דמי כיס, הלוואות ומימון הוצאות במיליונים: האם מיליקובסקי הוא הארנק של נתניהו? - פוליטי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דמי כיס, הלוואות ומימון הוצאות במיליונים: האם מיליקובסקי הוא הארנק של נתניהו?

מערכת היחסים המיוחדת בין נתניהו לבן דודו נתן מיליקובסקי מעוררת שאלות מתחום המס ■ רק בלקסיקון של נתניהו אדם שעושה עמו עסקים בסכומים כמו 16 מיליון שקל יכול להיות מוצג כקרוב משפחה שתורם לו מזומנים כחלק ממסורת של "תמיכה כספית"

196תגובות
בנימין נתניהו ונתן מיליקובסקי
Uriel Sinai/NYT, MICHAEL FALCO/NYT

לפני שצוללים לחשדות שעשויים להתעורר במשולש היחסים בין ראש הממשלה, בן דודו נתן מיליקובסקי וחברת טיסקנרופ המוכרת לכולנו מפרשת הצוללות - מערכת היחסים בין נתניהו למיליקובסקי מעוררת קודם כל שאלות מתחום המס.

נתניהו, המניות והצוללות - דלג

זה עשרות שנים שמיליקובסקי מרעיף על ראש הממשלה כל טוב – דמי כיס במזומן, הלוואות במאות אלפי דולרים ומימון ליעוץ משפטי במיליוני שקלים; ובמקביל מתגלה שהוא היה שותף עסקי של נתניהו, החזיק יחד איתו במפעל תוספי פלדה ורכש ממנו מניות ב-16 מיליון שקל. הפרטים שידועים כבר עכשיו על עירוב בין תרומות, הלוואות, ועסקים משותפים מציירים את מיליקובסקי יותר כארנק הבלתי רשמי של נתניהו, מאשר כנדבן וכקרוב משפחה.

הנה כל מה שידוע על תנועת הכספים - הדי חד-סטרית, יש לציין - בין מיליקובסקי לנתניהו:

מחשב מסלול מחדש

עשרות שנים של דמי כיס במזומן

מיליקובסקי נוהג זה שנים רבות לתמוך כספית בנתניהו באמצעות קצבה של כמה אלפי דולרים שנמסרת לראש הממשלה בפגישות בין השניים אחת לכמה שבועות. את זה לא אנחנו אומרים - נתניהו אמר את הדברים לחוקריו כחלק מקו ההגנה שלו בתיק 1000 ("תיק המתנות"). נתניהו ניסה להסביר כיצד מימן חלק מהסיגרים שלפי החשד הועברו לו מהמיליארדר ארנון מילצ'ן, וסיפר כי רכש את חלק מהסיגרים בכספים שקיבל במזומן מבן הדוד הנדיב נתן. נתניהו הסביר לחוקרים שהתמיכה הכספית של מיליקובסקי בו היא חלק ממסורת משפחתית בת שני דורות. אביו של מיליקובסקי תמך באביו של נתניהו, ומיליקובסקי המשיך את המנהג אחריו. מיליקובסקי עצמו אישר את הפרטים.

מניות משותפות

כפי שנחשף באחרונה, נתניהו ומיליקובסקי החזיקו יחד במניות של מפעל בשם SeaDrift מטקסס. אם להאמין לגרסתו האחרונה של נתניהו – הוא הפך לבעל מניות ב-2007, כשהיה יו"ר האופוזיציה, ומכר אותן או את חלקן למיליקובסקי עצמו בנובמבר 2010 בתמורה ל-16 מיליון שקל.

הקשרים האישיים והעסקיים בין נתניהו, מיליקובסקי, שמרון וטיסנקסקרופ

רק בלקסיקון של נתניהו אדם שעושה עמו עסקים בסכומים כמו 16 מיליון שקל יכול להיות מוצג כקרוב משפחה שתורם לו מזומנים כחלק ממסורת של "תמיכה כספית". כל מי שעיניו פקוחות יכול לראות שנתניהו אינו נזקק, ומיליקובסקי אינו נדבן. נתניהו הוא ראש ממשלה ומיליקובסקי הוא בעל הון - ושניהם שותפים עסקיים אחד של השני.

הלוואות במאות אלפי שקלים

ב-2009 הגיש נתניהו לוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה בקשה, שאושרה לבסוף, להתיר לו לקבל הלוואה ממיליקובסקי כדי לטפל בחבות במס שנוצרה לו. גובה החבות אינו ידוע, וגם לא גובה ההלוואה. נתניהו מסרב לגלות את הפרטים הללו לציבור, וסיבותיו עמו.

תיק 1000 - דלג

השבוע פורסם בחדשות 13 כי כחלק אותה עסקה שבמסגרתה מכר נתניהו למיליקובסקי את מניותיו ב-16 מיליון שקל, קוזזו 175 אלף דולר מהתמורה ששולמה לנתניהו. בסביבת נתניהו טוענים כי מדובר באותה הלוואה שצוינה בבקשה לוועדת ההיתרים, ושהיא נוגעת לחבות מס בגין דיווידנד שחילק מפעל SeaDrift. יש סיבות לפקפק בטענה הזו, והן נוגעות בעיקר ליחס בין גובה הדיווידנד המשתקף מהטענה לבין אינדיקציות קיימות לגובה הדיווידנד בפועל. על כל פנים – אין חולק שנתניהו קיבל ממיליקובסקי הלוואות בסכום של 175 אלף דולר לפחות.

מימון הוצאות משפטיות

עוד לפני שנתניהו פנה לוועדת ההיתרים, מיליקובסקי כבר הפקיד בידי עורכי דינו של ראש הממשלה סכום של 300 אלף דולר למימון הוצאותיו. נתניהו מבקש להגדיל את הסכום הזה עד למיליון דולר. יש סיבות לתהות על פשר הנדיבות המופלגת הזאת של מיליקובסקי. איזו סיבה יש למיליקובסקי לתת לראש הממשלה סכום עצום כזה? כיצד נדע שמימון הוצאות המשפט הוא תרומה ולא חלק ממערכת היחסים העסקית בין השניים?

מספנות טיסנקרופ, ב-2013
CARSTEN REHDER / AFP

ועדת ההיתרים בעצם כבר קבעה שהיא לא מסוגלת להבדיל בין מיליקובסקי הנדבן למיליקובסקי השותף העסקי. היא לא סתם אמרה את דברה - היא צעקה אותו בקולי קולות בהחלטה שנוסחה חריג כהשמעת אזעקה, שמכוונת למשטרה, ללשכת היועץ המשפטי לממשלה וכן – גם לרשות המסים. האם את רשות המסים לא מעניין ששותפים עסקיים, שאחד מהם הוא במקרה גם ראש ממשלת ישראל, מודים במפורש שהם מעבירים ביניהם תרומות ודמי כיס במזומן במשך שנים?

הסתרה

הדבר המחשיד ביותר ביחסי נתניהו מיליקובסקי הוא הפצת המידע הכוזב בידי ראש הממשלה והניסיון הברור והבוטה להסתיר את מערכת היחסים הזו מהציבור. ייתכן שהדבר נוגע לקשר העסקי בין נתניהו ומיליקובסקי לאותה גרפטק, הספקית של טיקנסקרופ. ההסתרה של טיב היחסים המלא היא עוד עובדה שצריכה להדליק נורה אדומה ברשות המסים.

כשפורסם בראשונה ב-2017 שמיליקובסקי הוא מבעלי ספקית של טיסנקרופ, נתניהו טען שאין לו שום קשר לעסקיו של קרובו ושהוא מעולם לא שוחח עמו עליהם. גרסתו הראשונה של נתניהו התבררה ככוזבת כשוועדת ההיתרים פירסמה לפני כחודש שהוא החזיק במניות במפעל של מיליקובסקי. בשלב הזה מסרו דוברי נתניהו את גרסה מספר 2, שלפיה רכש את המניות כאזרח פרטי - קרי לפני שנת 2002.

בסוף השבוע פורסם ב-TheMarker כי גם גרסה זו לא מחזיקה מים: החברה שבה החזיק נתניהו הוקמה רק ב-2005, שעה שהיה שר אוצר. נתניהו המשיך להיאחז בגרסה השניה עוד שלושה ימים, עד שביום שני - בתגובה לסרטון של מפלגת כחול-לבן - חשף גרסה שלישית, שלפיה רכש את המניות ב-2007 בהיותו ראש האופוזיציה.

שינוי הגרסאות התכוף של נתניהו מעיד שהוא יודע שמשהו לא בסדר בסיפור המניות - ציבורית, וגם משפטית. נזכיר שהסתירה עולה לא רק מהודעות לתקשורת אלא גם מהגרסאות הסותרות שנמסרו לוועדת ההיתרים. כשנתניהו הגיש את הבקשה לאשר את קבלת המימון ממיליקובסקי, הוא הציג אותו בפשטות כקרוב משפחה, שתורם ממניע של נדיבות. הוועדה היתה צריכה לחקור את ההיסטוריה של בקשותיו הקודמות של נתניהו, שבעבר תיאר את מערכת היחסים הזו בצורה שונה לחלוטין.

אז מיהו נתן מיליקובסקי מבחינת נתניהו: נדבן או שותף עסקי? בן דוד או ארנק? אלה השאלות שצריכות להעסיק את רשות המסים.

סנגורו של נתניהו, עו"ד עמית חדד מסר: "מעולם לא היתה התחשבנות בין נתן מליקובסקי וראש הממשלה, והניסיון לייצר מראית עין של התחשבנות עסקית כזאת הוא בדוי ומגוחך".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר