגף תכנון בצה"ל) ב-2010 לכלל מינהלות מפא"ת, ובהן חומה, לא כללה את כוח האדם החיצוני, היקפו והרכבו, התומך בעבודת מינהלת חומה ומהווה מרכיב משמעותי בקידום משימותיה - מה שמקשה על קביעת היקף התקנים הצבאיים שראוי לאשר למינהלת חומה.

לפי הדו"ח, אגף אב"ם (ארגון, בקרה ומינהל) במשרד הביטחון, האחראי, בין היתר, ליזום, לתכנן ולבצע בדיקות ארגוניות, לשאת באחריות מטה לתכנון ולהקצאה של שיאי כוח האדם לסוגיו ולקבוע את היקף כוח האדם הדרוש במשרד הביטחון, לא פעל מאז הקמת חומה לביצוע ניתוח ארגוני שלה, ובכלל זה צורכי כוח האדם למילוי תפקידיה, ההיקף והתמהיל הנדרשים.

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר הודיע למשרד מבקר המדינה כי למשרד הביטחון יותר מ-2,200 תקני כוח אדם, וכי "עם מספר כה רב של תקנים, בהנחה שמשרד הביטחון רואה בפרויקטי חומה נדבך מרכזי בתוכנית העבודה הצה"לית, היה עליו לתעדף תקנים, במסגרת תקציב הביטחון ושיאי כוח האדם העומדים לרשותו, לפרויקט חומה, וזאת על חשבון תקנים באגפים ופרויקטים אחרים".

מינהלת חומה מעסיקה חברות חיצוניות של מפתחים ומפתחים בודדים מתחומי הטכנולוגיה וההנדסה. מדובר בכוח אדם ייחודי, ובהתאם גם השכר המשולם. במערכת הביטחון מבדילים בין מפתחים ויועצים, והשכר ותנאי העבודה של המפתחים טוב יותר. עם זאת, חלק מהכללים שחלים על היועצים - למשל, בהיבט של יחסי עובד-מעביד וניגוד עניניים - חלים גם על המפתחים. חברות המפתחים והמפתחים מאושרים לעבודה במינהלת חומה על ידי ועדה מיוחדת במפא"ת.

מבקר המדינה קובע כי שלא בהתאם להוראות התקשי"ר, יש מפתחים העובדים עבור חומה שנים רבות ברציפות, חלקם בהיקף קבוע זה שנים, ויש מפתחים היושבים באופן קבוע במשרד חומה וחלקם מוציאים דרך קבע ובמישרין הנחיות לגורמים בתעשיות הביטחוניות. לא נבחנה בשנים האחרונות, אם בכלל, הסוגיה של מניעת יחסי עובד-מעביד בכל הנוגע למפתחים, על ידי אף גורם במשרד הביטחון.

דו"ח המבקר מציין כי אף שחוזר נציבות שירות המדינה מטיל אחריות על סמנכ"ל וראש אגף מינהל ומשאבי אנוש במשרד הביטחון (אמ"ש) לכל התקשרויות המשרד, שבמסגרתן מועסקים עובדים שאינם עובדי המדינה ביחידות מערכת הביטחון, קבע מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אודי שני, במארס 2011 כי הטיפול במפתחים יישאר באחריות ועדת מפתחים במפא"ת ולא יועבר לאחריות אמ"ש. כפועל יוצא מכך, סמנכ"ל וראש אמ"ש אינם מטפלים בהעסקת חברות המפתחים במינהלת חומה - מה שפוגע ביכולת אמ"ש לבחון את שאלת מכלול כוח האדם במשרד הביטחון.

המבקר קובע כי העסקת רוב המפתחים על ידי מינהלת חומה נעשתה שלא בהתאם להוראות התקשי"ר, להנחיות היועץ המשפטי לממשלה ולהוראות משרד הביטחון. לדעת משרד המבקר, מן הראוי שמינהלת חומה, מפא"ת ואמ"ש יבחנו את התמהיל הקיים של המפתחים המועסקים בחומה, כדי לאתר ולמפות את אלה שאינם עונים על הגדרת מפתח, ויעבירו את הבקשות להעסקתם במסלול המיועד לכך.

כמו כן, לפי המבקר, כדי להגביר את הפיקוח והבקרה על העסקת המפתחים, מן הראוי כי ועדת מפתחים במפא"ת תפעל בתיאום עם מינהלת חומה ובשיתוף אמ"ש לריכוז המידע הנוגע לכל אחד מהם, ותאשרם מכאן ואילך באופן פרטני. יתר על כן, יש מקום שמנכ"ל משרד הביטחון יבחן אם העסקת המפתחים צריכה להמשיך ולהיות מאושרת באמצעות ועדת מפתחים, או שמוטב לאשרה באמצעות ועדת היועצים שבאמ"ש.

המבקר סבור כי על מינהלת חומה לרכז ללא דיחוי את המידע הנדרש על חברות המפתחים ועובדיהן, כדי לפעול למניעת ניגוד עניינים, וכן לנקוט צעדים שמטרתם למנוע העברת מידע עסקי בין התעשיות הביטחוניות באמצעות חברות המפתחים ועובדיהן.

לדעת מבקר המדינה, באחריות אמ"ש ובסמכותו לערוך, בתיאום עם מפא"ת ואג"ת, בחינה מקיפה לצורכי מינהלת חומה, נוכח משימותיה ובהתחשב בממשקי עבודתה מול התעשיות הביטחוניות, מול הממשל האמריקאי ומול גורמים בצה"ל ובמשרד הביטחון, ולהמליץ על מבנה ארגוני ותמהיל כוח אדם מיטביים. זאת, בהתחשב בשיקולים מבצעיים ותפעוליים, ובשיקולי כדאיות כלכלית בביצוע משימותיה.

כמו כן, סבור המבקר, מן הראוי כי נציבות שירות המדינה ומשרד האוצר יבחנו את המלצת משרד הביטחון לכשתוגש, במטרה לאפשר תמהיל כוח אדם מיטבי בחומה. מבקר המדינה סבור כי ראוי גם שבעקבות ההמלצות תיעשה בדיקה, בשיתוף עם אג"ת, בשאר יחידות מפא"ת, כדי לבדוק אם ההמלצות הנכונות לחומה לא תקפות גם ביחס אליהן.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה לדו"ח מבקר המדינה כי "מפא"ת, כגוף הפיתוח הביטחוני המוביל בישראל, מחויב לגמישות מרבית לרבות בניהול כוח האדם, גמישות שהוכיחה את עצמה במקרים רבים. תמהיל כוח האדם הייחודי במפא"ת, הכולל קצינים צעירים לצד מפתחים מנוסים, יוצר אתגר מיוחד בניהול המשאב האנושי, הן בהיבטי התקינה והן בהיבטי ההשמה והניהול השוטפים.

"מפא"ת ואגף משאבי אנוש במשרד הביטחון, פועלים ליצירת תשתית ניהולית משותפת, ומקיימים עבודת מטה נרחבת, בשיתוף עם צה"ל ונציבות שירות המדינה, לבחינה ארגונית כוללת של 'מנהלת חומה' ויחידות פיתוח נוספות, בעלות מאפיינים דומים. המהלך אמור להתקיים עוד במהלך 2013.

"באשר לועדת המפתחים, משרד הביטחון תיקן את הליקויים, שעליהם הצביע דוח מבקר המדינה, כבר עם לימוד טיוטת הביקורת, ותוך שמירת גמישות הפעולה והעצמאות של מפא"ת".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר