רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רק שתדעי - אם היית גבר, היו לך עכשיו עוד 2 מיליון שקל בחשבון

לכתבה
iStock

כתבנו רבות על פערי השכר בין נשים לגברים - והגיע הזמן לבדוק את האפקט שלהם לאורך עשרות שנות עבודה

36תגובות

דמיינו לעצמכם שאתם יוצאים לפנסיה אחרי עשרות שנות עבודה. יש לכם חסכונות שצברתם, כסף ששמתם בצד בדיוק למטרה הזאת. אלא שכאשר אתם ניגשים לבדוק את מצב החסכונות שלכם, מתברר שנמחקו לכם 2.3 מיליון שקל. כלומר, עבדתם כל חייכם, וכעת בגיל הפרישה אתם מוצאים את עצמכם עם סכום נמוך בהרבה מזה שציפיתם לקבל.

התסריט המקומם הזה נשמע דמיוני, אבל עבור כ־50% מאוכלוסיית ישראל, זה המצב. הנושא של פערי השכר בין גברים לנשים מככב בכותרות כבר כמה שנים, אך יש לו משמעות גדולה הרבה יותר מגובה הסכום שנכנס לחשבון הבנק שלנו מדי חודש. במשך שנות העבודה שלנו, פערי השכר הללו מצטברים לסכומים גדולים. כמה גדולים? בדיקה של TheMarker Women העלתה שלאורך חייהן, נשים שיעבדו מגיל 15 ועד גיל 65 ירוויחו בממוצע בתקופה זו 2,391,720 שקל פחות מגבר שיעבוד אותו פרק זמן.

שער וומן, גיליון יולי 2019

הכתבה מתפרסמת בגיליון יולי של TheMarker Women

עם זאת, מנתוני הלמ"ס עולה גם כי נשים עובדות בממוצע פחות שעות בשבוע מגברים. כך למשל, בגילי 15־24 השכר השעתי של גברים ונשים הוא 22.7 שקל, והפער שנוצר בשלב הזה של חייהם נובע מהבדלים בשעות העבודה השבועיות של גברים ונשים: גברים עובדים בממוצע 41.5 שעות בשבוע, ואילו נשים עובדות בממוצע 36.6 שעות בשבוע. כדי לבדוק את ההשפעה של כמות שעות העבודה על פערי השכר, חישבנו את שכרן הממוצע של הנשים כאילו עבדו אותו מספר שעות שבועי כמו הגברים.

במקרה הזה, הפער קטן, אבל עדיין נותר משמעותי מאוד: בסך הכל, גבר שיעבוד מגיל 15 עד גיל 65 ירוויח במצטבר 1,222,279 שקל יותר מאישה שעבדה אותו מספר שעות.

אינפו בגיל 25 מתחיל הפער

ומה קורה אצל עצמאים? גם כאן ערכנו בדיקה דומה, על פי נתוני הלמ"ס ל־2016, וחישבנו את השכר המצטבר לאורך השנים אצל גברים עצמאים לעומת נשים עצמאיות החל מגיל 25, שכן לפני כן אין נתונים על הכנסות, בשל מיעוט המקרים. על פי הבדיקה, הפער המצטבר בין גברים ונשים מסתכם ב־3,410,160 שקל, ולמעשה, לאורך השנים נשים עצמאיות מרוויחות במצטבר עוד פחות מנשים שכירות, לעומת גברים עצמאים ושכירים, שמרוויחים במצטבר כ־7.5 מיליון שקל בממוצע בשתי צורות ההעסקה. בין הנשים העצמאיות לנשים השכירות יש פער של כמיליון שקל, כשנשים עצמאיות מרוויחות במצטבר כ־4.1 מיליון שקל בממוצע, ואילו נשים שכירות מרוויחות 5.2 מיליון שקל בממוצע. גם כאן, נמצא פער בין שעות העבודה של גברים עצמאים לעומת נשים עצמאיות.

ילדים זה יקר, אבל רק לאמהות

פערי השכר נמצאים בתחומים שונים ואינם מנת חלקו של מגזר אחד ספציפי. כך למשל, דו"ח של משרד האוצר שפורסם בפברואר השנה מראה שנשים בהייטק מרוויחות כמעט 5,000 שקל פחות מגברים בתעשייה זו, והפער רק גדל והולך.

גם בקרב המנהלות הבכירות המצב לא יותר טוב: ניתוח שערכה עידית כהן, מנהלת תחום תגמול בכירים בחברת Consulting BDO, מלמד כי אישה שמכהנת כמשנה למנכ"ל בחברה ציבורית במדד תל אביב 125 משתכרת בממוצע 55% פחות מגבר באותו תפקיד; מנכ"לית משתכרת 39% פחות ממנכ"ל; יועצת משפטית משתכרת כ־28% פחות מיועץ משפטי גבר; ואילו הפער הקטן ביותר נרשם בין סמנכ"לי כספים – רק 13% לטובת גברים.

ומה קורה בשירות המדינה? מחקר שערך אסף שירמן, מנהל תחום עובדי הוראה באגף השכר והסכמי העבודה באוצר, מראה כי פערי השכר בין גברים לנשים בשירות המדינה הם 13% בממוצע. זהו פער קטן משמעותית לעומת פערי השכר הכלליים בין גברים לנשים במשק הישראלי, שמגיעים בממוצע ל־35%. בנוסף, על פי הבדיקה של שירמן, מספר הילדים שיש לעובדת משפיע גם הוא על השכר – כל ילד "עולה" לאם העובדת 500 שקל בחודש. בדיקה של שכר האבות העובדים בשירות המדינה מעלה כי מצבם הפוך: לא רק ששכרם לא נפגע בעקבות לידת הילדים, הוא אף עולה.

אינפו זה תלוי רק בך?

הסיבות לפערים הללו הן רבות: בחירות קריירה שונות, העובדה שנשים עדיין נדרשות להיות המטפלות העיקריות בבית ובילדים ולכן מלכתחילה יכולות לעבוד פחות שעות מאשר הגברים, הטיה נגד נשים בשוק העבודה הפוגעת ביכולת שלהן להתקדם או להתקבל למשרות שונות ועוד.

אבל בחינה של הפערים המצטברים הופכת את התמונה למדאיגה הרבה יותר: ההשפעה הכלכלית על נשים היא עצומה. ההכנסה החודשית שלהן קטנה יותר, הכסף המצטבר לחיסכון ולפנסיה מועט יותר, ועם השנים, ככל שהפערים גדלים והסכומים המצטברים גדלים, היכולת של הכסף לייצר עוד כסף, דרך אפיקי השקעה שונים, גם היא קטנה יותר. כלומר, הפער של 2 מיליון שקל פחות (עבור שכירות) או 3.4 מיליון פחות (עבור עצמאיות) אינו סוף הסיפור, אלא רק ההתחלה.

כך בדקנו

על פי נתוני הלמ"ס ל-2017, גברים בני 24-15 הרוויחו בממוצע 3,806 שקל לחודש, לעומת 3,331 שקל לחודש שהרוויחו נשים. כלומר, בתום תקופת הזמן הזו, שאורכת 10 שנים, יהיה בידי הגברים רווח מצטבר של 57 אלף שקל יותר מהנשים. רוב האנשים לא נכנסים לשוק העבודה בגיל 15, אך בשתי שכבות הגיל הראשונות הפערים הם קטנים יחסית, ומתחילים לגדול בצורה משמעותית מגיל 35. ככל שעולה הגיל עולה השכר של הנשים והגברים כאחד, אבל גם הפער מתרחב. הוא מגיע לשיא בעשור שבין גיל 55 לגיל 64, אז מרוויחים הגברים בממוצע כ-750 אלף שקל יותר מהנשים.

הרשמה לניוזלטר

-

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד כתבות במדור TheMarker Women

*#