לתיקי נתניהו יש השלכה תקדימית על ניהול חברות בישראל - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לתיקי נתניהו יש השלכה תקדימית על ניהול חברות בישראל

פרשות 2000 ו-4000 שופכות אור על האופן שבו חברות מסחריות ותאגידים, התנהלו. אנו נוטים באופן טבעי לחפש את האנשים שמאחורי הקלעים, אך תאגיד הוא ישות משפטית נפרדת, עם חובות וזכויות, ולעתים אחריות פלילית

תגובות
בנימין נתניהו
אמיל סלמן

באחרונה דווח כי היועמ"ש אביחי מנדלבליט שוקל את העמדתם לדין של בזק, וואלה, ו"ידיעות אחרונות", במסגרת פרשות 2000 ו-4000. אמנם נדמה שבכל הקשור בפרשות אלה נאמר כבר הכל, אך דיווח זה מאיר עבורנו היבט נוסף שלא זכה להד תקשורתי עד כה ואינו קשור לבנימין נתניהו או לבחירות, אך יש בו בשורה חשובה. זו הפעם הראשונה שהתביעה הכללית נותנת פומבי לכוונתה ליישם את הנחייתו החדשה של פרקליט המדינה.

פרשות 2000 ו-4000 שופכות אור על האופן שבו חברות מסחריות ותאגידים, התנהלו. אנו נוטים באופן טבעי לחפש את האנשים שמאחורי הקלעים, אך תאגיד הוא ישות משפטית נפרדת, עם חובות וזכויות, ולעתים אחריות פלילית.

היועץ המשפטי לממשלה הודיע כי "ביחס לתאגידים, קיימים שיקולים ייחודיים המשמשים לצורך גיבוש ההחלטה בשאלת העמדתם לדין, שאינם רלוונטיים כלל לחשודים בשר ודם", והנחיית פרקליט המדינה בעניין "מדיניות התביעה בהעמדה לדין פלילי וענישה של תאגיד", שפורסמה באוקטובר 2019, תנחה את ההחלטה בכל הקשור להעמדתם לדין של בזק, וואלה ו"ידיעות".

במסגרת ההנחיה, תבדוק הפרקליטות אם העבירה שנעברה במסגרת התאגיד נובעת מכשל נקודתי במנגנוני הפיקוח התאגידיים, או מלמדת על כשל נרחב בתרבות הציות וכיבוד הדין בתאגיד. הדרך המרכזית לגרום לכך שכשל ייתפש ככשל נקודתי היא הפעלת תוכנית אכיפה פנימית אפקטיבית. בהנחיית פרקליט המדינה נכתב כי "קיומה של תוכנית אכיפה פנימית ייחשב כשיקול מקל עם התאגיד רק כאשר יהיו ראיות לכך שתוכנית האכיפה היא אפקטיבית, ונלווית לה בפועל תרבות ארגונית המעודדת התנהלות עסקית אתית ומחויבות לציות לדין". הנטל להוכחת קיומה של תרבות ציות בתאגיד ושל תוכנית אכיפה אפקטיבית, מוטל על כתפי התאגיד ונושאי המשרה שלו.

ומהי תוכנית אכיפה פנימית בתאגיד? מדובר בנהלים פנימיים המבוססים על הערכה הנוגעת לגורמי הסיכון העיקריים שאליהם הוא חשוף, מאפייניו הייחודיים והאופן שבו התאגיד מיישם מנגנוני בקרה פנימיים אלה. לדוגמה: מנגנוני ההדרכה שגובשו עבור העובדים, מידת מחויבות ההנהלה לתוכנית, וקיומם של מנגנוני דיווח על התנהגות בלתי ראויה הזמינים לעובדים ולגורמים אחרים הקשורים בתאגיד.

פרסום הנחיית פרקליט המדינה באוקטובר 2019 היה צעד ראשון וחשוב בתמרוץ תאגידים לפתח מנגנוני אכיפה פנימית, אך מלים אינן מספיקות. הציבור מבין מעשים. יישום ההנחיה בהקשר של בזק, וואלה ו"ידיעות אחרונות" באופן פומבי (הגם שנכון לעת זו עדיין לא התקבלה החלטה להעמידם לדין), משדר לציבור שהתביעה לא רק מדברת אלא גם עושה, והלקח שהנהלות של חברות צריכות להפיק הוא שעליהן לוודא שיש להן בארגון תוכנית אכיפה פנימית אפקטיבית.

ד"ר עו"ד גבאי הוא ראש מחלקת שוק ההון במשרד ברנע, לשעבר הממונה על האכיפה ברשות ני"ע; ועו"ד סלומון היא מתמחה בתחום האכיפה הפנימית והציות במשרדתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות